23 zajímavých faktů o Filipínách

Dneska se podíváme na několik zajímavých informací o Filipínách. Většinu zajímavostí jsem našel různě na internetu, nicméně pár faktů o Filipínách je také z mojí hlavy. Některá fakta o Filipínách jsou opravdu zajímavá, no posuďte sami!

1/ V roce 2014 překročil počet obyvatel na Filipínách magickou sto miliónovou hranici. Filipíny jsou sedmou nejpočetnější zemí v Asii a dvanáctou nejpočetnější zemí na světě.

2/ Filipínská populace na rozdíl nad naší každoročně roste a to až možná nebezpečně rychle. No považte sami, není 2% roční přírůstek více než dost?

3/ Filipínský symbol Jeepney, se zrodil po druhé světové válce, kdy si Filipínci předělali americké Jeepney do nynější podoby.

Filipínský Jeepney
Filipínský Jeepney

4/ Filipíny jsou pojmenované po španělském králi Filipovi II.

5/ Díky španělské kolonizaci a vlivu, se na Filipíny dostalo křesťanství. Na Filipínách je 90% katolíků a tak není divu, že každou neděli můžete vidět kostely plné lidí.

6/ Filipínci a Japonci milují karaoke, to je známý fakt, ale kdo vynalezl karaoke jako první? Filipínec Roberto del Rosario, vynalezl první karaoke automat v roce 1975, proslýchá se ale, že jeden japonský muzikant údajně vynalezl karaoke automat o 4 roky dříve. Nicméně patent na tento vynález dostal zmiňovaný Filipínec a tak oficiálně první karaoke automat vznikl na Filipínách.

7/ Na ostrově Camiguin je více sopek (7), nežli měst (5). Od roku 1950 nebyla na Camiguinu žádná sopka aktivní, nicméně tento ostrov má nálepku místa, kde největší výskyt sopek na světě na metr čtvereční.

Camiguin, White beach, autor: Allan Donque
Camiguin, White beach, autor: Allan Donque

8/ Všímaví turisté a čtenáři mého blogu ví, že Filipíny mají velice podobnou vlajku té naší. Teď ale pozor, protože filipínská vlajka funguje také jako jakási zpráva světu. Filipínská vlajka pověšená červenou barvou dolů a modrou nahoru značí mír, pokud je ale červená barva nahoře a modrá dole, tak pozor, protože to značí, že jsou Filipíny ve válce.

9/ Filipínské rýžové terasy, které se nachází na severu Luzonu, jsou zapsané v UNESCU. Tyto rýžové terasy jsou staré více jak 2000 let a říká se jim také jako 8 div světa.

10/ Filipínky patří mezi nejhezčí ženy na světě, což je prostě fakt, který musí uznat snad každý chlap, kterému ještě slouží dobře zrak. Důkazem je to, že z Filipín je několik vítězek světových soutěží krásy. Například před dvěma lety (2013) byla vítězkou Miss World vyhlášena Filipínka Megan Young.

Megan Young
Megan Young, dokonalý mix Filipínky a Američanky

11/ Nejen že jsou Filipínky krásné, ale jsou to také výborné pečovatelky. Není proto divu, že o filipínské pečovatelky a sestřičky je ve světě velký zájem, což by Karel Gott mohl z fleku potvrdit (že mám pravdu mistře?). Filipíny jsou tak největším „dodavatelem“ pečovatelek a sestřiček do celého světa.

12/ V roce 2009 se poslalo na Filipínách neuvěřitelných 1.39 biliónů textových zpráv. Filipíny si tak vytvořili nechtěně jednu nálepku. Filipíny jsou totiž také známé jako „text capital of the world“.

13/ Na Filipínách je více než 200 sopek. Jedna z nich, sopka Taal, která se nachází nedaleko Manily, patří do skupiny 17 Decade Volcanoes. Díky její výbušné historii (druhá nejaktivnější sopka na Filipínách) musí být stále pod dohledem. Sopka Taal je nejmenší sopkou na Filipínách.

Sopka Taal
Sopka Taal

14/ Dle 2000 census, 52 miliónů lidí na Filipínách mluví anglicky, což Filipíny řadí na 5 místo nejvíce anglicky mluvících zemích na světě.

15/ Filipínci milují nakupování a jídlo. Není tedy divu, že 3 z 10 největších obchodních domů na světě, se nachází právě na Filipínách. Jsou to SM Megamall, SM North Esa a SM Mall of Asia, nacházející se v Manile.

16/ Na Filipínách můžete vidět také jedny z nejmenších opiček na světě, Nártouny filipínské. Tyto mini opičky můžete navštívit na Boholu.

Tarsier na Boholu, Filipíny
Nártoun filipínský na Boholu, Filipíny

17/ Zatímco u nás je jen pár nářečí a dialektů, tak na Filipínách je jich neuvěřitelných 171 a tak není divu, že v televizi jsou programy a seriály jsou v takzvaném Taglish. Pro většinu Filipínců pak není problém koukat na televizi, protože většina programů používá toto univerzální nářečí (na půl angličtina a na půl filipínské slova, kterému každý Filipínec rozumí).

18/ Filipíny jsou jedním z největších vývozců kokosů do celého světa.

19/ Na Filipínách se letos v lednu uskutečnila největší bohoslužba na světě. Do Luneta parku v Manile přišlo na bohoslužbu papeže Františka neuvěřitelných 7 miliónů lidí. Překonal se tak rekord z roku 1995, kdy na stejném místě měl bohoslužbu tehdejší papež Jan II.

Luneta park, Manila a největší bohoslužba na světě
Luneta park, Manila a největší bohoslužba na světě

20/ Filipíny jsou populární zemí pro expaty, kteří si tam užívají důchodu. Důvod je jasný – krásné a pečující Filipínky, přátelští místní lidé, levné ceny, anglický jazyk a tropické počasí.

21/ Nejvyšší horou Filipín je Mt. Apo (2954 metrů), která se nachází v Mindanao, nedaleko od Davao city.

22/ Když dostanete od Filipínce dárek, tak je slušnost ho otevřít až o samotě. Na Filipínách se bere otevírání dárků hned po tom, co je dostanete jako neslušné chování.

23/ Filipíny se rozléhají na 7107 ostrovech o rozloze 300 000 km².

Facebook Comments

09 comments on “23 zajímavých faktů o Filipínách

 • Milan , Direct link to comment

  Ahoj, předně, pokračuj v psaní, těším se na každý další článek, a určitě nejsem sám, jen bych možná upravil v bodu 23 tu rozlohu. Když to necháš takhle, už se tam nevejdu 🙂 ,a já bych rád . Dík, Milan.

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ups, díky za opravu, takhle to vypadá, když se s vydáním článku pospíchá! Jedná se samozřejmě o kilometry 🙂 Díky za komentář Milane!

 • Juraj , Direct link to comment

  Som nejakú dobu ( viac mesiacov na Filipínach a zážitky mám zmiešané. Dobré aj zlé. Sú ale veci, ktoré mi na Filipínach a filipíncoch vadia. Možno je to dané aj tým, že som v oblasti kde je vela turistov a zábavy a tak tu neni núdza o nasledovné ( a týmto by som poprosil Romana či aj on má pododbné skúsenosti:
  -Prakticky každý vodič tricyklu sa ma snaží oklamať, pokiaľ sa ohradím a chcem normálnu cenu,viackrát sa mi stalo že vodič začal byť agresívny.
  – v oblasti kde som doterní predajcovia nerešpektujú súkromie a sú veľmi otravní – toto platí aj na vodičov tricyklov, ktorí neustále na mňa pokrikujú ako na nejakého nesvojprávneho, inde v Ázii som sa s týmto v tak veľkej miere ako na Filipínach nestretol.
  -ako belochovi sú mi účtované vyššie ceny, a je naozaj rarita ak sa ma obchodník či predajca nesnaží dobehnúť a oklamať vyššou cenou.
  – filipínci nerešpektujú súkromie – pravidelne sa mi stáva že nemôžem spať lebo filipínci ktorí bývajú v susedstve si požičajú muzic box a veľmi hlasno púšťajú hudbu a vyspevujú celú noc. Keď som ich naposledy asi o 3 hodine ráno išiel poprosiť aby rešpektovali že druhí chcú aj spať nakoľko ráno treba vstať, pozerali na mňa ako na zjavenie a hudbu nevypli.
  -V singapure ak hodíte špak na zem je zle, filipínci naopak akoby mali radi špinu na ulici, bežne vidím ako hádžu odpadky a špaky na zem
  – Opakovane sa mi stalo, keď som sa ohradil proti tomu aby filipínec so mnou jednal ako s bankomatom ATM, že filipínec mi posmešne povedal: nemáš peniaze? tak sa vráť domov odkiaľ si prišiel.. túto istú vetu mi povedala zlostným hlasom aj skupina teenage žobrákov ked pýtali na ulici peniaze odo mňa a ja som odmietol..povedala mi to aj filipínka v reštaurácii ked chcela aby som jej zaplatil a ja som odmietol..toto sa mi nestalo nikde inde v Ázii, iba na Filipínach aby ma drzo domáci posielali preč z krajiny ked odmietnem byť pre nich zdrojom money.
  – na Filipínach sa ma pokúsili viac krát okradnúť, pochopil som preto, prečo domáci majú zamrežované okná a ostnatí drôt na domoch ( možno sú oblasti ktoré sú na tom lepšie neviem).
  – opakovane sa mi stalo, že pre filipínca znamená požičaj mi = daj mi, jednoducho nedodržia slub o vrátení ( či už peniazov alebo nejakých vecí)
  – a zakončím naozaj smutne: iba na Filipínach sa mi stalo, že sa mi filipínec začal vyhrážať že ma nechá zabiť ( kvôli úplnej banálnej roztržke ked videl že so mňa nebude mať peniaze) , rovnakú skúsenosť má aj môj priateľ z Austrálie, ktorému sa jeho známa vyhrážala zabitím).
  Roman, musel som napísať aj tieto negatíva , ktoré zažívam na Filipínach .
  Samozrejme stretol som tu aj milých ludí, žial keď porovnám napríklad Filipíny a Thajsko, filipínci vedú v negatívach. Ešte dodám, že tieto negatíva sa vzťahujú na obasť Manila,Pampanga AC a Cebu, možno menšie mestá a hlavne provincie sú na tom oveľa lepšie.
  Aké sú tvoje skúsenosti Roman?

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj Juraj, už jsi mě dokonce volal a tak jsme si o tvé situaci chvilku povídali. Myslím dokonce, že jsi předtím psal tvoje negativní zkušenosti i před několika měsíci. Na začátek musím napsat, že máš buďto pech na lidi kolem sebe, nebo vytváříš nějakou zvláštní energii, pohybuješ se ve špatných destinacích (Manila, Cebu) anebo zkrátka Filipíny nejsou pro tebe ty pravé.

   – Už jsem psal několikrát, že s nimi je problém. Nicméně neber si tricykly u hotelů, terminálů a letišť, ale vždy popojdi dál a tam si nějakého chytni. Hraj jistýho, řekni mu částku kterou víš, že je dobrá (např. 10 pesos tady v Puertu, atd), pokud odmítne, chytni si dalšího. Já s nimi tady problémy skoro nemám a agresivní mi nepřijdou.
   – Dotěrní prodejci, pořvávájící řidiči tricyklů. Vítej v JVA Asii. Tohle se děje všude i v Thajsku, nejhorší je to pak v Kambodži. Čím více turistická pláž, tím více dotěrných prodejců a věř mi, Filipínci jsou ještě slabota v tomhle. Jestli chceš žít v JVA, musíš si na tohle zvyknout.
   – Ano, toto je filipínská kultura – velké a hlasité oslavy s karaoke, ale že by to bylo každou noc? To ne, nejhorší to bylo na silvestra a pak záleží na sousedech, jak často kalí 🙂
   – To platí možná tak v Manile nebo Cebu, ale tady v Puertu tu jsou popelnice každých pár metrů a máme tu čisto, protože tu platí vyhláška, že pokud máš tři záznamy dělání nepořádku, tak jdeš do vězění! Takže všude je to jinak…
   – Občas se mi stane, že mě parta malých děcek řekne o peníze. Odpovím jim, že ptát o peníze se nemá, není to slušné a dál to neřešim. Někdy je prostě ignoruju a odpovím “ sorry no“. Ale nestává se mi to často. Tohle je součást Filipín, jen tady se asi může stát, že vám přijde žebrák do kanceláře. Nicméně pozor! Pokud chtějí peníze na léky (ukáží papír), tak manželka a naše sekretářka jim někdy 20 pesos dají, což mě překvapilo. Tohle se ale neděje každý den, tak dvakrát do měsíce.
   – Jak to myslíš okradnout? Myslíš přepadnout? To se mi nestalo ani jednou. Jinak se mě párkrát snažili oškubat řidiči tricyklů (zastaví a řeknou „how much“, ty nechávám odjet a mávnu na dalšího) a jednou mě chtěli napálit v kadeřnickém saloně, což je myslím za tu dobu co tu žiju pohoda ne?
   – Jednoduše, nikomu tu nepučuj.
   – Nikdo mě tu zatím nevyhrožoval smrtí, opravdu tu nemám problém s nikým. Asi žiješ ve špatné lokalitě (Manila, Cebu, Angeles)

   Jak jsem psal na začátku, zkus změnit lokalitu, ostrov (pokud ti to práce dovolí) a uvidíš. Na ostrovech budeš mít zase problém s internetem. Třeba Filipíny nejsou pro tebe ty pravé.

   • Juraj , Direct link to comment

    Áno, moje negativné skúsenosti sú dané hlavne lokalitou. V Manile je všeobecne horšie ako inde, to platí aj na iné destinácie typu Cebu,veľa nedobrých ľudí prichádza do AC. To kradnutie, áno, bol som okradnutý, zobrali mi bag, a viackrát na ulici sa mi stalo že partia ( hlavne mladších chlapcov) ma priamo atakovala a išla do rukou do vrecka. Jeden krát ked som chytil ruku zlodejovi a zvýšil hlas na neho chcel sa biť so mnou.. avšak, tieto zážitky vyplývajú hlavne z lokality.Manila – špeciálne niektoré lokality Manily sú nebezpečné. Pomerne bezpečná je v Manile časť Makati. Čo som bol prekvapený – v Manile v časti Quezon hlavná ulica Timog avenue ( čo je pomerne čistá a dobrá lokalita ( na Manilu), v noci tu postávajú dve tri skupinky mladých chlapcov a vyslovene hladajú koho by okradli, prečo s tým polícia nič nerobí a toleruje ich tam je mi záhadou. Sú ulice – niečo ako slumy, kde sa v noci vôbec neodporúča ísť. Oproti tomu miesto kde si ty – Puerto Princesa Palawan, je naozaj lepšie, čistotnejšie a bezpečnejšie. Hovoria to viacerí aj moji známi čo žili na Palawane. Zrejme by Manila potrebovala vymeniť politikov. Súhlasím s tebou, že pokiaľ žiješ sám a pokiaľ žiješ s dobrou filipínkou ( a ona má dobrú rodinu a priateľov) toto veľa ulahčí život na Filipínach. Okrem negatív som samozrejme zažil a zažívam aj veľa toho čo je fajn, milých ludí, krásna príroda,exotický spôsob života atd. Skutočne veľa robí lokalita, známy žil na Davao a hovoril že je to velmi fajn miesto na život, podobne ako tvoj Palawan.

    • Roman Mudroch , Direct link to comment

     Je to hlavně lokalitou. V Manile bych nebydlel pokud bych neměl dobrou práci nebo bysnys, oplocený barák a auto. Stejně tak bych nešel žít na Filipíny sám, prostě jen tak, s tím, že si najdu časem přítelkyni, manželku a kamarády. Davao je prý fajn, nejen že jsem tam byl, ale mluvil jsem o tomto městě s jedním naším známým který tam žije. Davao má jednoho z nejlepších starostů, viz můj článek. Tady na Palawanu zase bojujeme s častými výpadky proudu a mimo Puerto je silenej internet. Celkove internet je tady na pomalej a drahej. Určitě život na Filipínách není 100%, což jsem už v nějakých článcích psal, ale kdyby se mi tu nelíbilo, tak jsem už zpět v ČR.

 • JanB007 , Direct link to comment

  Ahoj Romane a Juraji,
  pozorně si čtu tento blog a obvykle to opravdu nedělám, ale tentokrát se musím zapojit.
  Juraji, je mi strašně líto, že máš takto špatné zkušenosti na Filipínách. Ono to může běžnému čtenáři tohoto blogu, pak navodit spíše nepříjemný pocit po přečtení všech komentářů.
  Jezdím na Filipíny asi šestým rokem pravidelně 2-3 krát ročně. Je mi 54 let. Obvykle jsem tam kolem 2 měsíců na jeden „turnus“. Ano, nebydlím tam, jako vy, ale myslím, že za tu dobu jsem si toho zažil hodně. A mohu i srovnávat s ostatními státy a nejen Asie. Filipíny jsou ale přes to všechno mou nejzamilovanější destinací.
  Dovolil bych si proto reagovat na tvé negativní postřehy:

  -Prakticky každý vodič tricyklu sa ma snaží oklamať
  -ako belochovi sú mi účtované vyššie ceny
  Koukáš se na to špatně – oni tě nechtějí obelhat – okrást. Oni to prostě zkusí, protože jsi „white skin“ a dle jejich mínění na to máš. Řešení je strašně jednoduché. Směj se. Ne vysměj se, ale směj se. Já neustále používám frázi číslo 1 – „Do you wanna killl me??? Or my family??“ Zkus to s úsměvem a nasdsázkou a dostaneš se na rozumnou cenu – ne filipínskou, (nejsi a nebudeš) ale normální.

  – v oblasti kde som doterní predajcovia nerešpektujú súkromie
  Proboha je to jejich byznys:-)) Je to jejich způsob obchodování, je to jejich země. Nikdy mi to nevadilo – stačí lehký úsměv a jednoduché „Hinde“ a „Salamat“ (pro nefilipince – Ne, děkuji v tagalogu) a oni dají pokoj

  – filipínci nerešpektujú súkromie
  to je špatný úhel pohledu. Oni dostali výplatu nebo mají jinou oslavu. Říkáme jim „One day a millionaire“ Jediné co můžeš udělat, je stavit se tam s lahvi Tanduay rumu. Výsledek? Budou tě milovat už pro vždy a rychleji usnou… Nekažme jim to jejich nádherné štěstí.

  – na Filipínach sa ma pokúsili viac krát okradnúť,
  Ano i toto se mi stalo. Ale to není jejich problém. Vždy to byl můj problém. Prostě to nenech na očích nebo se zabezpeč, aby se to nestalo. A ano, i na ulici mě přepadli a chtěli okrást. Nepovedlo se jim to – asi jsem větší a zlostnější:-))
  Ale promiň, pokud se pohybuješ v nesprávné čtvrti, musíš s tím počítat. Nestalo se mi to jenom v Manile, ale i v Praze a Košicích a Shanghai. To je opět jen na nás, kde se pohybujeme. Před pár lety, když vyšla statistika bezpečnosti jednotlivých měst, byla manila hluboce pod Prahou…

  – opakovane sa mi stalo, že pre filipínca znamená požičaj mi
  souhlasím s Romanem .- nepůjčuj. Jsi „white skin“ a tak jsi stejný jako ATM:-))

  když se tě děti nebo žebráci na ulici ptají na peníze – stačí opět naučená fráze v tagalogu „Valan pera“ (nemám peníze) a z 90% pochopí, že tam nejsi poprvé a že prostě nedáš…

  – a zakončím naozaj smutne: iba na Filipínach sa mi stalo, že sa mi filipínec začal vyhrážať že ma nechá zabiť
  to nemohla být banální roztržka, jak píšeš – nebo alespoň ne z jeho pohledu. Filipínec nikdy nesmí „ztratit tvář“ to je asijská zásada. Pokud začínáš řešit vážnou věc a nedokážeš uchopit situaci, zklouzni do legrace, do úsměvu a humoru. Ale musíš jím říct,. že to je „joke“, jinak to nepochopí. Máme s kamarádem, co jezdí občas se mnou, základní zásadu a ta je hodně pravdivá – nedávej filipíncům (a hlavně ne holkám a ženám) evropské vlastnosti. Oni jsou jako malé děti. Jak v tom dobrém – jsou úžasní, tak v tom zlém – jsou na naplácání:-))

  Já vidím, a asi to bude tím, že chci vidět, hlavně pozitiva. Je to úžasná země s úžasnými lidmi.

  Jan B.

  • Jana , Direct link to comment

   Dobrý den Honzo,
   čtu si tady Vaše zkušenosti s Filipínami a chtěla jsem se zeptat na nějaké jejich zvyklosti?V únoru mi přiletí Filipínka,masérka pro moje studio a nerada bych jí nebo sebe uvedla do hloupých situací…i když těm se asi úplně vyhnout nedá. :))
   Jana

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *