Bezpečnost na Filipínách

Jsou Filipíny bezpečné? K této otázce mě donutil pondělní únos tří cizinců a jedné Filipínky z ostrova Samal ozbrojenými muži. V dnešním článku se tedy podrobněji podívám na již zmíněný únos a také na to, jestli jsou Filipíny bezpečné pro cestování, pro život a nakonec kterým částem Filipín se raději vyhnout a další moje rady, co na Filipínách nedělat, abyste předešli případným problémům.

Pondělní únos tří cizinců a jedné Filipínky na ostrově Samal

Zhruba 11 ozbrojených mužů v černém oblečení připlulo kolem 23:00 hodiny večer jejich motorovou lodí na pláž resortu Holiday Oceanwiew a zajalo tři cizince, plus jednu Filipínku, přítelkyni jednoho z nich. Jeden z cizinců je Nor, který dělal v tom resortu jakéhosi manažera a navíc se staral o jachty, které kotví u mola zmiňovaného resortu (asi je pronajímají). Zbylí dva cizinci byli Kanaďané a všichni čtyři se prý v době útoku (únosu) nacházeli na zmiňovaných jachtách. Únosci tedy měli úlohu velmi zlehčenou, protože dovnitř resortu by se tak snadno nedostali. Únosci šli prý k jachtám najisto, to by tedy mohlo znamenat, že už to měli asi zmapované či dostali od někoho tip.

Více detailů nemá o tom únosu psát, protože se podrobnosti na různých internetových portálech rozchází. Samozřejmě, že se po lodi a únoscích rozjelo hned pátrání, armáda udělala někde barikádu, ale jak vím z historie, tak šance, že je najdou, jsou minimální. Nejnovější zpráva je ta, že zmizeli do hor u Davaa city.

Když se zůstanu u té historie, tak pokus o únos na ostrově Samal již jednou byl a to přesně v roce 2001, kdy teroristé ze skupiny Abu Sayyaf přepadli populární Pearl farm resort. Tehdy se jim únos nepodařil, nicméně během útoku zemřeli dva zaměstnanci resortu a tři byli zraněni. Od té doby byl na ostrově Samal klid a jak čas ubíhal, tak se na tento útok zapomnělo. Postupně se tedy Samal island opět stal turisty vyhledávanou destinací. Samal, který leží nedaleko Davao city v provincii Mindanao, jsem navštívil s mojí manželkou v roce 2012. Líbilo se mi tam tak, že jsem o Davau a o Samalu napsal článek.

Nechci tu dedukovat, kdo za tímto únosem je, nicméně může se jednat o přívržence zmiňované teroristické skupiny Abu Sayyaf, která začala spolupracovat se známou teroristickou organizací IS. Lze očekávat, že se únosci dřív nebo později ozvou a budou požadovat výkupné.

Zde se stal poslední únos na Mindanau
Zde se stal poslední únos na Mindanau

Podobné únosy na Filipínách

interphoto_1407745075
Dva Němečtí turisté ještě v zajetí

Známých případů únosů cizinců na Filipínách moc není, nicméně nejznámější byl ten nepovedený před mnoha lety na Samalu a v roce 2001 byl velký únos v Dos Palmas na Honda Bay u Palawanu. Únoscům tam šlo prý tehdy hlavně o bohaté Filipínce čínského původu, kteří na tom soukromém ostrovu v resortu přespávali. Bohužel se v tam v té době nacházeli i američtí turisté.

Do tohoto pondělí, byl nejnovější únos dvou Němců z loňského roku, kteří byli přepadeni na jachtě na jejich dobrodružné výpravě u jižního Palawanu. Přesněji tedy mířili z island hoppingu po ostrůvcích u jižního Palawanu zpět do Sabah, Malajsie. Jaký to nerozum!  Za tyto Němce se zaplatilo výkupné a jsou již na svobodě.

Kam  na Filipínách necestovat

Nedoporučuje se cestovat do jižní a jihozápadní části provincie Mindanao. Po posledním únosu jsem tam přidal i jižní část Mindanaa, tzn i ostrov Samal. Nebál bych se však letět do Davaa, které by mělo být stále bezpečné, nicméně co dělat jen ve městě? Dobrá bezpečnostní situace je také v severní části Minadana na Camiguin (jiné moře a skoro jiná lokalita). Varování se ale týká také ostrovů Basilan, Sulu a Tawi-Tawi a oblastí Maguindanao a Lanao del Sur. Cestování se dále nedoporučuje do provincií Sarangani, North and South Cotabato, Sultan Kudarat, Lanao del Norte, Zamboanga del Sur a Zamboanga Sibugay. V těchto oblastech operují teroristické a kriminální skupiny, které se zaměřují mj. na únosy cizinců. Nakonec jsem si nechal Palawan. Tam nedoporučuji cestovat na úplně jižní cíp ostrova a na ostrovy jižně pod Palawanem. Zvýšenou opatrnost také doporučuji v Manile a v Cebu City, kde je dobré se hlavně večer vyhýbat chudinským čtvrtím.

Na mapce ještě chybí úplný jižní cíp palawanu a ostrovy pod Palawanem
Na mapce ještě chybí oranžová či červená barva na úplném jižním cípu Palawanu a ostrovy pod Palawanem

Jak se vyhnout problémům a nebezpečí na Filipínách

Ač si to občas neuvědomujeme, tak někdy pro naše bezpečí neděláme úplně vše. Tady bych se chtěl zmínit o možných problémech na Filipínách pro turisty a pro lidi co tam chtějí žít. Speciálně pánové by měli zbystřit.

Minulý rok ve stínu vraždy britského páru v Thajsku byli zabiti na Filipínách dva švýcarští starší pánové důchodového věku. Díky problémům v Thajsku, které je pro novináře zajímavější, se o této vraždě skoro nepsalo. Vražda těch dvou Švýcarů se stala 5. října 2014 v jednom resortu ve městě Opol, v severní části Mindanaa, něco po jedné odpoledne. Vypadalo to jako vražda na zakázku, protože oba byli z blízka střeleni do hlavy, zatímco jejich filipínské přítelkyně zůstali nedotčené. Dva nemaskovaní muži, kteří tuto vraždu provedli, v klidu odjeli taxíkem pryč. Proč vám to vyprávím?

Protože si myslím, že na Filipínách se takto vraždí jen ze tří důvodů. A to kvůli ženám, penězům a pozemku. Stejně tak jako v Thajsku, i na Filipínách je ale problém ve spravedlnosti. Buď si najdou nějakého obětního beránka anebo případ smetou ze stolu s tím, že není možné vrahy vypátrat.

Na Filipínách má mnoho Filipínců u sebe střelné anebo sečné, bodné zbraně. Díky tomu Filipínci mají o něco blíž někoho zabít, nežli my v Evropě, kde si dají chlapy pár pěstí po hubě a je to. Než se s nějakým Filipíncem začnete hádat, tohle si uvědomte. V Praze je mnoho agresivních řidičů, kteří neváhají vytáhnout s kufru dokonce meč anebo baseballovou pálku a rozbít vám auto, protože jste na ně troubili. Filipínec vás ale klidně může zastřelit jak psa, protože jste na něj začali řvát, že vám nedal přednost. Není to sice pravděpodobné, ale klidně se to může stát. Proč provokovat osud?

Může nastat problém i s nějakým opilým Filipíncem v baru, a když na něj budete drzý anebo ho nějak vyprovokujete, tak na vás klidně vytáhne zbraň. Teď mi neberte za slovo, protože toto se tu děje opravdu výjimečně, i z části proto, že hodně turistů si na tohle dává bacha.

Opilý Filipínce radím neprovokovat
Opilé Filipínce radím neprovokovat

Ještě to raději shrnu do bodů

 • Nepouštět se do hádek s opilými Filipínci.
 • Neukazovat na veřejnosti velkou částku peněz.
 • Nevytahovat se v baru, respektive nikomu a nikde jak jste bohatý a kolik máte peněz.
 • Nepůjčovat si jachtu a nebrázdit na ní na moři v oblastech jižní Mindanao a jižní Palawan a jižně od Palawanu.
 • Pokud chcete snížit pravděpodobnost únosu na nulu, tak nepřespávat sami na malých ostrůvcích bez jakékoliv ochrany. Hlavně tedy v jižní části Filipín a u Sulu moře.
 • Nepřespávat na jachtách na moři.
 • Nezačínat si s Filipínkou jen krátký románek s tím, že v té destinaci s ní pár dní zůstanete, nikdy nevíte, jestli nemá žárlivého přítele nebo dokonce manžela! Vždycky nějak proklepnout pokud to jde, nebo jí odvést na jiný ostrov, zkrátka cestovat s ní různě po Filipínách anebo si vzít holku z baru na jednu noc.
 • Mít půltucet filipínských milenek jako mají někteří pánové na Filipínách také není dobrý nápad.
 • Pokud žijete na Filipínách, nepůjčujte nikomu větší částku peněz. Tedy pokud je vám život milý.
 • Vyhněte se dlouhodobému životu v malé vesnici.
 • Sledujte nejnovější výstrahy českého velvyslanectví v Manile.
 • Sledujte nejnovější počasí ohledně tajfunů a tropických bouří.

Dále samozřejmě doporučuji dodržovat to, co jsem psal již v dřívějších článcích, nechat šperky a drahé hodinky na hotelu (nebo nejlépe úplně doma) a i když je většina Filipínců přátelská, tak si dvakrát rozmyslet, jestli půjdete s Filipíncem, kterého jste zrovna potkali do jeho domu. Možná se vám zdají některé rady přehnané, speciálně asi ohledně Filipínek, ale věřte mi, že žárlivý Filipínec dokáže hodně věcí.

Onuk island, jeden z ostrovů pod Palawanem. Díky možnosti únosu však tato lokalita není k návštěvě doporučena.
Onuk island, jeden z ostrovů pod Palawanem. Díky možnosti únosu však tato lokalita není k návštěvě doporučována. Jaká škoda co?

Jsou Filipíny bezpečné?

To je dnešní hlavní otázka, na kterou zde napíšu můj osobní názor. Já vždycky říkal, že Filipíny jsou vcelku bezpečnější, nežli Evropa a za tím si stále stojím. Jasně, jižní a jihozápadní Mindanao a další výše zmiňované oblasti oproti Evropě bezpečné opravdu nejsou, stejně tak jako noční Manila v některých oblastech, nebo Cebu city.

Dále může někdo mít pocit nebezpečí ze všude přítomných ozbrojených hlídačů před vchody fastfoodů, restaurací, bank, atd. Nicméně právě oni zamezují větší kriminalitě a možných bombových útoků. Budu o tom psát v nějakém dalším článku, ale na Filipínách (hlavně v Manile) většina bohatých Filipínců má strach z únosů a žijí ve speciálních hlídaných sídlištích. V Manile totiž čas od času unesou bohatého Filipínce čínského původu. Toto se nás v Manile naštěstí netýká (tedy pokud nejste milionáři), turistů také ne, ale jak se říká “nikdy neříkej nikdy“.

Pravděpodobnost únosu na Filipínách z nějakého resortu nebo z malého ostrova mimo uvedené nebezpečné oblasti je stejně tak nízká, jako že budete svědky teroristického, bombového útoku v Evropě, například v Londýně, či Paříži. Pravděpodobnost, že vás unesou, nebo zabijí místní Filipínci při výpravě do džungle nebo do hor je menší, nežli že budete mít smrtelnou nehodu na silnici v ČR. Takže přestaneme jezdit autem? Chtěl jsem tu jen napsat pár případů, aby jsme si uvědomili, že občas se lidé prostě naleznou ve špatný čas na špatném místě a neuděláme s tím nic. Abych to tedy shrnul:

Z pohledu člověka, který byl na Filipínách několikrát jako turista a také z pohledu člověka, který tu žije, nevidím Filipíny mimo ty zmiňované oblasti jako nebezpečnou zemi pro cestování a pro život. Ačkoliv je to jen můj názor, tak já se tu vždy cítil bezpečněji nežli v Praze. Pocit bezpečí má na Palawanu i většina Filipínek, protože se nebojí večer chodit někam sami a to i přesto, že ve čtvrti kde bydlím, si o pořádném pouličním osvětlení můžeme nechat jen zdát. Přesto i v té tmě mají pocit bezpečí! Samozřejmě, že jako cizinec přitahuji pozornost, proto se snažím chovat tak, abych si nezadělal na žádné problémy.

Život v jiných destinací na Filipínách mimo velká města bude asi podobný (tedy mimo již zmiňovanou problémovou část Filipín). Jinak jsou na tom určitě velká města typu Manily a Cebu city, kde bude život určitě jiný.

Facebook Comments

30 comments on “Bezpečnost na Filipínách

 • Josef , Direct link to comment

  Ahoj Romane, díky za článek, vše co jsi v něm napsal je pravda. Pokud se týká Cebu, platí tu stejná pravidla pro bezpečnost jako v každém jiném velkém městě na světě. Neprovokovat místní lidi, neukazovat všechno co máme, vyhýbat se hlavně v noci chudinským čtvrtím a ghetům. Používat zdravý rozum a neriskovat. Tato pravidla platí stejně v Cebu, New Yorku, Londýně, Praze ale i ve velmi bezpečném Singapuru.
  JR

  • Milan , Direct link to comment

   Josefe, vy žijete v Cebu? Mohl bych se s Vámi spojit? Přemýšlím o stěhování do Cebu a hledám odpovědi na některé otázky ohledně toho….

 • Juraj , Direct link to comment

  Nechcem odradzovať tým čo napíšem od návštevy Filipín, ale moje skúsenosti sú také, že Filipíny bezpečné nie sú. Je to určite aj tým, že som dlhšie žil v Manile. V Manile som mal viacero zážitkov, ktoré moc príjemné neboli: napríklad: okradnutie v zmenárni a následný konflikt, napadnutie na ulici tromi teenagermi, ktorí sa snažili ukradnúť niečo z kabelky mojej priateľky, ukradnutie mojich vecí, napadnutie na ulici od týpka ktorý chcel peniaze a bol doterný,asi najvážnejšie bolo vyhrážanie sa že ma zabije od filipínca, ktorý na mne nemohol vyryžovať nejaké peniaze a začal byť nepríjemný,prešlo to do konfliktu, kde on sa mi opakovane vyhrážal že ma dá zabiť ( toto som na Slovensku nikdy nezažil, aby normálny slovný konflikt niekto takto začal riešiť).Podobnú skúsenosť mal môj dobrý kamarát žijúci na Filipínach, nepohodol sa s girlfriend a tá sa mu začala vyhrážať zabitím.
  Na Filipínach nikdy neukazujte že máte u seba hotovosť, priemerne sú filipínci totižto chudobnejší a môže to byť tip pre nejakého kriminalnika. Ak porovnám Thajsko a Filipíny, na Filipínach je bežné, že pred prevádzkami ako McDonalds,lekárne,prevádzky kde sa obchoduje, ale aj potravinách je guard s nabitou zbraňou.Samozrejme najviac týchto ozbrojených guardov je v prevádzkach v Manile a väčších mestách. Zažil som aj guarda s nabitou puškou na autobusovej stanici. V Thajsku toto nevidíte. Aj v Thajsku je ale kriminalita, ktorú 2 týždňový turista vidieť nemusí.
  Filipínci moc neuvažujú nad dôsledkami, preto je naozaj lepšie sa vyhýbať konfliktom, ktoré môžu prerásť do ozbrojeného napadnutia. Na mieste kde som bol, boli za pol roka blízko mňa tri vraždy na ulici. Polícia na Filipínach je skorumpovaná a zastaralá technikou, takže nejaké promtné riešenie lúpeží či inej kriminality nie je porovnateľné s Európou.
  Na Filipínach ( ale rovnako aj v iných štátoch) sa tiež môže stať, že sa cudzinec ( alebo bohatý filipínec) stane obeťou kvôli majetku. Je treba byť opatrný pri nadväzovaní bližších známostí .
  Majiteľ dvoch hotelov blízko mňa, chodil po meste vždy s dvomi autami a viacerými ochrankármi.Pýtal som prečo, dostal som odpoveď: kvôli únosu.
  Všeobecne ale platí, čím väčšie mesto, tým väčšia kriminalita. Kriminalita sa nevyhýba ani domácim, v Cebu filipínka/priatelka môjho známeho bola prepadnutá na ulici s nožom, pretože išla z trhu s nákupom.
  V Manile boli prípady, keď v nočnom autobuse /linke so zbraňou boli olúpení cestujúci. atď….
  Toto neznamená ale, že Filipíny turistovi neukážu to, čo robí Filipíny Filipínami – krásna príroda, ostrovy, more, a samozrejme aj dosť príjemných ľudí a usmievavé filipínčanky 🙂
  Len je treba dodržiavať bezpečnosť, hlavne v noci nechodiť sám na miesta, ktoré by mohli byť nebezpečné a byť opatrný celkovo.Turista, ktorý príde na 2 týždňovú dovolenku, ktorý bude dodržiavať bezpečnosť, nemusí zaznamenať žiadne konflikty ( až na taxikárov asi :))) .
  A osobne by som asi sa vyhol Mindanao. Miesto kde žije Roman, Palawan, je považované ze jedno z veľmi príjemných a bezpečných.

 • Jeroným Šturm , Direct link to comment

  Filipíny a Thajsko jsou považovány za ráj sex byznysu. A ještě hóóóóóóóódně dlouho to tak bude. Kvůli krásám Filipín se tam jezdí dost ale více návštěv tam kvůli příjemnějšímu a lacinému (na naše poměry a ceny) sexu. Tak to bohužel je. Já bych se tam rád podíval ale díky bezpečnosti ani náhodou. Je to rozvojová a totálně zkorumpovaná země, kde jsou lidské zásady a morálka tabu. Drzý filipínec plivne na moji manželku a bude ji chtít ukrást kabelku. Já se jí zastanu a dám mu facku na vychovanou a ten zmetek mi druhý den vpálí kulku do hlavy? Jenom proto, že jsem urazil nějakou opici s IQ 50? Děkuji nechci. Je jasné, že jako turista toho moc špatného neuvidím protože se budu pohybovat v dovolenkovém koridoru. Ale i to není jistota. Nemohu si koupit lepší auto, aby mi ho nějakej grázl neukrad nebo neobjel hřebíkem? Nesmím spát na lodi, aby mě neunesli nebo neukradli loď? Nemůže být znát, že mám u sebe větší hotovost? Jak si mám tedy koupit třeba notebook? Z bankomatu šlo známému vybrat jen 15 tisíc peso což nebyla ani půlka ceny notebooku. Kartou platit nešlo. Tak jak tam tedy žijete? Normálně? A nebo toto přehlížíte jen díky souměrnosti Filipínek?

  Zastavil jsem se u některých bodů co jste v závěru uváděl. Nepůjčujte si jachtu a nepřespávejte na volném moři. Není to tak nějak kontraproduktivní? Proč si nesmím půjčit to co chci bez rizika? Nebo mi řeknete – půjč si ji ale riskuješ? No to je hnus a hrůza v jednom.

  Nebezpečí ve velkých městech, prosím beru. Ale vy nedoporučujete ani dlouhodobý pobyt na venkově v jedné lokalitě? Proč tedy jezdit na Filipíny když není bezpečno ani u vesničanů?

  Není dobré mít půl tucet Filipinských milenek? No proč ne? Půl tucet je pouze 6 a to není chyba ani u nás. A nebo myslíte proto, že opět převládá zaostalost rozvojové země? Ať přijedu kamkoliv tak osobně nepřemýšlím pohlavním orgánem, ale hlavním orgánem kterým je mozek. Ale v případě Filipínců mi ani ten hlavní orgán nebere to jejich chování.

  Kamarád šel po ulici v Manile a natáčel si město. V mžiku mu vyrvali kameru z ruky a nestačil ani zaregistrovat kam s ní utekli. O rok později tam byla kolegyně z práce. Šla po ulici i se dvěma kolegy, telefonovala do sídla společnosti a sdělovala poznatky z jednání. V mžiku byla bez mobilu a nepomohli jí ani kolegové kráčející vedle ní. Tak rychle nedokáže okrást ani straka. 🙂 Poté už tam nikdo jet nechtěl, takže destinace zlodějů a vrahů?

  A prosím vás, ještě jedna moje osobní zkušenost. Necelých 14 dní jsem se pohyboval po třídě Grand Concourse. Pokud to nikomu nic neříká tak to je (Pouze podle médií, novinářů a cestovních kanceláří) ta nejnebezpečnější ulice v samém srdci New Yorského Bronxu. Je to obyčejná ulice kde nenajdete desítky stánků a podniků. Turisticky absolutně nezajímavá. Jen ta reputace. Ve dne a v noci jsem se tam pohyboval jak s foťákem tak i s kamerou. Volal jako blázen a vše v pohodě. Nikdy ani náznak ničeho. Stejny jako třeba na Václaváku. Projít ji celou tam i zpět je na pěší výlet pro mládež. Má kolem 7 a 8 kilometru. A absolutní klid. Policajty vidíte a hodně potkáváte, ale zkuste jim dát úplatek jako filipíncům. 😀

  Takže na Filipíny snad, ale až v příštím životě. V tomto životě mě do zaostalých zemí asi nic nenaláká. A přemýšlím hlavou, ne …………. 

  • Zuza H. , Direct link to comment

   Filipíny jsou opravdu krásné, potkala jsem tam samé fajn místní lidi, velmi nápomocné a jsem opravdu ráda, že lidi jako p. Jeroným tu nikdy nepotkám.

   • Lucie , Direct link to comment

    Dobrý den,

    Chystáme se s kamarádkou v únoru na Filipíny. Jsme 23 lete slečny a mame v planu si v Manile půjčit auto a objet ostrov Luzon. Chtela bych se zeptat, jak je to s bezpečností pro ženy/mladé slečny? Je na Luzonu bezpečno? Bylo by bezpečné napriklad obcas prespat v aute? Za jakoukoli radu ohledne naseho planu – projet Luzon ve vypůjčeném autě- budu velmi vděčná.

    Predem dekuji

    • Malinda , Direct link to comment

     Ahoj kdy se tam budete nachazet?jedeme s kamaradem a akorat planujeme cest 🙂 treba bychom se mohli potkat vi spojit na nejakou takovou cestu 🙂

 • Roman Mudroch , Direct link to comment

  Zdravim Jeronyme,

  budu reagovat, ackoliv vim, ze je to zbytecne. Celkove jste nepochopil pointu clanku. Zacatek nema cenu ani komentovat, proste vas nazor, ackoliv jste na Filipinach co jsem pochopil NIKDY nebyl a pravdepodobne ani nepojede a zivot na Filipinach neznate. Dam vam jeden priklad:

  Proc bych mel mit problem s bankomatem? Vetsina cizincu, kteri ziji dlouhodobe na Filipinach ma ucet v nejake zdejsi bance a nektere bankomaty davaji 20 000 pesos ci dokonce vic. A predstavte si, ze kdyz si pujdu koupit notebooka, tak si budto zajdu na prepazku do banky pro penize, ale uplne nejlip bych zaplatit kartou. ANO, predstavte si, ze i na Filipinach se da platit kartou! To, ze neslo platit vasemu znamemu kartou muze byt tim, ze jeho kartu zkratka nebrali. To byl jeden priklad za vsechny..
  Zije se mi tu DOBRE, jinak bych tu nezil.

  Jachta – na 99, 9% se vam mimo rizikove oblasti nic nestane, psal jsem to jen proto, ze nekteri lide chteji mit 100% jistotu.

  Ziti na venkove – pokud budete zit v nejakem domu podobnem jako mistnich, je to ok, ale pokud si tam postavite honosnou vilu, muzete mit problem se zavisti a tak. Pro pohodli a klid je lepsi zit v nejakem mensim mestecku typu Puerto, Dumaguete v nejake ctvrti. Mnoho cizincu, kteri si nepotrpi na luxus ale zije mimo tyto sidliste a predstavte si, ze zijou, nikdo je nezabil. A ted to hlavni, proc nakonec pisete o turistech, kdyz hlavni rec v tomto bode je o zivote a bydleni na Filipinach?

  Pokud je pro nekoho mit normalni 6 Filipinek jako milenky, tak mu to neberu, jen jsem chtel upozornit na mozne nebezpeci jako zarliva a mstiva Filipinka, zarlivy Filipinec (nemyslete si, ze takovy typ holky spi jen s vami) a tak..

  Behem tech dvou roku jsem tu mel uz hodne Cechu a Slovaku (urcite vice nez pres 100), ale jen 2 lide meli problemy v Manile a to, ze je tam okradli jakoby zebrajici deti (penize a jeden mobil z kapsy). Naopak mi nekteri turiste rikali, ze se pohybovali v cinske ctvrti a tak a zadny problem. Osobne jsem v Manile problem take nemel a to sem tam chodil sam v noci!! Tim nerikam, ze je Manila naprosto bezpecna, ale rozhodne bych to neprehanel jako vy.

  Proc byste mel davat uplatek policistum? Ja jsem na Filipinach zadny uplatek NiKDY nikomu nedal a porad ziju a nemam zadne problemy.

  Zkratka, chtel jste si rypnout do Filipin na zaklade jedne zkusenosti vaseho znameho v Manile. Omlouvam se, ale prijde mi to opravdu nestastny komentar z vasi strany, protoze se neshoduje s realitou na Filipinach.

  Filipiny jsou v soucasnosti bezpecnejsi nezli zapadni Evropa, to je proste realita a to vam potvrdi naprosta vetsina turistu, co jiz na Filipinach byla.

 • Jeroným Šturm , Direct link to comment

  Dobrý večer pane Mudroch. Děkuji ale mohl jste mě odbýt jednou větou. Já na Filipínách nebyl a opravdu si dělám názor ze zkušeností těch, kteří tam byli. Závěrečnou částí o Bronxu jsem chtěl naopak Manilu vyzvednout, když jsem upozornil na novináři a cestovkami označovanou třídu Grand Concourse a já jsem tam na 14 dní nezaznamenal absolutně nic. Toto jsem asi napsal špatně a můj záměr nebyl pochopen.

  Ale i tak se mi dovolená na Filipínách nezamlouvá. Cestovky dávají upozornění toto můžete, toto ne, sem můžete a tam zase ne, sem ano a zase tam vás nesmi ani napadnout jit se podivat. Davejte si pozor na to a na to atd. Nikdy jsem takovato upozorneni nedostaval pri cestovano do Italie, Francie, Recka, Kypru, Svycarska nebo Finska. Filipiny bych v globale vubec neporovnaval s Evropou a zneuzivat posledni udalosti a teroristicke utoky hadrovych hlav uz vubec ne. To bych videl jako alibismus.
  Nelze porovnavat zaostalou zemi s jakoukoliv zemi EU.

  Spis me ale mrzi to, ze jste si neodpustil okomentovat me zbytecne a smesne nazory ale k clanku toho Juraje, z 30 ledna 2016 jste neuvedl zhola nic. Toto by me zajimalo jak by jste vysvetloval 3 vrazdy na jedne ulici v prubehu pul roku. Dejte mi nazev nejake evropske ulice, kde se staly behem pul roku 3 vrazdy? Podle jakého metru tedy měříte bezpecnost EU vs Filipíny. Děkuji.

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Dobry den,

   na Juraje jsem nereagoval proto, ze uz jsem na nej reagoval jinde u jineho clanku. Podle me ma na problemy patent a pritahuje spatne lidi. A samozrejme bydlel v Manile nebo v Cebu city tusim, coz nejsou mesta kde bych chtel zit. Dokonce mi volal, zkrátka se mu na Filipinach nelibilo, neni to zeme pro neho a reakce by uz nemela smysl.

   Ja ale pisu i v clanku, ze Filipiny jsou celkove bezpecnejsi nezli zapadni Evropa. Je to sice muj nazor, ale myslim, ze vetsina cizincu zijici na Filipinach by se mnou souhlasila. Reknete mi dalsi zemi, kde neboji zeny chodit vecer ve tme samy (nemyslim v Manile)? To opravdu nebyla reakce na posledni atentat v Bruselu.

   Roman

  • Deivik , Direct link to comment

   Asi ani nemáš tušení kolik vražd se odehraje v EU……Není důvod psát takhle o Filipínách …..Ziju momentálně v Havířově a bezpečnost tu opravdu není…..Nejskx zfetovanyy člověk Té probodne protože si mu nedal peníze na další drogy …..Dokonce minuly rok zde bylo Zavražděno asi 6osob v průběhu pouhých 3 Měsíců …..Takže přehled asik nemáte ….Teď Německo a Francie je plno mrtvých za jeden den…Tskhe bezpečnost u nás opravdu není

 • Martin , Direct link to comment

  Ahoj Romane, v prosinci budu s rodinou v Číně . Rad bych se podíval take na Filipíny. Mohl bys nám pomoci s výběrem hotelu na Palawanu a dat nám nějaké tipy
  Mohu se s tebou nejak spojit ?
  Diky Martin

 • Pavla , Direct link to comment

  Ahoj, jak to vypada s bezpecnosti nyni po zacatku drogove valky, kdy na filipinach je zavrazdeno 44lidi denne?

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj, nic se nemeni, to se vubec normalnich lidi a turistu netyka, takze Filipiny jsou az na ostrov Mindanao stale bezpecne. Nepostrehl jsem zadne rozdily, nevidel zadnou mrtvolu nebo strelbu a kdybych to nevedel z televize, tak o tom ani nevim.

   • Chongo , Direct link to comment

    Ahoj, asi nejsem znalec Filipin jako Roman, nicmene mam za sebou vice pobytu po celych Filipinach vcetne Mindanaa. Moje pritelkyne zije v Quezon city a nyni pozor, behem posledniho pulroku bylo v jejim bezprostrednim okoli zavrazdeno 11 osob, jedna se vetsinou o drogove zavisle mladiky zastrelene ve spanku nebo zezadu na ulici. Jedna se sice o spodinu spolecnosti, ale to cislo je alarmujici. Toto ale neni konec, na Filipinach funguje krevni msta, oko za oko….vrazdeni bude pokracovat, verte ze gangy a rodiny si casto dokazi dohledat strujce poprav i na jinych ostrovech. Otazka z kolika procent vrazdy provadi policejni komanda a z kolika se jedna o vyrizovani uctu. Nas cizincu se to krom bezne kriminality zatim netyka, ale i tak je nyni k chybnemu kroku s fatalnimi dusledky daleko blize nez kdykoliv predtim a tady pomuze jen tisickrat a znovu opakovana prirozena obezretnost v cele oblasti Manily,Cebu a dalsich jiz zminenych lokalitach. Preji pekne zazitky na krasnych ostrovech.

 • Nikola , Direct link to comment

  Ahoj Romane…
  Díky moc za článek. Mám dotaz ohledně Siquijor Island a jeho okolí (Apo Island, a od tamtud na sever)? Je to už moc jižně, či se to těchto ostrůvků ještě netýká?

  Moc děkujeme za zprávu.

   • Pavel , Direct link to comment

    Zdravim Romane našel jsem si filipinskou přitelkiny u nas v čr a chystáme se navštivit jeji rodinu právě na Mindanao provincie pobliš pagadian city.Na tohle tema se nechce skoro vubec bavit a přijde mi vždy dost smutna jak to vidiš stouhle časti ostrova?

    • Roman Mudroch , Direct link to comment

     Ahoj,

     no tam bych se bal jezdit, je to v tom nebezpecnem uzemi. To je blby no, tohle musi pochopit. Kazdy Filipinec rekne, ze to tam neni bezpecne pro turisty.

 • Lucie , Direct link to comment

  Dobrý den,

  Chystáme se s kamarádkou v únoru na Filipíny. Jsme 23 lete slečny a mame v planu si v Manile půjčit auto a objet ostrov Luzon. Chtela bych se zeptat, jak je to s bezpečností pro ženy/mladé slečny? Je na Luzonu bezpečno? Bylo by bezpečné napriklad obcas prespat v aute? Za jakoukoli radu ohledne naseho planu – projet Luzon ve vypůjčeném autě- budu velmi vděčná.

  Predem dekuji

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Zdravím,

   Luzon bezpecny je, nicmene s prespanim v aute nevim, kazdopadne celkove se nemusite bat samy cestovat, protoze vetsina Filipincu se vam bude snazit pomoc.

 • Deivik , Direct link to comment

  Dobrý den, prosím Vás chtěl bych se zeptat jak se žije na Filipínách a kde by ste doporučili život??…Časem se tam chystám …..i když čtu co čtu některých tak mě to opravdu neodradi…..Předem Děkuji za Odpověď

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Zdravím,

   asi jste pochytil něco od zdejších komentářů nebo z článku První rok na Filipínách. Doporučuji Filipíny navštívit (několik ostrovů) a sám uvidíte jestli se vám Filipíny budou zamlouvat, popřípadě jaké místo. nemohu vám říct, kde je život nejlepší. Záleží co chcete dělat (bysnys, internet a další). Toto je hodně všeobecná otázka o které by se dalo povídat dlouho 🙂

 • Lenka , Direct link to comment

  Dobrý deň

  Sú tam nejaké bezpečné štvrte?
  Páčia sa mi Ortigas, Bonifacio a Makati. Aký je Pasay? (chcem tam dačo pozriet).
  To ich nadzemné metro (LRT) je nebezpečné, že? Mne sa veľmi páči ich metro.
  Chcem tam ísť raz na dovolenku a mám rada mestá a mrakodrapy s bazénom.
  Ďakujem – (keď mi niekto odpovie).

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Dobrý den, zmíněné čtvrti jsou ok, jeden vagon v metru je vyhrazený jen pro ženy a tak doporučuji využít ten, ale pokud cestujete s chlapem, tak můžete jet spolu v tom normálním. Hmm, zkuste tento hotel v Ortigas, má dva bazény skoro nahoře a oba mrakodrapy jsou spojené lávkou jako Petronas twins a je docela levný. Je to přímo naproti největšímu obchodnímu domu na světě Mega Mall! Bydlel jsem tam 3 noci, mohu doporučit. https://www.bsatwintowersortigas.com/

 • Anna , Direct link to comment

  Ahoj. Začátkem října letim na Nový zeland a mám stopover v Manile na 3 dny. Mohu se zeptat na doporuceni kde se ubytovat a kde se pohybovat, pripadne nepohybovat ? Samozrejme jsem koukala na vsechny možné zpravy a informace a musim říct že me ta bezpecnost hodne děsí..

 • Jan Hubník , Direct link to comment

  Zdravím V mém městě mám filipínskou masérku a dohodila mi filipínku hledám ženu na další vztah píšeme si už dlouho A rozhodl jsem se jí navštívit na ostrově bohol chtěl bych se zeptat když pojedu sám je mi 29 jestli je to bezpečné respektive tento Ostrov abych neskončil v nějakém sklepě nebo mě nezmlátila banda naštvaných Filipínců 😅

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *