Carbin Reef, Negros

Carbin Reef je mini ostrůvek (Sand bar), nacházející se zhruba 2-3 hodiny od Bacolod, hlavního města ostrova Negros. Pokud máte rádi bílý písek, křišťálově modrou vodu a šnorchlování, tak mohu tento kus neturistického tropického ráje vřele doporučit! Ačkoliv jsem vychvaloval tento ostrůvek jak vypadá krásně ze břehu a z výšky (drony jsou možné), tak hlavní krása a bohatství tohoto místa je pod hladinou moře. Cabin Reef je totiž součástí národního chráněného mořského parku a okolo tohoto ostrůvku je takzvaná mořská svatyně (Marine sanctuary).

Omezený počet lidí na ostrově a permit

Díky rostoucí popularitě tohoto ostrůvku to ale bohužel nefunguje tak, že tam přijdete, seženete si loď a vyrazíte na ostrov. Musíte si buďto předem zajistit permit na ostrov emailem nebo telefonicky a nebo na blind navštívit ráno v den plánovaného výletu místní turistickou kancelář a tam získat pemit na vstup na ostrov. Místní totiž zavedli limit počtu lidí, kteří mohou být ostrově. Denní limit je 100 lidí, z toho 70 míst jsou pro lidi, kteří si to objednají předem a 30 míst pro ty, co tam přijedou ráno na blind, na takzvaný Walk in.

Permit si můžete zajistit přímo v turistické kanceláři Sagay City, kam se doporučuji nechat zavést tricyklem než bloudit a tak ztrácet čas, nebo emailem na adrese: sagaycityinfo@yahoo.com nebo zkusit zavolat či na napsat sms na číslo: +63 949 9187 711.

Ceny za loď a další poplatky rok 2019

  • Celkový vstup na ostrov – 100 pesos na osobu
  • Loď – 1200-1500 pesos (záleží na velikosti), plus dalších 300 pesos případně za Suyac island
  • Cottage – 300 pesos

Šnorchlovací masky si musíte vzít sebou svoje nebo si předem zajistit během bookování, viz výše.

Vedlejší výlet na Suyac Island

Pokud chcete mít celodenní výlet na Carbin Reef pestřejší, tak můžete navštívit také Suyac island, kde se nachází Magrove Eco park. Můžete tam vidět mnoho krásných magrovů a samozřejmě se tam můžete i vykoupat v moři nebo dokonce tam dát i oběd, ale v tom případě jim tam musíte dát dva dny dopředu vědět SMS nebo jim zavolat. Výlet na tento ostrov se doporučuje hlavně během odlivu. Ceny na ostrově:

  • Vstup – 50 pesos
  • Cottage – 500 pesos
  • Paddle tour mezi magrovy – 300 pesos

Číslo na restauraci kam volat dva dny v předstihu – 0907 396 2199.

Carbin Reef

Co je dobré ještě vědět

  • Na ostrově není žádný bar nebo restaurace a tak jídlo a pití sebou.
  • Mobilní signál na ostrově je.
  • Bankomat je v Sagay city, to je výchozí bod na ostrov. Doporučuji bankomat BPI.
  • Snažit se vyhnout víkendům a svátkům. V tyto dny je tam hodně místních.

Co navštívit ještě v okolí Bacolod

Asi by nemělo smysl navštívit na Negrosu jen tento ostrov a jen asi málokdo by tam kvůli tomu na Negros jel a tak se podíváme na další místa nedaleko Bacolodu. V okolí se dá v klidu strávit 3 dny nebo i víc, pokud budete pár nocí v resortu na ostrově Lakawon.

1) Pulang Tubig Waterfall

Jedná se prý o jeden z nejhezčích vodopádů ve Visayas. Nicméně cesta tam je dobrodružná. Nejprve se musíte dostat autobusem nebo minivanem do Silay city (zhruba 30 minut jízdy z Bacalod terminálu na sever) a ze Silay city s Jeepney do osady Patag (zhruba 1.5 hodiny jízdy na východ). V té osadě pak  sehnat někoho místního a vyrazit s ním na vodopády. Jedná se prý o hodinový docela náročnější trek. Doporučuje se lidem v dobré fyzické kondici. Tento výlet doporučuji hlavně zkušenějším cestovatelům!

2) Lakawon Island

Tento tropický ostrov je mezi Negrosem a Panay. Na tom ostrůvku je také resort, kde můžete přespat, nebo tam můžete udělat jen jednodenní výlet. Na ostrov se dostanete z Bacolod bus terminálu (Ceres North terminal) směr sever. Vystoupíte v Burgos. Tam si vezmete tricykla do místního malého přístavu, kde najdete kancelář Lakawon resortu a zaplatíte různé poplatky cca 350 pesos na osobu. Je v tom započítaná loď a vstup na ostrov. Více o tomhle ostrově si můžete podrobněji přečíst zde.

3) The Ruins

Pokud máte rádi historické stavby, tak doporučuji navštívit The Ruin. Říká se, že nenavštívit toto místo, jako byste nikdy nebyli v Bacolodu. Tato stavba je velmi populární u místních, protože se tam například dělají často předsvatební fotky nebo tam jdou lidé zkrátka jen na oběd, večeři. Je to kousek na sever od Bacolodu ve městě Talisay. Doporučuje se tam jet tricyklem nebo s taxi. Vstup je 100 pesos nebo 300 pesos s nějakým jídlem. Nedoporučuji návštěvu o svátcích nebo víkendech a nejhezčí fotky tam můžete udělat večer.

Podrobný celodenní itinerář

Časy Program
07:00 Multicab nebo taxi na North Ceres Bus Terminal
07:20 North Ceres Bus Terminal. Bus do Sagay, 170 pesos
10:30 Sagay City. Tricykl do Old Sagay Tourist office, cca 70-100 pesos.
11:00 Old Sagay Office. Najmout loď a zaplatit poplatky. Vyrazit lodí na Carbin Reef
11:30 Carbin Reef. Plavání, relax, šnorchlování
12:00-13:00 Oběd ze svých zásob. Po obědě cca kolem 14:00-14:30 přesun na Suyac island nebo další relax na Reefu.
16:00 Carbin Reef nebo Suyac island. Odjezd lodí do Sagay City
16:30 Old Sagay Port. Tricyklem  do Sagay bus terminal, cca 70-100 pesos
17:00 Sagay bus terminal. Bus do Bacolod, 170 pesos
20:00 Bacolod. Z terminálu s taxi nebo tricyklem zpět na hotel

Ubytování

Bacolod je docela velké město a nabídka ubytování je tam široká. Nebudu vám tu doporučovat hotely, protože co člověk, to jiné požadavky. Jako klasicky ale radím nějaké ubytování zamluvit dopředu přes portály Agoda nebo Booking. com, kde naleznete všechna nejlepší a dostupná ubytování seřazená dle cen, referencí a polohy.

Doprava do Bacolod

Do hlavního města Negrosu se dostanete letadlem z Manily nebo lodí z ostrova Cebu (ne přímo z Cebu z City) anebo lodí z ostrova Panay (Boracay).

Letadlem

Z Manily do Bacolod létá mnoho spojů denně. Koukněte na stránky Cebu pac, Air Asia a PAL.

Lodí z Cebu

Z Cebu můžete na Negros ze tří přístavů. Nejblíž Cebu city je Toledo city, na severu Cebu je pak Tabuelan a poslední je na jihu Cebu je Liloan port.

Toledo city (Cebu) – San Carlos (Negros)

Ze South bus terminálu nebo North bus terminálu (dražší varianta s Ceres bus) jezdí autobusy do Toledo city. Tam vzít tricykl do přístavu a počkat na loď. Fungují tam pomalejší Lite Ferries Shipping (2 hodiny plavby) nebo rychlejší FastCat (1 hodina plavby). V San Carlos tricyklem na terminál a počkat na bus na Bacolod. Autobusy a lodě jezdí často a poslední loď vyplouvá v 19:00 hodin. Doporučuji si však nechat rezervu pokud vám třeba letí z Cebu letadlo. Doba přesunu z Cebu city do Bacolod se odhaduje na 6-8 hodin a celková částka autobusy plus loď cca 550- 650 pesos. Nejjednodušší je však jet z Cebu city s Ceres Bus (z North bus terminálu), s kterým pojedete přímo až do Bacolod (bus pojede s vámi na trajektu). Kompletní cena 650 pesos. Podrobné info ohledně této cesty a časy naleznete zde.

Tabuelan (Cebu) – Escalante City (Negros)

Pokud budete na severním Cebu, tak se nabízí tento přístav. Třeba můžete jet ráno z Bantayanu do Tabuelanu a pak do Bacolod nebo naopak. Pozor na to, že z Tabuelanu to nejezdí tak často a tak doporučuji vyrazit brzy ráno. Celkovou cenu počítejte tak cca 500 pesos.

Liloan – Sibulan

Tuto variantu doporučuji jen pokud budete například v Oslobu. Malá loď jezdí do Sibalu často a tam si počkat někde u cesty na bus směřující na Bacolod. Stejným busem se dostanete z dalšího většího města na Negrosu, Dumaguete. Z Liloan jezdí také loď na Siquijor.

Lodí z ostrova Panay (Boracay)

Z Iloilo funguje loď FastCat, viz jízdní řád zde. Z Iloilo do Catlicanu (Boracay) je to asi cca 5 hodin jízdy minivanem nebo busem.

Suyac island

Závěrem

Na závěr bych rád upozornil, že Cabin Reef se dá namixovat do několika složitějších itinerářů, například Cebu – severní Negros – Boracay, nebo Bohol – Siquijor – Dumaguete – Oslob – Bacolod a mnoho dalších variant. Je také mít třeba místní Sim kartu a zamluvit si na Reefu místo předem nebo se s nimi alespoň poradit co a jak. Mimo víkendy by mělo ale stačit tam přijet ráno na blind.

Rozhodl jsem se nepsat o celém Negrosu, ale budu psát jen o určitých místech tohoto neturistického ostrova a i tak je tento článek poněkud delší. Jak jsem zmiňoval v článku, tak se budu snažit co nejdříve dát dohromady článek o ostrově Lakawon, kde se může přespat nebo tam můžete také na jednodenní výlet. Pak už můžete namixovat na Negrosu docela zajímavý itinerář.

Facebook Comments

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *