Cuyo island, Palawan

Hledáte něco speciálního? Jste zkušenější turisté? Tady máte jeden tip!

Cuyo Archipelago (známý jako Cuyo islands) je skupina 45 ostrovů východně od Palawanu, které jsou tak trošku mimo zájem turistů, tedy spíše hodně mimo zájem turistů. Největším ostrovem z této skupiny ostrovů je Cuyo. Jeho hlavní město Cuyo (jak jinak), je vůbec nejstarším městem v provincii Palawan a dříve byl druhým hlavním městem této provincie. Cuyo má velice zajímavou historii a v důsledku toho tam můžete například najít krásný starý kostel nebo také starou pevnost s dělem, kterou vybudovali v dávné historii Španělové na obranu proti filipínským muslimským rebelům. Ačkoliv Cuyo leží přesně mezi Palawanem a ostrovem Panay (Boracay), tak stále patří pod Palawan. V minulém článku, kde jsem psal o nejluxusnějších resortech na Palawanu, jsem zmiňoval luxusní resort Amapulo, který se nachází na ostrově Pamalican, právě nedaleko Cuya.

V roce 2008 dostalo neturistické Cuyo velkou mediální vzpruhu díky filipínskému filmu Ploning, který se natáčel na tomto ostrově. Dalo by se říct, že od té doby skoro každý Filipínec ví, kde se Cuyo nachází, nicméně ani tento romantický film nenahrnul do Cuya mnoho turistů a tak ho stále směle můžu nazývat jako neturistickou destinaci.

Díky poloze (Sulu je bohaté na korály), by mohlo být Cuyo i jako skvělá destinace pro potápění a šnorchlování. Mohlo, jenže není. Důvod je ten, že se dříve v této oblasti rybařilo dynamitem, což zničilo krásné korály v okolí. Úplatné místní úřady jako kdyby nic dlouho nevěděli. V důsledku toho tedy můžeme říct, že Cuyo patří mezi průměrné destinace pro šnorchlování.

Když ten úvod shrnu, tak Cuyo je místem se zajímavou historií, je známým jako jedno z nejlepších míst Filipín na provozování vodních sportů, ale také nabízí liduprázdné pláže a možnosti šnorchlování.

Jaké aktivity Cuyo nabízí?

1/ Cuyo Fortress Church. Výběr aktivit a zajímavostí Cuya začnu netradičně kostelem, respektive pevností. Jak název napovídá, tak se jedná o pevnost, ve které je krásný a historický kostel. Tuto zajímavou pevnost, která byla vybudována Španěly v roce 1683 můžete najít nedaleko přístavu.

2/ Capusan beach Pláží je na tomto ostrově více, ale jako první přišla na řadu tato pláž, která se nachází hned vedle přístavu. Nazývá se jí také jako městská pláž.

3/ Mt. Aguado. Z vršku této hory je krásný výhled po okolí. Na tuto horu se také uskutečňuje každoroční pouť během velikonoc. K úpatí této hory se nechte odvést tricyklem, nebo tam zamiřte na motorce.

4/ Island hopping. V okolí je několik ostrůvků, které stojí za to navštívit. Například Bisucay, Pandan a Quiminatin. U některých ostrovů je prý zajímavé šnorchlování. Pokud dostanete svolení, tak rozhodně stojí za návštěvu ostrov Pamalican, kde se nachází luxusní resort Amapulo. Loď vám zprostředkuje resort, ve kterém budete ubytovaný, popřípadě se můžete zeptat nějakého rybáře.

5/ Victoria beach (Quijano beach). Navštivte tuto pláž za účelem vodních sportů, či jen tak na relax. Na této pláži je také hezký resort Anino Retreat (dříve Quijano Windsurfing retreat). Tato pláž má zvláštní, do oranžova zbarvený písek.

Quijano beach (Victoria)
Quijano beach (Victoria)

6/ Prozkoumejte ostrov na motorce. Nezapomeňte se také podívat do východní části ostrova (Magsaysay), kde se natáčel zmiňovaný film Ploning.

7/ Vodní sporty. Když bude přát vítr, zkuste si nechat dát lekci Kiteboardingu, stojí to opravdu za to a třeba se do tohoto vodního sportu zamilujete. Kiteboarding si můžete vyzkoušet na obou zmiňovaných pláží. Můžete ale zkusit také Windsurfing a Boardsurfing.

Doprava po ostrově

 • Cuyo není velké město a skoro vše je tam v pěší vzdálenosti. Můžete také použít tricykla za 10 pesos na osobu. Tricykl z Cuyo do východní části ostrova (Magsaysay) stojí 200 pesos. Zkusit také můžete místní Habal-habal (motorka s řidičem).
 • Půjčit si také můžete také motorku, kterou většinou nabízí za 500 za den. Motorku vám pomohou sehnat v resortu anebo se podívejte na vlastní pěst po městě.

Restaurace a jídelny

Cuyo nabízí několik možností, kam si zajít na jídlo. Můžete tam najít několik jídelen, kantýn anebo se můžete najíst v jednom z hostelů. Luxusnější restaurace jako jsou v Puertu tam však nenajdete. Zajímavá možnost je také koupit si čerstvou rybu a tu si nechat ugrilovat v resortu.

Pláž u Coco Verde
Pláž u Coco Verde

Ubytování

Nejvíce možností je v městě Cuyo, kde můžete najít pár hostelů a pensionů. V Magsaysay se pak nachází zmiňovaný Anino Retreat, který patří do té lepší třídy a má vlastní webovou stránku. Bohužel většina zmiňovaných hostelů nemá webovou stránku a tak se nabízí výlet do Cuya na blind. U Anino Retreat však radím chatku zamluvit dopředu. Zde je pár tipů:

1/ Dok’s La Paz Batchoy & Homestay

  • Adresa: Tenga-Tenga, Cuyo Town (5 minut pěšky od přístavu)
  • Cena: 250 pesos za fan room
 • Co nabízejí: Speciální polévku Batchoy, půjčovna motorek

2/ Nikki’s pension

  • Adresa: Tenga-Tenga, Cuyo town
  • Cena: 300 pesos (fan room), 700 pesos (klimatizace)
 • Co nabízejí: Masáže, apartmán u pláže, dělají dobrou Pizzu

3/ Coco Verde

  • Adresa: Pawa, Cuzo town (cca 15 minut od Cuya)
  • Cena: 500 pesos za chatku
 • Co nabízejí: Apartmán přímo na pláži, mají vlastní bancu (loď)

4/ Anino Retreat

  • Adresa: Brgy. Lucbuan, Magsaysay
  • Cena: 2450 pesos
 • Co nabízejí: Masáže, mají vlastní loď, půjčovna motorek, jóga, aj.
Malé letadlo Air Juan
Malé letadlo Air Juan

Několik tipů

 • Zkuste letět do Cuya tím malým letadlem, je to nádherný vyhlídkový let a ušetří vám to čas.
 • Na ostrově není bankomat, takže hotovost sebou!
 • Jak je to na Filipínách někde zvykem (speciálně na Palawanu), tak i tady elektrika běží jen v určité hodiny denně!
 • Jeden den si půjčte motorku a prozkoumejte ostrov.
 • Zkuste tam jeden z nabízených vodních sportů, nebudete litovat.
 • Pokud máte hodně času na cestování, tak se nabízí zajímavý itinerář: Palawan – Cuyo – Boracay (Iloilo), popřípadě Coron – Cuyo – Boracay (Iloilo).

Doprava do Cuya

1/ Letadlem

Nedávno začala na Cuyo lítat společnost Air Juan, která například také lítá mezi Puerto Princesou a Coronem. Lety s malým, dvanácti místním vrtuláčkem jsou jen dvakrát týdně, ve středu a v sobotu. Letenky stojí okolo 3 800 pesos. Zavazadlo na odbavení je v základu do 10 kilo.

2/ Lodí

Na Cuyo se dá dostat lodí z Puerta Princesa, z Coronu a z Iloila. V této části moře operují tři lodní přepravci a na jízdní řád se můžete podívat zde. Jízdní řád se může změnit, dokonce i jejich stránky nejsou delší dobu tak aktuální a proto doporučuju jim pro jistotu potom z Filipín zavolat a vše si potvrdit! Ceny za lodní lístek jsou v rozmezí 700-1000 (Puerto-Cuyo) a 500-800 (Iloilo-Cuyo).

Závěrem

Cuyo určitě není stavěné pro všechny turisty, ale je stavěné spíše pro sportovně založené lidi a již zkušenější turisty, anebo turisty, kteří rádi cestují spíše na „divoko„. Na oplátku však Cuyo nabízí pláže bez lidí, výlety na okolní ostrůvky, sportovní aktivity, šnorchlování, přátelské domorodce a také zajímavou historii. Já osobně ještě v Cuyo nebyl, ale byla tam moje manželka, která tam jako správná Palawena má příbuzné a která mě řekla o Cuyu zajímavé informace. Jestli vás nenavnadil k návštěvě tento článek, tak toto krásně video vás možná už přesvědčí 🙂

 

Facebook Comments

02 comments on “Cuyo island, Palawan

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *