Banaue, rýžové terasy

Dlouho jsem se vyhýbal cestě do filipínských Kordiller, kde se nachází světoznámé rýžové terasy, které patří do UNESCO a neoficiálně se jim říká 8 div světa. Vždy mě odrazovala dlouhá cesta autobusem a jsem zkrátka plážový typ. Jenže to byla chyba, protože když jsem Banaue v provincii Ifugao navštívil poprvé a hned jako průvodce, tak jsem si uvědomil o co bych přišel, kdybych tu krásu Kordilerských hor neviděl.

Nejde totiž jen o Banaue a místní terasy, ale jde o celé okolí, kde je možnost podniknout několik výletů do okolních vesnic. Nejznámější a jeden z nejhezčích výletů je výlet do vesnice Batad, která leží přímo uprostřed rýžových teras a lze tam také navštívit vodopády Tapia. V Batadu lze rovnou přespat v některých velice základně vybavených ubytovacích zařízeních a nasát tu pravou místní atmosféru. Hardcore cestovatelé a milovníci treků si mohou naplánovat trasu dle mapy, která je k dostání v Banaue hotelu nebo v místní turistické kanceláři. Lze putovat mezi vesnicemi a tam přespávat ve velice provizorních podmínkách. Doporučuje se však najmout průvodce, bez kterého se lehce ztratíte a myslím, že na některé výlety je mít průvodce dokonce povinnost. Zkrátka milovníci hor si v okolí Banaue užijí!

Batad

Dalším důvodem proč navštívit provincii Ifugao a Banaue je to, že místní stařešina patří mezi klasické etnické, původní kmeny na Filipínách. Zajímavostí je také to, že místní lidé se tam často dožívají požehnaného věku, protože v horách je nejen čistý horský vzduch, ale místní také jedí zdravé organické jídlo – hlavně zeleninu, kuřata, vepřové a samozřejmě rýži. Ale ohledně té organické stravy to platí skoro na celé Filipíny. Během několika návštěv Banaue a Batadu jsem potkal několik velmi starých lidí, kteří uměli jen původním jazykem Ifugao a uměli víc anglických slovíček než Tagalogu (oficiální filipínský jazyk).

Batad

Výlety v okolí Banaue

1/ Batad

Jak jsem již naznačoval, tak Batad je skrytý šperk provincie Ifugao a tak vynechat tento výlet by byla velká chyba. Do Batadu jezdí jednou denně místní Jeepney cca kolem 9 hodiny ráno a vrací se odpoledne kolem 15:00 hodiny. Cena je 150 PHP za jednu cestu. Další možností je privátní Jeepney za 2500 PHP nebo si můžete najmout tricykl, který je však dobrý jen maximálně pro 2 lidi. Privátní Jeepney vám rádi zajistí ve vašem hostelu v Banaue nebo v turistické kanceláři v centru Banaue. Cena je samozřejmě za zpáteční cestu, řidič s autem tam počká.

Ze Seddle pointu, jak tomu místní říkají, je to ještě tak 30 minut chůze k vesnici Batad. Ta se nachází v krásném údolí, kde jsou 2000 let staré rýžové terasy. Můžete sejít až na dno údolí, kde je spodní část vesnice a projít to po rýžových terasách až k vodopádu Tapia, který se nachází ještě níže v dalším údolí. Tento trek po terasách je však fyzicky náročnější a pokud máte problém s orientací a nejste takto zvyklý cestovat, tak doporučuji místního průvodce. V Batadu lze i přespat, ale nečekejte tam samozřejmě žádný luxus. V údolí většinou nefunguje ani telefonní signál. Pokud však chcete nasát tu pravou atmosféru provincie Ifugao, tak noc v Batadu vřele doporučuji.

Suvenýry ze dřeva z provincie Ifugao jsou vyhlášené

2/ Cambulo

Jestli jste milovníci treků, tak doporučuji jít do Batadu přes Cambulo, kde musíte přečkat noc. Ačkoliv jsem tento trek osobně nešel, tak dle recenzí je to jeden z nejhezčích výletů na severním Luzonu. Čeká vás ale v jednom dni 7 hodin chůze a následující den zhruba dalších 3 až 5 hodin chůze. Z Banaue se musíte dostat s Jeepney do vesnice Awon – Igin, odkud je to 4 hodiny chůze do vesnice Pula a od té další 3 hodiny do Cambula, kde si musíte najít ubytování a přespat tam. Další den už pak “jen” cca 3 hodiny chůze do Batadu. Tato cesta lze uskutečnit i opačně, poptejte se místních, co vám spíše doporučí. Na tento trek samozřejmě doporučuji průvodce.

Rýžové terasy z jedné vyhlídek v Banaue

3/ Hapao

U Banaue nejsou ale jen rýžové terasy. Například u Hapaa můžete vyrazit hledat horké prameny, které vyvěrají hned vedle jedné malé říčky. Jelikož horké prameny není lehké najít, tak doporučuji najmout v Banaue průvodce i s jeepney nebo tricyklem. Pokud však máte dobrodružnou povahu, tak můžete jet na Hapao s místním public jeepney a zkusit najít horké prameny samy. Mělo by stačit následovat zmiňovanou říčku. Většinu cesty se jde po rýžových terasách. Ceny za privátní dopravu se mění a záleží také na smlouvání, ale počítejte za dopravu více jak 1000 PHP (zpáteční). Pokud do Hapaa chcete na vlastní pěst, tak se poptejte na autobusovém terminálu v Banaue na jepeey směr Hapao. Pozor, zeptejte se také místních v kolik hodin jezdí poslední spoj z Hapaa, protože jízdní řád se často mění. Tento výlet doporučuji, pokud máte na Banaue vyhraněno více času, jinak můžete rovnou pokračovat do Bontocu a Sagady, nebo zpět do Manily.

Další vyhlídka na terasy v Banaue

4/ Rýžové terasy v Banaue

Aby těch rýžových teras nebylo málo, tak nesmí chybět návštěva takzvaných wiewpointů (vyhlídek) na hlavních rýžových terasách v Banaue. Kvůli nim tam ostatně většina turistů jede. Těchto vyhlídek je u Banaue několik, ale doporučuji minimálně ty první tři a tu hlavní. Na vyhlídkách můžete kromě focení koupit také nějaký suvenýr, nebo se vyfotit s místními stařenkami oblečených do původních krojů provincie Ifugao. Očekávají samozřejmě za to nějaké drobné a například 20 PHP je rozhodně neurazí. Když se vrátím k suvenýrům, tak provincie Ifugao je známá dřevěnými výrobky a tak pokud máte rádi dřevěné sošky, masky a další dřevené věci, tak budete ve svém živlu. Jinde toto už na Filipínách neuvidíte a když, tak to bude prachbídná kopie, nebo dovoz právě z Banaue. Ze suvenýrů také doporučuji šály z kašmíru, které se tam dají koupit za 150 PHP. Opět platí to, že jinde už tyto šály za ty peníze pravděpodobně neuvidíte!

Ohledně dopravy na tyto vyhlídky máte vlastně dvě možnosti a to najmutí tricykla, který to s vámi objede, nebo další možnost je to obejít pěšky, ale je to cca 5 km do kopce a pak tu samou trasu zpět tentokrát z kopce. Pokud máte půjčené auto nebo najatý minivan s řidičem až z Manily, tak máte vystaráno a tyto vyhlídky dáte cestou do Bontocu a Sagady.

Recepce v Banaue hotelu

Ubytování

V Banaue je vlastně jediný pořádný hotel, ostatní ubytování jsou jen hostely, zkrátka nečekejte tam výběr z luxusních hotelů. Pokud jste náchylní na sprchování studenou vodou, tak pozor, ne každý hostel teplou vodou disponuje! Všechna ubytování, které v Banaue doporučuji (viz níže), jsem až na jednu výjimku vyzkoušel osobně má dobré hodnocení s teplou sprchou.

  • Banaue hotel je státní hotel, který byl vybudován v 70 letech diktátorem Macrosem. Jde však o jediný hotel v Banaue a na to jak je starý, tak je pořád v dobrém stavu. Po otužilce je tam také venkovní bazén a hotel některé večery nabízí kulturní show. Záleží dle obsazenosti hotelu. Každý pokoj má svojí terasu, z které je krásný výhled na rýžové terasy nebo do údolí.
  • Rice homestay je jeden z lepších hostelů v Banaue. Je z něj pěkný výhled do údolí na říčku klikatící se v údolí a zajímavý je také pohled na vesnici Banaue zespodu, protože tento hostel leží níže, než centrum vesnice.
  • Hillside inn je hostel a zároveň restaurace v Batadu. Přiznám se, že jsem tam nikdy nespal, ale vždy tam máme během treku do Batadu oběd a výhled na rýžové terasy je odtamtud fenomenální. Dle recenzí od lidí jde o dobrý hostel, ale jak jsem psal, nesmíte od toho čekat zázraky. Pokud chcete přespat v Batadu, tak doporučuji právě tento hostel.
Oblíbená polívka Mami

Restaurace a jídlo

Pokud budete ubytovaný v Banaue hotelu, tak se můžete najíst přímo na hotelu, kde je jak restaurace, tak i bar. Doporučuji však vyjít nahoru na hlavní silnici a navštívit hned první jídelnu směrem vpravo. Tuto restauraci vede čtrnáctiletá dívenka. Nejen že jídlo od ní je výborné, ale má to tam klasickou místní domácí atmosféru a je odtam krásný výhled. Pokud budete ubytovaný v centru vesnice, tak je tam několik možností k jídlu a doporučuji se rozhodnout podle menu a zkrátka svého pocitu. Většina místních restaurací v centru fungují zároveň také jako hostel. Centrum vesničky je malé, takže to s výběrem budete mít lehké, ale abyste to měli s výběrem jednodušší, tak jsem dvakrát jedl v 7th Heaven’s cafe a bylo to tam fajn.

V Banaue a celkově na severním Luzonu jsou populární dvě polévky a to Mami a Lomi, které člověka večer, když je chladněji zahřejí. Druhá jmenovaná je taková hustější. Doporučuji také ochutnat místní rýži, ale pozor, většina rýže, která se v Banaue servíruje není z místních rýžových teras! Pokud takovou rýži chcete ochutnat, nezbývá vám, než jí koupit například v Batadu od místních a pak si jí někdy uvařit.

Doprava do Banaue

Většina turistů využívá k dopravě z Manily do Banaue autobus, protože je nejlevnější. Někteří si však najmou auto s řidičem nebo bez řidiče a někteří jezdí na sever přes nějakou cestovní kancelář, protože nemusí nic řešit.

Do Banaue jezdí autobus společnosti Oahami a Coda lines, jízdní řády a ceny jsou v odkazech. Lístek jde booknout dopředu, ale popravdě není třeba tlačit na pilu, stačí být u autobusu cca hodinu předem a neměl by být problém sehnat lístek. Mohou však nastat výjimky, když jsou filipínský svátky, protože v těchto dnech mohou být ty autobusy vyprodané, nebo také někdy může být problém o víkendech. Cesta na sever Luzonu trvá cca 8-10 hodin. Nezapomeňte si vzít do autobusu teplejší věci, protože klimatizace jede naplno i v noci!

Z Banaue pak mnoho turistů pokračuje do Sagady, to je další populární destinace na severním Luzonu. Doporučuji být na místním bus terminálu zhruba v 7:00 ráno a počkat si na autobus, Jeepney, či minivan mířící do Sagady. Jízda do Sagady trvá 3-4 hodiny.

Betel, rostlinná droga

Závěrem

Někteří turisté do Banaue jezdí jen na otočku, to znamená přijedou ráno autobusem do Banaue, tam projedou nebo projdou zmiňované vyhlídky na rýžové terasy v Banaue a večer autobusem jedou zpět. Osobně toto nedoporučuji a když už, tak radím dopoledne jet do Batadu a odpoledne stihnout vyhlídky v Banaue. Dvě noci v lednici (noční autobus) a trek po rýžových terasách vám ale dají hodně zabrat a z dovolené se může stát rázem noční můra. Optimálně je dobré Banaue spojit se Sagadou, ale o té až někdy jindy. Takový itinerář jako je: Banaue – Batad – Sagada se doslova nabízí. Psal jsem to už v jednom článku, ale můžete toto vše také spojit i s městem Baguio a popřípadě i s Viganem. V tomto případě si nechte na sever Luzonu alespoň týden. POZOR, v Banaue není žádný bankomat, takže doporučuji mít sebou více hotovosti v místní měně! 

A na konec taková perlička. V Banaue a celkově na severním Luzonu je rozšířené žvýkání Betelu, rostlinné drogy, která místní obyvatele v náročných horských podmínkách povzbuzuje a zevnitř zahřívá. V místních obchůdcích tuto drogu prodávají v pytlíku za neuvěřitelných 15 PHP a tak jí můžete lehce sehnat a popřípadě zkusit. Nicméně celý balíček se skládá asi z 5 ingrediencí a tak někoho místního poproste, aby vám ukázal, jak správně tuto drogu žvýkat. Tuto rostlinou drogu používají i místní řidiči hromadné dopravy, takže až uvidíte řidiče, který cosi žvýká, tak už víte, co to je 🙂

Facebook Comments

04 comments on “Banaue, rýžové terasy

  • Tereza S. , Direct link to comment

    Ahoj,
    díky moc za skvělé webovky, díky kterým si lze vše krásně naplánovat! Letíme přelom leden/únor a Banaue určitě nesmíme vynechat. Chci se jen optat, jaká je nejjednodušší doprava z letiště z Manily na bus zastávku, odkud večer spoj odjíždí? Případně seženu tu i ve 3 ráno nějaký „levný taxi“na letiště?
    Děkuju za odpověď, Tereza

  • Jirka B. , Direct link to comment

    Ahoj,
    díky za super článek. Dvoudenní trek z Banaue do Batadu přes Cambulo určitě z vlastní zkušenosti doporučuju, a jde to i bez průvodce, stačí si domluvit odvoz na začátek treku kousek nad Banaue, z Batadu se dostanete přes Saddle Point, kde čekají jeepney i tricykly. Teď dáváme dohromady naše zápisky a fotky z Filipín, tak mrkněte pro inspiraci na http://kuszvance.cz/filipiny.php 😉

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *