Honda Bay, Palawan

Honda Bay je záliv nacházející se severně nedaleko od Puerta Princesa. Originální název je však Hunda bay. Na nynější podobu to změnili američané, kteří Filipíny v minulosti kolonizovali. Místním se nový název pravděpodobně tak zalíbil, že zůstalo u názvu Honda bay i po získání nezávislosti.

V okolí zálivu je několik ostrovů, ale jen pár z nich je možné navštívit. Výlet na ostrovy (island hopping) je možný si zamluvit v Puertu v jakékoliv cestovní kanceláři anebo si lze najmout loď v přístavu Honda bay. Já jsem Hondu Bay navštívil minulý týden celkově už po třetí a podruhé s cestovní kanceláří. V následujících řádcích popíšu krátce ostrovy, které je možné navštívit, dále potom výhody a nevýhody výletu na Hondu bay na vlastní pěst a nakonec dopravu na Hondu bay. Více fotek z Honda bay můžete nalézt v galerii.

Ostrovy

1/ Pandan island je asi můj nejoblíbenější ostrov v zátoce. Na tomto ostrově si připadám jak v ráji. Pandan má totiž krásnou pláž s bílím pískem a krásnou barvu moře. Můžete si tam například nechat dát hodinovou švédskou masáž jen za 350 pesos, půjčit si kajak, užívat si moře, nebo se jen opalovat na lehátku.

Nově jsou na Pandan islandu také motorové čluny, které si můžete půjčit za 1500 pesos (na 15 minut). U tohoto ostrova se můžete také potápět a to bez předchozích zkušeností s potápěním! Diving shop, který tuto atrakci nabízí má kiosek přímo na Pandan islandu. Cena ponoru je 1800 pesos. Zahrnuje to zhruba 20 minut instrukcí před potápěním a poté zhruba 35 minut ponoru. Ponor se neprovádí z lodi jak je obvyklé, ale z pláže. Začátečníci se potápějí maximálně do 12 metrů. Cena také zahrnuje 2 videa a hodně podvodních fotek.

K pronajmutí tam jsou také cottage za 600 pesos, pokud tam budete s cestovkou, má celá skupina turistů jednu cottage v ceně výletu. Pronajmout si také můžete stolek se slunečníkem za 300 pesos. Na Pandanu je i stylový bar, za oběd tam zaplatíte 180–200 pesos, za pivo 80 pesos. Vstupní poplatek na Pandan se bohužel zdražil na 800 pesos na osobu a proto jsem tam již delší dobu nebyl. Cena je ale prý včetně oběda.

2/ Starfish island je zajímavý ostrov, kde stejně tak jako na Luli islandu můžete vidět mangovníky. Ačkoliv pláž tohoto ostrova je písčitá, tak vstup do moře je kamenitý, tak si nezapomeňte sebou vzít boty do vody. Opravdu jen kousek od břehu jsou zajímavé korály s mnoho rybkami a tak o Starfish islandu můžu říct, že je dobrým místem k šnorchlování. Kvůli malé hloubce si dejte během šnorchlování pozor, speciálně při odlivu se můžete lehce zranit o korály. Jak napovídá název ostrova, tak v moři kolem ostrova nebo na ostrově můžete spatřit několik druhů mořských hvězdic. Na ostrově je také mini obchůdek kde si můžete koupit občerstvení, například pivo za 70 pesos nebo nealko. Vstupní poplatek na ostrov je 50 pesos.

3/ Pambato reef jak napovídá název, není ostrov, ale je to větší korál a vynikající místo místo na šnorchlování. Pambato reef poznáte snadno díky velké želvě, která plave na moři. Nebojím se napsat, že na Pambato reef jsem zažil jedno z nejlepších šnochrlování na Palawanu. Vstupní poplatek je 50 pesos.

4/ Luli island je zvláštní v tom, že je vidět jen při odlivu. Během velké vody jsou vidět jen mangrovníky, chatrče a skokánek do vody. Luli island se pro mě stal oblíbeným právě díky možnosti skákání do moře. Vstupní poplatek je 60 pesos.

5/ Cowrie island je podobně jako Pandan island tropický ráj. Tento ostrov jsem navštívil při mojí první návštěvě Honda bay, ale bohužel jsem ztratil všechny fotky. Nemusíte ale zoufat, fotky a veškeré další informace naleznete zde. Stejně jako na Pandanu si tam můžete půjčit kajak, nechat dát masáž atd. Nechybí tam také restaurace a bar. Vstupní poplatek na ostrov je 75 pesos.

6/ Dos Palmas je možná úplně nejhezčí ostrov který jsem na Honda bay navštívil. Je podobně krásný jako Pandan island a navíc tam není moc turistů. V tomto tropickém ráji je postavený resort a tak pokud jste na Filipínách na svatební cestě, je tento ostrov pro Vás jak dělaný! Při naší návštěvě v únoru tohoto roku jsme tam byli skoro sami. Na ostrov lze také podniknout jen jednodenní výlet za 2000 pesos a tak pokud nemusíte moc turistů, Dos Palmas by mohl být tem pravý ostrov pro vás. Hlavní nevýhoda je však drahý vstupní poplatek na ostrov.

Masáž na pláži, Pandan island
Masáž na pláži, Pandan island

Na vlastní pěst nebo s cestovní kanceláří?

Jak jsem psal zde, tak budu vždy psát všechny možnosti a nebudu propagovat cestovní kanceláře. Popravdě, byl jsem z posledního výletu mírně zaskočen, protože jsme navštívili jen dva ostrovy. Na druhou stránku jsem nebyl zklamán, o to víc jsem se na tom výletě relaxoval. Takže co je lepší?

Cestovních kanceláří je v Puertu opravdu hodně a jsou na každém rohu, takže se nemusíte bát, že žádnou nenaleznete. Většina hotelů, hostelů navíc nabízí výlety na Hondu Bay také. Nejdříve popíšu výhody cestovní kanceláře.

 + Nemusíte se o nic starat, vše je zajištěno

 + Doprava, oběd, nealko pití v ceně

 + Všechny vstupy na ostrovy jsou již v ceně, stejně tak jako pronajmutí cottage

Teď se podívám na nevýhody. Jak už jsem psal výše, zarazilo mě, že jsme navštívili jen dva ostrovy, Starfish island a Pandan island. Protože se v tom ale trošku vyznám, tak to na druhou stranu docela chápu. Zkrátka, za 1300 pesos si cestovka nemůže dovolit přidat další ostrov, protože vstupní poplatky na ostrovy a pronájem cottages něco stojí. Pokud jede parta více než 6 lidí, lze se většinou domluvit i na jiném itineráři. Cestovní kanceláře nově nabízí také jiný itinerář a to návštěvu tří ostrovů Starfish island, Luli island a Cowrie island a tak záleží na vás, který itinerář si vyberete.

 –  Návštěva dvou anebo tří ostrovů ze čtyř možných může být pro někoho málo

P1170136

Na vlastní pěst jsem Hondu Bay navštívil minulý rok a viděli jsme jednou tolik ostrovů nežli s cestovní kanceláří. Jak je to možné? Jak můžete vidět na fotce ceny za pronajmutí lodě, tak loď pro 6 osob stojí 1300 pesos. Za tu cenu můžete navštívit třeba až 4 ostrovy, to je obrovská výhoda.

 + Celkově můžete navštívit až 4 ostrovy plus Pambato Reef

 + Pro tři a více lidi výlet vyjde levněji nežli s cestovní kanceláří

Nevýhody tu jsou ale bohužel také. Už jen to, že v hlavní sezóně musíte být v přístavu brzy, protože hrozí, že na vás už žádná loď nezbude. Dále také si vše zařizovat na vlastní pěst, kupovat si zvlášť jídlo a pití, platit si za pronájem cottage anebo stolků, to vše může některé turisty odradit.

 – Všechno si zařizovat, dopravu, loď, atd.

 – Nutnost být v přístavu dříve

Doprava do přístavu

Pokud se rozhodnete pro tento výlet na vlastní pěst, musíte si sehnat sami také dopravu. Nejjednodušší způsob je najmutí tricykla, většinou chtějí 400–500 pesos včetně zpáteční jízdy. Do tricyklu se vejde 4 až 5 lidí. Do přístavu si také lze udělat výlet na motorce, kterou si můžete půjčit ve městě za 350-600 pesos (více dní, větší sleva).

Závěr

Na závěr sem napíšu jeden příklad ceny pro dva lidi. Z cestovkou vyjde tento výlet dohromady na 2600 pesos (dva ostrovy). Na vlastní pěst je to složitější počítání, ale pokusím se o to. Berte to jen jako příklad, všechny ceny můžete vidět na fotce výše.

  • Doprava – 500 pesos
  • Loď – 1300 pesos
  • Vstupní poplatky na ostrovy – 550 pesos za 3 ostrovy plus Pambato reef
 • Jídlo a pití – 500 pesos

Celkově mě tedy vychází 2850 pesos plus si můžete přičíst dalších potenciálních 600–800 pesos za pronajmutí stolů se židlemi nebo cottage, pokud tedy nechcete sedět, ležet jen na písku. Samozřejmě, ta cena jde o něco snížit, navštívíte o jeden ostrov méně nebo si sebou vezmete vlastní jídlo a pití.

Cenu lze ještě snížit i tak, že se v přístavu s nějakými turisty domluvíte a budete s nimi sdílet loď. Problém je jediný a to domluva, které ostrovy navštívit a o délce celého výletu.

Jestli je lepší výlet s cestovní kanceláří nebo na vlastní pěst nechám na vašem úsudku, protože každý turista má jiné priority.

Edit 20.11. – Před objednáním výletu přes cestovní kancelář se jich zeptejte, jaké ostrovy navštívíte, protože ne každá cestovní kancelář v Puertu má stejný itinerář co se týče Honda bay. 

Edit 25.2. – Doplněné o nové info o Pandan islandu.

Facebook Comments

One comment on “Honda Bay, Palawan

 • Ondřej , Direct link to comment

  Myslím, že tohle místo je na Palawanu jedno z hezčích. Žádné dlouhé
  přejezdy, hezká místa na koupání.

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *