Davao City a ostrov Samal, Mindanao

Davao City, kde žije 1,5 miliónů lidí, se nachází v jihovýchodní části ostrova Mindanao a řadí se za Manilu (11,8 miliónů) a za Cebu City (2,2 miliónů) jako třetí nejlidnatější město na Filipínách a ačkoliv je tomu těžké věřit, tak Davao City je vůbec největším městem (co se týče rozlohy) na Filipínách!

Davao je známé výborným ovocem Mangosteen, které se dá v Davau sehnat snad nejlevněji z celých Filipín anebo smradlavým, ale také chutným ovocem Durian. Dá se říct, že celkově se v Davau dá sehnat nejlevněji snad všechno ovoce včetně banánů. Naopak ryby koupíte v Davau skoro nejdráž z celých Filipín.

Davao má ale také jednoho z nejlepších starostů na Filipínách, pana Duterteho. Díky němu, je Davao jedno z nejčistších a nejbezpečnějších měst na Filipínách. Pamatuji si, jak nedávno ve zprávách hodně rozhořčený starosta Duterte říkal, že zatočí s jakýmkoliv Filipíncem, který by se snažil jakkoliv okrást turistu! To platí také o taxikářích, kteří mají pověst nejpoctivějších taxikářů na Filipínách. A to hlavně díky starosty Dutertemu. Některá jeho nařízení se ale nemusí líbit všem, protože v Davau platí zákaz kouření na většině veřejných míst – na to tedy pozor a další zajímavostí je také to, že mezi 1 hodinou noční až 6 hodinou ranní je zákaz prodeje alkoholu v barech a zákaz konzumování alkoholu na veřejnosti! Jediná možnost pro místní je tedy po půlnoci pít alkohol doma anebo si udělat výlet na blízký ostrov Samal, kde toto nařízení neplatí.

V Davau a okolí se rozhodně nudit nebudete, to vám garantuji. Ve městě můžete navštívit super restaurace a bary, v okolí města zase můžete navštívit národní park Eden, Philippine Eagle centrum (filipínský orel) nebo na dvě, tři noci si odskočit na krásný ostrov Samal, který je nedaleko Davaa.

Co v Davau a okolí dělat

1/ Skycycling  v národním parku Eden (Eden Nature park)

Tento park je zhruba hodinu jízdy od centra Davaa. V Edenu, který leží na úpatí Mt. Talomo můžete vidět mnoho druhů rostlin a stromů, pávy a jiná zvířata a několik zahrad s krásnou vyhlídkou. Z různých aktivit v Edenu mimo Skycyclingu můžu vypíchnout Zipline, chytání ryb v rybářské vesnici, plavání v bazénu, jízdu na koni nebo se projít 4 km dlouhou túru skrz les (Moutain trek). V Edenu je také resort, kde můžete přespat jednu nebo pár nocí.

Do Edenu se dostanete buď s nějakou cestovní kanceláří, které tento výlet poskytuje, taxíkem nebo na vlastní pěst:

 • Zeptejte se někoho místního, odkud jezdí Jeepney směr Toril a jeďte směr Toril.
 • Požádejte řidiče, aby vám řekl, až budete u Merury drug u cesty směr Eden Nature park.
 • U Mercury drug stojí řidiči motorek (Habal – habal), kteří nabízí své služby. Cena je různá, záleží, na koho narazíte. Počítejte mezi 150-250 pesos, od Edenu se to dá ukecat dokonce levněji.
 • Celá cesta z Davaa dohromady trvá okolo hodiny a půl.
 • Doporučená doba návštěvy: 3-4 hodiny.
 • Vstup: 520 pesos včetně oběda nebo 200 pesos včetně snacku
 • Webová stránka: http://edennaturepark.com.ph/main/
Skycycle Eden Nature park
Skycycle Eden Nature park, zdroj: http://edennaturepark.com.ph/

2/ Rezervace filipínského orla (Philippine Eagle centrum)

Tato rezervace je další z míst, které v okolí Davaa stojí za to vidět. Philippine Eagle centrum, který je zhruba hodinu jízdy od centra Davaa je domovem nejenom filipínským orlům, ale také jiným zvířatům, například opičkám nebo papouškům. V rezervaci je k vidění také mnoho druhů rostlin. Do Philippine Eagle centrum se můžete dostat také na vlastní pěst:

 • Z Agdao marketu, Bankerohan marketu nebo od St. Pedro jezdí jeepney směr Calinan.
 • Z Calinanu si pak do rezervace najměte tricykla.
 • Doporučená doba návštěvy: 1-1.5 hodiny.
 • Webová stránka: http://www.philippineeagle.org/
 • Vstup: 50 pesos.
Filipínský orel
Filipínský orel

3/ Malagos Garden resort

Toto místo můžete navštívit po cestě od Philippine Eagle centrum, protože tento přírodní zábavný park není od rezervace orlů daleko. V tomto parku je mini dětské ZOO, motýlí zahrada, ale hlavně pro gurmány je tam největším lákadlem jednoznačně místní sýr, který patří mezi nejlepší na Filipínách!

4/ D’Bone Collector muzeum

Toto muzeum založil Američan žijící v Davau. V tomto muzeum můžete vidět neobvyklou, ale zajímavou sbírku kostí a koster mnoha zvířat – psy, hadi, tygři, koně, delfíny, žraloci a mnoho dalších.

Bones muzeum Davao, zdroj:vigattintourism.com
Bones muzeum Davao, zdroj:vigattintourism.com

5/ Bankerohan market

Toto je hlavní trh v Davau. Na tomto trhu si můžete koupit například čerstvé ovoce nebo zeleninu, zkusit nějaké pouliční jídlo, anebo navštívit třeba místní kantýnu. K tomuto marketu se dostanete lehce s jeepney nebo s taxíkem.

6/ Samal island

Ostrov Samal je místem, kam z města jako je Davao se dá utéct na pláž. Samal nabízí toho dost – pěkné pláže, krásné vodopády (Hagimit falls), perlí farmu, velký tobogán v Maxima Aqua fun anebo třeba můžete prozkoumat tento ostrov na motorce. Ubytovat se můžete například v nádherném Pearl Farm Beach resortu nebo v jiném, o něco levnějším resortu. Navštívit také můžete nedaleký malinkatý ostrov Talikud.

Pozor, Samal má několik přístavů. Jedním z hlavních je Babak terminál, který je od Davaa vzdálený cca 15-20 minut plavby, ale ten druhý, který je u vesnice Kapituan je vzdálen od Davaa hodinu plavby. Z Davaa na Babak terminál se můžete dostat z Samal ferry terminál (Sasa) a z St. Ana wharf, ze kterého míří lodě na jižní část Samalu do Kapituan.  Návštěvu Samalu rozhodně nedoporučuji během víkendů nebo svátků, kdy na tento ostrov míří hodně Filipínců z Davaa.

Samal island
Samal island

7/ Mt. Apo

Nejvyšší hora na Filipínách, Mt. Apo (2956 metrů) čeká na to, až ji zdoláte! Na výběr je buďto dvoudenní nebo třídenní trek. Doporučuji třídenní trek, protože to není na tělo takový zápřah. Během treku se jde lesem, brodí se řekami a cestou uvidíte také několik chatrčí místních lidí. Během cesty můžete také spatřit obří kameny, které vypadají jako z jiného světa. Podrobný návod jak můžete podniknout trek na Mt. Apo je zde, popřípadě můžete využít některé z cestovních kanceláří, například tuto.

Mt. Apo, zdroj: httpwww.philippinetouristattractions.com
Mt. Apo, zdroj: httpwww.philippinetouristattractions.com

8/ Lon Wa Temple

Přiznávám se, že když jsem nedávno dělal rozhovor pro jeden internetový magazín, tak jsem se v jedné z odpovědí mylně zmínil, že chrámy na Filipínách turisté nenajdou. Co jsem během psaní tohoto článku zjistil, tak větší chrámy jsou na Filipínách dva – jeden v Cebu a tento druhý v Davau. Menších chrámů je však na Filipínách víc. Pokud rádi navštěvujete a fotíte si různé chrámy, tak můžete navštívit tento chrám, který je nedaleko obchodního domu SM Lanang Premiere.

zdroj: tripadvisor
Lon Wan Temple, zdroj: tripadvisor

Restaurace

V Davau je nespočet restaurací, jídelen a barů. Sázka na jistotu jsou velké obchodní domy, kde je obvykle jedno patro čistě jen s jídlem. Doporučím tu jen dvě restaurace, které jsme navštívili.

1/ Burger Cheef je restaurace specializovaná na hamburgery. Ale ne na lecjaké hamburgery! V menu si vyberete indregience které chcete mít v hamburgeru a tak záleží na vás, jestli chcete mít mít cheesburger se slaninou a cibulkou nebo nějaký burger pro vegetariány. Podívejte se na galerii, kde se můžete podívat na vyfocené menu, které je opravdu zvláštní. Tato restaurace se nachází na Loyola Street | Plaza Del Carmen.

2/ Vista Wiew resto je populární restaurace jak mezi turisty tak i mezi místními. Tato restaurace se nachází na vršku Hilltop a tak nabízí neskutečně krásný pohled na Davao z výšky. Doporučuji tuto restauraci navštívit hlavně večer, kdy výhled na noční Davao bere doslova dech. Tato restaurace se nachází zhruba 15-20 minut jízdy od centra města a tak jsme si vzali taxi. Zpět na hotel nám objednala taxi obsluha restaurace.

 • Cenová hladina této restaurace je od 100 pesos za jídlo pro jednu osobu bez drinku.
 • Fotky menu naleznete v galerii!
 • Adresa restarace: Hilltop, Brgy. Langub, Davao City
Vista Wiew resto
Vista Wiew resto

Ubytování v Davau

V Davau je mnoho hotelů, hostelů a tak záleží jen na vás a na vašem výběru. V Davau snad neexistuje nějaká vyloženě nebezpečná čtvrť, které bych se radil vyhnout, přesto však doporučuju si něco najít v centru města a jako tradičně radím kouknout na Agodu, kde můžete najít inspiraci.

1/ Ponces Suite galery hotel. V tomto hotelu, kde hlavně milovníci umění budou jen valit oči, jsme byli dvě noci. Nedaleko hotelu jsou dva obchodní domy – Abreeza mall a Gaisano mall. Dvoulůžkový pokoj v tomto uměním obloženém hotelu stojí od 950 pesos (promo akce).

2/ Park Avenue Residence INN and Suites je ** hostel s výborným hodnocením. Za dvoulůžkový pokoj zaplatíte již od 500 pesos! Pozor, někteří řidiči taxíků znají tento hotel pod názvem P.A.R.I.S. Je to zkrácenina celého názvu!

Doprava na Davau

Nejlevněji se po Davau dá dopravovat s Jepneey, kde začíná sazba na 8 pesos. Nejrychlejší a pro turisty asi nejlepší je však využívat taxi anebo si půjčit auto. Půjčení auta stojí zhruba 2500-3000 pesos.

Talikud island, zdroj: http://images.world66.com/
Talikud island, zdroj: http://images.world66.com/

Možný Itinerář

Davao je vhodné navštívit na 4-5 dní. Já vám pro představu ukážu tu rychlejší verzi. Nicméně se předpokládá, že budete používat taxi nebo si půjčíte auto, to proto, aby se to vše stihlo.

První den

Přílet ráno do Davaa a okamžitý přesun na ostrov Samal. Po ubytování průzkum ostrova nebo jen relax.

Druhý den

Ráno nebo kolem poledne check-out z hotelu. Zbytek odpoledne relax na pláži nebo prozkoumávání ostrova. Večer přesun do Davaa a check-in v hotelu. Večer můžete popřípadě navštívit Bankerohan market.

Den třetí

Půjčení auta nebo si najmout taxi je pro tento den nezbytné, protože jen tak můžete stihnout návštěvu Eden Nature parku, Philippine Eagle centrum, Malagos Garden resort za jediný den. Večer pak zase ušetříte za jízdu do restaurace Vista Wiew resto.  Doporučuji to v tomto pořadí, protože nejlepší aktivita Edenu Skycycling je otevřený až od 13:00 (jestli to tedy nezměnili):

 • 08:00-09:00: Jízda do Malagos Garden resortu.
 • 09:00-10:30: Malagos garden resort
 • 10:30-11:30: Philippine Eagle centrum
 • 11:30-12:30: Přesun autem do Eden Nature park
 • 12:30-16:00: Eden Nature park
 • 16:00-17:00: Jízda zpět do Davaa
 • 17:00-?:  Večeře ve Vista Wiew resto

Den čtvrtý

 • Ráno před odletem návštěva D’Bone Collector Musea

* Kdo má více času, může si přidat jeden den na Samal island anebo rozdělit třetí den na dva dny tak, abyste si nemuseli půjčovat auto.

Kdy Davao navštívit

Stejně tak jako většina destinací na Filipínách, je Davao vhodné navštívit mezi prosincem až květnem. Celkově je však v Davau počasí o něco jiné nežli v centrální části Filipín. Během takzvané suché sezóny v Davau by mohlo (ale taky nemuselo) pršet o něco častěji nežli například v Cebu, na Luzonu či na Palawanu. V polovině ledna, při naší návštěvě Davaa bylo počasí takové nestálé (speciálně nahoře v Edenu není o srážky nouze). Na druhou stránku všichni víme, že počasí si poslední dobou dělá co chce.

Doprava do Davaa

Z Manily do Davaa lítá několik místních leteckých společností. Do Davaa se ale také létá z Cebu city. Doprava z letiště do centra je nejlepší taxíkem, ujistěte se však, že má zapnutý taxametr. Taxík z letiště do centra stojí kolem 200 pesos.

Závěrem

Během roku co tu žiji, mě psalo již mnoho lidí emaily s dotazem, abych jim poradil ohledně jejich itineráře. Ale u žádného turisty jsem neviděl v itineráři Davao nebo ostrov Samal! Mohou v tom být různé důvody, protože o Mindanau, kde se nachází Davao se píše, že je pro turisty nebezpečné a naopak o tom, jak je to tam hezké se skoro nikde nedovíte. Přitom Davao a okolí je bezpečné. Já mám na Davao a ostrov Samal vynikající vzpomínky a to nejen díky tomu, že právě tam vzplanul plamen lásky mezi mnou a mojí ženou. Doufám, že jsem vám ukázal Davao a ostrov Samal také z jiné stránky.

Během psaní tohoto článku jsem měl štěstí, protože jsem vyzpovídal jednoho kamaráda mé ženy, který žije momentálně právě v Davau a byl na Palawanu navštívit rodinu. Díky němu jsem tedy mohl přidat do článku informace, které bych normálně nezjistil. Například to, že starosta lokální separatisty doslova uplácí proto, aby nechali Davao a okolí na pokoji. Líbil se vám tento článek? Jestli ano, tak ho můžete sdílet 🙂

Edit: V nynější době se do této destinace nedoporuče jezdit! Hrozí únosy, viz můj článek o bezpečnosti na Filipínách.

Facebook Comments

07 comments on “Davao City a ostrov Samal, Mindanao

 • Bezpečnost na Filipínách | Život na Filipínách / Blog o Filipínách , Direct link to comment

  […] Když se zůstanu u té historie, tak pokus o únos na ostrově Samal již jednou byl a to přesně v roce 2001, kdy teroristé ze skupiny Abu Sayyaf přepadli populární Pearl farm resort. Tehdy se jim únos nepodařil, nicméně během útoku zemřeli dva zaměstnanci resortu a tři byli zraněni. Od té doby byl na ostrově Samal klid a jak čas ubíhal, tak se na tento útok zapomnělo. Postupně se tedy Samal island opět stal turisty vyhledávanou destinací. Samal, který leží nedaleko Davao city v provincii Mindanao, jsem navštívil s mojí manželkou v roce 2012. Líbilo se mi tam tak, že jsem o Davau a o Samalu napsal článek. […]

 • Zuza H. , Direct link to comment

  Byla jsem na Mindanau loni. Ale škoda, že jsem až k Davau a na Samal nezamířila. Moc se mi tenhle zelený, málo turistický ostrov se skvělými lidmi líbil.

 • JAN RUSOF , Direct link to comment

  nemam slov,ako moze niekto propagovat tuto destinaciu,ked tu unasaju ludi a potom im odrezavaju hlavy-vid clanky o dalsom hororovom videu,ked popravili kanadana,unesenom na ostrove SAMAL

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   A to mam ten clanek smazat? Vsude pisu, ze do Mindana a okoli nedoporucuji v teto dobe jezdit! Zbytek Filipin je ale zcela bezpecny! Pridal jsem na konci clanku edit, aby to tedy bylo jasne uplne vsem.

 • Na Filipinach 2016 – NaFilipinyBlog , Direct link to comment

  […] Když se zůstanu u té historie, tak pokus o únos na ostrově Samal již jednou byl a to přesně v roce 2001, kdy teroristé ze skupiny Abu Sayyaf přepadli populární Pearl farm resort. Tehdy se jim únos nepodařil, nicméně během útoku zemřeli dva zaměstnanci resortu a tři byli zraněni. Od té doby byl na ostrově Samal klid a jak čas ubíhal, tak se na tento útok zapomnělo. Postupně se tedy Samal island opět stal turisty vyhledávanou destinací. Samal, který leží nedaleko Davao city v provincii Mindanao, jsem navštívil s mojí manželkou v roce 2012. Líbilo se mi tam tak, že jsem o Davau a o Samalu napsal článek. […]

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *