10 důkazů, proč je Palawan opět nejlepší ostrov na světě

Palawan poslední dobou sbírá jedno ocenění za druhým. Nedávno byl zvolen v prestižním magazínu Conde Nast opět jako nejlepší ostrov na Filipínách, respektive dokonce na světě a tak jsem se rozhodl při té příležitosti ukázat několik důvodů proč. Ačkoliv Palawan je brán často dohromady s Coronem, který spadá právě pod Palawan, rozhodl jsem se dnes přiostřit oko hlavně na samotný Palawan, protože Coron zase není tak blízko Palawanu a pro některé turisty může být těžké si najít ve svém nahuštěném itineráři místo na oba tyto krásné ostrovy. Navíc o Coronu jsem napsal již samostatný článek, což tedy je, další důvod proč ho dneska vynechám.

Dneska se nebudu moc rozepisovat, představení vítěze bude spíše formou fotek. Tak pojďme na to!

1/ Podzemní řeka. Na Palawanu protéká nejdelší podzemní řeka na světě.  Tuto řeku, která patří mezi 7 divů světa, můžete vidět nedaleko Sabangu. K návštěvě podzemní řeky musíte mít permit, který vydává kancelář v Puertu. Protože v turistické sezoně může být problém sehnat permit na podzemní řeku až na místě, je nejjednodušší využít služeb cestovní kanceláře nebo předem kontaktovat emailem hotel, kde budete ubytovaný (bez záruky).

Sabang a nejdelší podzemní řeka na světě
Sabang a nejdelší podzemní řeka na světě

2/ El nido a island hopping. Většina turistů, kteří navštíví Palawan, míří do El Nida, které je proslulé hlavně nádhernými lodními výlety po okolí a skalnatými útvary vyčnívající z moře.

secret-lagoon-beach
El nido, Secret lagoon beach

3/ Nacpan beach. Během návštěvy El Nida nezapomeňte navštívit nedalekou Nacpan beach, jednu z nejhezčích pláží na Palawanu, respektive na Filipínách.

Nacpan beach
El nido, Nacpan beach

4/ Ugong rock. Na Palawanu je také několik jeskyní čekající k prozkoumání. Například Ugong rock, který se nachází nedaleko Sabangu nabízí kombinaci lezení, šplhání po stěně, průzkum jeskyně a nakonec Zip line zpět dolů. Moje zážitky z Ugong rocku jsou sepsané tady.

Ugong rock
Sabang, Ugong rock

5/ Honda Bay je nádherná zátoka s několika malými ostrůvky nedaleko Puerta Princesa. Podrobný článek o Honda bay jsem napsal zde.

Pandan island
Pandan island, Honda bay

6/ U San Vincente je 14 kilometrů dlouhá pláž a prý je dokonce nejdelší pláží na Filipínách. Začíná se jí říkat nová Boracay, protože se tam čekají velké investice, jako například zakoupení částí pláže a budování nových resortů. Máte zájem? Koukněte na tyhle stránky! Tato pláž je zatím bez turistů, ale uvidíme na jak dlouho. Osobně si přeji, aby jim ten plán nevyšel, protože už nám tu stačí El Nido.

Crescent Beach, San Vincente
Crescent Beach, San Vincente

7/ Různé kmeny žijící v horách a lesích na Palawanu, které si vegetí v ústraní po svém. K životu nepotřebují elektriku, počítače a přesto jsou „happy“. Stačí nalézt průvodce a můžete nějaký kmen navštívit. Bez průvodce však tůru do lesů a hor Palawanu nedoporučuji!

Návštěva jednoho kmene nedaleko Puerta
Jeden kmen cca 60 km severně od Puerta

8/ Arena island je malý ostrůvek nedaleko Narra na jižním Palawanu. Arena island je známý želvami, které tam můžete spatřit, či pěknou pláží a to navíc bez turistů. Na ostrov lze podniknout jednodenní výlet, nebo přespat v resortu, který je na ostrově. Webová stránka ostrova, kde naleznete bližší informace!

Arena Island, Palawan
Arena Island, Narra

9/ Tabon cave je nejznámější turistická „atrakce“ na jižním Palawanu. Ačkoliv píšu turistická tak, tam na moc turistů nenarazíte, stejně tak jako ostatně všude na jižním Palawanu. V tomto komplexu jeskyní nedaleko Quezonu se našli pozůstatky původních obyvatel Palawanu.

Tabon cave, Quezon
Tabon cave, Quezon

10/ Tubbataha reef. Jedná se o nejlepší potápěčskou lokalitu na Filipínách a o jednu z nejlepších potápěčských lokalit na světě. Tento národní mořský park se nachází 12 hodin plavby lodí od Puerta.

Tubbataha reef
Tubbataha reef

Postupně budu o všech lokalitách na Palawanu psát samostatné články, kde budou k nalezení informace, které budou pro vás doufám zajímavé a poučné.

Facebook Comments

07 comments on “10 důkazů, proč je Palawan opět nejlepší ostrov na světě

 • Jirka , Direct link to comment

  Prosím Vás nic takového že by byl Palawan nejlepší ostrov na světě, se nikde nedočtete. Z toho neznámeho webu, pouze jsou fotky, kde je Palawan jako první, sestavila to pouze nějaká novinářka, která žije v USA a zřejmě pochází z Filipín, na Palawanu možná ani nikdy nebyla. Uvědomte si že dostat se z Evropy na Filipíny není levná záležitost, a takovéto matení lidí je dost zavádějící. Filipínská vláda se snaží všemi možnými prostředky nalákat turisty na filipíny, jelikož si uvědomuje že turisti jsou vhodný nástroj na zvýšení životní úrovně. např.odletová taxa která jde do kapsy víme komu. Jinak co se týče thajských ostrovů a filipinských, tak infrastruktura thajska pro turisty je na mnohem vyšší úrovni a to není jen moje hodnocení viz. https://www.lonelyplanet.com/thorntree/forums/asia-thailand/topics/phuket-vs-ko-samui-vs-boracay-vs-palawan?page=1
  Filipíny jsou velmi zaostalou zemí, která není vhodná pro život ani pro komfortní dovolenou, možná se tam bude líbit nějakým paštikářům, kteří přijedou s nejlevnější letenkou koupenou rok dopředu, a budou si libovat jak někde v nějakým kiosku se levně najedli polévky a levně vyspali někde v kůlničce na dříví. Jinak Filipíny jsou velmi drahou a neútulnou destinací, která je silně pod úrovní jiných turistických destinací, a nedá se porovnávat úroveň služeb např. v Thajsku nebo Vietnamu s úrovní Filipín, kde nefunguje internet, nejsou normální kulturní restaurace,zábava, diskotéky , masáže, nemocnice, cestovky atd.

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Nemám rád, když mě někdo osočuje, že matu lidi a informace jsou zavádějící. Ten pro vás neznámý magazín čte několik tisíc lidí denně, stejně tak Palawan byl zvolen čtenáři magazínu a ne majitelem toho magazínu. Jako důkaz nechť je google, který po zadání „best island in the world“ najde hodně odkazů právě na Palawan, například na tento, anglický web:

   http://www.dailymail.co.uk/travel/travel_news/article-2802864/palawan-philippines-named-best-island-world-conde-nast-traveler-readers.html

   Naopak zavádějící mě přijde srovnávání ostrovů od jednoho neznámého cestovatele na Lonely planet. Je to jen názor jednoho turisty a ne výsledek volby mnoha tisíců lidí ve výše zmiňovaném magazínu. Stejně tak se podivuji na tím co jste napsal osobně:
   „Filipíny jsou velmi drahou a neútulnou destinací, která je silně pod úrovní jiných turistických destinací, a nedá se porovnávat úroveň služeb např. v Thajsku nebo Vietnamu s úrovní Filipín, kde nefunguje internet, nejsou normální kulturní restaurace,zábava, diskotéky , masáže, nemocnice, cestovky atd.“

   Na Filipínách není rozhodně problém najít luxusní nebo lepší restauraci! Stejně tak je tu hodně barů, diskoték a světe div se jsou tu dobré nemocnice. A protože teď odepisuji na váš komentář, tak hádám, že internet také funguje. Protože jsem vám již na jeden váš komentář odpovídal, tak si myslím, že by jsme měli naši diskuzi uzavřít, protože nikam dál nevede.

   • Jirka , Direct link to comment

    Můžeme o tom polemizovat donekonečna, jestli jsou Filipíny destinací vhodnou pro dovolenou nebo ne. Na internetu i od českých cestovatelů, se dá najít spoustu negativních ohlasů i pozitivních. Jedna věc je jistá na tom se schodují všichni cestovatelé, na filipínách velmi špatně funguje turistická infrastruktura. tzn. cestovky, internet, restaurace, zábava, ostatní služby. Pro mne hrozná destinace, ale možná pro nějaké nadšence, co se jim líbí všude, a nejsou nároční, tak proč ne.

    • Jakub , Direct link to comment

     Dobrý den,

     za posledních 12 let jsem procestouval doslova celou asii, a at‘ Vám to bude zdát neuvěřitelné tak nej destinace jsou prostě FILIPÍNY!!! Letos tam pádíme zas, opět zapůjčíme motorky a projedem celý Palawan! Žádná jiná destinace v Asii není tak komplexní jako jsou Filipíny, ve všech aspektech je to číslo 1. Můžete letět s batohem či na luxustní dovolenou, s kamarádem, s milenkou, manželkou.

  • Markéta , Direct link to comment

   To, co píšete je nesmysl. Palawan jsme navštívili loni a letos se na něj vracíme, protože jsme si ho zamilovali. Inspiraci jsem hledala hlavně na tomto webu. Navíc pokud nejedete s cestovkou, ale naplánujete si vše sami (což je snadné, protože existuje spousta cestopisů), rozhodně se nejedná o nějak předraženou dovolenou. Největší investicí je vlastně samotná letenka.

 • Jan , Direct link to comment

  Byl tam ten Jyrka??? Jsem v Kambodži, jen abych to viděl, jako poslední nenavštívenou destinaci v regionu a na Phils nedám dopustit, nikdy už nepojedu nikam jinam!

 • martin , Direct link to comment

  Dobrý den pane Jirko nevím kolik jste toho procestoval na Filipínách nebo vůbec po světě ale i já musím říct že pro mě je tato destinace číslo 1. Já osobně mám asi projetou několikrát a na Filipíny se vždy rád vracím. Pocit svobody a pohody která vládne na ostrovech jsem jinde nikdy nezažil. Prosím aby jste nemátl lidi že jsou Filipíny drahé a bez turistických možností protože se toto nezakládá na pravdě. Jestli ano tak si mile rád přečtu vaše cestopisy a mile rád na ně budu reagovat. S pozdravem martin

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *