El Nido, Palawan

Není snad turisty, který by při návštěvě Palawanu nenavštívil El Nido, ležící na severu ostrova. Ani se není čemu divit, protože krásné fotky z El Nida, které jsou možné vidět na internetu, mluví jasnou řečí. Na fotkách již ale neuvidíte mnoho turistů, kteří dostali stejný nápad jako vy. Do Boracay má ale El Nido ještě zatím daleko – tedy z mého pohledu a to speciálně, když vám v tomto článku napíšu pár tipů, jak se turistům nejlépe vyhnout.

Čím El Nido tolik turistů přitahuje? V okolí El Nida a v Bacuitské zátoce je mnoho různých malých ostrůvků, několik tajných lagun či pláží, které můžete prozkoumat na lodi a na pevnině v okolí El Nida můžete na motorce nebo tricyklem navštívit pláže, kde skoro žádného turistu nepotkáte. Ale to není všechno, co tam můžete dělat. Na půjčené motorce můžete také navštívit horké prameny (hot spring), vodopády anebo jeskyni! Nebo si půjčte kajak a objevujte moře, ostrovy a pláže u El Nida také na kajaku. Mapka okolí El Nida je vložena na konci článku. V neposlední řadě je El Nido také známé skalnatým panoramatem vystupujícím z moře.

Krásu El Nida dokazuje také video, které jsem našel na internetu. Video je natočené z malého letadla a tak můžete vidět vše krásně z výšky. Navíc tam jsou také vložené podmořské záběry na korály.

Matinloc Beach, zdroj: Wikipedia

Aktivity v El Nidu

1) Island hopping (lodní výlety) jsou v El Nidu atrakcí číslo 1. Lodní výlety jsou v El Nidu celkem čtyři a jsou rozdělené dle abecedy A, B, C, D. Každý výlet je zajímavý něčím jiným. Tyto lodní výlety stojí mezi 1100-1300 pesos plus dalších 200 pesos musíte zaplatit za permit, který se platí vládě. Tento permit je platný na 10 dnů a můžete ho zaplatit cestovní kanceláři, přes kterou vyrazíte na lodní výlet. Na rozdíl od permitu se dají ceny výletů usmlouvat někdy i na 800-900 pesos, záleží na sezóně a také na tom, jak jste ve smlouvání dobrý. Tyto výlety většinou začínají od 9 hodin a končí po 4 hodině odpoledne. V ceně výletů je samozřejmě oběd na jednom z ostrovů.

Lze si také najmout loď jen pro vás a například za jeden den navštívit to nejlepší ze dvou nebo ze tří výletů. Zkuste se poptat na pláži v El Nidu nějakého kapitána, nebo si nechte poradit ve vašem hotelu, protože většinou někoho známého mají. Nejvíce populární mezi turisty jsou první tři výlety.

  • Tour A, aneb Lagoons and Beaches je známý lagunami – Small lagoon, Big lagoon a Secret lagoon. Na tomto výletě ale také ještě navštívíte Shimizu island a Seven Commandos beach.
  • Tour B, aneb Caves and Coves je zase známý jeskyní Cadugnon cave, Snake islandem a docela zajímavým šnorchlováním. Dále se během tohoto výletu navštěvuje Pinagbuyutan Island a Pangalusian island. Na tomto výletě také nepotkáte většinou moc turistů, protože tento výlet je prý až třetí nejlepší.
  • Tour C, aneb Hidden beaches and Shrines je mezi turisty asi nejpopulárnější z nabízených lodních výletů. Na tomto výletu navštívíte Secret beach, Hidden beach, Helicopter island nebo Dilumacad island. Tento výlet je také známý šnorchlováním u Star beach a úchvatným pohledem na moře a na panorama skal z vrchu Matinloc Shrine.
 • Tour D, aneb Island beaches je naopak nejméně populární lodní výlet mezi turisty, protože jde hlavně o návštěvu Cadlao islandu a jeho pláží. Někteří turisté si na Cadlao island dělají výlet na kajaku, protože od El Nida není daleko, respektive je co bych kamenem dohodil.

Pozor, od listopadu 2018  jsou změny v programu výletů! Více informací níže!

2) Kempování je v okolí El Nida možné na nějakém nesoukromém ostrůvku nebo třeba na pláži Nacptan. Například jedni kluci si tam mezi stromy natáhli jen houpací sít a plachtu. Zdravím Odru a spol. 🙂 Můžete si najít i jiné místo na kempování, ale osobně bych se však u místních lidí nejprve informoval, jestli tam je kempování možné. Některé agentury nabízejí dvoudenní výlety s noclehem na jednom z ostrovů. Ceny za ten výlet jsou však o dost dražší, nežli v Hundred islands, které jsem zmiňoval v minulém článku.. Další možností je se na odvozu domluvit s nějakým rybářem – tak aby vás i ráno odvezl zpět do El Nida.

3) Plavba na kajaku na moři patří mezi mé oblíbené aktivity. Také v El Nidu si je možné půjčit kajak. Dobré zkušenosti mám s El Nido Artcafe, kde je kajak k dostání. Když bude dobré počasí a jste zdatní v pádlování, tak můžete prozkoumat blízký ostrov Cadlao a jeho pláže.

4) Prozkoumávání okolí El Nida na motorce. Stejně jako skoro všechno v El Nidu, také půjčení motorky v El Nidu je dražší nežli kdekoliv jinde na Palawanu, respektive na Filipínách. Motorka na půl dne stojí 500 pesos, na celý den 700 pesos. Při půjčení motorky na více dnů lze cenu ještě usmlouvat dolů. Celkově však záleží na vašem umu smlouvání a na sezóně.

5) Nagkalit – Kalit Falls se nachází severně od El Nida a zabere to 20 minut času jízdy na motorce nebo tricyklem. K vodopádům se pak jde ještě dalších 40 minut pešky. Během túry k vodopádům se musí několikrát přebrodit říčka. K vodopádům to můžete zkusit na vlastní pěst, nebo přes nějakou cestovní kancelář. Pokud se rozhodnete na vlastní pěst, tak se doporučuje najmout nějakého místního Filipínce jako průvodce. Ještě upozornění nakonec – během filipínského léta (březen – květen) může být řeka skoro celá vyschlá, proto se poptejte na aktuální situaci místních ve vesnici, ze které se k vodopádům chodí a kde si také můžete najmout případného průvodce.

6) Makinit hotspring je ještě o něco severněji nežli výše zmiňované vodopády. Z hlavní cesty je to pak k horkým pramenům ještě zhruba 15 minut chůze. K cestě se doporučuje najmout místního průvodce, ale jestli je to fakt nutné nevím, protože jsem tyto horké prameny ještě nenavštívil.

7) Výšlap na skálu, nebo spíše šplh na skálu (bez provazu), ze které je nádherný výhled na El Nido. Tento výlet je prý náročnější a nedoporučuje se lézt nahoru na skálu během deště anebo po dešti, kdy je to dost kluzké. Během mé poslední návštěvy El Nida jsem tam chtěl jít, ale bylo po dešti a všichni místní mně od toho odrazovali a tak snad příště. Dá se najmout průvodce za 350 pesos v El Nido Artcafe, nebo se pro levnějšího průvodce poptejte u místních, protože si rádi přivydělají!

Výhled na El nido ze skály
Výhled na El nido ze skály

8) Nacpan beach je určitě jedna z nejhezčích pláží u El Nida. Tako krásná pláž se nachází zhruba 20 kilometrů severně od El Nida. Pokud máte rádi nádherné pláže a navíc skoro bez turistů, tak nesmí návštěva této pláže ve vašem itineráři chybět. Na pláži je také jedna restaurace, dále je tam také resort, tedy spíše chatky a jak jsem se už zmínil, tak se tam dá prý kempovat. Hned vedle Nacpan beach je Calitang beach, kterou můžete také navštívit. Nacpan beach je prý součástí Tour E (malý balíček pozemních výletů), nebo si na Napctan beach udělejte výlet na motorce. Poslední možností je pak tricykl, který by měl stát mezi 1000-1500 pesos (záleží, jak umíte smlouvat a na řidiči), s tím že tam na vás ten řidič počká. Pozor ještě na jedno – po dešti je cesta na Napctan beach velmi špatná.

9) Duli beach je úplně na severu ostrova a zhruba 40 minut jízdy od El Nida. Na této krásné a opuštěné pláži obvykle nikdo není, popřípadě jen pár místních. Pokud cesta na Nacpan byla pro někoho doslova boj, tak na Duli beach je cesta ještě horší. Na této pláži není restaurace a tak si jídlo a pití vemte sebou!

Duli beach
Duli beach

10) Las Cabanas beach se nachází 15 minut jízdy jižně od El Nida. Z centra se na Las Cabanas beach dostanete tricyklem. Řidiči tricyklů si účtují mezi 100-150 pesos (jedna jízda za celý tricykl). Na této krásné pláži se můžete najíst v jedné z restaurací, které tam můžete najít a jsou tam také dva resorty. Hned u této pláže se nachází také Zipline a tak můžete návštěvu této pláže s Zipline lehce zkombinovat. Z hlavní silnice je to k pláži ještě 5 minut pěšky. Této pláži se také říká Marimegmeg beach.

11) Calaan beach můžete najít nedaleko centra El Nida směrem na sever. Na této pláži je několik resortů a tak jestli hledáte více klidu, ale přesto chcete být nedaleko centra, tak by Calaan beach mohla být pro vás dobrá volba.

12) Corong Corong je poslední z pláží, kterou tu zmíním. Tato pláž se nachází u autobusového terminálu El Nida, zhruba 5 minut jízdy tricyklem od centra El Nida. Popřípadě si tam můžete udělat 25 minutovou procházku. Tato pláž sice není nijak výjimečná, ale rozhodně je hezčí nežli je pláž přímo v El Nidu. Podél této pláže je také několik resortů.

13) Mangrove Eco park El nido. O tomto parku často neví ani místní lidi, respektive neví, kde se přesně nachází. Osobně jsem tam nebyl, ale dle fotek to vypadá moc zajímavě. Tento park se nachází nedaleko Marimegmeg beach, kde se můžete poptat místních lidí na zbytek cesty vedoucí k tomu parku. Popřípadě si můžete v El Nidu najmout tricykla, ale ne všichni řidiči vědí, kde se tento park nachází. Každopádně vám to může vše usnadnit – řidič se bude ptát místních za vás. Vstup do tohoto parku je zatím zdarma.

Nacpan beach
Nacpan beach

Změny v listopadu 2018

Koncem roku 2018 nastaly v El Nidu velké změny, které mají pomoci k regulaci turistů na nejvíce turistických místech. Ty místa dostali status jako takzvané Premium Spots, kam mohou lodě jen pokud se rezervují den dopředu na přesný čas, dále za jeden den mohou turisté navštívit jen jedno toto místo a aby toho nebylo málo, pokud chtějí toto místo navštívit, tak musí turisté zaplatit navíc k ceně výletu extra 200 pesos navíc za každé toto místo. Zatím jsou tyto Premium Spots jen na Tour A. Jsou to Small Lagooon a Big Lagoon. V budoucnu do této kategorie prý přibude také jedno místo na Tour C (pravděpodobně Secret beach) a jedno místo na Tour B.

Teď je tedy výhodné si najmout privátní loď a během Tour C zajet také na Small Lagoon, nicméně musíte tento požadavek říct den předem a ještě záleží na té posádce nebo majiteli lodi, jestli tam s vámi pojednou.

Restaurace a bary

Pokud zvolíte ubytování v centru El Nida, budete mít na výběr z mnoha restaurací a barů. Jak už jsem se zmínil, tak v El Nidu je celkově dráž a to samozřejmě platí také ohledně jídla. Nicméně také v El Nidu je možné najít levnější jídelnu, kde jedí místní lidé. Osobně se mně moc líbily večeře v jedné z plážových restaurací nebo barů. Některé plážové restaurace vystavují na pult čerstvé ryby, kterou vám pak ugrilují.  A je to opravdu neskutečná dobrota.

Ohledně barů platí to samé, na výběr je tam toho dost a tak se nebojím, že by se někomu v tomto smyslu El Nido nelíbilo. Osobně jsem měl v El Nidu nejraději nějaký plážový bar s živou muzikou, ale také jsem navštívil El Nido Artcafe, kde je fajn atmosféra a také tam dobře vaří. V El Nidu je dokonce i jedna diskotéka, která se nachází v uličce vedle pláže. Pánové pozor – na té diskotéce si můžete najít bargirls, které tam sedí u baru nebo tančí na place. A abych nezapomněl, tak některé bary a restaurace mají odpoledne nebo k večeru takzvané Happy hour, kdy například za cenu jednoho piva dostanete dvě piva. Zde jsou tipy na restaurace:

1) Altrove je asi nejznámější restaurací v El Nidu. Jedná se o italskou restauraci a tak není divu, že tam většina lidí chodí na pizzu, která je dle ohlasů na TA opravdu výborná. Restaurace se otvírá až v 6 hodin večer a na volný stůl se čeká v hlavní turistické sezóně někdy až hodinu! Popřípadě si zkuste den předem udělat rezervaci. Cena za jídlo nebo pizzu je mezi 300-500 pesos. Když si tam objednáte pizzu, nezapomeňte obsluze říct, že chcete mít tu pizzu „Well done“.

2) Artcafe byla dříve a vlastně asi pořád stále je takovým střediskem turistů a i přes novou konkurenci se jedná stále o jednu z nejlepších restaurací v El Nidu. Majitelka této restaurace a cestovní kanceláře v jednom je Švýcarka a tak v menu uvidíte spíše evropské jídlo. Jedl jsem tam k snídani chleba, který mi připomněl domov, protože chutnal podobně jako ten český! Někdy mají v nabídce také řízek. V Artcafe je také příjemné posezení večer, kdy je tam živá muzika. V Art cafe si můžete také například půjčit kajak nebo zamluvit island hopping. Nicméně si myslím, že v pouličních cestovkách vás to vyjde levněji. A na závěr je třeba říct, že jen v Art cafe si můžete koupit letenku El Nido – Manila – El Nido se společností ITI. Pro víc infa prostudujte jejich stránky, protože toho nabízí opravdu hodně.

El Nido Artcafe

Ubytování

Kde se v El Nidu ubytovat? To je zapeklitá otázka, protože každý člověk má jiné preference. Někdo je rád dál od všeho dění, někdo zase naopak má rád místa, kde to víc žije. Každé má svoje pro a proti. Hostelů, hotelů a resortů je v El Nidu a okolí jako hub po dešti. Stačí se jen například kouknout na Agodu nebo na Booking.com a chytat inspiraci. Některé levnější pensiony ale nemají ani webové stránky a čekají na ty, co přijedou na blind. A naopak ty středně drahé hotely s výborných hodnocením jsou už dlouho dopředu zamluvené.

Poslední dobou lidé spíše preferují bydlet na plážích Corong Corong nebo Caalan a do centra El Nida dojíždějí nebo docházejí, ale jak jsem již psal, je to o tom, co preferujete. Lepší resorty jsou také na Marimegmeg beach, nebo dokonce na Nacpan beach, kde je k přespání připravených pár chatek se základním vybavením.

Dostávám také emaily, jestli je do El Nida dobré jet na blind. To je také inviduální. Někdo má rád vše již zařízené dopředu, někdo naopak rád zařizuje vše až na místě dle situace. Všechno má své výhody a nevýhody – na blind můžete ještě něco usmlouvat, nebo si vybrat nějaký levnější hostel dle svého gusta a ne dle fotek a recenzí na internetu, ale na druhou stránku v hlavní sezóně může být něco normálního těžké najít. Pokud cestujete jako parta na blind, připravte se na to, že v jednom hostelu nebo pensionu nemusí mít pro všechny volné pokoje.

Obecně v El nidu také ještě platí, že nejvíce penzionu a hostelů je v centrum El Nida nebo v přilehlých uličkách a čím jsou dále od pláže, tím jsou levnější. Další zajímavé a ne drahé resorty jsou také na Corong Corong beach. Na Agodě  a na Booking.com je okolo 100 hotelů na výběr a já vám teď dám pár příkladů na ubytování. Ceny jsou orientační a kdykoliv se můžou změnit!

1) Our Melting Pot hostel nabízí dormitory (sdílené) pokoje od 500 pesos a patří mezi ty nejlevnější a nejoblíbenější hostely v El Nidu. Cena je včetně snídaně. Tento hostel se nachází v centru El Nida.

2) Doublegem Beach resort se nachází na pláži Corong Corog a nabízí dvoulůžkové pokoje od 1000 pesos včetně snídaně. Tento hotel je od centra vzdálen zhruba 15 minut pešky.

3) Marina Garden Beach Cottages se nachází na pláži v centru El Nida. Dvoulůžkové pokoje jsou k mání od 1200 pesos.

4) Jack‘s Place je malý resortík s pár chatkami na Nacpan beach. V chatce na krásné pláži můžete přespat za 1200 pesos. Bookovat chatky můžete například na FB stránce nebo na emailu jack.place77@gmail.com.

5) Taiyo Resort Beach Cottages se nachází na Caalan beach v pěší vzdálenosti do centra. Cena za dvoulůžkový pokoj začíná na 2100 pesos.

Hidden beach
Hidden beach

Doprava do El Nida

Na Palawan do El Nida lítá z Manily a nově také z Cebu city a z Boracay malé vrtulové letadlo. Letenku si můžete booknout přes email na stránkách Artcafe. Pozor na váhový limit, který je v základu 10 kilo, nicméně je možnost si kila dokoupit. Tato letenka je však celkově drahá a tak většina turistů volí levnější způsob a to že si koupí letenku do Puerta Princesa a do El Nida použijí autobus nebo minivan. Do Puerta Princesa se denně lítá z Manily, z Cebu nebo dokonce z Iloila.

Už v letadle před přistáním do Puerta některé aerolinky nabízí minivan do El Nida za 700 pesos. Hned na letišti vás posadí do minivanu a hurá na sever do El Nida. Jako kdyby nic jiného než El Nido na Palawanu neexistovalo!

Pokud se rozhodnete zůstat jeden nebo dva dny v Puertu, tak autobusy a minivany vyráží do El Nida z autobusového nádraží San Jose. Cesta autobusem do El Nida trvá okolo 6-7 hodin a cena se pohybuje mezi 280-480 pesos. Záleží na druhu autobusu a sezóně, kdy v deštivém období bývají často akce. Autobusy do El Nida jezdí zhruba každou hodinu či každé dvě až do pozdního večera. Nejznámější autobusové společnosti na Palawanu jsou dvě – RoRo bus a Cherry.

Z terminálu San Jose vyráží do El Nida také minivany, které jsou zpravidla rychlejší než autobus a cestu do El Nida zvládnou častokrát i za 5 hodin. Cena se pohybuje mezi 500-600 pesos, záleží na sezóně nebo akci dané společnosti. Jedno stanoviště minivanů je také u letiště, z kterého cena bývá zpravidla 600-700 pesos. Popřípadě si lze objednat minivan na druhý den také přes váš hotel. Cena je v tomto případě bývá zpravidla 700 pesos. Asi nejznámější provozovatel minivanů na Palawanu je společnost Lexus schuttle. Poslední jízda minivanů do El Nida je zpravidla v 17:30 večer, viz jízdní řád.

Na autobusový teminál v San Jose se můžete dostat lehce tricyklem za 100-150 pesos, nebo levněji s jeepney, do kterého si můžete skočit v centru města na Rizzal street. Cesta s jeepney by měla stát kolo 15 pesos. Někdy však může být problém s vašimi zavazadly a řidič vás nemusí vzít, popřípadě bude chtít zaplatit i za vaše zavazadla.

V El Nidu je autobusový terminál u Corong Corong beach, asi 15-20 minut pešky od centra El Nida. Většinou tam však čekají již řidiči tricyklů a tak můžete využít jejich služeb. Terminál minivanů Lexus je nedaleko od autobusového terminálu.

Do El Nida se také můžete dostat lodí z Coronu nebo z Manily. Menší loď do Coronu vyráží každý den ráno a plavba trvá okolo 8 hodin. Nově v El Nidu funguje rychlejší loď společnosti Montenegro, která tuto trasu zvládne za 4 hodiny. Lístek stojí cca 1900 pesos. Popřípadě můžete využít velkou loď, která do Coronu vyráží každou středu v 7:30 a plavba trvá 9 hodin. Více informací o této lodi na stránkách Atienza shipping line, která tuto plavbu provozuje.

Pár tipů

  • Nejvíce turistů navštěvuje El nido mezi listopadem až březnem, kdy je na Palawanu takzvaná suchá sezóna.
  • Pokud však chcete ušetřit, nebo se vyhnout více turistům, tak zkuste navštívit El Nido mimo sezónu, kdy jsou tam ceny doslova poloviční, speciálně pak za ubytování.
  • Většina blogů píše, že je elektrický proud v El Nidu časově omezen. Od října minulého roku to již neplatí, protože El Nido má elektriku 24 hodin denně! Nicméně s výpadkem elektrického proudu musíte počítat, ostatně stejně jako všude na Palawanu a tak doporučuji mít sebou přenosnou nabíječku.
  • V El Nidu už je konečně bankomat, ale i tak doporučuji mít sebou dostatek hotovosti, protože ze zkušeností z Puerta, je občas najít těžké funkční bankomat. Rozhodně bych se tedy na ně nespoléhal! Jsou tam dva vedle sebe při vstupu do budovy vedle krytého basketbalového hřiště, je to naproti škole. Směnárna v El Nidu také je, ale nic moc kurz.
 • Nepoužívejte místní vodu z kohoutku na čištění zubů nebo na vyplachování úst!

Závěrem

Většině turistů s kterými jsem se v Puertu bavil se v El Nidu líbilo, někteří ale měli z El Nida smíšené pocity. „Je to tam moc hezké, ale je tam rušno a draho“. Nebyli asi na to všechno připraveni a naplánovali si El Nido možná jinak, než mohli.

El Nido se vám bude líbit tak, jak si tam vše naplánujete. Pokud vám nevadí turisté a ba naopak jste rádi v centru dění, tak se můžete ubytovat v centru El Nida a budete asi nadšený ze všeho. Pokud však máte rádi klid nebo nějaké to dobrodružství, tak si zkuste najít ubytování například na Corong Corong beach nebo na jiné pláži mimo cetrum El Nida, zkuste si zajistit lodní výlety na vlastní pěst a ne přes agentury, nebo kempujte na nějakém ostrově nebo pláži (tam kde je to možné) anebo si zkrátka půjčte motorku a prozkoumejte okolí El Nida. Můj osobní tip je plavba kajakem na moři! Jsem přesvědčen, že pak budete z El Nida nadšeni.

Jak je také z článku vidno, tak prozkoumání okolí El Nida včetně všech výletů je na několik dnů, ba možná i na týden. A proto si myslím, že na Palawan je dobré vyčlenit více jak 7 dnů anebo při další případné návštěvě Filipín navštívit Palawan znovu a to nejlépe včetně Coronu. Na druhou stránku chápu, že většina turistů má na návštěvu Filipín omezený čas a tak ohledně itineráře není snadné rozhodování. Pokud se článek líbil, prosím sdílejte 🙂

Mapu vloženou dole si můžete zkopírovat a pak ji lze do detailu zvětšit.

Mapa El Nida
Mapa severní části Palawanu
Facebook Comments

48 comments on “El Nido, Palawan

 • Linda , Direct link to comment

  Ahoj, jen doplním, že na Marimegmeg beach je k vidění božský západ slunce 🙂 A také, že na Nacpan beach si rozhodně půjčte takovou tu větší motorku, crossovou (nerozumím motorkám, tak jí nazývám já 🙂 ) a rozhodně ne takový ten městský skútr. My jsme ho měli, nevěděli jaká cesta nás čeká a píchli jsme 🙂

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj Lindo, díky za doplnění 🙂 Je to tak, ta cesta na Nacpan beach je nic moc a když zaprší, tak je cesta blátivá a samá louže. Se západem slunce také souhlas 🙂

  • Jana , Direct link to comment

   Po roce se situace moc nezlepšila..my nedbali doporučení a poslechli jsme domácí, která nás přesvědčila, že její skútr cestu na Nacpan beach hravě zvládne! Píchli jsme 2x a jednou nám špatně nasadili pneu, takže 3 návštěvy místních „servisů“.. a nebyli jsme zdaleka jediní.. takže skútr určitě ne! Servis je i přímo na pláži hned naproti posezení, které zasahuje do moře, kdyby někdo potřeboval 😉 Je tam i příjemný bar, kam už mnoho turistů nezavítá..

 • Ondra , Direct link to comment

  Ahoj, mel bych prosim dotaz ohledne bankomatu v El Nido…..nevis prosim, jestli je porad stejna situace, ze tam zadny neni?

  Dale jsem si jeste vzpomnel….je problem s vymenou EUR na PHP nebo je to v pohode nebo je lepsi si dovezt USD? Vybrat na letisti nebo je lepsi nekde mimo?

  Dekuji. Ondra

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj,
   V El Nidu bankomat stále není. Na letišti jsem s výměnou EUR neměl problém, jinde na Filipínách situaci až tak přesně nevím, ale každopádně mají raději dolary.
   Na letišti v Manile není špatný kurz, pokud máš ale čas jít mimo letiště, tak jsou o něco málo výhodnější banky nebo směnárny.

   • Marek , Direct link to comment

    Ahoj, pro budouci cestovatele – rijen 2017 – bankomat se v El Nidu nachazi, v centru u banky. Byli jsme v El Nidu o vikendu a bankomat nefungoval. Vypadalo to, ze funguje jen v tydnu ve chvilich, kdy ma otevreno i banka. Ze funguje je ale jiste – bylo kolem nej spousta papirku s potvrzenim vyberu. Bylo pro nas vubec zarazejici, ze s bankomaty je to konkretne zde tak nepochopitelne spatne – vzhledem k mnozstvi turistu, kteri zde chteji utracet penize, by se tu dalo vydelat meni i na bankomatu, ktery by klidne uctoval nesmyslne poplatky za vyber. Stastny vyber a lepsi pocasi, nez jsme meli my 🙂

 • Magda , Direct link to comment

  Ahoj Romane, do Puerto Princesa přiletíme 18:15, dá se ještě sehnat autobus do El Nida prosím?

  V kolik jede prosím poslední autobus z El Nida poté do Puerto Princesa? Chtěli bychom druhý den v Puerto hned po výletě A odjet do Puerto Princesa.

  Dá se prosím domluvit výlet typu C v El Nidu nějak dopředu? Pokud by byl autobus, tak bychom dojeli v noci a rádi bychom hned ráno vyrazili na výlet kdyby to šlo, nebo jestli se dá sehnat i ráno třeba kolem 8 ráno 🙂 Díky moc.

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj,
   jízdní řád autobusu máš tady: http://www.phbus.com/cherry-bus/
   Popřípadě mohu zajistit z letiště do El nida minivan, který vyráží kolem 19:00 hodiny a tak byste v El nidu byi něco po půlnoci. Pozor na dvě věci. Někdy je ten poslední poslední autobus plný, speciálně pak v sezóně o víkendu a pozor taky na to, že některé hostely nemají otevřenou recepci 24 hodin denně! Tzn si předem zjistěte, jestli je možné v tom vašem vytipovaném hotelu se takhle pozdě ubytovat.
   Výlet v El Nidu taky můžu zajistit, stejně tak minivan z El Nida do Puerta po výletu. Odjezd kolem 19:00 hod. V případě zájmu mě prosím pošlete email na: zivotnafilipinach@gmail.com

 • Petr , Direct link to comment

  Ahoj Romane.

  Díky za perfektní stránky, moc pomohly. Doplňuji aktuální info ohledně bankomatů v El Nidu. Jsou tam teď dva vedle sebe při vstupu do budovy vedle krytého basketbalového hřiště, je to naproti škole.

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj,

   díky moc! Jsem zaslechl, že už tam je bankomat, ale nebyl jsem si jistý, přeci jen, do El Nida nejezdím každý pátek 🙂 Doplním to v článku.

   • Zdenek Zara , Direct link to comment

    Byli jsme v EN v polovině prosince, bankomaty jsou, ale dost často nefungovaly. Taky problém s kartama. Nebrali Mastercard ani Maestro od Rakouské Sparkasse, české Visy ano.

    • Bára , Direct link to comment

     Teď už jsou v El Nido minimálně čtyři bankomaty. Kromě těch, co zmiňujete ještě v uličce u přístavu jsou dva od Bank of Philippines.

     Jen doplním, že v Mangrove Eco Park už je vstup za 50 Php na osobu.

     • bugr , Direct link to comment

      dnes jsem tam ůrojížděl a fronta u těch dvou bankomatů asi 20 lidí, nevím kde jsou ty další dva, fronta byla jednu ulici od pláže.

 • Vojta , Direct link to comment

  Ahoj,

  Taky nějaký update, při půjčování motorky, ihned na benzinkua dotankovat plnou..stalo se nám jednou takhle odpoledne, že nebyl benzín a museli jsme kupovat ve skle u stánku, to tam má kde kdo..ale za 70PHP/litr, jinak na benzince 40PHP/litr.

  VAN z ElNida šel uhádát v pohodě na 350PHP za osobu, jen je potřeba dojít na busák den předem a večer,kdy tam není tolik lidí, a s holkou se šlo v pohodě domluvit, zaplatili jsme bokem..na lístek napsala původní cenu 500PHP. Mám kontakt, tak můžu předat.

  Kayak na celý den šel usmlouvat rovněž na 350PHP, všude nabízí za 500PHP, rovněž motorka..standardní cena 700PHP, dostali jsme se na 600PHP.

  Osobně se mě víc líbil Port Barto, Island hopping s obědem za 500PHP, v El Nidu cca za 1200PHP.
  Byli jsme tam i s čechama kteří si půjčili motorky na 9 dní a jezdili si všechno sami na motorkách – 150CC, Enduro za 4500PHP v Puertu Princess.

  • Martin , Direct link to comment

   Ahoj Vojto,

   za pár dní cestujeme z Puerto Princesa do El Nida a kontakt na slušný VAN by se hodil. Pošli dík

   • Roman , Direct link to comment

    Ahoj Vojto, jel jsi z El Nida do Port Bartonu? V kolik hodin nejpozději se tam dá dostat? Nejraději bych jel večer z El Nida, hned po příjezdu z výletu, ale nevím, jestli tam ještě něco jede.

  • bugr , Direct link to comment

   upgrade ceny benzínu, teď 64php u benzinky, 20% dražší proti Boholu, Cebu, Pangasian kde jsem byl., Jnak motorky stejně, skůtr mi tu nabízeli za 500 na jeden den, bral jsem enduro za 900. Asi vyhozený prachy když jsem viděl na čem lidi dojedou na Nacpan 🙂 Jinak mi tu místní tvrdí, že ve stánku je benzín za 60, v půjčovně mi nabízel za 50, to sem asi pašujou od Arabů nebo nevím.

 • Dan , Direct link to comment

  Ahoj, za pár týdnů letíme do Palawan do PP. Odtud plánuji jet na chvíli za klidem do Port Barton. Můžete mi poradit cestu? Stačí nějak orientačně 🙂 Děkuji a mějte se fajn

 • Ondřej Német , Direct link to comment

  El Nido = špinavá hnusná díra světa. A to jsme ještě bydleli v lepším hotelu!! (Napsal jsem to ještě slušně)

 • petr , Direct link to comment

  El Nido samo o sobe nic moc ale pokud se nebojite jezdit na motorce tak okoli do 20 km naprosta pecka jedny z nejkrasnejsich plazi na na nasi planete a hlavne budete tam samotni (prumer na plaz tak 5 lidicek) na duli i nacpanu je restaurace na duli ji ma Holandan tak kdo byl nekdy na Filipinach tak vi ze je sakra rozdil jestli vas obsluhuje beloch nebo prislusnik nejlenosnejsiho naroda v cele Asii .

  • bugr , Direct link to comment

   S tou obsluhou nějak nemůžu souhlasit, když chci bělocha tak jedu na Mallorcu. Jsem na Filipínách tak chci místní putyku, jinam nechodíme, naprosto bez výjimky. A fakt žádný problém, když něco chci tak si řeknu, navíc nejsem na závodech 🙂
   Jinak Okolí El Nida je docela hnus, jsme dnes jeli z letiště El Nido a je to tu všude rozkopaný, asi se bude hodně stavět, prach a bordel. A zarazily mě ceny benzinu, o 20% dráž něž místa kde jsem by do teď… Samozřejmě u toho skůtru to člověka nezabije jen to rozdíl velikej.

 • Wojta , Direct link to comment

  Taky nejaky update:
  – bydleli jsme na Corong Corong beach. Byla tam pohoda, dalo se i koupat, par resortu. Ubytovani jsme byli v Tres Verdes. Ubytko jakoz takoz. Hodne fajn ale lide (rodinny podnik) taky nam sefik domluvil lodku a s dalsima 5 lidma jsme jeli na private island hoping. Doporucuuju si to takhle zaridit. Zastavite se kde chcete, vyjde vas to o polovinu levneji! Koupili jsme si ryby na mistnm marketu, na lodi ci plazi ugrilovali. Zustali do zapadu slunce na jedne krasne plazi. Fakt prima!

  Obecne ElNido nic moc…draho, turistu po …. ale ten Island Hoping je pekny.

  Maly tip na zaver. Chtel jsem usetrit par PHP a po prijezdu do princesy jsem se vydal na autobusovy terminal, kde jsem chytl Cherry bus (nebo roro bus) jedouci do ElNida.
  Bus sice klimatizovan ale jel do ElNida pres 8h! Des a hruza. Stal 400 PHP.

  Zpet jsme jeli minivanem, cena 420PHP( usmlouvali jsme z 500PHP). V puerto princesa na letiste primo dojel za 4h 10 min (jel jak hovado). takze opravdu si priplate treba 50 nebo i to kilo a jedte vanem primo z letiste do ElNida. Ten bus byl sileny a zbytecne tratit 4 hodiny. My dojeli az pozde vecer, unaveni, jeste jsme hledali ubytko. Pokud mate ovsem hoodne casu, ten bus byl v pohode na druhou stranu…ale jelo to hrozne dlouho.

  Cheers!

  Pujcili jsme si s kolegou motorku (jen jednu pac draho – usmlouvali jsme na 600PHP nejakou 150 ccm hondu). Jeli jsme na Nacpan beach. Moc hezka!! opravdu krasna dlouha a siroka plaz s minimem lidi. Doporucuju.
  Dale jsme zavitali na Duli beach.. no co na to rict. Zaplatite 50 php kazdy pri nejake brane, poplatek za nejakou udrzbu silene hrbolate cesty a nemile prekvapko nas cekalo o 20 m dale kde dalsi poplatek za prujezd soukromym pozemkem. Zena neprijemna, rikali jsme ji ze si chceme jen plaz vyfotit a jedem dal. Nedala se. Plaz nic moc..odjeli jsme pryc.. Dlemeho nazoru tam ani nejezdit. Nacpan je mnohem hezci a free!

  Projeli jsme cast poloostrova na jedne motorce dva. Nedoporucuju. Bud si pucte dve motorky nebo se na to vyprdnete. Dle meho nazoru je tam par hezkych vyhledu, ale obecne je cesta v katastrofalnim stavu. Obcas dokoncene useky cesty, zbytek sterk nekdy docela velke diry. Na jedne masine to bylo o hubu.Chytli jsme i defekt atd.. Oplati se zajet urco na Nacpan a pak pod El Nido asi Marimegmeg beach. taky pekna, je tam barek, vic turistu, pohodicka.

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Dovolim se mit proti nazor. Na obou plazich jsem byl pred tydnem. Ano, na Duli beach se musi platit dohromady 100 pesos na osobu, ale pry je to na udrzbu a na stavbu nove cesty. Cesta tam byla dobra, i na skutr, bylo videt velke zlepseni a ze na tom opravdu delaji, znam mnohem horsi cesty. Ja vam nevim, ale kolik zaplatite za vstup do bazenu nebo do Aquaparku v Evrope? Tech 50 kc mi tedy moc neprijde. No a nakonec moji klienti meli radeji tuto plaz nezli Nacpan, prisla jim hezci.

   Nacpan beach take neni free, ale plati se 50 pesos. Na teto plazi bylo mnohem vice lidi, bylo tam ale nekolik stanku s jidlem a po leve strane krasna vyhlidka na tu dvouplaz. Obe tyto plaze maji tedy neco do sebe a jsou obe hezke a za vylet to stoji.

   Mym klientum se El Nido libilo moc, byli jsme ubytovani na Coron Corong, kde moc turiste nebyli videt. Kazdopadne diky za postrehy! Jak je napsano v clanku, El Nido mate takove, jak si ho udelate a samozrejme ne kazdemu turistovi se tam musi zakonite libit.

 • Tereza , Direct link to comment

  Ahoj, chtěla bych se prosím zeptat, když jedete na výlet lodí a vezmete si s sebou foťáky, peníze a doklady, lze je nechat při koupání/šnorchlování v lodi? Mám strach, aby se mi neztratily, resp. aby je někdo z lodi neukradl… Nechat vše v dřevěné chatce se mi taky nezdá jako nejbezpečnější. Díky za radu

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Dobry den, ja si je vzdycky beru sebou na lod, kapitan a pomocnik se nic ukradnout neodvazi a naprosta vetsina turistu jde prece snorchlovat s vami. Nikdy se mi nic neztratilo. Na plaz si klidne tasku vemte sebou, ale dle meho bezpecnejsi to je na lodi.

 • 6 nejlepších hotelů v Puerto Princesa, Palawan – Život na Filipínách / Blog o Filipínách , Direct link to comment

  […] V tomto seznamu jsou jak levné hostely, tak i lepší hotely. Na zmiňované Agodě se pak můžete podívat na mnoho dalších hotelů, resortů, které jsou seřazené dle ceny a referencí od lidí. Tento článek jsem se rozhodl napsat, protože se mě na to ptá strašně moc lidí. Můžete také i Vy do komentářů doporučit hotel, pokud jste v Puertu již byli a nějaký hotel se vám líbil. Více fotek a další informace naleznete vždy v odkazu na Agodu u zmiňovaného hotelu. Hotely, které doporučuji v El Nidu, jsou napsané v článku o El Nidu. […]

 • Radoslav Pucik , Direct link to comment

  ja som pisal Email, a neviem ci Vam prisiel. alebo nemate len cas 🙂 ak sa vam da skuste pozriet email schranku. mozno to hodilo do spamu.
  dakujem

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ano, vidim ten email od vas, ale bohuzel nemuzete cekat, ze vam hned odpovím (email jste mi poslal pres 17 hodinami). Ja jsem ted mimo Palavan v Banaue v horách jako pruvodce a bohuzel mam cas jen chvilku po vecerech a chodi mi X emailu denne. Takze prosim strpeni.

 • Terez , Direct link to comment

  Ahoj Romane,cele super☺️…tolko uzitocnych a k veci info,za ktore ti dakujem☺️☺️☺️!…len mam dilema a uz ho musim rozlusknut,cas nepusti😏.Palawan alebo Bohol alebo…?!😉…mame letenky na 8noci 27.1-4.2.2017…a stale sa nevieme rozhodnut,radi by sme si uzili raj na filipinskych plazach,zazili tradicnu filip. stravu na ulici,pripadne jeden,dva zaujimave vylety,inak bozsky relax😜…pripadne rada na ubytko,najlepsie asi chatky na plazi?…paci sa mi tvoje ponatie Filipin,tak si rada necham poradit👍.dakujeeeeem Terez

  • Dan , Direct link to comment

   Terez, zkusím poradit já.. před týdnem jsem se vrátil, byli jsme s přítelkyní 3 týdny. Chtěli jsme Palawan i Bohol. Nakonec jsme dali jen Palawan. Organizačně, finančně i časově by nás ten přesun stál ca. 2 dny a ca. 3tis.Kč na osobu (minivan+letenka+loď).
   Pokud jedeš jen na 8 dní, vyber jen jedno místo. Filipíny nás uchvátili a chceme se vrátit, Palawan už máme, takže pak na Bohol a Cebu. Doporučuji ti Palawan. Roman mi bude oponovat ale jeďte do El Nida. Výlety (island hoping) na pláže a laguny, na skůtru na nacpan beach, kajakem na Cadlao, trad.jídlo.. vše co chceš tam najdeš. Akorát bude ale sezona, tak se připrav na dav turistů. My to měli ještě v klidu. Co se týče ubytka, bydleli jsme v Rico´s Cottage, je to u pláže, s balkonem a výhledem na pláž. 1000ps na noc. Ubytko mimo pláž a bez výhledu bych nechtěl, když už tam člověk jede, chce se probudit, vyjít na balkon a vidět pláž:)) Opakuji, bude sezona a sehnat takové ubytko bude asi problém. Doporučuji si sehnat na první noc něco přes Agoda a druhý den vyrazit podél pláže a ptát se a ptát se. Bez ostychu, filipínci jsou moc milí lidé a „chtějí kšeft“ takže se hlavně nebát ptát se. Každopádně ať už to dopadne jak to dopadne, Filipíny si moc užijete, věřím v to:)! PS: bez repelentu ani ránu! Mojich ca.300 štípanců z výletu na Nacpan beach by mohlo vyprávět :)))

   • Marek , Direct link to comment

    Ahoj, môžem sa spýtať odkiaľ je možné ísť kayakom na Cadlao? Požičať ho klasicky napr. v artcafe a ísť odtiaľ alebo existuje požičovňa bližšie ku Cadlao?

    • Roman Mudroch , Direct link to comment

     Ahoj, kajak si muzes pujcit na te hlavni plazi v El Nidu, skoro vsude ho nabizi za 500 php na den. V Art cafe maji nejlepsi kajaky, ale take nejdrazsi, tusim 800 php na den.

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj,

   dekuji Danovi za pomoc a skoro se vsim s nim souhlasim. Ja mam El Nido take rad i presto ze je tu vice turistu a je to tu drazsi. Zrovna ted tu jsem. Na 8 dnu take doporucuji jen jeden ostrov a to Palawan. V Puertu muzete dat jeden az 3 vylety (podzemni reka a treba bejaky muj specialni vylet) a zbytek El Nido. Na jednu vsak pozor, pokud chcete ubytovani hned u krasne plaze, kde se da koupat, to na Palawanu moc nenajdete. Nicmene jak psal Dan, moznosti bydleni u plaze je hodne, za koupanim vsak musite kousek popojit na Las Cabanas beach, nebo vyrazit na motorkach na Nacpan beach, nebo pujceni kajaku, nebo krasne lodni vylety.

 • Ondrej , Direct link to comment

  Zdravim vsechhny…..rad bych vas poprosil o radu….v pulce Unora letosniho roku vyrazim s tatou a kamaradem na Palawan.Budeme tam cca 14 dni a jedeme uplne na blind,ta mam v planu si pujcit na ostrove auto.Ma nekdo nejake zkusenosti?Moc dekuju…Ondrej

   • Ondrej , Direct link to comment

    Ahoj,omlouvam se,ze reaguju trosku pozdeji na tvuj prispevek…….mel jsem na mysli jake auto je ideal si pujcit.Je to samozrejme o penezich,koukal jsem na ceny a mam pribliznou predstavu o moznostech.Chtel jsem puvodne Suzuki Jimmy ale bohuzel ho v terminu kdy letim na Palawan je obsazen,tak mam zamluveny Nissan Almera,ale jelikoz chci projet Palawan jak to pujde,viz treba mista jako je Port Barton nebo Nacpan beach atd.tak se chci zeptat,jestli se na takova hodne odlehla mista timto autem dostanu.Diky……P.S…rezervace na auto neni uplne zavazna,tak kdyby jsi mel nejakou rozumnou nabidku…..sem s ni….;-)

 • geomineral.ru , Direct link to comment

  My sme si na Palawane vybrali El Nido. Dlho sme zvazovali, kedze malo punc najturistickejsieho mesta, no nas vyber nelutujem. Skor naopak, odporucam ho kazdemu.

 • orf , Direct link to comment

  moje postřehy 02/2018
  El nido pěkný, na pláže jsme jezdili motorkama(za 500/den).
  Jenom pozor byla tu na cestě při výjezdu z města jeden den policie a kontrolovala jestli jsou motorky z ofiko půjčovny co platí poplatky. Samo sme někteří neměli, tak nás s papírem obrátili. Zajeli jsem zpět do půjčovny a boss jel s námi a s policií vše „jakosi“ domluvil. Ale jednu motorku jsme prostě museli vrátit a hledat jinde. Tj bylo to delší zdržení. Poznat se to má tak že máte na předku moto samolepku s názvem a číslem půjčovny.
  Výlet sme nakonec žádný nestihnuli neb 2 dny se nejezdilo(vlny) a poté sme nenašli odpovídající ubytko(6 osob)
  tj. je třeba si opravdu předem při skupině zajistit ubytko!
  Internet byl docela problém spíše to nefachalo než jelo.
  Cesta z Nida do Puerta sme si najali VAN jenom pro nás za cenu 3tis pesos což je 500 na osobu za 4,5h prostě luxus. Na nádraží se o nás dost handrkovali. :-))

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Dík za info ohledně motorek, uz mi to take nekdo rikal, zajimavy, ze v Puertu s tim problemy nejsou, ale El Nido je proste jine nez zbytek Palawanu. Ohledne ubytovani, tak jsem rad, ze se potvrdilo, co pisu a radim uz delsi dobu, tzn trend jezdeni na blind je uz pryc a casto naopak pres internet clovek sezene levnejsi ubytovani, nez na miste. Ohledne vanu, tak jste meli stesti, asi nemeli zrovna ten den dost lidi, ale bezna cena je 4500-5000 pesos za minivan a kdyz je clovek neznaly veci, tak zacinaji i na 6000 pesos. Ono uprimne, za 3000 pesos se jim to skoro ani nevyplati (draha nafta), takze budto jste jeli s nejakou herkou, nebo jste narazili opravdu na nejake zoufalce a nakonec take mozna zalezi, kdy jste vyrazeli. Vy jste treba nemeli co ztratit, maximalne byste zaplatili vic nebo jeli klasicky s jinymi turisty a prijeli pozdeji do Puerta, ale kdyz potrebujete na cas nekde byt, tak to tak jednoduche neni.

 • PeFu , Direct link to comment

  Ahoj, máte zkušenost s leteckou dopravu z Puerto Princesa do El Nida (kolik stojí, jak často lítá atd)? Kamarádka mi říkala, že doprava busem je šílená, tak zvažuji leteckou dopravu. Děkuji za zkušnosti

  • bugr , Direct link to comment

   Před týdnem jsem to letěl obráceně, do El Nida jsem letěl z Cebu. Ta cena se dost hýbe, teď to lítá jednou denně. Já kupoval první letenku za 2470 + poplatky, daně. Takže reál asi 3500. Den předem. Chce to fakt denně sledovat,hodně se to hýbe. Jinak je to 25 minut, od hotelu do Puerto Princesa to trvalo 2 hodiny a 5 minut.

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj, ohledně dopravy busem nebo vanem z Puerta do El Nida záleží na několika věcech jak se sejdou. Řidič, kolik lidí s tebou jede a tak. Samozřejmě pak záleží na tom dotyčném, mě to třeba problém nedělá, někomu ale ty 4.5 hodiny přijde hodně. Nakonec pak taky záleží na ceně, protože většina lidí není ochotná dát 3000 pesos a co jsem pochopil tak maximální váha zavazadla je 10 Kg plus 7 kg příruční zavazadlo. Koukni na aktuální ceny letenek na web aerolinky, která tento let provozuje.

   https://air-swift.com/

   • bugr , Direct link to comment

    No s tím zavazadlem je to pokaždý jinak. Z Ceb jsme měli každý 20kg v ceně. A z El Nido do PPS jsem zavazadlo neměl vůbec ale nějak jsem si to neuvědomil. Na čekinu mi to paní mile sdělila, koukám a fakt ho nemám na letence. Moje přítelka měla 10kg v ceně, jsem na ní byl asi štědrý.
    Vyřešili to po Filipínsku. Můj odbavený kufr letěl na její letenku a její kufr jsme si prostě vzali nahoru bez nějakého doplatku, evidentně nechtěla paní na čekinu řešit nějakou platbu nebo problém 🙂
    Jinak na odletu je tam občerstvení, kafe, studený pití a něco sladkýho k jídlu.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *