5 nejlepších pouličních jídel na Filipínách

Na Filipínách je populární pouliční jídlo, které se prodává hlavně na větších ulicích, na trzích, nebo v některých turistických oblastech. Je oblíbené u všech Filipínců, protože je levné, nicméně pro bohatší Filipínce jsou již zajímavější kiosky s jídlem v obchodních domech, které rostou jak houby po dešti. Pouliční jídla jsou zajímavější naopak pro turisty, kteří rádi ochutnávají něco exotického, nicméně většinou jedí jen takzvaná masíčka na špejly (Barbeque), protože některé další pochoutky nemají odvahu ochutnat, nebo neví, o co se jedná. V tomto článku se tedy budu snažit ukázat na nejlepší pouliční jídla a nastínit ceny, nicméně není možné zde zmínit všechny pouliční jídla, protože jich je hodně a také ceny se mohou lišit dle regionu.

1/ Bananacue, Turon, Maruya

Turon a Bananacue, Camotescue

Jedno z mých nejoblíbenějších jídel k svačině je určitě smažený banán v těstíčku, takzvaný Turon, nebo smažený banán na špejli. Banány na vaření Bananacue se používají ty hranaté, které syrové tak moc dobře nechutnají. Po osmažení se pak ještě potře rozteklým hnědým cukrem (něco jako karamel). Poslední do party je Maruya (vypadá jako placka), která mě chutná asi nejvíc z těchto banánových pochoutek. Jedná se o směs banánu, mouky, mléka a cukru. To vše se osmaží a je z toho opravdu banánová pochoutka! Populární jsou tu také smažené brambory takzvané Camotescue, ale ty mě zase tak neoslovily.

Cena:  mezi 7-10 PHP.

2/ Kwek – Kwek, Fish balls, Barbecue

Rybí koule (Fish balls) a Kwek-kwek

Tyto pochoutky se prodávají obvykle pohromadě a tak můžete zkusit ochutnat všechny. Kwek- Kwek je vařené vejce, namočené v oranžovém těstíčku. Fish balls jak napovídá název, jsou smažené kouličky z ryb a mouky. Bohužel, aby pouliční obchodníci udrželi cenu i přes zvyšující se inflaci, tak smažené koule obsahují rybí maso méně a méně. Na závěr asi klasická pochoutka a to grilované vepřové nebo kuřecí masíčko na špejli, takzvané Barbecue. Ke všem pochoutkám se podává omáčka, na výběr je pálivá nebo nepálivá, popřípadě další.

Cena:  obvykle 10 PHP

3/ Dirty Ice Cream

Dirty Ice cream

Ačkoliv dle názvu tato domácí zmrzlina nezní vábně (špinavá zmrzlina) a mnoho turistů nemá tuto zmrzlinu s ohledem k hygieně odvahu ochutnat, tak já jí už několikrát jedl a je opravdu dobrá a hlavně hodně levná. Prodejci většinou prodávají dvě nebo tři příchuti a to sýrovou (vypadá jako vanilka), Ube (fialová barva) a jahodovou nebo čokoládovou. Prodejce na sebe upozorňuje cinkáním zvonečkem.

Cena: 10 PHP za zhruba 3 malé kopečky

4/ Taho

Taho

Na tuto pochoutku narazíte hlavně ráno nebo dopoledne. Jedná se o čerstvé tofu (sojový tvaroh), karamel a na závěr se tam přidají vařené sagové perly. Až uvidíte Filipínce, který má přes rameno dlouhý klacek a na obou stranách klacku visící nádoby a navíc vyřvává „Taho“, tak zkuste toto pouliční jídlo ochutnat. Taho má čínský původ.

Cena: 10 PHP

5/ Balut, Oříšky

Balut a oříšky se prodávají často pohromadě

V tomto seznamu nesmí chybět Balut, o kterém jsem se již zmiňoval v jiném článku, protože mezi pouliční jídla zkrátka patří. Jedná se o vařené kachní vejce s malým zárodkem. Je to prý výborné na plodnost a tak kdo má problémy s početím dítěte, tak zkuste ochutnat, hlavně tedy muži 🙂 Dohromady s Balutem prodejci prodávají vařené neoloupané buráky. Ty mě ale ani tak nechutnají. Pravým opakem jsou pražené oříšky, které nemají chybu. Pražené oříšky se však prodávají jinde, hlavně na trzích nebo u škol. Cena za pytlík oříšků je 5-6 PHP.

Cena za Balut:  20 PHP

Další pouliční jídla

Z dalších pouličních jídel musím zmínit Lechon (tradičním filipínským způsobem grilované sele), různé věci na špejlích které jsem nezmínil, například grilované kuřecí pařáty, kuřecí střívka, kuřecí hlavy, párek na špejli a tak dále a někde můžete ochutnat také pouliční ovocný shake, většinou prodávají jen mangový nebo čokoládový. Pozor, nebavíme se o klasických stáncích pro turisty, tam shake stojí o dost více. Dále narazíte na pouliční prodejce hamburgerů. Tyto hamburgery chutnají trošku jinak, než jsme zvyklí u nás a stojí mezi 20-40 PHP, záleží na druhu. Pak existují samozřejmě stánky (kiosky), kde prodávají hamburgery hlavně pro turisty a ty nejen že chutnají jinak (více americky), ale stojí také o dost více.

Kuřecí pařáty jsem už ochutnal, ochutnáte také?

Další kapitolou jsou pak mini kiosky s dražším jídlem (obvykle mini fastfoody), s italskou zmrzlinou, prodejci palačinek, atak dále, nicméně tady musíte počítat s jinou cenou. Například palačinka v El Nidu stojí okolo 100 PHP. Podobné kiosky tu před pár lety ještě nebyly, ale teď tu rostou jak houby po dešti. Obecně také počítejte, že street food například na Boracay bude stát více, než v Puertu Princesa a tak podobně. Můžete si také všimnout toho, že co region, to trošku jiné jídlo a ceny, například v Sagadě na horách se prodává na ulici jejich speciální tmavé pečivo a v restauracích jejich známý jogurt, zatímco jinde zase mají jinou specialitu.

Vím, že dost turistů se bojí pouliční jídla ochutnat, hlavně ohledně hygieny, zkrátka se bojí, že jim po tom nebude dobře. Ano, to se může vždycky stát, ale z mých zkušeností vím, že se nemusíte bát tyto věci jíst. Jedl jsem tyto jídla i jako turista a nikdy mě nebylo po nich špatně. Na druhou stránku každý jsme stavěný jinak a někteří lidé zkrátka tráví jinak. Jestli tedy ochutnat pouliční filipínská jídla, záleží na vás, ale osobně to doporučuji!

Facebook Comments

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *