Úvodní stránka Fóra Obecná diskuze o Filipínách Dengue na Filipínách

Aktuálně je na stránce zobrazen 1 příspěvek (celkem z 1)
  • Autor
    Příspěvky
  • #4945
    Roman Mudroch
    Správce

    Někteří z vás jste si asi v mediích všimli, že na Filipínách letos (v roce 2019) vzrostl počet případů horečky Dengue skoro o 100% a místní úřady vyhlásily dokonce stav epidemie. To člověka nahlodá a říká si, jestli nemá plávanou cestu na Filipíny zrušit nebo místo uvažovaných Filipín letět na dovolenou raději jinam. Problém s narůstajícími případy této nemoci hlásí nicméně také Malajsie, Vietnam, Indie, Bangladéš, zkrátka celá JVA. V následujících řádcích se dozvíte více informací ohledně této nemoci a koho a kde nejvíce komáři mohou nakazit.

    Jak se horečka Dengue projevuje a příznaky

    Začátek vypadá jako klasická chřipka, to znamená horečka, bolesti kloubů, únava, nicméně navíc se ještě může objevit vyrážka. Kolem 80% lidí, kteří se nakazí touto horečkou ani vlastně neví, že horečku Dengue mají nebo měli, protože průběh je jako u klasické, ale ošklivě probíhající chřipky. Jen přibližně u zhruba 5% nakažených osob má nemoc závažnější průběh a nízký počet nakažených osob je dokonce ohrožen na životě a umírá. Tyto lidé samozřejmě musí do nemocnice, kde jsou i několik dnů. Nejvíce na horečku Dengue umírají malé děti, u kterých je největší pravděpodobnost, že nemoc propukne tou vážnější formou.
    Pokud tedy během cestování po Filipínách dostanete horečku a zhruba do dvou dnů nezmizí, tak co nejdříve navštivte nemocnici nebo nějakou kliniku a na počkání vám z vaší krve zjistí, jestli horečku Dengue máte nebo ne. Více infa na Wikipedii.

    Jak se před touto nemocí chránit

    Na horečku Dengue již existuje vakcína vyvinutá jednou francouskou firmou, nicméně ještě není volně v prodeji, protože se stále testuje, ale co je zajímavé, tak právě Filipíny jsou první zemí, kde tuto látku dali několika tisícům dětem ve školách, avšak záhy zjistili vedlejší účinky a tak s očkováním přestali.
    Jediná možnost jak se před touto nemocí se chránit je tedy používání repelentů, používat moskytiéru tam kde je třeba, to znamená když budete spát v chatce bez oken nebo bez sítí v oknech, nebo venku pod širákem. Komáři nejvíce útočí se setměním a jdou hlavně na kotníky. Důležité je také vědět, že většina infikovaných komárů horečkou Dengue lítá hlavně přes den. To je pravý opak než u Malárie, kterou přenáší komáři lítající hlavně v noci. Doporučuje se jíst také multivitamíny, protože dobrá imunita snižuje riziko, že horečku Dengue dostanete. No a nakonec se doporučuje před setměním, kdy komáři štípou nejvíce nosit dlouhé kalhoty.

    Je bezpečné na Filipíny teď jezdit?

    Dle mého názoru určitě ano, sám tam vlastně většinu roku bydlím a nemám ohledně této nemoci strach, nicméně bych na Filipíny nejezdil s malými dětmi do tří let, kteří na tuto nemoc právě nejvíce umírají. Celkově se ale dle mého turisté nemusí tak bát, protože:
    – Většina nakažených Filipínců nepoužívá repelenty (celkově málo Filipínců repelenty používá).
    – Většina nakažených žije v chatrčích bez oken nebo v oknech nemají sítě.
    – Většina nakažených žije v džunglích nebo u zdroje vody (řeka, jezero) a na místech, kde je hodně zeleně.
    – Většina těžkých průběhů této nemoci a úmrtí je u malých dětí.
    V jednom článku jsem psal, že šance nakažení horečkou Dengue je jako výhra ve špatné Sportce. Ta šance nakažení je teď samozřejmě o něco vyšší, ale pro turisty dodržující zmiňované rady stále ne tak vysoká, abych se na Filipíny, potažmo do jiných států JVA, kde tato nemoc více propukla bál cestovat. Počet horečkou Dengue nakažených osob se pohybuje poslední roky jak na houpačce například poslední velký nárust byl v roce 2016, poté počet nakažených osob klesal a teď dosáhl opět jakési špičky. Není to jen můj názor, četl jsem i nějaké diskuze expatů žijící na Filipínách, ale rozhodnutí je samozřejmě jen a jen na vás!

Aktuálně je na stránce zobrazen 1 příspěvek (celkem z 1)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.