Aktuální bezpečnost na Filipínách – Boje na Mindanau

Ačkoliv jsem se nedávno zmínil, že budu psát ohledně bezpečnosti jen mini články do diskuse, tak bych vám rád zde vysvětlil pozadí toho, kdo vůbec bojuje na ostrově Mindanao a další zajímavé informace, protože naše média to opět vylíčila tak, že jsou celé Filipíny nebezpečné. Všechny fotky a informace jsou přebrané z filipínských internetových portálů.

Maute Group

Tato skupina teroristů vznikla poměrně nedávno a to začátkem roku 2016, ale od té doby o sobě dala už dost vědět. Údajně stojí za bombovým útokem srpnu 2016 v Davau (hlavní město Mindanaa) na nočním trhu. Během tohoto útoku zemřelo 14 lidí. Ke konci roku ještě zaútočili na město Butig nedaleko Marawi. To je muslimské město na Mindanau, o kterém bude dneska hlavně řeč. Jejich hlavní základna je prý v oblasti Lanao der Sur v Mindanau, tedy i v oblasti, kde je město Marawi.

Filipínský prezident Duterte vždy tradičně po nějakém teroristickém útoku přijede na místo neštěstí a pronese řeč. Většinou tedy lítá do Davaa. Tehdy během jeho posledního varování řekl „Nechci s vámi bojovat, a navzájem se zabíjet, ale už mě unavuje, že vždy když se otočím a odjedu odtud, zabíjíte zde naše občany znovu a znovu. Už mě unavuje stále cestovat mezi Manilou a Davaem a jen povídat. Ještě jednou, tak s vámi zametu“

Po tom, co filipínská armáda zpět ovládla město Butig, tam našla od teroristů dopis Dutertemu. Ten později prohlásil, že v něm teroristé vyhrožují útokem na město Marawi. On jim v televizi vzkázal “jen sejděte z hor, my na vás budeme čekat!“. Tato teroristická skupina se nedávno spojila s dalšími skupinami, hlavně se známou skupinou Abu Sayyaf, která je pověstná únosy turistů a vytvořila již docela početnou a nebezpečnou skupinu. Také se ví, že má úzkou spolupráci s IS.

Boje v Marawi 
Zdroj fotky: REUTERS/Erik De Castro

Filipínská armáda údajně věděla o tomto útoku na Marawi a připravila se na něj. Zjistili také, že v té skupině má být i vůdce Abu Sayyaf. Po té, co jim místní lidé řekli, že teroristé jsou ve městě, tak na ně zaútočili. Takže boj prý začala armáda s místní policií, ne teroristé, jak se často píše. Ke skupinám Maute a Abu Sayaaf se připojili i zahraniční teroristé, hlavně z Malajsie a Indonésie. Během bojů se vytvořilo několik problémů. Například to, že během jednoho leteckého útoku zabila filipínská armáda 11 vlastních vojáků. Šokem bylo zjištění, že za teroristy bojují i malé děti. Další zajímavostí je, že byl zadržen bývalý starosta Marawi, protože údajně pomáhal teroristům.

Teď trochu počtů. Během bojů zemřelo 138 teroristů (z toho 9 cizinců), 58 vojáků a až 38 civilistů. Filipínská armáda k dnešnímu dni ovládla 90% města, přesto panuje velká nespokojenost, protože cíl armády bylo mít město pod kontrolou do 2. června. Zajímavostí je také to, že Duterte dohodl spolupráci s vůdcem skupiny MILF, proti které vláda dříve také párkrát bojovala.

Proč armáda ještě nezískala plnou moc nad městem?

Je to z několika důvodů. Místní vůdci teroristů totiž mají dokonalý přehled o místním terénu. Mají šikovně umístěné odstřelovače, skupina je schovaná v tunelech pod městem, které odolají před leteckým útokem a dokonce i z mešit vedou tunely. V tunelech mají schované také zbraně a náboje. Proto skupina cca 50 lidí se stále tak dlouho drží proti velké přesile. Tyto tunely tu vznikly v minulosti, to je jeden z důvodů, proč si teroristé vybrali toto město. Armáda si na začátku bojů myslela, že jde jen o 100 teroristů, ale ukázalo se, že jich bylo až 500. Osobně si myslím, že filipínská armáda teroristy šeredně podcenila.

Dalším problém je to, že armáda nemůže dle místních zákonů bombardovat mešity nebo muslimské školy, kde jsou teroristé také schovaní. Další překážkou pro armádu jsou civilisté, protože teroristé drží v zajetí ještě hodně rukojmích, mimochodem stále také faráře, kterého zajali na začátku bojů v jednom kostele. Podle posledních informací se ale odpor teroristů snižuje a Filipínci jsou krok od ovládnutí celého města. Bude tento krok velký nebo malý? To ještě uvidíme.

Je na Filipínách bezpečno?

Psal jsem o tom v posledním mini článku, ale napíšu to znovu, protože stejně mi chodí znovu a znovu emaily ohledně bezpečnosti, nebo jsou o tom diskuze na FB v různých skupinách. Filipíny jsou až na Mindanao stále bezpečné a i dokonce ne všude v Mindanau je nebezpečno, nicméně v nynější době bych do Mindanaa raději nejezdil. Doporučuji se vyhýbat pro jistotu davům lidí na jednom místě, velkých nočních trhů, boxerských amatérských zápasů, kohoutích zápasů, ale pravděpodobnost, že budete svědky nějakého útoku, je minimální.

Česká média nás informují jednou za 5 dnů, že na Filipínách se stále bojuje, ale někdy bez nějakých podrobnějších informací a člověk, který nezná Filipíny si řekne, že je celá země nebezpečná, ale Filipíny mají 7107 ostrovů! Mindanao je vzdálené od Manily 1500 km, to je ještě dál než z Prahy do Londýna a od Cebu 845 km, to je skoro jak z Prahy do Paříže. Ty boje tedy probíhají daleko od turistických oblastí. Nechci se opakovat, ale když se nad tím rozumný člověk zamyslí, tak si uvědomí, že v západní Evropě je teď více nebezpečno, než na Filipínách. Kolikrát byl poslední rok nebo dva teroristický útok na Filipínách a kolikrát v Evropě? To byl příklad, mohl bych pokračovat Tureckem, Egyptem a tak dále. Nynější mediální masáž, že Egypt je už zcela bezpečný a začíná být opět hitem na dovolenou mě dostává, protože někdo tu má krátkou paměť. Co ty nedávné, opakující se teroristické útoky u Káhiry? Realita je však taková, že většina turistů mířící do Egypta na dovolenou nevyleze z hotelu a tam bylo bezpečno na 99% i v té době, kdy tam bylo podle médií nebezpečno. Přestaňme být ovce medií a začněme přemýšlet, než si vytvoříme nějaký rychlý názor podle jednoho článku nebo reportáže.

Mohl bych pokračovat, ale to by bylo na dlouho. Proto se vrátím k Filipínám. Už teď je jasné, že nadcházející turistická sezóna bude slabší, ale to může být spíš výhoda pro ty, co se tam chystají. Uvidíme co bude, až skončí boje v Marawi. Já doufám, že to tím vše skončí, protože skupina teroristů už nebude mít sílu něco páchat, ale každopádně jako vždy radím sledovat aktuální informace zde na webu a stránky MZV.

P.S.- V případě nějaké velké změny nebo konce bojů na Mindanau budu článek aktualizovat. Dřívější podoba tohoto článku byla delší s plno zbytečnými údaji, které tam byly napsané několikrát. Po uvážení jsem se rozhodl celý článek zkrátit, tak aby byl čtivější a zajímavější. (to bylo info pro lidi, kteří četli tu první a delší variantu).

Aktualizace 21.10. 2017 – Konec války v Marawi na Mindanau? Vypadá to tak! Filipínská armáda totiž před pár dny zabila dva z největších vůdců teroristů, což potvrdil i Duterte na tiskové konferenci. Zbytek teroristů už skoro neklade odpor a prý je jen otázkou dnů, kdy bude po všem. Tedy pokud teroristé nedostanou nějakou podporu, což je však nepravděpodobné.
Pro turisty se však nic nemění (i když je to samozřejmě dobrá zpráva), zbytek Filipín kromě Mindanao je stále bezpečný pro cestování. V pohodě je dle mého i jižní Cebu, kde jsem byl poslední rok třikrát včetně mojí rodiny, kterým bych nebezpečné místo neporadil.

 

Facebook Comments

07 comments on “Aktuální bezpečnost na Filipínách – Boje na Mindanau

 • Martin & Celia , Direct link to comment

  Velmi uzitecne, diky! Chtel bych se zeptat, jestli mate take informace o Zamboanga city a jaka existuje bezpecna cesta z nekterych ostrovu Bohol, Siquijor. Planujeme moznou plavbu ze Zambo do Sandakanu trajektem.. predem dekuji za odp.

 • Roman Mudroch , Direct link to comment

  Zdravím, nedoporučuji tam jezdit, není to tam bezpečné pro turisty a info jak se tam lodí dostat nevím.

 • Miloslav , Direct link to comment

  Dobrý den, je tedy nejlepší ihnet po příletu opustit Cebu city a vydat se trajektem, místní dopravou na jiné ostrovy? Jaké by mohli být bezpečné? Jak je na tom zmíněný Bohol?
  Děkuji.

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Dobrý den, nevidím důvod k abyste hned odjížděl z Cebu kvůli bezoečnosti. Město je bezpečné a ostrov také. Nedoporučuje se jen jezdit na Mindanao a na úplný jih Palawanu, jinak je všude bezpečno. Teď tedy ještě nedoporučuji jezdit do oblasti Legazpi, kvůli sopce.

 • Tom , Direct link to comment

  Zdravím. Mí přátelé z Filipín, mě pozvali na Mindanao, cca na týden, letos v prosinci. Minulý rok jsem sledoval boje na severu ostrova a myslím, že nyní už se není čeho obávat. Nebo myslíte, že Mindanao je stále nebezpečné? Není třeba rozdíl v tom, že bych se pohyboval ve společnosti místních a snížilo by se tím riziko nějakých nepříjemností?

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Zdravím, záleží kde budete v Mindanau. Jestli v okolí Davaa, tak by to mělo být ok. Jinak nevím co bych k tomu víc asi řekl. Do Mindanao se zkrátka nedoporučuje turistům jezdit i když na některých místem je to tam v pohodě, ale zkrátka je tam možnost nějakého útoku, nebo únosu větší než kdekoliv jinde na Filipínách.

   • Tom , Direct link to comment

    díky, poletím hlavně z Cagayan de Oro zpátky do Manily, takže tam prostě musím 🙂 O návštěvě San Francisco ještě budu přemýšlet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *