7 nejlepších míst k potápění na Filipínách

Již jsem tady doporučoval místa na šnorchlování a protože se mě dost lidí ptá také na potápění, tak i když to není můj šálek kávy, tak jsem na internetu vypátral 7 míst, kde by mělo být nejhezčí potápění na Filipínách. Samozřejmě, že jsem hledal z více zdrojů a spojil vše i dle mých zkušeností, protože díky tomu, že na Filipínách žiju se ke mě dostane hodně informací i o potápění. Nicméně musím znovu podtrhnout to, že nejsem potápěč, proto berte na vědomí, že informace určitě nejsou kompletní a je potřeba, abyste si další info o potápění na daných místech našli sami, což se při cestování na vlastní pěst ostatně i očekává.

1/ Amos Rock – Tubbaha Reefs Natural Park

Nemůžu začít ničím jiným, než podle mě nejhezčím místem na potápění na Filipínách. Okolo toho Reefu se údajně nachází až 600 druhů ryb, 360 druhů korálů, 13 druhů velryb a delfínů a 11 druhů žraloků. Tubbataha Reef patří také mezi UNESCO. Jedná o takzvané Safary, kdy jsou potápěči na lodi až týden, ale pozor, výlety na Reef jsou možné jen od dubna do června.

Cena se pohybuje cca od 1200 USD a v ceně je 7 denní pobyt na lodi, z toho 5 dnů potápění. Pro více informací mě můžete poslat email a tento výlet můžu dokonce také i zařídit přes osvědčenou loď a posádku, která má dobré reference a kterou známe.

Jak se na Tubbataha Reef dostat

Z Manily nebo z Cebu letadlem do Puerta Princesa (Palawan), kde přesednete na loď, kterou musíte mít již dopředu nasmlouvanou. Cesta k Reefu trvá 12 hodin. Loď a posádku určitě doporučuji zajistit déle dopředu.

2/ Monad Shoal, Malapascua

Do této destinace jezdí potápěči z celého světa asi jen za jediným cílem a to je Tresher Shark (Žralok Liškoun). V součastné době na toho žraloka skoro na 100% narazíte právě jen na Filipínách u ostrova Malapascua. Malapascua není jen o tom žralokovi, ale je to oprávněně jedna z top potápěčských destinacích na Filipínách. Mimo jiné tam pod vodou můžete vidět také White tip Reef shark, nějaké druhy chobotnic, Manta Ray a další. Dokonce se tam můžete potápět i u vraku jedné lodi, potopené během tajfunu v roce 1988. Kolem toho vraku je mnoho korálů a vodního života. Více informací v AJ ohledně potápění na Malapascua naleznete například zde. Když už budete na severu Visayas, tak doporučuji také navštívit ostrov Bantayan, kde můžete několik dnů relaxovat. Podrobný článek o Bantayanu naleznete zde.

Jak se na Malapascua dostat

Z Cebu city musíte autobusem směr sever do přístavu Maya a odtud pak lodí na Malapascua. Autobusy na sever jezdí zhruba každou hodinu z North bus terminálu a poslední loď vyplouvá v 17:30.

3/ Canyons, Puerto Galera

Další super místo na potápění je u Puerto Galera na ostrově Mindoro, který má i tu výhodu, že není tak daleko od Manily (cca 4,5 hodiny celkové jízdy). Jedná se o tři podmořské kaňony, kde prý můžete vidět veliké množství druhů podvodního života a korálů. Doporučuje se ubytovat v nějakém resortu, který se specializuje na lodní výlety a potápění, například Badladz dive resort. Můžete ale také zůstat na populární Sabang beach a odtamtud z nějakém resortu podnikat také nějaký ten potápěčský výlet.

Jak se do Puerta Galera dostat

Z Manily jezdí cca každých 30 minut z bus terminálu Buendia JAC liner bus do Batangas pier, tam vystoupíte a počkáte si na loď na Mindoro. Pozor si jen dejte, kam loď přesně míří, pokud chcete na Sabang beach, tak se ptejte po lodi mířící tam, pokud třeba na zmiňovaný Badladz resort, tak do Muelle pier. Další možností je lodí z Coronu do přístavu San Jose, který je na jihu ostrova. Loď však nejezdí každý den, tak pozor na to. Teď by tam měla fungovat společnost Montenegro a loď vyráží v úterý, čtvrtek a v sobotu v 8 ráno.

4/ Apo 29, Mindoro

Jedná se prý o druhý největší reef na světě a patří do UNESCO. Místní mu také říkají mini Tubbataha. Dle mnohých se jedná  nejhezčí potápění na Filipínách i díky tomu, že si ho mohou užít lidé kteří jen šnorchlují nebo chtějí zkusit takzvaný Free scuba diving. Vidět tam můžete několik druhů žraloků, manty, želvy a další. Ačkoliv mluvím o Reefu, tak lodí vlastně přistanete na ostrově Apo a ten Reef je u toho ostrova, respektive ostrovů, protože do toho systému patří ještě další dva ostrůvky. Další pecka je ta, že můžete na tom ostrově i stanovat! Musíte mít sebou ale svoje zásoby vody, jídla, atd a tak je vhodná jen jedna noc.

Jak se na reef dostat

Apo Reef se nachází nedaleko ostrova Mindoro a tam se dostanete z Manily a z Coronu, viz popis výše jako u Puerto Galera. Na Reef respektive ostrov vás pak dopraví nějaká loď, kterou si můžete zajistit v jedné z mnoha cestovních kanceláří v Sablayan (část ostrova Mindoro) a tak se doporučuje zůstat v nějakém resortu v této lokalitě anebo v populárním resortu na ostrově Pandan, z kterého si můžete zajistit více zajímavých výletů. Pokud chcete řešit věci sami, tak v Sablayan můžete také navštívit místní turistickou kancelář a tam se poptat po cenách na vlastní pěst a měli by být schopni vám pomoc sehnat loď a pokud chcete na ostrově přespat, tak je to i snad nutnost. Cesta na ostrov trvá 2 hodiny. Dokonce prý nějaké cestovní kanceláře nabízí potápěčské výlety na Reef Apo i z Coronu (6 hodin plavby). Kontakt na místní turistickou kancelář: (+63) 995 812 6902 (Globe), (+63) 998 546 5917 (Smart), info.tourismsby@gmail.com.

5/ Coron

Coron je populární pro potápěče hlavně díky lodním vrakům, kterých je potopených v zálivu v okolí Coronu několik. Nejznámější je asi japonský olejový tanker Okiwara Maru nebo další potopená japonská loď The Ikaro. U vraků můžete jako bonus vidět zajímavý podmořský život. U Coronu toho lze ale vidět více, můžete se potápět například Barracuda lake, kde je to velice zajímavé, protože čím více se jde ke dnu, tím je větší teplota. V jezeru můžete vidět Barracudy po kterých je jezero pojmenováno. Potápěčské výlety si můžete zajistit jak jinak, než přes místní cestovní kanceláře na ostrově Busuanga ve městě Coron.

Jak se na Coron dostat

Psal jsem o tomto místu podrobný článek, který si můžete přečíst zde. Naleznete tam co jiného mimo potápění na Coronu dělat, tipy na ubytování nebo na restaurace.

6/ Moalboal, Cebu

V seznamu nesmí chybět ani tato populární potápěčská destinace. Pokud na cestování po Filipínách nemáte moc času a přesto máte rádi pěkné potápění plus zajímavé výlety kolem, tak Moalboal mohu jen doporučit. Na své si tam přijdou i lidi kteří jen šnorchlují, protože tam mohou zažít takzvaný Sardine run, kdy proplouváte hejnem sardinek. Potápěči mimo klasického podmořského života tam také mohou vidět například vrak malého letadla typu Cesna.

Podrobně jsem psal o Moalboal a okolí zde v článku. Naleznete tam najít další tipy a rady, co v okolí vidět a dělat.

7/ Apo island, Negros

Dlouho jsem přemýšlel jestli ho do seznamu zařadit, nebo se o něm zmínit jen okrajově, protože jsem již o něm psal v článku o šnorchlování zde a hlavní reef Apo island Marine Sanctuary je stále co vím ještě zavřen po tajfunu Yolanda z roku 2014. Nicméně nakonec vyhrálo to, že jde hlavně spíše o potápěčskou destinaci (v okolí je více reefů) a člověk tam zažije takový super mix – klid, hezké moře, pěkné šnorchlování a také možnost zajímavého potápění.

Za zmínku stojí také dobré potápění na Boholu, ale potápět se dá také i na Palawanu v Puerto Princesa, v Port Bartonu či i v El Nidu. Defakto potápění nabízí na každém více turistickém ostrově, dokonce i na Boracay, ovšem kvalita potápění je samozřejmě různá a tak pokud hledáte opravdu nějaký pěkný podmořský život, nebo něco speciálního, tak se doporučuji držet tohoto seznamu.

Pokud nějaký zkušený potápěč dá jiný tip co tu není v seznamu, tak budeme určitě jen rádi!

Facebook Comments

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *