7 nejnebezpečnějších zvířat na Filipínách

Nebudeme si nic nalhávat, ale každý z nás se něčeho bojí. Někdo se třeba bojí výšek, někdo má fóbii z pavouků, někdo z hadů, a to až tak moc, že kvůli tomu by nikdy nejel do tropů, kde je těchto zvířat hodně. A mohl bych pokračovat dál. Dneska se tedy podíváme, jak na tom jsou Filipíny a jestli tam žijí nějaká zvířata, kterých je třeba se obávat. Jako bonus k tomu napíši moje zkušenosti!

7/ Stonožky

Některé druhy stonožek vás mohou kousnout, ale naštěstí naprostá většina z nich není jedovatých a když, tak ne smrtelně a tak jediná památka na setkání se stonožkou může být jen mírná bolest z kousnutí.

Moje zkušenost: Stonožek jsem pár na Filipínách viděl, ale nemám s nimi špatné zkušenosti. Pokud je nebudete brát to rukou, tak vás nechají být. Na plážích se tyto stonožky nevyskytují. Zkrátka, toto zvířátko jsem přidal do seznamu jen aby řeč nestála.

6/ Škorpióni

Kdyby vám někdo řekl, že se na Filipínách vyskytují i škorpióni, tak někteří z vás by hned cestu na Filipíny zrušili. Nemusíte se ale bát, protože naprostá většina z nich je totiž na rozdíl od svých afrických bratranců hodná. Zase platí to, že pokud je nebudete nějakým způsobem ohrožovat, tak vás nechají být.

Moje zkušenost: Škorpióna jsem na Filipínách viděl u nás v Puertu v motýlí zahradě, kde je v zajetí. A i ten druh škorpióna je hodný a můžete si ho dát do dlaně pokud máte odvahu. Jen tak venku na něj určitě nenarazíte, maximálně v nějaké džungli. Důkazem je to, že jsme na jednoho narazili na hranici džungle cestou k vesnici Batak. Opaloval se přímo ve prostředku cesty.

5/ Pavouci

Ilustrační foto

Ačkoliv je tento živočich malinký, dost lidí (hlavně ženy) z nich mají fóbii. Na Filipínách žije mnoho druhů pavouků, ale jen některé z nich jsou nebezpečné. A i tak v naprosté většině pokud po kousnutí dorazíte k doktorovi včas, se vám nic hrozného nestane.

Moje zkušenost: Pavouků jsem na Filipínách viděl samozřejmě dost, ale jak jsem psal výše, hlavně jen ty neškodné, které máme u nás v ČR také. Ty jedovaté (podle místního průvodce) jsem viděl jen na stěnách jeskyní, takže pokud se opravdu pavouků bojíte, tak moc nedoporučuji treky do jeskyní, ale na druhou stranu musím říct, že oni na vás sami od sebe nezaútočí. Další druhy pavouků žijí ve filipínské džungli, ale v naprosté většině si jich ani nevšimnete. Kdyby nás na ně neupozornil místní průvodce, tak bychom si jich ani nevšimli. Za těch mnoho cest do džungle jsem moc pavouků celkově neviděl. Ohledně pavouků bych se tedy na Filipíny cestovat nebál.

4/ Hadi

Už začíná přituhovat. Hadů žije na Filipínách až 179 druhů, ale jen 14 z nich je jedovatých. Nicméně i většina z těch 14 druhů není smrtelně jedovatých. Nejvíce nebezpečná je Kobra filipínská, která se vyskytuje hlavně na Luzonu. Potom jsou na Filipínách samozřejmě také mořští hadi a vím o jednom druhu (Vodnář), který je jedovatý, ale opět, pokud ho nebudete nějak při šnorchlování nahánět, tak si vás ani nevšimne.

Moje zkušenost: Kdybych nechodil na výlety do džungle, tak bych hada na Filipínách viděl jen v hadí farmě na Boholu. Když se vrátím k džungli, tak tam jsme občas narazili na mrtvé malé (spíše malinké) hady. Živého menšího hada jsem tam snad viděl jen jednou a velkého vůbec. Celkově se tedy nemusíte bát, že byste na Filipínách na hady narazili volně na ulici, ale pokud máte fóbii z hadů, tak asi pro jistotu nedoporučuji treky do džunglí.

3/ Medúzy

Přiznám se, že z těchto potvor mám strach. Není to fóbie, ale strach, možná respekt. Pro mě není nic horšího, když si v klidu plavu v moři a najednou mě z ničeho nic žahne medúza. Nicméně většina medúz vyskytující se na Filipínách smrtelně jedovatých není. Výjimkou je Čtyřhranka (Box Jellyfish), která je smrtelně jedovatá. Naštěstí tento druh medúzy se vyskytuje u Filipínských ostrovů velmi zřídka a tak se nemusíte bát.

Moje zkušenost:

Osobně za ty roky mě na Filipínách žádná medůza nežahla! Někdo může namítnout, že mám štestí, ale při tolika výletech, co jsem s klienty v moři absolvoval, opravdu nelze o štěstí mluvit. Samozřejmě, že se ke mě dostalo, že byl někdo požahán, ale šlo v naprosté většině jen o klasické žahnutí, které zdaleka smrtelné nebylo. Občas mohou být také nepříjemné takzvané planktony, které mohou žahat jako kopřiva, ale opět není to nic, co by bylo nebezpečné.

2/  Pouliční psi

Asi to pro vás bude překvapení, ale druhé nejnebezpečnější zvíře na Filipínách je dle statistik pes, kterého máme doma v ČR jako domácího mazlíčka. Na Filipínách totiž často běhají volně kolem domů, kde bydlí jejich „páníček“. Proto i když někomu patří, tak jim říkám pouliční psi, protože běhají, kde se jim zamane. Dále můžete na psi narazit na některých plážích, ale ty vám v naprosté většině nic neudělají, nicméně hladit je také nedoporučuji. Psi nejsou až tak hrozbou pro turisty, jako spíš pro místní, protože oni kousnutí často podcení a nejdou k doktorovi, nebo zkrátka nemají peníze na ošetření či protilátku. Až nedávno začala filipínská vláda s nějakou kampaní proti vzteklině.

Moje zkušenost:

Většina z vás se bát těchto psů na Filipínách nemusí, protože většina hotelů je v místech, kde tyto psi nejsou, ale doporučuji nechodit večer do zapadlých a tmavých uliček. Osobně mě pes nikdy nekousl, ale i samotné vrčení a štěkání je nepříjemné. Taková rada, kterou ale asi většina z vás ví – pokud se na vás rozběhne pes, nikdy nesmíte utíkat. Možná jsem vás vyděsil ohledně těch psů, ale celkově se opravdu nemusíte bát. Neznám nikoho z mých klientů, rodiny a přátel, kdo by byl na Filipínách pokousán. Určitě však nikdy nepodceňujte situaci a po případném kousnutí doporučuji ihned navštívit nejbližší kliniku nebo nemocnici.

1/ Komáři

A vítězem se stává nejmenší ze zde zmiňovaných zvířat. Většina z vás by si myslela, že nejnebezpečnější je asi had, ale opravdu ne. Je to malý, ale protivný komár! Ten přenáší různé nemoci, nejhorší je malárie, která se však na Filipínách vyskytuje jen minimálně a to údajně již jen na jižním Palawanu v horách. Další nebezpečnou nemocí, kterou komáři přenáší, je horečka Dengee, která se vyskytuje ve skoro všech tropických zemích. Dostat tuto nemoc je však jak vyhrát ve špatné sportce. Poslední do party je virus Zika, který se začal vyskytovat v poslední době skoro ve všech tropických zemích. Na Filipínách se virus Zika také objevil, ale je jen několik případů za poslední roky.

Moje zkušenost:

Jsou otravný a nemám je rád, ale dá se na ně zvyknout. Já, ani nikdo v mém okolí jsme žádnou nemoc od komárů nedostali a nevím o žádném mém klientovi, který by nějakou nemoc od komára dostal. Doporučuji ale určitě prevenci – používat repelent. Nejvíce komáři otravují se setměním, tak se na to připravte. Komáři se hodně vyskytují mimo města, takže například v Manile jich je o dost méně, než například na Palawanu.

A co tu máme dál?

Dále musím zmínit otravné písečné mušky, které mohou nadělat také neplechu. Ty jsou hlavně na liduprázdných plážích, takže když si všimnete, že vás na pláži něco kouše (to lehce poznáte), tak na sebe dejte repelent. Sice to nepomáhá tak jako proti komárům, ale lepší než nic. No a hlavně radím v tomto případě si nelehat na písek. Písečné mušky si v budoucnu zaslouží samostatný článek,  proto je tu zmiňuji jen okrajově.

Stone Fish aneb Odranec pravý

Nakonec v moři také žije kromě medúz několik nebezpečných živočichů. Občasný „šnorlista“ by si měl dát pozor hlavně na mořské ježky, takže tam kde se vyskytují musíte mít boty do vody, stejně tak pozor na Stone Fish (Odranec Pravý). Zkrátka všude tam, kde jsou korály, doporučuji boty do vody a budete v klidu.

 

Facebook Comments

One comment on “7 nejnebezpečnějších zvířat na Filipínách

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *