7 nejlepších šnorchlovacích destinací na Filipínách

Šnorchlování je pro turisty jednou nejoblíbenější zábavou na dovolené u moře. Osobně snad neznám v mém okolí nikoho, kdo by aspoň nezkusil jednou v životě šnorchlovat. Dokonce i moje manželka, která neumí plavat ráda šnorchluje! Sakra jak to dělá, když neumí plavat? Lehce – na většině výletů je průvodce, nebo lodní pomocníci, kteří ji na vodě táhnou na laně za sebou jak pejska 🙂 Manželka se samozřejmě drží záchranného kruhu, který je přivázán k lanu.

A tak jsem se rozhodl napsat článek, který je o nejlepších šnorchlovacích destinacích na Filipínách. Destinace jsou vybrané nejen z mého pohledu, ale také z pohledu jednoho zkušeného cestovatele, který radí lidem na TA. Některé destinace jsem popsal méně, protože o nich bude v budoucnu samostatný článek anebo jsem o nich již článek napsal.

1/ Hundred islands, Alaminos

Zahrajte si na Robinsona a přespěte na jednom z ostrovů národního parku Hundred islands.

Národní park 100 islands
Národní park Hundred islands

Jen zhruba 5-6 hodin jízdy autobusem (autem něco přes 4 hodiny) od Manily leží národní park Hundred Islands. V tomto národním parku se nachází 123 ostrůvků (124 během odlivu), ale jen na 3 z těchto ostrovů se dá přespat, nebo jakkoliv vegetit. Jsou to ostrovy – Quezon island, Governor’s island a Children’s island. Přespat se dá v resortu, chatce anebo se tam dá dokonce kempovat ve stanu. Zbylé ostrovy jsou buďto chráněné a nesmí se na ně, nebo jsou malinké. Další se dají navštívit během hopping islandu, lodního výletu. Většina výletů je však na ty zmiňované 3 ostrovy, plus několik dalších v okolí. Tady jsou ve zkratce aktivity, které se tam dají dělat:

 • Island hopping (lodní výlety).
 • Skákání do vody ze skály na Macros islandu.
 • Šnorchlování nebo potápění nad nádhernými korály. Za zmínku stojí ještě veliké mušle, které můžete při šnorchlování vidět.
 • Trek na vrchol skály  Governor’s islandu, ze které je úžasný výhled na celý mořský park.
 • Plavba na kajaku.
 • Kempování.

Ubytování

Někdo dává přednost ubytování na jednom ze tří ostrovů, někdo zase raději přespí u přístavu a vyráží na výlety. Protože levnější ubytování v okolí Lucap na Agodě je skoro nemožné najít, tak tady je odkaz na stránku, kde můžete najít ubytování dle vašich potřeb.

Pár tipů

 • Výlety si zamlouvají turisté v kanceláři u přístavu.
 • Půldenní výlet na tři ostrovy stojí 800 pesos (celá menší loď), zatímco celodenní výlet až na 6 ostrovů stojí 1500 pesos (ceny jsou z minulého roku). Druhů výletů, které se dají zamluvit je ale víc. Tady jsou ceny výletů za rok 2014 a další informace co se vám mohou hodit!
 • V nabídce jsou ale také výlety i s přespáním na jednom ze tří ostrovů, popřípadě se tam můžete jen nechat odvést a kempovat. Za loď se v tomto případě ale platí dvakrát, protože loď se vrací zpět do přístavu.


Doprava do Alaminos

 • Z Manily do Alaminos jezdí několik autobusových společností. Například Victory liner (z terminálu Cubao) nebo Five star bus. Cena lístku stojí mezi 300-400 pesos. Autobusy Victoria liner jezdí směr Alaminos cca každé 2 hodiny.
 • Z terminálu v Alaminosu si vemte tricykla (za 3-4 lidi kolem 80 pesos) do Barangay Lucap, kde je turistická informační kancelář a přístav, odkud se vyráží na ostrovy.

2/ Apo Island

Nenechte si ujít jedno z nejlepších šnorchlování na Filipínách.

image1135Jen na pár místech na Filipínách je možné šnorchlovat se želvami a Apo island je právě jedno z těch míst. Na Apo islandu můžete přespat na jednom ze 4 resortů, nebo si tam udělat jen denní šnorchlovací, či potápěčský výlet z Dumaguete nebo z Siquijoru. Já zvolil jednodenní výlet, během kterého jsem šnorchloval kolem ostrova. A bylo to jedno z nejlepších, nebo spíše pravděpodobně nejlepší šnorchlovaní co jsem zažil na Filipínách. Viděl jsem tam mnoho druhů ryb, krásné korály, ale hlavně jsem šnorchloval se želvami!

Špatná zpráva na konec. Během roku 2014 se tam přehnal tajfun, který poškodil korály a tak hlavní korál Marine Sanctuary bude prý na několik let zavřený. Nicméně návštěva Apo islandu prý pořád stojí za to a stále patří mezi šnorchlovací a potápěčskou špičku na Filipínách. Co na Apo islandu dělat?

 • Treky, prozkoumávání ostrova.
 • Šnorchlování se želvami je něco naprosto úžasného a šnorchlovat lze přímo z pláže!
 • Potápění.
 • Relax a čtení knih. Některé resorty mají skvělé knihovny.
 • Pozorování až 20 druhů ptáků, kteří žijí v okolí ostrova.
 • Krásný západ slunce.
 • Návštěva a prozkoumání vesnice domorodců.

Ubytování

Pokud se rozhodnete přespat na ostrově Apo, což doporučuji, tak je na výběr asi ze 4 resortů, které nabízí dobré podmínky k přespání. Zmíním se zde o třech nejzajímavějších.

Pár tipů

 • Nejlepší je si vybrat resort s vlastním generátorem elektriky.
 • Při plavbě lodí na ostrov Apo ochraňte vaše zavazadla před vodou.
 • Mějte sebou baterku na svícení.
 • Tento ostrov si zaslouží více než jednodenní výlet a tak doporučuji na ostrově přespat, optimum jsou dvě noci. Do teď si vyčítám, že jsem tam nepřespal.
 • Ceník lodí je na fotce v článku. Drahou cenu za dopravu na ostrov jde snížit sdílením lodě s jinými turisty, popřípadě si odchytnou nějakého místního rybáře, který míří na Apo island.

Doprava na Apo island

 • V Dumaguete skočte do autobusu směr Dauin.
 • Z autobusu vystupte ve vesnici Malatapay, kde je malý přístav a malá kancelář, kde si dohodnete dopravu na Apo island.
 • Někomu stačí na Apo island jednodenní výlet z Dumaguete nebo Siquijoru. Výlet si můžete koupit v nějaké cestovce ve městě nebo přes váš hotel.

3/ Siquijor

Další poklad pro milovníky šnorchlování se nachází blízko Negros.

Pláž u Coco Grove beach resortu
Pláž u Coco Grove beach resortu

Tento ostrov jsem již představoval více zde a navíc něm budu psát podrobnější článek a tak to teď vezmu rychleji. Na Siquijoru lze toho dělat opravdu hodně, nejenom šnorchlovat a když si vzpomenu, jak jsem tam před 2 lety skoro nepotkal turistu, tak tento ostrov řadím opravdu vysoko. Dneska se však bavíme o šnorchlování a to je nejhezčí u Coco grove beach resortu a v okolí.

Aktivity

 • Šnorchlování.
 • Prozkoumání celého ostrova na motorce.
 • Vodopády a jeskyně.
 • Návštěva léčitele, šamana.
 • Plavba na kajaku.

Ubytování

Jak jsem již naznačil, tak nejlepší šnorchlování je u Coco grove beach resortu anebo u přilehlých resortů.

Doprava na Siquijor

Nejbližší letiště od Siquijoru je v Dumaguete, kam lítá denně z Manily a z Cebu několik letů. Z Dumaguete se pak dostanete na Siquijor lodí. Na Siquijor se dá dostat lodí ale také z Boholu a z Cebu.

4/ Balicasag island, Bohol

Jedno z nejlepších šnorchlování je také nedaleko Boholu.

Balicasag island
Balicasag island, zdroj: tripadvisor

Pokud budete na Boholu, tak by byla chyba minout Balicasag island, kde je jedno z nejhezčích šnorchlování na Filipínách. Na ostrově lze přespat v Balicasag resortu, nebo podniknout jednodenní výlet na tento ostrov z Panglaa, Alona beach. Zmiňovaný resort je jako jediný na ostrově. U Balicasag islandu můžete šnorchlovat dokonce také se želvami.

Tady se o nějakých aktivitách asi nemá cenu bavit, hlavním bodem návštěvy tohoto ostrova je totiž šnorchlování, potápění a relax. O Balicasang islandu se ještě zmíním v článku o Boholu. Ačkoliv poslední dobou je Balicasag island dost turistický a někteří místní Filipínci se z turistů snaží vyždímat co nejvíc peněz, tak stále tento výlet na Balicasag island dle recenzí stojí za to.

Ubytování

Jak jsem se již naznačoval, tak na ostrově můžete přespat v Balicasang resortu, který je prý státní, ale nemám to na 100% potvrzené. Nemá někdo o tomto resortu bližší info?

Tipy

 • Během dne je na Balicasag islandu dost turistů, v podvečer však budete na ostrově skoro sami tak proč tam zkusit nepřespat jednu noc?
 • Pokud se rozhodnete pro výlet z Boholu, tak ten výlet se dá sehnat mezi 1000-1500 pesos. Výlet je včetně pozorování delfínů z lodě, Balicasag islandu a Virgin islandu.
 • Pro cenu okolo 1000 pesos zkuste oslovit nějakého kapitána na Alona beach.
 • Vemte si sebou dostatek pití a jídla pokud nechcete jíst v předražené restauraci. Některé výlety (přes agentury) ale mohou mít jídlo a pití také v ceně a tak se o tom informujte dopředu.
 • Ikdyž si koupíte výlet za 1500 pesos, tak za malou loďku z ostrova ke korálům se prý platí dalších 200 pesos.

 Doprava na Balicasan island

Letiště na Boholu se jmenuje Tagbilaran, z Manily se na Bohol lítá každý den. Další možností je doprava lodí z Cebu, Negros, Camiguinu, Mindanaa a Siquijoru. Plavba lodí z Cebu na Bohol trvá dvě hodiny.

Z Boholu na Balicasan island pak nejlépe lodí z Panglaa, z Alona beach.

5/ Nalusuan island, Cebu

Malý ráj nedaleko rušného Cebu city.

Nalusuan island
Nalusuan island, zdroj: http://nalusuanislandresort.com

Nalusuan island patří mezi Olangské souostroví a mapě ho můžete spíše vidět jako Olango island. Když si mapu ale přiblížíte víc, tak v jižní části Olango islandu spatříte konečně Nalusuan island. Tento malý ostrov se nachází nedaleko Cebu, 45 minut plavby lodí. Vlastně se dá říct, že za zhruba za necelé 4 hodiny po odbavení na letišti v Cebu, se můžete ocitnout z nenadání v ráji. Na ostrově můžete přespat jednu nebo dvě noci v Nalusuan island resortu, nebo si tam můžete udělat jednodenní výlet z Cebu, Mactan. Tento ostrov mohu s klidným svědomím doporučit všem těm, kteří rádi šnorchlují anebo se potápí, protože korály v okolí tohoto ostrova patří mezi ty nejzajímavější a nejhezčí na Filipínách.

[Modula id=’26‘]

 

Ubytování

Na ostrově můžete přespat v Nalusuan island resortu, který je na ostrově osamocený. Snad jediná nevýhoda tohoto resortu je nic moc jídlo, které je navíc předražené. Tohle je ale problém skoro všech podobných ostrovních resortů – žádná konkurence.

Tipy

 • Najměte si loď v přístavu na vlastní pěst, oproti různým balíčkům cestovek pravděpodobně ušetříte.
 • Pokud tam budete na vlastní pěst, tak se platí také ještě vstupní poplatek na ostrov 200 pesos a mějte sebou svůj šnorchl, protože v resortu už mohou být všechny vypůjčené – stává se to.
 • Elektrika na ostrově nejde mezi 8 ráno a 6 večer. Na práci a internet na tomto ostrově zapomeňte.
 • Návštěvu tohoto ostrova doporučuji spíše během pracovního týdne, protože o víkendech a během filipínských svátků může být na tomto ostrově až moc rušno.

Doprava na Nalusuan island

 • Ostrov se nachází nedaleko Cebu city.
 • Taxíkem na Mactan do přístavu. Zkuste začít hledat loď v části Cordova.
 • V přístavu si zkuste vyjednat zajímavou cenu.
 • Cesta na ostrov trvá 30-40 minut.
 • Popřípadě lze zajistit výlet také přes nějaký resort v okolí Mactanu.

6/ Oslob, Cebu

Šnorchlování se žraloky v Oslobu byl pro mně velký zážitek, na který nikdy nezapomenu.

Autor: Ace Reston
Oslob, autor: Ace Reston

Šnorchlování s velrybími žraloky byl jeden z největších zážitků v mém životě. Můžete si o této speciální Zoo myslet své, ale Oslob se díky tomu vyšvihl mezi top šnorchlovací destinace na Filipínách. A to tam žádné korály vlastně nejsou. Jenže je tam něco lepšího – každý den po celý rok tam jsou totiž velrybí žraloci, se kterými můžete šnorchlovat, což jinde na Filipínách tak lehce nelze.

Nejde o to, že by jinde ty žraloci nebyli, vidět je můžete například v Donsolu, či dokonce na Palawanu. Jenže nejsou tam každý den, mají své sezóny, kdy kolem určitého místa proplouvají. A i během té sezóny není vůbec 100%, že tam ty žraloky uvidíte, respektive budete s nimi ve vodě šnorchlovat.

A teď si představte, že se táhnete dálku do Donsolu, vlastně asi jen kvůli těm žralokům, zaplatíte nemalou částku za výlet na moře, ale žádného žraloka neuvidíte. A peníze vám samozřejmě za zkažený výlet nevrátí a nad celkovým ztraceným časem si asi pěkně zanadáváte.

Snad tedy doufám, že budete se mnou souhlasit, tedy speciálně ti z vás, co jste již v Oslobu byli, že jsem Oslob přidal do tohoto seznamu oprávněně. Ale už dost žvatlání o ničem. Podrobný článek o Oslobu  jsem napsal zde!

 

7/ Coron, Palawan

Jedno z nejlepších šnorchlování na Filipínách je také v coronské zátoce.

Malcapuya island, Coron
Malcapuya island, Coron

Jedno z nejhezčích šnorchlování na Filipínách je určitě v coronské zátoce u Coronu. Ať už v Coral garden, u Siete Pedacos, u Banana islandu, anebo nad vrakem potopené lodi nazývané Skeleton wreck. Coron je také výborná potápěčská destinace. O Coronu jsem napsal podrobný článek a tak asi nemá smysl něco více dodávat. Článek je k nalezení zde.

Pokud jste zažili skvělé šnorchlování také jinde na Filipínách, tak se zde v komentáři můžete o svoje dojmy podělit i s ostatními a dát jim další inspiraci!

Facebook Comments

12 comments on “7 nejlepších šnorchlovacích destinací na Filipínách

 • RomanMr , Direct link to comment

  Pokud jde o dopravu na Apo Island, podle Mária ze stejnojmenného resortu tam jezdí každý den odpoledne loďka, která přepravuje místní, kteří jedou z pevniny a ta stojí 300 pesos na osobu (rok 2014), jinak po nás paní chtěla 1500/os (Mário nám nabízel, že pro nás pošle loď za 1000php, když jsme u něj ubytovaní. Cesta trvá cca 50minut, ale doporučuju jet v plavkách, případně v něčem, co nevadí že bude mokré (nalézá a vylézá se z vody) a batohy pokud možno zabalit do igelitu (pro jistotu). Já měl hlavně batoh s foťáky, objektivy a další technikou zabalený ve 2 sáčcích používaných na odpadky. Jelikož hodně šnorchluju, tak fotky a video z Apo Islandu a i dalších zmíněných míst (Siquijor, Panglao, Oslob) mám na:
  https://www.facebook.com/ph2oto.roman

 • Zuzka , Direct link to comment

  Ahoj Romane, chystame se na ostrov Apo asi na 2-3 dny snorchlovat. nevis prosim jestli je mozne tam nekde pujcit boty do vody snorchl a bryle? nebo jestli musime mitsve

 • harryj , Direct link to comment

  Apo island asi nejlepší kde jsem na Filipinách šnorchloval, pěkný korály a spoustu želv. Šnorchlování na Siquijoru mě trošku zklamalo, před Coco Grove Resortem se dá šnorchlovat pouze při přílivu jinak je tam příliš mělko. Ale jinak Siquijor určite doporučuji. Na Balicasaqu jsem se jen potápěl, ale moc extra mi to nepřišlo (možná kvůli špatnému počasí). V žebříčku mi chybí Moalboal, super šnorchlování je vedle Turtle Bay Resortu, pak na White Beach a pár metrů od břehu na Panagsama beach můžete vidět sardine run.

  • Radim , Direct link to comment

   Souhlasim – Moalboal. Behem jednoho neceleho odpoledne tri zelvy, dve mureny, spousta ryb a hvezdic vsemoznych barev. Vse kousek od brehu, pouze bryle a snorchl. Osvedcila se mi mala plaz kousek od Chilli baru. Bohuzel jsem tam byl jen na dva dny pred cca tydnem.

 • bugr , Direct link to comment

  Ahoj, píšeš „Jen zhruba 4 hodiny jízdy autobusem od Manily leží národní park Hundred Islands.“ Moje filipínská kamarádka tvrdí, že to jede 9 hodin, našel jsem nějaké noční autobusy a ty to dají za 5 hodin, tak jak to teda je? Pro mě jsou ty časy šílený, vylézt po 12 hodinách z letadla a pak sedět půl dne v busu na mě působí dost hororově, díky

  Jinak mám dotaz, chci tam jet na 3-4 dny, chci si půjčit motorku a projet to celé pobřeží, přijde mi to tam podel map dost zajímavé.
  Pak na dvě noci do Angeles a ten celý den využít k výletu na Mount Pinatubo. Jedu na FIlipíny poprvé a nechci se strhnout nějakým přehnaným cestováním, Pak už asi stihneme jen Bohol a Palawan nechám na jindy..

  • bugr , Direct link to comment

   ještě mě napadlo zůstat v Alaminos a je to na motoce do Sta. juliana a pak se večer vrátit. Ale nevím jak hodně je ta cesta opruz.
   díky za info pokud se tu náhodou objeví někdo kdo mi poradí.

   • Roman Mudroch , Direct link to comment

    Ahoj, Ohledně doby jízdy, tak cca 4 hodiny je to autem, busem to je 5-6 hodin, záleží ale na dopravě. Tak 9 hodin to trvá do Banaue a to je až v horách 🙂 Upravil jsem to v článku. Díky za upozornění. Ohledně dalších dotazů, tak já to tam v okolí moc neznám, hlavně jsem čerpal z internetu, takže ti v tomto bohužel neporadím.

    • bugr , Direct link to comment

     v pohodě, si to tam prolezu a napíšu info sám. jinak v tom Lucap mi přijde, že je docela dost levnýho ubytování. A to vždy hledám jen něco s dobrým hodnocením, klimatizací a ledničkou. beru teda levný do 1000czk/noc.

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *