Aktuální bezpečnost na Filipínách – drogová válka a jižní Cebu

V nynější době mi chodí více emailů a zpráv ohledně bezpečnosti na Filipínách a tak jsem se rozhodl o aktualizaci. Ptáte se hlavně na dvě věci. Na situaci ohledně drogové války a pak na situaci ohledně jižního Cebu.

Jak asi většina z vás ví, tak nový filipínský prezident tvrdě bojuje hned od začátku jeho volebního období proti drogám. Za těch pár měsíců v tomto boji již zemřelo 4000 lidí! Zahraniční média tuto válku popisují hrozivě a tak není divu, že někteří si myslí, že tu lítají všude kolem kulky. Tak to ale není. Turisté a normální Filipínci si ničeho nevšimnou! Nicméně pokud budete pobývat v Manile delší dobu, tak je možné, že si něčeho všimnete. Minulý měsíc jsem procestoval půlku Filipín včetně Manily a Cebu city a nevšiml jsem si ničeho zvláštního, co by vybočovalo z normálu. Pokud se tu nezapletete mezi drogy, tak vás tato válka mine širokým obloukem.

Zhruba před měsícem a půl se v místních mediích objevila informace, že na jižním Cebu spatřili členy teroristické organizace Abu Sayyaf. Tato informace ale nebyla na 100% potvrzena. Americká ambasáda hned dala na své stránky varování před cestou do jižní části ostrova Cebu k vzhledem potencionální možnosti únosu. Některé ambasády včetně té české varování na svoje stránky postupně přidaly také. Speciálně jde o tyto místa na Cebu – Dalaguete, Santander a Sumilon island. Vznikla dokonce i nová mapka, kde je jižní část Cebu zbarvena do oranžova, což značí potenciální nebezpečí a značí to místo, kam se nedoporučuje jezdit. Zajímavé je, že na té mapce je celý Palawan zelený i ostrůvky pod ním, přitom o jižním cípu Palawanu a o ostrovech mezi Palawanem a Malajsií se dlouho ví, že tam není bezpečno a je tam riziko únosů. Před 3 lety pod Palawanem unesli dva Němce. Nevím tedy, co si o těchto mapkách mám myslet.

V mapce chybí upozornění na ostrovy pod Palawanem
V  nové mapce chybí upozornění na ostrovy pod Palawanem

Filipínská vláda se proti tomuto varování ambasád ohradila a prohlásila, že je v jižní části Cebu bezpečno a žádné nebezpečí tam nehrozí, nicméně fakt je, že tam zpřísnila bezpečnostní opatření. Já objel celý jih Cebu před měsícem a nevšiml jsem si tam něčeho speciálního. V Oslobu bylo stejně jako vždy mnoho turistů užívající si šnorchlování s velrybími žraloky. Nechci situaci zlehčovat a psát něco proti doporučení naší ambasády nejezdit na jih Cebu, ale osobně bych se například do Oslobu nebo Moalboal jezdit nebál, speciálně když jsem viděl, že tam je stále hodně turistů a do teď tam nebyl zaznamenán nějaký problém ohledně bezpečnosti. Toto nařízení mi celkově nedává smysl. Proč jen jižní část Cebu, proč ne Dumaguete a celkově jižní Negros, Bohol, Siquijor a další blízké ostrovy? Vždyť tyto destinace jsou hodně blízko a teroristé by neměli problém unést případně někoho i tam. Věřím, že brzy toto varování ze svých stránek americká a další ambasády brzy odstraní.

Propuštěný Nor na tiskové konferenci. Vpravo filipínský president Duterte.
Propuštěný Nor na tiskové konferenci. Vpravo filipínský president Duterte.

Střet armády a teroristů na Boholu

Dne 11.4. se brzy ráno střetla filipínská armáda s teroristy skupiny Abu Sayyaf na ostrově Bohol v oblasti Inabanga, v neturistické části ostrova. Jednalo se o připravený útok, během kterého armáda měla i leteckou podporu. Před bojem vláda evakuovala všechny civilisty v blízkém okolí do školy a kostela. Během boje zemřel důležitý člen teroristické buňky, respektive jejich zástupce!

Je určitě super, že touto akcí se teroristům ukázalo, že takto daleko od svojí základny nemají co dělat a snad zjistili, že se jich pravděpodobně někdo všimne, tak jak se stalo. Jednalo se o první případ, kdy se teroristé odvážili takto daleko od základny a měli v plánu pravděpodobně někoho unést. Skupinka teroristů byla pár dnů skrytá u příbuzných jednoho z nich.

Uvidíme jak to bude dál vypadat, ale všude na Filipínách jsou přísnější kontroly a tak dále. České ministerstvo zahraničí zatím cesty na Bohol nijak nelimituje, ale pokud nastanou nějaké další změny, tak budu samozřejmě aktualizovat.

Celková bezpečnostní situace na Filipínách je stále podobná, občas unesou nějakého blázna v jižní části Filipín, kde je bezpečnostní riziko velké, jako například před nedávnem jednoho Němce u ostrova Tawi-tawi. Jinak platí to samé – celkově (mimo jihu Filipín) je na Filipínách stále bezpečno. V okolí Cebu nebo na ostrově Cebu žádný únos nebyl. Dobrá zpráva přišla nedávno. Teroristé propustili Nora, který byl zajat společně s dvěma Kanaďany minulý rok na ostrově Samal nedaleko Davaa. O případu jsem již podrobně psal. Tento Nor jako jediný přežil, Kanaďané byli popraveni během roku.

Článek byl aktualizován o střelbu na Boholu 18.4. 2017.

Facebook Comments

14 comments on “Aktuální bezpečnost na Filipínách – drogová válka a jižní Cebu

 • Míša V. , Direct link to comment

  Dobrý večer Romane,

  právě jsme s přítelem před pár hodinami vrátili z dovolené na Filipínách a Váš článek me překvapil.

  Byli jsme po dvou dnech na Boholu, Oslobu a Moalboal (a pak 5 dnu v El Nidu) a za nás mohu říci, ze jsme si také žádného nebezpeci nevšimli. Filipinci byli neskutečně vřelí 🙂 Dokonce po cestě do El Nida meli v jedne „restauraci“ plakát bojující proti islámu!

  Za rok bych se na Filipíny zas rada vrátila a plánovala jsme právě jižní Palawan..No uvidíme, jaká bude situace za pár měsíců 🙂

  Hezký večer, Míša

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Dobrý den,

   děkuji za komentář! Ptalo se mě na to dost lidí, tak jsem o tom napsal článek. Vidím to stejně jako vy, podle mě jde o přehnanou reakci od ambasád a podle mě už to není ani aktuální. Ohledně jižního Palawanu, tam bych moc nedoporučoval. Já jezdím s klienty jen do Quezonu, kde jsou velmi přátelští lidé, jedni z nejlepších na Palawanu co jsem poznal. Dále je prý ještě ok Rizal a Brookes point. Více na jih bych už nejezdil. Pod Palawan na ostrovy už vůbec ne!

  • Denis , Direct link to comment

   My sa chystame v marci tiez na Bohol a odtial by som chcel prejst cez Oslob do Maolboal, ale nebudeme mat na to vela casu, ako by si odporucila cestovat? Dakujem

 • Jons , Direct link to comment

  Teď jsme se vrátili z jižního Cebu, projeli mimo jiné Oslob, Osmena peak, Kawasan falls a vše v pohodě 🙂

 • Lubica Hrda , Direct link to comment

  Ahoj Roman, chystam sa s rodinou cez velkonocne sviatky prave na juh Cebu, myslite, ze to tam bude bezpecne? Maju nejake obnedzenia cez tieto sviatky, napr. ohladom dopravy, jedla ap. ? Dakujem vopred za odpoved.

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Zdravím,

   bezpecnost je stale stejna, ackoliv MZV stale svoje info o jiznim Cebu neodstranili, tak ja tam byl mezitim jiz 2 krat, stejne tak jako dalsich mnoho lidi co jsem tam videl a s dalsimi jsem mluvil. Ohledne svatku, nevim presne jak to tam bude probihat. Autobusy jezdit budou, lode budou mit mozna upraveny jizdni rad, zraloci pry na velky patek nefunguji.

 • Dimitrios , Direct link to comment

  Dneska mi prisla SMS z Drozda:

  MZV CR upozornuje na zhorsenou bezpecnostni situaci na ostrove Bohol. Doporucujeme sledovat mistni zpravodajstvi, varovani vydana mistnimi urady pro danou oblast

  Nejake nove info, akorat se tam chystame preletet z Manily.

 • Martina , Direct link to comment

  My máme do Filipín odlétat v sobotu. V plánu jsou právě ostrovy – siquijor, jižní province cebu, negros, bohol a panglao během 14 dnů. Tak si tak úplně nejsem jistá, jestli děláme dobře….

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Jižní část Cebu se nedoporučuje už od řijna a přesto tam jezdí stále mnoho turistů a nic se nestalo. Já tam byl mezitím dvakrát. Upřímně, Bohol je teď jeden z nejvíce hlídaných ostrovů! Pokud nebudete spát v resortu za X tisíc korun, tak bych se nebál. Víte, hlavní cíl teroristů jsou bohatí turisté, tzn luxusní resorty. Záleží ale na vás, jestli na Filipíny jezdit nebo ne, ale můj názor už znáte 🙂 Pokud by tu bylo opravdu nebezpečno, já bych byl první, kdo by to napsal.

   V tomto článku už aktualizace nedělám, to by bylo nepřehledné. Pro další aktualizace sledujte forum:

   http://www.zivotnafilipinach.cz/forums/topic/situace-na-boholu/#post-3513

   • Martina , Direct link to comment

    Dobrý den, děkuji za informaci. Budu sledovat aktuální informace. Právě cca za ty dva týdně máme strávit 4 noci na Panglau (žádný luxusní resort) a z něho jsme měli v plánu jezdit na výlěty na Bohol na motorce. Z toho tedy nic nebude….

    • Martina , Direct link to comment

     Dobrý den, dvoutýdenní dovolenou na Filipínách máme za sebou a úplně v pohodě. Nakonec jsme si na Panglau tu motorku půjčili a na výlet směr Chocolate hills vyrazili a žádný problém nikde nebyl.

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *