Bezpečnost na Filipínách – říjen 2018

Lidé mi opět píší ohledně bezpečnosti na Filipínách a protože jsem ohledně tohoto tématu zhruba rok nic nepsal, tak se na to dnes podíváme. Hned na začátku musím zvýrazněně napsat, že to, co zde píšu ohledně bezpečnosti, je můj názor a někdo jiný s tím třeba nemusí souhlasit. Nicméně co mě těší, že podobně jako já, to vidí další expati na Filipínách, anebo zkušení cestovatelé, co dávají rady ohledně Filipín na Tripadvisoru. A pravda je taková, že jsem na TA ohledně tohoto téma koukal až po dopsání tohoto článku.

Za ten rok se vlastně nestalo nic významného ohledně bezpečnosti na Filipínách, nicméně pro americkou a britskou ambasádu bohužel ano. Samozřejmě se toho chytly i ostatní, tedy i ta naše česká ambasáda a vydala varování ohledně Palawanu. Nicméně kolikrát si za to mohou Filipínci sami. V létě totiž proběhla místních médiích zpráva, že na Palawanu je zvýšené riziko nebezpečí únosu turistů. Člověk hned znejistí, sakra tam bydlím, mám tam vůbec letos jezdit? Nemám zůstat raději doma v Praze? Pak se mu to ale rozleží v hlavě a začne logicky uvažovat, speciálně, když to na Palawanu zná a zná už i Filipínce.

Samozřejmě jako obvykle, týden se to na Filipínách řešilo, tedy hlavně místní  lidi na FB (no kde jinde), nicméně pak po týdnu jako obvykle ticho po pěšině. Abych se ale vrátil k tomu, co se mě rozleželo v hlavě. Kde sakra na Palawanu by mi mohlo hrozit nebezpečí únosu? Skoro nikde popravdě. V Puertu je naprosto bezpečno, na podzemní řeku si teroristé nedovolí, protože tam nemohou ve dne (by je hned chytli) a v noci je ta zátoka dobře hlídaná. Co tu tedy máme dál? El Nido. Přes den teroristi nemají šanci a večer nemají koho unést. Do města si totiž jen tak netroufnou. A mohl bych pokračovat dál. Dobrá, jedna možnost tu je a to jsou resorty na ostrovech kolem Palawanu. Tam teroristé mohou teoreticky zaútočit a pokusit se někoho unést. To se mimochodem stalo před X lety na Dos Palmas na Honda bay. Od té doby však na Palawanu nic. Pokud chcete mít tedy 100% jistotu, tak bych se zkrátka vyhnul drahým resortům na ostrovech.

Souhlasím s autorem cestovatelského blogu Bren on road, který se také diví přehnaným upozorněním ohledně bezpečnosti na Filipínách

Aby to info bylo kompletní, co se vlastně stalo, tak v létě během velmi špatného počasí přistála na jihu Palawanu nějaká neznámá banca (malá loď), podobná těm co používají teroristé, piráti a někdo tu bancu zahlédl. Hned se rozhlásilo, že jde určitě o teroristy, začal toho být plný FB, zkrátka se to pak valilo jako lavina. Nakonec se však ukázalo, že šlo o nějaké rybáře z Malajsie, kteří se jen schovali ve vnitrozemí před bouří. Jenže tu lavinu už prý nešlo zastavit. Jak tohle to vím? Protože jsem se o tom nedávno bavil s jedním naším známým, který má vysokou hodnost u policie a má také známé na jihu, koneckonců tam jeho kariéra začala.

Samozřejmě, nemusíte tomu věřit, ale já nemám důvod mu nevěřit, nikdy mi v tomto nelhal, nemá důvod mi lhát a vždy se o těchto věcech bavíme, zvláště, když chceme s manželkou už delší dobu moc a moc navštívit ostrov Balabac, který je jižně pod Palawanem. Kdo jste z tohoto ostrova ještě neviděl fotky, tak jednu přikládám. Minulý rok mě na rovinu řekl, nejezdi tam teď, něco se na jihu asi děje, nebylo by to bezpečné, počkejte pár měsíců, nicméně pak když mi řekl, že to tam je ok, tak  jsem zase už nemohl já.

Ještě ohledně Balabacu. To mi také začalo chodit více emailů ohledně tohoto ostrova. Já se ani nedivím, když člověk vidí tu krásu na fotkách nebo úchvatná videa, které přibývají jak houby po dešti. Jenže to jsou všechno cestovatelské blogy Filipínců, kteří nejsou na teroristi jako my magnet. Cizincům se tam zatím jezdit nedoporučuje! Pokud se v nějaké budoucnosti ukáže, že to tam je bezpečné, tak se mi tam snad podaří něco nabízet. Teď to vypadá, že bych na to měl monopol nebo tak něco. To vůbec, jde o to, že se tam sami na vlastní pěst pravděpodobně ani nedostanete a když ano, tak se vystavujete opravdu nebezpečí. Lidi co tam chtějí, tak musí informovat místní složky aby o Vás věděli, nebo přes nějakou cestovní kancelář.

Na druhou stránku doporučení nejezdit na jih od Puerta Princesa je přehnané, osobně jsem od té doby byl již několikrát v Quezonu, na jižním Palawanu, kde to mám hodně rád, tam to je jak kdybyste nebyli už na Palawanu co se týče chování lidí a i fauna, flora je trošku jiná. Osobně doporučuji jet ale maximálně po Rizal.

Balabac

Vím, že se pořád opakuji, ale mě to nedá, speciálně když si vzpomenu, co jsem kolikrát teď v létě zažil v Praze v metru. Po 22:00 hodině jsem se tam totiž několikrát bál. Nejde o bombový útok, ale jde o vypatlané, ožralé, či zfetované jedince nebo skupinky, které obtěžují normální lidi. Tenhle pocit tu na Palawanu tedy nemám. Ještě se vrátím k ambasádám. Proč mají na jejich webu upozornění ohledně jižního Cebu více jak 2 roky a přitom se tam nic nestalo? Proč ho nestáhnou? Já nevidím důvod tam nejezdit, ten důvod proč to tehdy bylo (přestřelka na Boholu), už je dávno pryč. No byl jsem tam mezitím již několikrát jako průvodce a asi nebudete překvapeni, že to tam žije jako normálně, to znamená nával turistů u Oslobu a nával lidí u Kawasan falls. Já chápu, že vláda chce svoje lidi varovat, nebo nějak chránit, ale tohle mi přijde přehnané. Spíše bych poradil, aby lidé nejezdili do Paříže či Londýna, kde je možnost nějakého útoku vyšší.

Abych to ale napsal také z druhé stránky. Co může na Filipínách turistům v nynější době hrozit, tak to jsou hlavně bombové útoky. Proto jak se můžete dočíst na stránkách různých ambasád, že se nedoporučuje chodit na místa s větším výskytem lidí, jako jsou trhy, mše, aj. Jenže tomu se člověk nevyhne a pak na to přestane myslet. Bomba může být nastražená zkrátka všude, ale o tom bychom v Evropě mohli vyprávět taky, protože bomba na nás může vybafnout třeba na vánočních trzích v Německu. Jedině co mi to občas připomene, jsou zde všudepřítomné kontroly u vstupů do obchodních domů, do bank a tak dále.

Abych to shrnul, to co doporučuje MZV, si můžete sami přečíst na stránkách, já osobně doporučuji hlavně se vyhýbat Mindanau (kromě Camiguin a Siargao), i když tady by vám taky někdo vysvětlil, že jsem se pomátl, protože byl X krát v okolí Davaa a cítil se tam bezpečněji než u nás, nicméně zůstanu u toho doporučení a pak také vyhýbat se jižní části Palawanu (od Rizalu na jih). Nicméně záleží na vás, na vašem posouzení, kam s ohledem na bezpečnost pojedete.

Teď tento článek nějak klasicky ukončím. Nejbezpečněji je v nynější době asi u nás v ČR a tak pokud se bojíte cestovat (nejen na Filipíny), tak je lepší zůstat doma a necestovat nikam. Pokud se totiž člověk bojí, tak nemá cenu nikam jezdit, cestovat, protože být pořád ve stresu, odkud se na mě vyhrnou ti teroristé, nebo kde vybouchne nastražená bomba, to přece nemá smysl, to by nebyla ta pravá dovolená.

Facebook Comments

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *