El Nido, Palawan – Druhý pohled

Napadlo mě sepsat moje myšlenky ohledně El Nida, jak se to tam změnilo za poslední roky, jestli to tam je opravdu tak turistické jak někteří tvrdí a zkrátka takový můj druhý pohled na El Nido a nějaké další tipy.

Tapiutanský průliv, Tour C

Je opravdu El Nido turistické?

Na filipínské poměry opravdu je. Vlastně El Nido nejsou ty pravé Filipíny, ale k tomu se ještě dostanu. Turistům se ale můžete vyhnout. Stačí se ubytovat mimo centrum a speciálně pokud se ubytujete na Nacpan beach, která je severně asi 28 km od El Nida, tak budete spokojeni. Tam ale může nastat problém s dopravou na lodní výlety. Nicméně co vím, někdo tam ty lodní výlety také nabízí, cenu ale bohužel přesně nevím. Nejlepší tam je mít pronajatou motorku a být tak mobilní, leda že váš cíl je jen ta pláž a tam být pár nocí.

Ohledně lodních výletů, tak někomu může vadit, že sdílí loď s X turisty, což vyjde sice levněji, ale podle nich ten zážitek z výletu není takový. Mě to osobně nevadí, zážitek to podle mě prostě je, to nikde neuvidíte a celkově si myslím, že záleží na posádce lodi, jaké pořadí těch určených míst pojedou a jestli se vám budou snažit nějak udělat ten výlet lepší. Nejlepší je samozřejmě si najmout privátní loď, to je však pro dva lidi docela drahý. I tak však záleží na posádce. Tak nějak se to začíná vyplácet až když je 4-6 lidí.

Nacpan beach

El Nido boduje hlavně krásnými lodními výlety

Jet do El Nida a dát jen jeden lodní výlet je podle mě špatně, zkrátka nejde za den nebo dva dny vidět celý potenciál bacuitské zátoky. Bohužel někteří to tak dělají, dají tam jeden lodní výlet a jedou dál, ať už kvůli času nebo penězům, přeci jen, ty lodní výlety nejsou nejlevnější. Osobně teď doporučuji dát v El Nidu dva lodní výlety, nejlepší jsou teď Tour C a Tour B, případě také Tour A, ale tam mi vadí, že velká laguna není tak zajímavá jako ta malá a tak pokud máte možnost výběru a chcete Tour A, tak určitě Small lagoon (Malá laguna). Obě bohužel již cca rok nejdou. Doporučuji se snažit zjistit ještě před koupí výletu, na kterou lagunu mají v plánu jet. Dost lidem se ale líbí i Velká laguna, tak třeba to je jen můj subjektivní pocit.

Dobrý je také si nechat den na kajak a na něm jet například na pláže kolem Cadlao islandu nebo jen zajet za roh na úžasnou Seven Commandos beach nebo na Papaya beach. Pokud máte více dnů a nejste ubytovaný na Nacpan beach, tak doporučuji výlet na motorkách na tuto pláž a ještě zajet na Duli beach, která je dokonce i zajímavější a je tam méně lidí.

Snake island, jedno z krásných míst na Tour B

Nová mini vesnička na Lio beach

Dost lidí o tom neví, ale kousek od centra El Nida (asi 20 min jízdy) a nedaleko letiště je Lio beach, kde je jeden dražší resort a postupně se to tam rozrostlo o několik restaurací a barů. Je tam také mimochodem kancelář místních aerolinek Air Swift. Co je na tom ale nejlepší, že tam skoro nejsou lidi a funguje tam z centra El Nida Jeepney schuttle a to zadarmo! Odjezdové místo je v centru El Nida, zeptejte se místních a oni vás tam navedou. Na rozdíl od Nacpan beach jsme tam neplatili ani nic za vstup.

Lio beach

Pláž, která má tři názvy

Pro někoho to může být dost zmatený, ale místní lidi v El Nidu jednu větší pláž rozdělili na tři a každá část pláže má svoje jméno. Proto můžete být zmateni, když já někomu doporučuji aby jel na Las Cabanas beach, ale přitom místní jí také říkají Maremeg Meg beach a teď nově dokonce Vanilla beach. Vlastně řidiči tricyklů už nabízí odvoz právě jen na Vanilla beach. Ostatní názvy půjdou pomalu do zapomnění. Vanilka asi zní nejlíp – no nevím.

Vanilla beach, El Nido

Důvod je ten, že se tam vybudovala jakási promenáda, na které jsou, nebo budou (dost prostorů tam je ještě prázdných) obchody či restaurace a bary, no a před promenádou u hlavní silnice je velký nápis Vanilla beach. Hned na začátku promenády u cesty je nově i Mc Donald. Vy co jste na Las Cabanas byli před několika lety byste to tam nepoznali a asi byste se slzou v oku vzpomínali, jak se tam šlo hezky po schodech.

Taky na tu pláž míří během dne více a více lidí (špička je odpoledne před západem slunce) a je tam i nový resort. Je tam vlastně na výběr teď už z několika hotelů, resortů. Nicméně nevím, jestli bych se tam ubytoval, protože i přes tu hezkou pláž by mě ten hluk a ty lidi asi vadily. Někteří tam chodí doslova jen kalit a to i pozdě do večera. Na pláži je totiž také několik restaurací a barů. Nicméně pokud máte rádi bydlení v resortu hned u pěkné pláže s možností si vychutnat drinky na lehátku a nevadí vám mít kolem sebe lidi, tak se vám tam líbit bude a to jsem zapomněl i na krásné západy slunce, které vás neomrzí ani když je tam budete pozorovat z terasy hotelu nebo z plážového lehátka každý večer.

Vanilla beach, El Nido

El Nido se postupně stále mění

Kdo by teď navštívil El Nido po několika letech, tak ho možná ani nepozná. Stále se tam bourá, staví a už tam přibylo dost nových dražších hotelů a některé mají i bazén na střeše dokonce s vyhlídkovým barem. Dost se změnila také promenáda na pláži, už tam neexistují vyskládané stoly a židle skoro do moře (při přílivu) a některé hotely či restaurace tam jsou zbourané nebo shořeli. V ulicích El Nida to hodně žije a občas jsem byl rád, že mě nějaký tricykl nebo motorka netrefila. Večer pak jsou proto nějaké ulice pro auta, tricykly a motorky úplně uzavřené. Občas si říkám, že to El Nido musí být nafukovací. Pak samozřejmě není divu, že má El Nido problém s užitkovou vodou a samozřejmě i s kanalizací. Ohledně vody před cestou do El Nida proto všem radím  – používat na pití a čištění zubů jen balenou vodu, nicméně ohledně jídla či pití nějakého drinku v restauracích jsem problém neměl, ale už nepiju na lodních výletech ani tu vodu z jejich kanystru, kde by měla být pitná voda. No a vždycky si můžete dát pivo 🙂 Musím zmínit také oblast Corong Corong, což je takové předměstí El Nida. To se změnilo také dost a pokud hledáte spíše klid bez lidí, tak tam je už taky docela šrumec, ale samozřejmě centrum žije o dost více.

Zátoka a centrum El Nida

Závěrečný pohled

Podle mě je El Nido velice specifické místo, které moc jinde na Filipínách neuvidíte. S pravými Filipíny má El Nido pramálo společného, protože tam uvidíte více bílých turistů než místních, je tam více zahraničních restaurací než místních kantýn a také ceny jsou tam na filipínské poměry vyšší. Přesto tam osobně rád jezdím, možná i díky té speciální atmosféře, kterou jsem jinde na Filipínách nezažil a no samozřejmě největší lákadlo El Nida je bacuitská zátoka, kde lze zažít jedny z nejhezčích lodních výletů nejen na Filipínách a nebojím se napsat dokonce i na světě. Na těch výletech jsem byl X krát jako průvodce a nikdy mě neomrzely, to snad ani opravdu nejde.

Výhoda El Nida ale je ta, že tam nepotkáte velké množství asijských turistů, protože Číňané a Korejci mají jiné oblíbené destinace jako je Boracay či Panglao. Řekl bych, že El Nido je opravdu spíše takovou Mekkou pro bílé turisty hlavně z Evropy. Není tajemstvím, že El Nido si užívají hlavně mladší ročníky turistů a celkově tedy i lidi, co mají rádi noční život a bary.

Pinagbuyutan Island, Tour B

Pokud máte hrůzu z hodně turistů, tak jak už jsem tu zmiňoval několikrát, zkuste se vyhnout úplně centru, ale za mě je to škoda, protože takovou unikátní atmosféru už jinde asi neuvidíte, protože Boracay či Pangalo je zase o něčem jiném. Minimálně bych zašel do centra alespoň na večeři nebo na drink. No a nakonec jsem četl nějaké názory na FB skupinách o Filipínách, aby lidi El Nido úplně vynechali, což by mě přišlo jako velká chyba pokud máte v úmyslu si naplánovat Palawan, ale někteří lidi bohužel nemají rádi kolem sebe víc jak 5 lidí. Problém pak je ten, že to berou vše jen ze svého hlediska a radí ostatním pak dost subjektivně.

Je jasné, že El Nido není asi úplně pro každého, ale doufám, že jste z článků o El Nidu pochopili, že jak si to El Nido naplánujete, tak ho budete i mít. Není to totiž jen o El Nidu, ale je to také o tom okolí severního cípu ostrova a hlavně té bacuitské zátoky. Doporučuji si dobře naplánovat co a jak tam uvidíte a kde si tam zařídíte ubytování, tak aby vám poloha toho hotelu vyhovovala (pokud chcete mít klid a s ohledem na výlety) a aby jste pro vás viděli to nejhezčí a případně se nebát utratit více peněz za privátní loď.

Facebook Comments