Dumaran, Palawan

Nebudu vám lhát, na tomto ostrově jsem ještě nebyl, ale už jsem o něm slyšel toho dobrého tolik, že jsem se rozhodl vám ho přiblížit a napsat o něm menší článek. Našel jsem o něm dost informací, krásné fotky, čerpal jsem také od člověka, který tam žije a tak nebude pro vás problém tam vyrazit a najít tam nějaké aktivity. Rád bych tímto článkem také ukázal neturistickou část Palawanu, protože na Palawanu je toho opravdu více k vidění nežli jen podzemní řeka u Sabangu a nádherné, leč turistické El Nido.

Calampuan Island

Dumaran, tento menší ostrov nedaleko západně od Palawanu, je totálně mimo radar turistů a tak pokud hledáte něco speciálního, jako třeba kempování na pláži nebo na tropickém ostrově, nebo klasicky jen krásnou bílou pláž, nějaké to šnorchlování, nechcete vidět mnoho turistů, tak tento ostrov je ten pravý pro vás! Není to však ostrov pro každého, protože cesta tam je zdlouhavá a není moc příjemná (špatná cesta). Musí se také samozřejmě přesedat na loď a další problém je doprava na ostrově. Také není tento ostrov pro lidi, co hledají luxusní resorty hned u pláže, ale k tomu se dostanu ještě později. Zkrátka tento ostrov je spíše pro aktivnější turisty, co zůstanou na jednom místě maximálně 2-4 dny a jedou dál a pro lidi, co jim nevadí horší podmínky. Pro lepší orientaci po ostrově je třeba vědět, že Dumaran má dvě větší vesnice a to Dumaran na západě a Araceli na východě.

Problém je doprava po ostrově, protože tam existují jen motorky, to znamená buďto se musíte domluvit ve vesnici Dumaran na odvozu na motorce, například do východní strany ostrova (Araceli), nebo si nějakou motorku od někoho půjčit.

Maruyog-ruyog Island, autor fotky:Travelling Feet

Aktivity, aneb co na ostrově dělat

Samotný ostrov nabízí jednu rozpadlou španělskou menší pevnost, lze také vylézt na jednu horu, z které je pěkný výhled a nabízí k relaxu a prozkoumání několik pláží. Nemohu vám přesně popsat, kde se přesně co nachází a tak je důležitá i angličtina, abyste se mohli místních poptat. Dále jak jsem se již zmiňoval je možnost najmout si loď a podniknout lodní výlet. Opět na vlastní pěst, nečekejte tam nějakou cestovní agenturu, která vám vše zařídí.

 • Pláže – Těch je na ostrově několik. Nejhezčí však je Maraneg beach v oblasti Bacao, což je jižně pod vesnicí Dumaran (hlavní vesnice ostrova) a další pěkná pláž je například na té odlehlé, východní straně u vesnice Araceli, kde se můžete také ubytovat. Na obou plážích můžete vegetit a přespat jen ve stanu nebo jen v houpací síti. Nezapomeňte si ale vzít sebou stan nebo tu síť!
Bagonbon Reef (Encantasia Reef), autor fotky: Travelling Feet
 • Lodní výlet: To je vlastně to nejlepší, co v okolí dělat. Loď i s kapitánem si lze najmout za cca 800 PHP (pro 6 lidí). Můžete navštívit několik ostrůvků s bílou pláží a zastaví vám i na šnorchlování, které je tam opravdu zajímavé. Loď si zkuste najmout v přístavu nebo se ptejte, kde se dá.
 • Ostrovy, které můžete navštívit: Renambacan island, Maruyog-ruyog island, Calampuan island, Kamangyan island, Bogongon reef (šnorchlování), Puntod sandbar.
 • Mt. Turing: Nedaleko vesnice Dumaran se nachází hora, z které je krásný rozhled.
Pláž u resortu Pandan beach and picnic Grove.

Ubytování

Jak jsem již naznačoval, tak na Dumaran islandu nečekejte žádný pěkný resort, ba dokonce vím jen o jednom hostelu v západní části ve vesnici Dumaran, který se jmenuje Cayao lodging house a na druhé straně ostrova v části Araceli je jedno ubytování na pláži – Pandan beach and picnic Grove. Nějaké další ubytování je pak možné najít ve zmiňovaných vesnicích Dumaran nebo Araceli. Ceny se pohybují okolo 250- 500 PHP za pokoj pro dva lidi, například cena za chatku na té pláži je 500 PHP.

Španělská pevnost, respektive její zbytky

Doprava na ostrov

Z autobusového terminálu v Puertu Princesa jezdí do Dumaran autobus přepravní společnosti SBE transport. Lístek stojí 250 PHP. Cesta trvá cca 4-5 hodin a pak ještě zhruba 45 minut lodí. Jízdní řád:

PUERTO-DUMARAN
5:00am -bus
5:30am -van
8:00am -bus
1:00pm -van

DUMARAN-PUERTO
5:00am -bus
5:30am -van
6:30am -bus
1:00pm -van

Dumaran se dělí na „pevninskou“ část, která se jmenuje Sta. Teresita, kam přijedete minivanem nebo autobusem a na ostrovní část. Po tom, co tedy dorazíte do Sta. Teresita, ptejte se po lodi na Dumaran. Je to jen malá banca s motorem pro 10 lidí a lístek stojí 60 PHP na osobu (pokud bude 10 lidí), nebo 600 PHP za celou loď. Malý přístav (pokud se tomu dá tak říkat) na ostrově Dumaran, se nachází na západní straně ostrova u vesnice Dumaran (jak jinak).

Calampuan Island

Závěrem

Na ostrově není žádný bankomat, elektrika jde jen vyhraněnou dobu odpoledne (přes noc nejde), takže znovu opakuji, není to ostrov pro každého. Celkově Palawan je jeden z nejméně rozvinutých ostrovů na Filipínách, nejlépe je to vidět například v turistickém El Nidu, kde je ubytování hodně předražené v poměru cena=výkon, internet hodně pomalý nebo pro jistotu nefunguje vůbec, časté výpadky proudu, zkrátka El Nido nebylo na tolik turistů připraveno a uvidíme, kdy a jestli se to nějak urovná. Další destinace jako je například Port Barton, Sibaltan (o něm budu také psát) nebo Sabang, tam jsou do teď problémy s elektrikou (na noc nebo přes den vypínají), ale postupně se vše mění, resorty kupují generátory a tak dále.

Mám v plánu tento ostrov určitě navštívit, ale nevím jestli to stihnu ještě v této sezóně, nicméně jakmile ho navštívím, budu článek aktualizovat.

Facebook Comments

04 comments on “Dumaran, Palawan

 • Roy Pagliawan , Direct link to comment

  Thank you for this awesome blog about my Hometown..If you want to visit Dumaran It will be a pleasure for me to help you 🙂 You can message me in my facebook: Roy Aurello Pagliawan

 • Lenka , Direct link to comment

  Dobrý den Romane,
  funguje mezi pevninskou částí a ostrovem nějaký přívoz, resp. loď, která by kromě lidí přepravila i vozidlo – motorku, tricykl? Díky za odpověď.

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Dobrý den,

   bohužel nevím o tom, vím jen o menších lodích, ale nějak místní ty motorky na ostrov dostat museli.

  • Jan , Direct link to comment

   Ahoj Lenko,

   Na Dumaran se dá dostat i s větší lodí, než píše Roman. Je to trochu jiný postup. Z Puerto Princesa se jede VANem do Roxas a tam jezdí větší lodě přímo na Dumaran. Na ty lodě dostaneš i větší věci. Jen POZOR, protože lodě z Roxas a zpátky nejezdí každý den.
   A taky musíš dát pozor, pokud se chceš nalodit s motorkou, musíš mít specíální povolení od policie v Roxas a souhlas majitele motorky (ale vše se dá zařídit za cca 20min:-)))
   Na druhou stranu je ale možná snažší přijet na Dumaran a ukecat nějakého domorodce, aby ti tam motorku půjčil…
   Jan

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *