10 nejlepších filipínských festivalů

K filipínské kultuře jednoznačně patří různé festivaly zakončené takzvanou parade (street dance). Pro turisty, kteří rádi poznávají cizí kulturu anebo pro turisty, kteří chtějí vidět něco nevšedního, může být návštěva těchto eventů jedním z nejlepších zážitků z celých Filipín. Na festivalech a parade můžete vidět různé tradiční filipínské tance, Filipínce křepčících v kostýmech a často také nějaké živé pěvecké vystoupení. Filipínci na těchto festivalech demonstrují svoje historické tradice. Na festivaly a parade se dlouho dopředu připravují děti ve školách, protože mnoho škol má na těchto eventech nějaké vystoupení. Vesnické fiesty jsou často spíše pouťového stylu s večerním vystoupením nějaké hudební skupiny. Zatímco na většinu fiest narazíte náhodně, tak návštěvu nějakého festivalu si můžete naplánovat dopředu. K tomu vám právě pomůže tento článek, kde můžete najít 10 nejlepších filipínských festivalů.

1/ Sinulog festival

Sinulog festival se koná na počest oslavy malého Ježíše (Santo Niňo) v Cebu. Během tohoto festivalu můžete vidět v ulicích Cebu mnoho Filipínců, kteří v kostýmech tančí tanec Sinulog. Tento asi nejznámější festival se koná v Cebu a to každou třetí neděli v lednu.

2/ Ati – Atihan festival

ati-atihan-festival_2

Stejně jako u Sinulog festivalu, tak i tento festival je na počest Santo Niňo, akorát s tím rozdílem, že se koná v Kalibu a to také každou třetí neděli v lednu. I tento festival má nálepku jako jeden z nejhezčích na Filipínách.

3/ Kadayawan festival

92703_DavaoDelSur_Activities_KadayawanFestival

Kadayawan festival v Davau je oslavou sběru ovoce! Ne náhodou se tento festival koná v Davao city, protože toto město je známé tím, že se tu dá sehnat nejlevnější ovoce z celých Filipín. Během tohoto festivalu můžete vidět v ulicích Davaa Filipínce oblečených do barevných kostýmů tančící tradiční, historické tance. Tento festival se koná v třetím týdnu v srpnu.

4/ Pahiyas festival

image

Pahiyas festival konající se v Lucban, Quezon nedaleko Manily je jiný, nežli ti výše zmiňované. V den festivalu místní krásně naaranžují domy a v ulicích se vystavuje čerstvé ovoce a zelenina od farmářů. Nejkrásněji ozdobený dům vyhraje cenu. Tento festival se koná každý rok 15 března.

5/ Dinagyang festival

dinagyang4_0

Dinagyang festival v Ilolo navazuje na festivaly v Cebu a Kalibu, protože se koná týden po nich, tzn čtvrtou neděli v lednu a také jde o oslavu Santo Niňo. Tento festival nabízí speciální Ati-Ati tance a volbu miss Dinagyang.

6/ Masskara festival

Maskara_1

Masskara festival konající se v Bacolod začal v roce 1980 během krize s cukrem. V nynější době se mu také říká festival of smiles. Na tomto festivalu můžete vidět historické tance v rytmu latinské hudby a spousta masek s úsměvem a nechybí tam samozřejmě také různé kostýmy. Tento festival se koná třetí víkend v říjnu.

7/ Panagbenga festival

panagbenga-street-dance-baguio-city1

Tento květinový festival se koná v Baguio během února. Nechybí tam samozřejmě také různé tance atd..

8/ Moriones festival

dsc_0614

Pokud chcete zažít nějaký jiný druh festivalu a chcete vidět něco speciálního, tak můžete navštívit během holy weekendu (velikonoc) malý ostrov Marinduque. Během tohoto festivalu můžete vidět mnoho Filipínců v dobových kostýmech vojáků. Někteří z nich vedou Ježíše Krista ulicemi, aby ho pak jakoby mučili.

9/ Higantes Festival

2092130340028972814hjpaif_ph

Tento festival, který je na počest patrona rybářů (San Clemente) se koná v Rizal, Manila. Tento festival můžete navštívit 23 listopadu.

10/ Baragatan Festival

Baragatan-street-dancing-62

 

Ve výčtu festivalů nemůže chybět ten náš Palawanu. Tento event tu právě probíhá a tak jsem již stihl navštívit farmářský trh, kterým se vše začíná. Na tomto trhu nabízí farmáři či řemeslníci svoje produkty z celé provincie. Viděl jsem tam stánky z Coronu, z El Nida, z Quezonu, ale třeba také z Cuyo! Tento event bude slavnostně zakončen velkou parade! Tento festival zpravidla začíná začátkem června a koná se v Puerto Princesa. Trhy můžete najít u Capitol (úřadovna Guvernéra).

 

Facebook Comments

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *