10 nejlepších druhů tropického ovoce na Filipínách

Tropické klima na Filipínách umožňuje pěstovat lahodné a exotické ovoce. Některé z nich jistě znáte, některé pro vás mohou být novinkou a tak proto jsem se rozhodl napsat tento článek. Většina tropického ovoce byla v dávné minulosti na Filipíny přivezena Španěly a Američany. Některé z těchto druhů ovoce jsou jen sezónní, ale díky tomu, že jsou Filipíny velké, tak jdou sehnat celoročně, nicméně díky dovozu z jiných ostrovů je pak cena o dost vyšší. Nejlevnější ovoce se dá sehnat v oblasti Davaa (Mindanao), kam se ale v nynější době bohužel nedoporučuje turistům cestovat. Pořadí je čistě náhodné, není to seřazené od nejlepšího po nejhorší.

1/ Mango

Takto se na Filipínách servíruje mango

Filipínské mango je vyhlášené a patří mezi to top, co na Filipínách můžete ochutnat. Filipínské mango je nejsladším a nejchutnějším mangem na světě a v roce 1995 bylo uvedené v Guinessově knize rekordů jako nejsladší ovoce na světě. Nejsladší mango se pěstuje v oblastech Zambales a v Guimaras u Iloilo. Manga je několik druhů, nejsladší je ten žlutý, ale Filipínci mají rádi také ten druh, který má zelenou barvu a je hodně kyselý.

2/ Rambutan

Rambutan

Toto tropické ovoce s chlupatou slupkou pochází z Malajsie. Jeho sladkokyselá chuť ve filipínském vedru příjemně osvěží. Chutná asi jako ananas s lehkou meruňkovou příchutí. Rambutan je chuťově podobný liči a longanu. Slupky však vypadají jinak a tak je poznáte na první pohled.  Jak jíst správně rambutan se můžete podívat zde.

3/ Avokádo

Avokádo

Toto ovoce je jedinečné díky jeho složení. Zatímco většina druhů ovoce obsahují sacharidy, tak avokádo obsahuje mnoho zdravých tuků. Doporučuji na Filipínách zkusit určitě avokádo shake, který ve vedru osvěží a je chutný.

4/ Lanzones

Lanzones

Velice chutné a šťavnaté ovoce, které podobně jako rambutan příjemně osvěží. Toto ovoce je velice zdravé a je zdrojem důležitých vitamínů (A a B6). Lanzones se nejvíce pěstuje na ostrově Camiguin, kde po tomto plodu pojmenovali i místní festival a je tam také toto ovoce jednoznačně nejlevnější. Po pozření více plodů budete mít ulepené ruce z loupání slupek. Ruce nepůjdou lehce umýt, nicméně po čase bude vše v pořádku. Další zajímavost je, že z lanzones se dají vyrobit hořlavé spirály proti komárům.

5/ Durian

Durian

Durinan má neoficiální nálepku krále tropického ovoce. Toto veliké a smradlavé ovoce má mnoho příznivců, ale také odpůrců. Tak jako tak, toto ovoce se nesmí v mnoha jihovýchodních asijských zemích převážet veřejnými dopravními prostředky a většina hotelů zakazuje si ho brát na pokoj. V případě porušení tohoto nařízení jsou vysoké pokuty. Není se co divit, toto ovoce páchne na 100 metrů. Na Filipínách jsou velké farmy s tímto smradlavým ovocem v okolí Davaa v Mindanau.

6/ Jackfruit

Jackfruit

Jackfruit je snad vůbec největším plodem rostoucím na stromech. Některé kusy dosahují délky až 100 cm a váží až 25 kg! Někteří si ho na dálku mohou splést s durianem, který vypadá hodně podobně a někteří čeští turisté mu říkají chlebovník, ale to je trošku jiné ovoce, takzvaný breadfruit, který vypadá trošku jinak, nicméně spadá do stejného druhu. Na Filipínách se s jackfruitem setkáte hlavně v kantýnách, kde bude již uvařený jako hlavní jídlo, nebo je ho možno vidět na trzích a tak ho můžete zkusit ochutnat i jako čerstvý. Na Palawanu můžeme vidět toto ovoce také na stromech, například během výletů do džungle.

7/ Atis (pudinkové jablko)

Atis, pudinkové jablko

Toto ovoce je jedno nejsladších na světě. Zralá slupka by měla zbarvená do hněda a ovoce by mělo být na omak pružné. Jí se mazlavá bílá dužina, která chutná jako máslový desert. Její chuť je také přirovnána k banánu či ananasu. Černá semena se nejí a jsou údajně jedovatá. Toto ovoce roste hlavně ve vyšších oblastech. Pudinkové jablko roste například i na Palawanu a tak pokud je sezóna, není problém ho tu sehnat a ochutnat.

8/ Sapodilla (Chico)

Chico fruit

Toto ovoce chutná podobně jako hruška. Slupka se nejí, stejně tak černé semena, které jsou jedovatá. Snědení zhruba 6 semen a více způsobí bolesti břicha a zvracení. Nejčastěji se toto ovoce jí syrové nebo jako desert. Sehnat ho můžete klasicky na filipínských trzích (když je sezóna). Toto ovoce je původem z Mexika.

9/ Mangosteen (Mangostan)

Mangosteen

Moje oblíbené tropické ovoce má sladkokyselou chuť. Jako byste jedli grep, ananas, hroznové víno a broskve dohromady. Jí se jen bílá dužina. Černé jádra se nejí, jsou velice hořká. Na Filipínách toto ovoce není levné, ale určitě stojí za to ho vyzkoušet. Nejlevnější je v oblasti Davaa, kam se bohužel v nynější době nedoporučuje jezdit.

10/ Guyabano (Anona Graviola)

Guyabano

Na závěr se podíváme na jeden vzácný strom. Jeho plod, ale hlavně jeho listy napravují poškozené buňky (rakovina), nebo působí jako prevence proti rakovině. U nás se proto na objednávku prodávají tabletky (výtažek z listů toho stromu). Více o tom, proč jíst guyabano se dozvíte zde. Na Filipínách je však lepší varianta jíst přímo guyabano, tedy plod toho stromu. Pro turisty je vůbec nejlepší variantou si nechat udělat shake z guybana nebo si můžete toto ovoce koupit na trhu. Guyabano je docela chutné, ale nejvíce mě chutná jako zmiňovaný shake. Stromy anona graviola a jeho plod guyabano (pokud je sezóna) můžeme například spatřit různě v lesích na Palawanu, třeba během treku do vesnice Batak.

Z dalšího ovoce musím zmínit výborný ananas a různé druhy banánů, které chutnají úplně jinak (lépe), než jak známe u nás. Dále jsou tu k mání další druhy tropického ovoce, které roste speciálně ve vyšších polohách, ale chuťově není až tak dobré, nebo by ho náš žaludek nepobral.

 

Facebook Comments

02 comments on “10 nejlepších druhů tropického ovoce na Filipínách

  • Lucia , Direct link to comment

    Uzasne! Niektore z tychto absolutne nepoznam. U nas na Cypre dostat uzasne cerstve avokado a niektore exoticke ale viac zname druhy ovocie. Ked sa konecne dostanem do Azie tesim sa na ochutnavanie! =)

  • Alena Radova , Direct link to comment

    Waau – väčšinu som nikdy v živote ani nevidela okrem manga a avokáda – a aj pri nich si viem úplne živo predstaviť, že v takýchto tropických krajinách kde sa priamo pestujú a rastú chutia úplne inač ako u nás v Európe – kde sa vozí zrejme iba odpad, alebo nedozreté veci a menej kvalitné a s množstvom chémie.

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *