Coron, Palawan

Coron je malé městečko ležící severně od Palawanu na ostrově Busuanga, který patří do Calamianského souostroví. A právě Coron je základna pro většinu turistů, kteří z Coronu vyrážejí na krásné lodní výlety do coronské zátoky. Na těchto výletech se například šnorchluje, nebo potápí nad lodními vraky z 2. světové války, nebo jen relaxuje na úžasných ostrůvcích Malcapuya a Banana islandu. Na ostrově Busuanga se ale také můžete naložit do horkých pramenů (hot spring), nebo navštívit safari v severní části ostrova.

Coron se nachází v jižní části ostrova, ale město jako je například Puerto Princesa však nečekejte, jedná se spíše o vesničku, která je jen o něco větší než například známé El Nido na Palawanu. Letiště se nachází zhruba 1 hodinu jízdy severně od Coronu. Dále můžete najít na ostrově také pár malých vesnic. Zajímavostí je, že nedaleko ostrova Busuanga se nachází ostrov Coron, třetí největší ostrov z calamianského souostroví, ale ve většině případech když se někdo baví o Coronu, tak je řeč o městě Coron na ostrově Busuanga. Druhý největší ostrov z tohoto souostroví je Culion, kam se dá z Coronu udělat jednodenní výlet, nebo tam můžete zůstat dokonce pár dní.

Nakonec představování musím ještě zmínit to, že v okolí Coronu na ostrově Busuanga nejsou klasické resorty na pláži, ale turisté každý den vyjíždějí na různé výlety a tak pro toho kdo vyhledává resort přímo na pláži, může být lepší destinací například Bantayan, Siqujior nebo například Camotes. Na druhou stránku lze ale přespat v chatkách, či resortech na malých soukromých ostrovech v coronské zátoce.

Aktivity na Coronu

1/ Lodní výlety, island hopping. Největší lákadlo Coronu jsou jednoznačně lodní výlety po okolních ostrůvcích v coronském zálivu. Výlety jsou podobně abecedně seřazené jako v El Nidu a můžete si je objednat den předem v jedné z několika cestovek ve městě, popřípadě přes váš hotel.

Další možností je si pronajmout si loď na vlastní pěst bez cestovky. Stačí zajít jen do přístavu a dohodnout se s nějakým kapitánem na ceně a na itineráři. Záleží pak tedy na vás, jak se rozhodnete a co bude pro vás lepší.  Zde několik tipů.

 • Kayangan lake, nacházející se na ostrově Coron, je jedno z míst, které musíte během pobytu na Coronu navštívit! Jedná se velmi pravděpodobně o nejčistší jezero na Filipínách. Cesta k jezeru vede po schodech nahoru na skálu, ze které si můžete udělat nádhernou fotku na moře pod vámi a po té cesta pokračuje po schodech dolů k jezeru. V jezeru si můžete mimo plavání také za šnorchlovat anebo prozkoumat jeskyni po levé straně jezera. Viděli jsme v tomto jezeru také několik malých raků a ryb. Voda v jezeru prý obsahuje 70% sladkou vodu a 30% slanou vodu. Pokud navštívíte toto jezero s cestovkou, máte vstup již v ceně, jinak se platí 200 pesos na osobu. Hodnocení na triadvisoru je neuvěřitelných 97%
 • Barracuda lake je další z několika jezer na ostrově Coron a zároveň druhé turisticky nejoblíbenější jezero po Kayangan lake. Ačkoliv tyto dvě naoko podobná jezera jsou blízko sebe, tak co jsem si všiml, že většina cestovek nenabízí výlet na toto jezero ve stejném „balíčku“ s Kayngan lake. Barracuda  lake je zajímavý tím, že vrchní voda tohoto jezera je osvěžující, ale kolem deseti metrové hloubky začíná být voda hodně slaná, ale hlavně velmi teplá, kolem 35 stupňů! I během šnorchlování můžete tento teplotní rozdíl zjistit, ale pro plný požitek této zvláštnosti na toto jezero jezdí potápěčské skupiny. Celkově však ve vodách tohoto jezera nenajdete moc podvodního života, asi hlavně díky výše zmiňované zvláštnosti. Nepotápěči si pak užívají během plavání výhledu na panorama skal kolem jezera. Hodnocení na tripadvisoru je 94%
 • Twin Lagoon, další přírodní zázrak se nachází blízko ostrova Coron. V Twin Lagoon si můžete mezi krásnou scenérií mimo jiné také šnorchlovat. Voda tam má na některých místech střídavě teplou až studenější teplotu. Dvě lagoony spojuje mini jeskyně, kterou musíte proplavat. Hodnocení na tripadvisoru je 86%
 • Coral garden je jeden z korálů u Coronu. Tady asi není co dodávat, asi jen to, že je to jedno z nejlepších šnorchlovacích míst u Coronu. Můžete tam vidět různé druhy korálů a ryb, a když je štěstí, můžete si zaplavat i se želvami. Hodnocení na tripadvisoru je 88%
 • Skeleton wreck. Tady se šnorchluje u potopeného vraku lodi a nad několika korály v okolí. U Skeleton wrecku se dá také potápět. Hodnocení na tripadvisoru je 86%
 • Siete Pedacos je souostroví 7 malých ostrůvků, respektive skal nacházejících se blízko Coronu. O tomto místě se povídá legenda. Nechte si ji vyprávět od místních! Jen naznačím, že Siete pedacos v překladu znamená sedm sester. U těchto ostrůvků je další šnorchlovací spot s různými druhy korálu a ryb. Hodnocení na tripadvosoru je 81%
 • Apo reef je potápěčská destinace. K ostrovu Apo ležícího nedaleko Busuangy můžete využít potápěčské agentury v Coronu, které tento a i jiné potápěčské výlety nabízejí.
 • Malcapuya island je bez přehánění jeden z nejhezčích ostrovů, které jsem na Filipínách viděl. Krásná bílá pláž, nádherná barva moře, možnost šnorchlování a možnost krásné fotky z vrchu skály dělá tento ostrov jedinečným. Na tomto ostrově si můžete také zahrát volejbal, dát si masáž nebo jen relaxovat. Na Malcapuya je i mini resort, kde se dá přespat. Nečekejte však luxusní ubytování. Tento ostrov je od Coronu vzdálen hodinu a půl plavby a proto je tento výlet jeden z nejdražších, co se nabízí v Coronu.  Pro komunikaci z resortem lze použít pouze email: malcapuyaisland@yahoo.com  Hodnocení na tripadvisoru je 95%
 • Banana island je další z opravdu krásných ostrovů poblíž Coronu. Nerad se opakuji, ale i na tomto ostrově je krásná pláž s bílím pískem, a když k tomu připočtu fajn šnorchlovaní, tak vynechání výletu na Banana island je doslova hříchem. Banana island je většinou ve stejném balíčku výletu s Malcapua islandem. Na tomto ostrově jsou také chatky, kde se dá přespat. Více informací a fotek naleznete zde.  Hodnocení tripadvisoru je 88%
Malcapuya island

2/ Mt. Tapyas je druhou nejvyšší horou na ostrově Busuanga. Z této hory, která doslova ční nad městem Coron, je krásný výhled na všechny strany. Během naší návštěvy letos v červnu jsme museli vyjít přes 700 schodů v úmorném vedru a proto návštěvu Mt, Tapyas doporučuji v ranních nebo dopoledních hodinách. Pokud vám nebude vadit podvečerní vedro a bude vám přát počasí, tak můžete nahoře vidět krásný západ slunce. Během výšlapu nahoru jsem si všiml ještě několik známek po řádění supertajfunu Yolanda, například převrácené stromy. Schody vedoucí nahoru na Mt. Tapyas začínají v pěší vzdálenosti nedaleko centra. Hodnocení na tripadvisoru je 86%

3/ Maquinit hot spring je jezírko s horkou vodou, která pomáhá zrelaxovat vaše tělo. Návštěva tohoto jezírka je vhodná v odpoledních hodinách, kdy nepraží tak slunce. K Maquinit hot spring jsme se dostali na motorce, kterou jsme si půjčili ve městě. Popřípadě se tam nechte zavést tricyklem za 300 – 400 pesos s tím, že by tam na vás 30 minut až hodinu počkal.

4/ Safari na severu ostrova Busuanga je další zajímavou aktivitou. Cestovní kanceláře nabízejí tento výlet formou balíčku, kdy se po cestě navštíví i jiné místa. Na výběr je doprava po souši, nebo dražší lodní doprava s návštěvou nějakého ostrova po cestě. Safari také můžete navštívit na vlastní pěst.

5/ Agentury, nabízející výlet na 3 dny a 2 noci v coronské zátoce s přespáním na ostrůvcích, kde nikdo není, většinou ve stanu. Během výletů se rybaří, šnorchluje, zpívá atd. To zní dobře ne? Navíc jsem na to četl dobré reference. Ceny jsou i včetně jídla a pití. Více informacích na stránkách těch agentur zde a zde. Jedna z referencí anglicky na TA je zde.

Retaurace a bary

V Coronu lze najít opravdu dobré restaurace a navíc nám tam chutnalo. Na výběr je od dražších restaurací, kde za jídlo zaplatíte kolem 200 pesos až po levné kantýny, kde zaplatíte za jídlo kolem 50 pesos. Zde je pár tipů!

1/ La Sirenetta restaurant. Tuto restauraci spojuje s pevninou dřevěná lávka. V této restauraci, která připomíná loď, si můžete zahrát například kulečník, nebo si jen během jídla užívat výhledu na Coronský záliv a nasávat romantickou atmosféru.

  • Plusy: Romantická atmosféra, krásný výhled na zátoku, západ slunce
  • Mínusy: Někdy se déle čeká na jídlo, dražší ceny
  • Druh jídla: Pizza, těstoviny, sea food
  • Lokalita: Centrum města
 • Cenové rozpětí: 300-400 pesos na osobu

2/ Kawayanan Grill je stylová venkovní restaurace, která specializuje na mořské plody nebo filipínské jídlo. Tato restaurace se nachází trošku dál od centra a tak doporučuji vzít tricykla (10 pesos) anebo si udělat k restauraci procházku (cca 15 minut chůze od centra). Osobně jsme vyzkoušeli sea food planter menu pro dva lidi, které bylo cenově docela výhodné.

  • Druh jídla: Sea food, filipínské jídlo, exotické jídlo
 • Cenové rozpětí: 250-500 pesos na osobu

3/ Sea Horse / Seadive restarant je součástí Seadive resortu postaveném nad mořem. Stejně jako z výše zmiňované La Sirenetty, i odtud je pěkný výhled na zátoku.

  • Druh jídla: Sea food, steaky, americký styl jídla, pizza
  • Lokalita: Cetrum města
 • Cenové rozpětí: Od 250 pesos na osobu

4/ Lolo Nonoy’s food station je oblíbená restaurace u místních a to je pro mě osobně jeden ze znaků dobré jídelny.

  • Plusy: Jídlo mně moc chutnalo
  • Mínusy: Někdy se na jídlo déle čeká
  • Druh jídla: Grilované speciality, filipínské jídlo alias pinoy meals
  • Lokalita: Centrum města
 • Cenové rozpětí: Od 80 pesos

5/ WG diner je restaurace s nejlevnějším pivem ve městě za 33 pesos (San Miguel light). Na výběr tam mají ale také několik piv z celého světa, například japonské, čínské, americké. Ty jsou však samozřejmě dražší, respektive drahé. Majitel restaurace je správně ukecaný chlapík, který si rád povídá se zákazníky. Zajímavá je také varianta přinesení si vlastního jídla, například ryby z trhu, kterou vám tam uvaří. Tato jídelna se nachází přímo v centrum města.

  • Plusy: Když už nic, tak velmi levné pivo a přátelský majitel restaurace
  • Druh jídla: Snídaně, obědy, večeře, Burgery, seafood, a další.
  • Lokalita: Centrum města
  • Cenové rozpětí: od 80 pesos
 • Vaření vašeho přineseného jídla: 150 pesos/1 kg, na podrobnosti se však poptejte obsluhy

6/ Big Mama’s pinoy hot and grill nesmí v mém výčtu restaurací chybět. Dle referencí se jedná o jednu z nejlepších restaurací ve městě.

  • Druh jídla: Grilované speciality, filipínské jídlo, shakes
  • Lokalita: Centrum města
 • Cenové rozpětí: Od 150 pesos
Banol beach
Banol beach

Ubytování v Coronu

Jak jsem na začátku již zmiňoval, tak v okolí města Coron nejsou resorty na pláži a naprostá většina turistů je ubytovaná v centru města. Při naší návštěvě Coronu v červnu jsme měli mimo island hoppingu také hotel hopping, to kvůli naší cestovce. Uvedu zde několik tipů, na závěr pak také resorty na soukromých ostrůvcích. Další a větší výběr hotelů naleznete například na Agodě, nebo na Booking.com. Ve městě jsem narazil také na hostely, které nejsou v žádném rezervačním portálu a čekají na turisty, kteří přijedou do Coronu bez rezervace. V sezóně však pozor, protože může být těžší najít nějaký volný pokoj.

Luis Bay travellers lodge je jeden z nejlevnějších hostelů ve městě. Pokud vám nevadí k přespání základní podmínky, tak tento hostel je jedna z variant.

  • Lokalita: U moře nedaleko tržnice a na kraji přístavu, ze kterého se vyráží na island hopping
 • Cenové rozpětí: Od 500 dvoulůžák s větrákem, od 400 pesos jednolůžák

Sea horse guest horse je nově postavený hotýlek a hned se stal oblíbeným.

  • Lokalita: Centrum města
 • Cenové rozmezí: Od 650 pesos dormitory, od 1600 pesos deluxe dvoulůžkový pokoj včetně snídaně.

Balaibinda Lodge je tříhvězdičkový hotel se zajímavým hodnocením.

  • Lokalita: Centrum města
 • Cenové rozpětí:  Od 1475 pesos dvoulůžkový pokoj, klimatizace, včetně snídaně

Coron undewater resort je jeden z několika ostrovních resortů v coronské zátoce.

  • Lokalita: Baquit island
 • Cenové rozpětí: Od 2900 pesos za dvoulůžkový pokoj

Balinsasayaw resort je další z ostrovních resortů, jako stvořený například pro líbánky.

  • Lokalita: Uson island
 • Cenové rozpětí: 3350 pesos dvoulůžkový pokoj
Mt. Tapyas
Výhled z Mt. Tapyas

Itinerář na ukázku

Tato ukázka je spíše vhodnější pro turisty kteří se nepotápí, protože vynechání výletu na Malcapuya island a Banana island by byl hřích. Pokud chcete island hopping dle sebe, tak se můžete domluvit v přístavu s jedním mnoha kapitánů lodí.

Den první

  • 07:40-09:40: Check-in na T3 letiště Manila
  • 09:40-11:00: Let do Busuangy, Coronu
  • 11:00-12:30: Vyzvednutí zavazadel z pásu a přesun do Coronu minivanem (150 pesos)
  • 12:30-1300: Check-in v hotelu
  • 13:00-16:00: Oběd, odpočinek na hotelu nebo procházka po městě, zamluvení si výletu na další den
  • 16:00-18.30: Výšlap na Mt. Tapyas a čekání na západ slunce
 • 19:00 – ?: Večeře, atd

Den druhý

  • 08:00-16:00: Výlet na Malcapuya a Banana island (potápěči si mohou zvolit jiný, potápěčský výlet)
  • 16:00-17:00: Zamluvení výletu na další den, odpočinek
  • 17:00-18:30: Maquinit hot springs (cca 350 pesos tricykl, zpáteční cesta)
 • 18:30- ?: Večeře, atd

Den třetí

 • 8:00 – 16:00: Island hopping na Kayangan lake a další destinace v „balíčku“, nebo island hopping  podle sebe

Den čvrtý

  • 07:00-09:00: Snídaně, balení a check- out
  • 09:00-10:00: Přesun minivanem na letiště
  • 10:00-11:00: Check-in na letišti
 • 11:00–12:00: Let do Manily

Doprava na Coron

Letadlem

Lehce se na Coron dostanete letecky z Manily. Pro ceny a letový řád prostudujte weby místních aerolinek. Další možností je let z Puerta Princesa s malým letadlem společnosti Air Juan. Můžete také využít novou trasu Coron – Catlican (Boracay). Pro aktuální ceny a informace navštivte jejich webovou stránku. Na Coron lítají jen ve čtvrtek a v neděli. Cena letenky byla teď na konci listopadu 3900 pesos (cena je bez zavazadel). Cena se však kdykoliv může změnit a je jen orientační.

Lodí

Na Coron se můžete také dostat lodí z Manily, z El Nida anebo z Puerta Princesa. Velká loď do Puerta vyplouvá každou sobotu ráno, viz moje recenze z této plavby. Pro dobrodružnější povahy pak vyplouvá každý den menší loď (banca) pro 50 lidí do El Nida. Tato menší loď nemusí při špatném počasí dostat povolení vyplout. Někdy se stává i to, že se loď po necelé hodině plavby vrací díky špatnému počasí zpět do přístavu.

Další a lepší možností je využít služeb větší lodi společnosti Atienza shipping line. Odjezd z Coronu do El nida je každé pondělí v 7 hodin ráno, z El nida do Coronu pak každou středu v 7:30 ráno. Plavba trvá kolem 9 hodin a cena je 1100 pesos. Pro aktuální informace prozkoumejte jejich FB stránku.

Z letiště Busuanga do města Coron

Před letištěm jsou minivany čekající na turisty a tak není doprava do města složitá. Při naší návštěvě stála jedna cesta 150 pesos. Cena je fixní a nejde smlouvat.

Cestu z Coronu na letiště zařizuje většinou hotel ve kterém budete ubytovaný. Funguje to formou sdílení, kdy minivan před cestou na letiště vyzvedává turisty z hotelů. Nezapomeňte si ale o minivan ve vašem hotelu zažádat!

Pár tipů na závěr a ceny výletů
 • Ceny výletů se pohybují od 650 pesos za osobu až do 1200 pesos.
 • Jak jsem se už zmiňoval v článku, tak pokud cestujete jako skupinka, vyjde výhodněji pronajmutí lodě v přístavu.
 • Coron je nejlepší navštívit mezi listopadem a květnem. V květnu však pozor na medůzy.
 • V Coronu jsou čtyři banky a pár bankomatů, přesto doporučuji směnit peníze výhodněji v Manile a kartu mít pouze jak zálohu. Dobrý kurz v bankách nebo směnárnách je také například v Cebu nebo na Palawanu v Puertu princesa.
Závěrem

Coron jsme navštívili letos v červnu na několik dní. Bohužel, druhá část týdne se díky počasí nevyvedla a zrušili nám jeden lodní výlet a tak jsme neviděli vše, co jsme chtěli. Coron se mně líbil, speciálně lodní výlety jsou opravdu úžasné. Coron tedy mohu doporučit všem lidem, co mají rádi různé výlety a všem lidem co rádi šnorchlují anebo se potápí. Více fotek naleznete v galerii!

Facebook Comments

One comment on “Coron, Palawan

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *