Bohol a Panglao

Ostrov Bohol je jedním z nejvíce turistických ostrovů na Filipínách. Není co se moc divit, protože toho nabízí hodně – pěkné pláže, džungle, řeky, jeskyně, dobré možnosti a podmínky k potápění a šnorchlování, nicméně většina lidí tam jezdí hlavně kvůli čokoládovým kopcům a také tam chtějí navštívit chovnou stanici Nártouna Filipínského. Na Boholu najdete také jedny z nejhezčích a nejstarších kostelů na Filipínách. Zkrátka Bohol vám nabídne ochutnávku skoro ze všeho, co Filipíny nabízí.

Zatím jsem se bavil jen o Boholu, ale musím zmínit také ostrov Panglao, který je s Boholem spojen dvěma mostíky a právě ty populární pláže a takové to turistické centrum je na Panglau u Alona beach. Dokonce je teď na Panglau nové letiště, ale o tom více později.

Bohol beach Club Resort

Co vidět a dělat na Boholu

1/ Country tour

Nemohu začít ničím jiným než tímto výletem. Místní mu jinak neřeknou, než Country tour. Jedná se většinou o celodenní výlet, kde navštívíte asi 5-7 destinací, atrakcí. Někteří lidé využívají místní cestovní kanceláře, které jim zajistí minivan, popřípadě auto s řidičem a nebo si to objedou co chtějí vidět sami na motorce. K tomu je ale potřeba vědět kam jet, to znamená mít nějakou přípravu z domova a orientovat se v Google map. Z Panglao, kde má většina turistů základnu počítejte na čokoládové kopce zhruba necelé dvě hodiny jízdy na motorce. Pokud na níže zmiňované místa pojedete sami na vlastní pěst, tak počítejte s tím, že musíte všude platit vstupy, nicméně to se pohybuje mezi 50 až 100 pesos, takže to tak hrozné není.

 • Největším tahákem tohoto výletu jsou dozajista čokoládové kopce, které se nachází zhruba uprostřed celého ostrova Bohol v oblasti Carmen. Pokud tam pojedete na vlastní pěst, tak si můžete zkusit jezdit mezi nimi na čtyřkolce, nebo navštívit Chocolate Hills adventure park, kde naleznete mimo jiné například Zip Line na kolech, ale klasicky většině lidem stačí vystoupat na vyhlídku na jeden z čokoládových kopců a kochat se pohledem na úžasnou scenérii.
Čokoládové kopce, Carmen
 • Na Boholu v divočině žije Nártoun Filipínský, ale tam ho velmi pravděpodobně neuvidíte, nicméně tam existují takzvané Tarsiers Sanctuary, kde můžete tyto malinkaté opičky vidět na 100%. Vím asi o třech Sanctuary, ale nejvíce se doporučuje opičky navštívit v chovné stanici v oblasti Correla, popřípadě také v oblasti Bilar.
 • Další zajímavostí jsou Sipatan Twin hanging bridge. Tyto dva mostíky z bambusu přes řeku Loboc jsou zajímavým zpestřením a někomu se může během chůze na mostě zvýšit i hladina adrenalinu.
 • Oběd na plovoucí restauraci na řece Loboc je součástí balíčku, ale kdo se rozhodne vyjet na Bohol na vlastní pěst, tak může tuto komerční záležitost s klidem vynechat i z toho důvodu, že je to dost drahé (650 pesos). Pokud pojedete kolem na vlastní pěst, tak můžete ale na řece Loboc zkusit Padlleboarding, nicméně musíte počítat s tím, že vás bude očumovat mnoho turistů z těch plovoucích restaurací, popřípadě ale můžete zkusit jiný směr.
Baclayon church
 • Kostel San Pedro (1734) v Lobocu není běžně v balíčku, ale pokud pojedete kolem na vlastní pěst, tak doporučuji zastavit alespoň na foto. Z toho kostela zbyla doslova ruina po posledním velkém zemětřesení v roce 2013. Nyní je ale už skoro plně zrekonstruován.
 • Pokud pojedete zpět po hlavní silnici zpět na Panglao, tak se můžete cestou zastavit v hadí a motýlí farmě v jednom (nicméně se platí dva vstupy). Není to nic extra, ale pokud jste ještě neviděli hada dělat bobky, tak tam máte dobrou příležitost to vidět. Jinak to je také klasická zastávka Country tour.
 • Jedno z největších překvapení pro mě bylo vidět kostel v oblasti Baclayon. Je to jeden z nejhezčích a nejstarších kostelů co jsem na Filipínách viděl. Baclayon church (1727) byl také dost poškozen během toho velkého zemětřesení v roce 2013, ale rozhodně ne tak jako San Pedro church. Kostel je nově zrekonstruován, uvidíte tam jak původní oltář, ale také úplně nové krásné malby.

2/ Balicasag island

Balicasag island

Pokud máte rádi šnorchlování, tak nemohu nedoporučit půldenní výlet na Balicasag island a Virgin island. Vyráží se z ostrova Pangalo. Pokud vyrazíte před 6 ráno, tak máte šanci vidět po cestě i delfíny. Můžete si najmout loď za 2000-2500 pesos a na ostrově zaplatit poplatky za šnorchlování. Jsou tam tři místa kde se dá šnorchlovat a za všechny se platí. Osobně doporučuji to základní za 200 pesos plus 250 pesos za šnorchlování se želvami.

Někteří turisté si ale na některých diskuzních fórech stěžují, že Balicasag je komerční ostrov a vlastně celkově na systém, který tam funguje s přesedáním na menší loďky a že se musí platit několik poplatků za šnorchlování. Za mě je to ale příjemné zpestření když už je člověk na Panglau a má rád lodní výlety a šnorchlování, plus navíc ty želvy.

Po cestě zpět na Panglao se většinou staví na Virgin island, který je však nic moc a tak osobně doporučuji říct kapitánovi aby vás vzal na ostrov Isola Di Francesco, kde je malý kostel, uvidíte tam všude možně po ostrově rozmístěné sošky s křesťanskou tématikou a také i spousta holubů dovezených asi z Itálie.

3/ Vodopády

Dimiao Twins falls

Na Boholu je také několik vodopádů, nicméně na všechny mít čas pravděpodobně nebudete. Doporučím tedy jen dva podle mě nejzajímavější, které jsou navíc blízko sebe.

 • Dimiao Twins falls (Pahangog Falls) se nachází nijak překvapivě u vesnice Diminao. Jsou tam prý značené ukazatele na ty vodopády, ale pokud si nebudete jisti, nebo ty ukazatele tam už z nějakého důvodu chybí, tak si nechte od někoho místního za nějaký bakšiš cestu ukázat. Vodopády jsou defakto po cestě z čokoládových kopců zpět na Panglao. Odbočuje se z hlavní silnice v Bilaru.
 • Ingkumhan Falls se nachází u stejné vesnice Diminiao, ale je trošku složitější ho najít a tak se nebojte utratit nějaké peso za nějakého místního „průvodce“. Pokud rádi skáčete z výšky do vody, tak tento vodopád je pro vás ten pravý! U obou vodopádů se platí malé vstupné.

4/ Jeskyně

Cabagnow cave/pool

Jeskyní je na Boholu několik, ale podle mě ty nejzajímavější jsou Kabango cave/pool a Hinagdanan cave.

 • Hinagdanan cave je překvapivě na Panglao v oblasti Dauis a ne na Boholu a tak to tam mají turisté kousek. Nicméně proto tam je speciálně během víkendů a svátku dost plno. V jeskyni se dá i plavat a platí se tam dvojí vstup. Pokud chcete jen fotky bez plavání, tak 65 pesos a pokud vevnitř jeskyně chcete i plavat, tak připlatíte dalších 75 pesos. Do severní časti Panglaa (oblast Dauis) to je z Alona beach, kde má většina turistů základnu nedaleko a tak můžete využít tricykla nebo mototaxi nebo tam můžete zajet na vypůjčené motorce. Pokud už tam v té oblasti budete, tak se můžete vykoupat i v moři na Panglao beach, která je hned vedle.
 • Cabagnow cave/pool je naopak z Panglao docela daleko (z Panglao asi 3 hodiny jízdy) a to na Boholu v oblasti Anda. Pokud ta první jeskyně je více turistická, tak dá druhá je naopak méně. Jedná se vlastně o takovou malou zatopenou jeskyni do které můžete skočit dírou ze shora, nebo ti méně odvážní tam mohou slézt. Do jeskyně se nejlépe dostanete na motorce a pokud už v té oblasti budete, tak doporučuji rovnou navštívit i krásné pláže v okolí. Můžete tam jet také z Tagbilaranu autobusem a v Anda si vzít k jeskyni tricykla nebo mototaxi. Oblast Anda se může pyšnit podle mě nejhezčími plážemi na Boholu, ale o tom více později.

5/ Potápění

Na Boholu si užijí i potápěči.

Bohol, respektive Panglao se může pyšnit také tím, že tam je jedno z nejhezčích potápění na Filipínách. Nejvíce potápěčských center je na pangalu v oblasti Alona beach, kde si můžete nějaké to potápění zajistit.

6/ Pamilacan island

Místní cestovní kanceláře nabízí také výlet na Pamilacan island, na který se vyráží z Baclayonu, to je tam kde je ten starý kostel, ale bohužel jsem četl na tento ostrov poslední dobou negativní reakce, takže spíš těmito řádky upozorňuji, že jezdit tam je škoda peněz, času. Navíc si ušetříte pravděpodobně i nervy, protože lidé kteří vám ten výlet prodají budou tvrdit, že cena je kompletně i se šnorchlovací maskou konečná, nicméně na místě na ostrově pak místní budou chtít od vás další peníze za šnorchlování a za druhé je tam prý na tom ostrově docela smetiště. Pokud jste tam byl někdo nedávno a máte naopak pozitivní zkušenosti, tak to napište do komentáře, nicméně bohužel musím ač nerad tento ostrov spíše nedoporučovat.

7/ Pangangan island

Tento malý ostrov by byl normálně asi nezajímavý a turisty opomíjený, jenže na něj vede z Boholu dlouhý most a tak pokud máte na Bohol hodně času, tak tam můžete zajet na motorce a rovnou se i na místní pláži vykoupat v moři. Most na ostrov začíná na Boholu v oblasti Calape, asi hodinu a půl jízdy od Panglao. Most je také zajímavý tím, že je to údajně nejdelší most na Filipínách, který takto spojuje dva ostrovy a je postaven na moři.

8/ Pláže

Alona beach, nejlepší koupání je v levé části pláže, viz foto.

Na Boholu jsou samozřejmě také i hezké pláže, nicméně ty nejhezčí bohužel nebo pro někoho bohudík nejsou v oblasti Panglao, kde je taková ta turistická bašta. Uvedu v krátkosti podle mě ty nejzajímavější a nejhezčí.

Na Panglau je vyhlášená Alona beach, kde to nejvíce žije, ale pravdou je, že ačkoliv ji některé zdroje na internetu vychvalují do nebes, tak určitě není nejhezčí pláží na Panglau a na Boholu. Proto někdo z ní může být i z toho důvodu zklamaný. Nedaleko od Alony, která je na jižní straně ostrova je o něco hezčí pláž Dumaluan beach a hned vedle ní jsou White beach a Libaong beach. Naopak na severní části ostrova je Panglao beach, která je hned vedle Hinagdanan cave.

Nejhezčí pláže jsou ale určitě v oblasti Anda, například White beach (asi každá třetí pláž na Filipínách se jmenuje White beach), kde je několik resortů a tak pokud je pro vás prioritou ubytování hned u krásné pláže, tak doporučuji zůstat rozhodně tam. Nevýhoda pro někoho zase může být to, že je to dál od toho centra dění. Do Anda se dostanete jak jsem výše psal autobusem z Tagbilaranu a z Andy si vzít na resort tricykla. Popřípadě můžete použít privátní dopravu, kterou vám budou nabízet jak na letišti, tak i v přístavu nebo se na dopravě domluvit s resortem kde budete, tedy pokud dopravu nabízí.

Ubytování

Anda White Beach Resort

Ohledně ubytování na Boholu a na Panglau máte mnoho možností na výběr, já tu zde doporučím tři podle mě dobré resorty. Samozřejmě, že v okolí těchto resortů jsou i levnější varianty, ale hledání a výběr je jen na vás. Nejlepší výběr volného ubytování je tradičně na portálech Agoda nebo Booking.com.

1/ Golden Palm Resort Tento resort znám osobně a to velice dobře, protože tam bývám i třikrát ročně. Podle mě se jedná o jeden z nejhezčích resortů na Panglau. Je kousek od pláže a od centra dění a přesto si v té zelené oáze klidu s dvěma bazény krásně odpočinete. Cena začíná od 3500 pesos za pokoj. Resort je blízko letiště a tak se tam lehce a levně dostanete tricyklem, případně si objednejte odvoz přímo z resortu.

2/ Loboc River resort Pokud chcete nějakou změnu, chcete bydlet v džungli u řeky a chcete klid, tak v tomto resortu budete spokojeni. Je to z té oblasti také blíže Čokoládovým kopcům, Nártounům a dalším zajímavým místům na Boholu. Cena za pokoj začíná od cca 2200 pesos na osobu včetně snídaně. Na resort se dostanete:

 • Z letiště jeďte schuttle busem do Tagbilaran Dao bus terminál.
 • Jeeďte busem nebo s Jepneey směr Carmen a řekněte řidiči že chcete vyskočit na Camayaan Intersection. Tam zavolejte přímo do resortu aby vás tam vyzvedli tricyklem. Tel: +639999298119 / +639154698515
 • Pokud přijedete do Tagbilaranu lodí, tak se přesuňte opět Dao bus terminál a zbytek stejný, viz popis výše.
 • Nebo si domluvte odvoz přes resort nebo si zařiďte dopravu na letišti či v přístavu.
Loboc River resort

3/ Anda White Beach Resort – Jedná se o lepší resort, kde můžete u krásné pláže v místním klidu krásně relaxovat. Kdo chce strávit pár dnů dovolené u pěkné pláže v tropickém ráji a přesto mít možnost více cestovat po ostrově, tak je tato oblast naprosto ideální. Jediné mínus pro někoho může být to, že v okolí není moc kam zajít za zábavou a není tam velký výběr restaurací jako to je u Alona beach na Panglau. Do resortu se nejlépe dostanete autobusem, který vyráží z Dao bus terminálu v Tagbilaranu a v Anda si vzít do resortu tricykla nebo mototaxi. Nebo privátní dopravu přes resort nebo přes naháněče v přístavu nebo na letišti. Cena je od 5000 pesos za pokoj i se snídaní.

Doprava na Bohol

Nové letiště už není na Boholu, ale na Panglau, kam to z Manily lítá několikrát denně. Nově to na Panglao také lítá z El Nida na Palawanu. Další možností je doprava lodí z Cebu, Negros, Camiguinu, Mindanaa a Siqijioru. Nicméně nejvíce turisté míří na Bohol letadlem z Manily a nebo lodí z Cebu. Plavba z Cebu trvá dvě hodiny a denně tam funguje mnoho spojů. Největším lodním dopravcem v této oblasti je OceanJet. Lístky můžete koupit v pohodě až na místě v přístavu.

Závěrem

Většina lidí na Bohol bohužel nemá tolik času, zdrží se tam maximálně tři noci, dají jeden nebo dva výlety a pokračují na další ostrovy. Itinerář na Filipínách se dá poskládat mnoha způsoby a záleží na vašich prioritách, ale pokud se nechcete moc letecky přesouvat, chcete více relaxovat a přesto mít možnost prozkoumávat větší ostrov na motorce, tak Bohol jak jsem již na začátku zmiňoval nabízí skoro vše a můžete ho lehce zkombinovat s ostrovy v okolí Cebu, jako například Siquijor, Camotes, Bantayan a se samotným ostrovem Cebu.

 

Facebook Comments

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *