Co byste měli vědět před stěhováním na Filipíny

Dotazy o životě na Filipínách se mi v mojí e-mailové schránce stále množí, stejně tak dotazy typu ohledně práce na Filipínách, podnikání a stěhování na Filipíny. Toto je tedy další ze série článků o životě na Filipínách.

Prvně si je třeba uvědomit, že přestěhovat se na Filipíny je obrovský převrat ve vašem životě, protože život na Filipínách je jiný než u nás v ČR a ne každý musí byt životem na Filipínách automaticky odvázaný. Filipíny většinu turistů uchvátí, ale o životě na Filipínách zpravidla nic neví a tak díky krásně strávené dovolené lehce mohou nabýt dojmu, že je tam život krásný a levný, zkrátka prostě že je tam ráj.

Před pevným rozhodnutím se stěhovat na Filipíny musíte vynaložit čas a začít hledat na internetu všechny dostupné informace o životě na Filipínách a musíte také obětovat peníze a na Filipíny se alespoň na 14 dnů znovu vypravit. Čím více dnů, tím lépe, čím více ostrovů, tím lépe, a úplně nejlepší Filipíny před stěhováním navštívit vícekrát, než se na 100% rozhodnete. Nad e-mailem typu „Romane, dali jsme výpověď v práci a chceme teď zkusit žít na Filipínách. Prosím poraď nám jak a kde tam najdeme práci“ kroutím nevěřícně hlavou a opravdu mi takový e-mail přišel. Dále doporučuji tam nejezdit jako klasický turista. Váš cíl je jiný než celé dny ležet na plážích. Budete se muset vyptávat místních co a jak, pokusit se získat filipínské kamarády a pozorovat život a věci kolem sebe jinak než turista. Měly by vás také zajímat ceny v obchodech, ceny pozemku a tak dále.

V tomto článku bude několikrát zmíněno, že o tom jistém tématu bude samostatný článek, jako například ohledně práce a podnikání na Filipínách. Jedná se totiž o témata, která nejdou popsat tak krátce v tomto specifickém článku, ale musí se více podrobně rozebrat zvlášť.

1/ Najdu na Filipínách práci?

Jedna z mála možností tu je pracovat jako instruktor potápění.

U toho bodu se zastavím jen okrajově, protože o tom bude samostatný článek, který bude i zároveň o podnikání na Filipínách, ale myslet si, že přijedu na Filipíny a najdu si tam dobrou práci je velice naivní. Neříkám že to není možné, někteří cizinci třeba dělají na Filipínách instruktory potápění nebo pracují v kanceláři pro nějakou cizí firmu v Manile nebo v Cebu, ale jet tam na blind s tím, ze něco najdu až na místě je doslova šílenství. Někdo také nemusí být odvázaný pracovat ve městě typu Manila nebo Cebu city, protože přeci jen, to nejsou ty pravé Filipíny. Je třeba si také uvědomit, že na Filipíny se jezdí peníze utrácet a ne vydělávat. Pokud chcete jet na Filipíny s představou vydělat tam peníze na další cestování nebo na důchod, tak jste hodně vedle. Většina cizinců kteří na Filipínách pracují tam jsou aby nabrali nějaké zkušenosti, oprášili anglický jazyk, nebo třeba na chvilku vypadli z toho svého evropského stereotypu.

2/ Zamilovat se brzy do Filipínky je chyba

Chatovat online s krásnou Filipínskou je jedna věc, druhá věc je jak vypadá a jak se chová v reálu.

Proč vlastně píšu o tomto bodu? Protože se přiznám, že si nedokážu představit, kdybych měl na Filipínách začínat sám, to bych asi nedal a vím, že na Filipíny se většinou chtějí stěhovat většinou muži a ne páry nebo dokonce celé rodiny z ČR. Takže tento bod je podle mě z těch důležitých. O Filipínkách jsem psal již tři články, kde jste se mohli například dozvědět, jak se seznámit s Filipínkou a mohl bych o nich toho napsat určitě ještě víc než ty tři články.

Nejhorší ale co můžete udělat je, se seznámit s nějakou online, zamilovat se do ní a plánovat s ní budoucnost ještě předtím, než jste ji viděli v reálu. Nejlepší si je najít Filipínku během vaší první nebo druhé poznávací cesty po Filipínách, nebo tedy nějak online s tím, že se s ní několikrát před stěhováním setkáte, nechat ten vztah rozkvést a pak teprve se stěhovat.

Četl jsem na internetu nějaký příběh, jak se někdo spálil, že se zamiloval po internetu a ačkoliv tu ženu neviděl ještě v reálu, tak se tam přestěhoval, investoval nějaké peníze na její jméno a asi nemusím psát, jak to dál dopadlo. No a určitě to není ojedinělý případ, protože dle mých zkušeností na seznamkách najít tu pravou Filipínku je vzácnost, ale tím neříkám, že to není možné, jen je třeba mít větší trpělivost a i štěstí. Takže i když si říkáte, že jen blázen by toto udělal, tak zamilovanost může ztmavit vaší mysl. Pokud ale chcete na Filipínách fungovat, tak doporučuji nějakou Filipínku do začátku mít, která vám se vším pomůže, která vám dá lásku a budete se díky ní cítit skoro jako doma.

Co když se chcete stěhovat na Filipíny jako pár z ČR? Jde to, ale musíte si najít mezi místními dobré kamarády, partnery pro podnikání, což nebude vůbec jednoduché. Další věcí je, že cizinec nesmí vlastnit více 40% firmy. Někteří cizinci to tedy řeší formou pronájmu. Toto je také na samostatný článek, ale najít hned místního, který vás nezradí nebo bude fungovat pro vás jako schopný manažer nebo nějakého filipínského partnera není jednoduché. Zkratka není to tak, ze přijedete na Filipíny a najdete hned toho pravého obchodního partnera nebo kamaráda.

3/ Budu lepší podnikatel než Filipínci?

Sari Sari store

Většina cizinců se na Filipínách živí podnikáním. Dost z nich ale narazilo, když špatně investovali, nebo si mysleli, ze budou v podnikání lepší než místní. Dám jen dva příklady – na každém rohu můžete vidět malé obchůdky, takzvané Sari – Sari store. Některé z vás možná napadne, že by to mohl být dobrý byznys udělat si na Filipínách malý obchůdek, speciálně pokud byste mohli využít část pozemku, kde budete bydlet. Ne není, nejen že výdělky jsou minimální, ale místní v tom umí lépe chodit a je velká konkurence těchto obchůdků. To se mi právě líbí, že i večer si můžu skoro cokoliv koupit, protože všude je těchto meších či větších obchůdků v našem okolí mraky.

A může se stát, že vás může ta vaše Filipínka do tohoto nápadu bude tlačit, speciálně pokud by z toho měla zisk i její rodina. Celkově pozor na to, co vám ohledně návrhu na podnikání bude radit vaše Filipínka nebo známí Filipínci, protože ačkoliv to myslí dobře, tak jejich vidění ohledně podnikání je jiné než u nás, nicméně tím nechci říct, že všechny rady od nich jsou špatné, jen to nechce do něčeho bezhlavě skočit jen protože vám to poradil místní známí nebo vaše Filipínka.

Nebo budete mít nápad si koupit jeepney, vyřídit povolení na určitou trasu a najmou si řidiče, který vám bude platit měsíční rentu za to, že používá vaše jeepney. Toto také není dobrý nápad. Řidič vás bude otravovat různými věcmi až vám půjde z toho hlava kolem. Nebo budete mít celkové problémy s řidičem a výdělek také nic moc, protože ceny za hromadnou dopravu jsou tu regulované a jsou nastavené na minimum, aby si cestování mohli dovolit i ty chudí, jenže benzín na Filipínách je hodně drahý a i přes zdražování jsou ceny za dopravu skoro stejné několik let. Mnoho cizinců se vrátilo z Filipín zpět domů, protože jim nevyšlo podnikání a někteří tam dokonce zůstali skoro bez peněz, odkázáni na pomoc rodiny nebo přátel.

O tomto tématu to bylo dnes hodně okrajově, určitě bude o tom samostatný článek, protože to je obsáhlejší a velice důležité téma. Je potřeba si však uvědomit, že když chcete žít na Filipínách a podnikat tam, tak musíte mít v hlavě plán na dlouho dopředu a mít také záložní plán co když to na Filipínách náhodou nevyjde, to znamená určitě nespalovat v ČR za sebou všechny mosty.

4/ Jsou Filipíny rájem na zemi?

Už jsem o tom psal párkrát, ale dle jednoho z posledních článku jsem vás asi nepřesvědčil. Být na Filipínách jako turista na par týdnů nebo na Filipínách žít je rozdíl. Viz můj minulý článek o životě na Palawanu, když tam je filipínské léto. Znova opakuji, tím neříkám, že se mi život na Filipínách nelíbí – to naopak líbí, ale musíte řešit věci, které jako turista nemusíte a například moře a pláž vám po čase zevšední. Po čase vám také budou pravděpodobně vadit komáři, pomalý a drahý internet, velké vedro, nebo vám muže vadit po čase filipínská mentalita a tak dále. Viz ten opět ten článek, kde jsem se o tom rozepsal více. A to jsem tam nezmiňoval různé problémy na úřadech – všechno trvá věčně, samé různé permity a papírování, až vám z toho hlava půjde kolem. Já toto nechávám na mojí ženě, protože bych z toho zešílel. Proto je podle mě optimální občas si od Filipín odpočinout a letět na chvilku domu.

5/ Jsou Filipíny pro život levné?

Jak drahé nebo levné bude pro vás život na Filipínách záleží hlavně na vás.

To ano, ale jak už jsem v jiném článku zmiňoval, tak jedině, pokud máte příjem peněz v českých korunách nebo třeba v dolarech a nebo musíte vydělat hodně peněz v místní měně. A i tak zjistíte, že peníze od vás budou na Filipínách lítat pryč rychleji, než se vám bude líbit. Pokud budete mít příjem v místní měně, najednou zjistíte, jak je na Filipínách draho. Benzín, sýry, jogurty, potřeby a jídlo pro děti, doktoři a mohl bych pokračovat dál. A tohle by vás jako turistu asi nenapadlo. Proto si musíte velice dobře spočítat, kolik budete potřebovat peněz do začátku a i přesto vás pak překvapí, že utratíte více peněz než jste čekali.

Ono se dá žít samozřejmě na Filipínách levně, ale budete muset žít jako klasický Filipínec, jíst jen ty jejich levná místní jídla, žít v nějaké chatrči za 3000 pesos, musíte zapomenout chodit do kina nebo na nějaké lepší jídlo, atd., nicméně tohle by nebyl život pro mě, ale někdo z vás to má možná jinak. Určitě o cenách a jak je život na Filipínách drahý či levný bude samostatný článek, kde se o tom více rozepíšu i s cenami pro představu.

6/ Bydlení přímo u krásné pláže

Bydlek v takovém domku na pláži je snad každého idylka, ale málo komu se to podaří.

Volně navazuji na předchozí bod. Tohle je sen mnoha lidí co se na Filipíny chtějí stěhovat, ale praxe je taková, že jen málo lidem se toto podaří. Je to z několika důvodů.

 • Pozemky na plážích jsou hodně drahé, speciálně na turistických místech.
 • Cizinec nesmí vlastnit pozemek, takže jedině pronájem nebo přes vaší Filipínku.
 • Mimo turistická místa, kde je pozemek u pláže v rámci možností levnější budete mít zase sociální problém – elektrika, voda, škola pro vaše dítě, místo kam jet na nákupy nebo za zábavou, malý výběr dobrých restaurací a další.
 • Možné problémy s počasím, přeci jen, domek či chatrč na pláži není až tak moc chráněn proti vichru od moře a případným obřím vlnám.
 • Některé pláže jsou také plné písečných mušek, které jsou podle mě horší jak komáři.

7/ Musíte myslet dopředu ohledně víza

Vízum na Filipíny není složité vyjednat a dostat. Vlastně můžete ho dokola prodlužovat o 2 měsíce (tedy jen do nějaké doby, pak se musí vycestovat z Filipín třeba na otočku ven), ale zaprvé to něco stojí (cca 4000 PHP) a za druhé vás to bude stát čas to zařídit. Pokud budete bydlet daleko od nějaké imigrační kanceláře, tak si připočítejte také další peníze za dopravu, takže zvolit místo k bydlení se musí zvolit opravdu rozvážně.

8/ Přizpůsobení se místní kultuře

Pozdrav a znamení úcty ke staršímu člověku je na Filipínách jedna z tradic.

Protože chcete bydlet v cizí a pro nás exotické zemi, tak se musíte přizpůsobit jejich zvykům, tedy alespoň byste měli. Hodně pomůže, když se naučíte tagalog, ten jejich místní jazyk. Já to vidím u sebe, protože umím sotva základy a cítím, že bych potřeboval se ten tagalog opravdu naučit, jenže je všude přítomna angličtina a tak proto jsem se k většímu učení nedokopal. Nebo doporučuji ctít jejich tradice, jako třeba starší příbuzné vaší Filipínky pozdravit tak, že si dáte jejich ruku na vaše čelo, viz fotka. K tomu by vás ale měla vést právě ta vaše filipínská přítelkyně nebo manželka.

Důležité je však hlavně nedělat blbosti, nemachrovat nad Filipínci, najít si dobré kamarády a celkově dobře zapadnout. Filipínci mají rádi srandu a tak pokud je s vámi sranda a jste veselá povaha, tak tu zapadnete rychle, ale pokud jste spíše morous nebo se rádi vytahujete nebo děláte srandu z ostatních a naopak se urazíte když si udělá srandu někdo z vás, tak tu můžete mít problémy a budou vám dělat jen naschvál.

Četl jsem a slyšel jsem, že někteří cizinci tu mají problémy s místními (vloupání na jejich pozemek či domku a krádeže, poškozené věci, atd). Já takové problémy za tu dobu co tu žiju nikdy neměl (i když jsme byli v pronájmu na jiném místě) a jsme se sousedy za dobře. Doufám, že se teď nikdo neurazí, ale podle mě si to někteří cizinci dělají sami a někteří cizinci díky své povaze problémy doslova vyhledávají a Filipíny asi nejsou pro ně ty pravé.

 

Facebook Comments

03 comments on “Co byste měli vědět před stěhováním na Filipíny

 • 7pavel7 , Direct link to comment

  Dobrý deň.Našiel som si cez internet filipínsku priatelku a vaše články sú pre mňa povzbudzujúce.Viem,že Filipíny nie sú raj.To viem po polročnej komunikácii.Ďakujem za vaše články.

  • marcus , Direct link to comment

   Filipíny sú raj. Ale ako pre koho a čo človek očakáva. Je úplný nezmysel sem ísť a porovnávať. Ide o to či prevažujú pozitíva alebo negatíva. A je to vždy individuálne.Niekto po pól roku ujde zhnusený a nenávidí Filipíný. Dakto tu nájde pokoj od uponáhlného života pred tým a nemenil by. Clovek tak trochu musí milovať Áziu aby tu mohol žiť. Ísť deň koli palmám moru a Filipínke je nezmysel. To fakt stačí dovolenka. Okrem toho skoro každá baba od tialto sa rada presťahuje do Európy. Moja nie pretože v Európe žila 7 rokov a vôbec ju to okrem zárobku tam neťahá ako ani mna.

 • marcus , Direct link to comment

  Zo vsetkym suhlas,Mna najviac stvu urady vypadky elektriny a fakt drahy a hrozny internet.Mentalita sa da len si treba najst svoje cesticky.A ano citim potrebu si oddychnut a vyrazit do Europy aspon na mesiac

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *