Jak nejvýhodněji převést na Filipíny větší obnos peněz

Několik měsíců před stěhováním na Filipíny jsem přemýšlel, jak nejvýhodněji převést peníze z ČR na Filipíny a dlouho jsem nemohl přijít na ten nejlepší a nejvýhodnější způsob. Pohrával jsem si s myšlenkou to převést jednoduše z mého českého účtu na filipínský účet manželky. Po poslední návštěvě Filipín ještě jako turista jsem ale konečně otevřel oči, když jsem si spočítal, kolik jsem vlastně ušetřil tím, že jsem si celou částku směnil ve směnárně s dobrým kurzem a dolary pak směnil v bance v Puertu Princesa na Palawanu. Když jsem to tedy porovnal s výběrem z bankomatu karty Mbank anebo s klasickým bankovním převodem.

V následujících řádcích uvedu pár nejznámějších způsobů, jak převést peníze na Filipíny, respektive do zahraničí. Bude stupňované od nejhoršího až po dle mého nejlepšího způsob.

1/ Western Union. Asi každý z vás zná tento způsob převodu peněz do zahraničí. Jde o nejrychlejší, ale i o nejdražší způsob převodu peněz do zahraničí. Například za 10 000 Kč zaplatíte poplatek zhruba kolem 900 Kč, za 100 000 Kč je poplatek 4700 Kč a čím větší částka, tím větší poplatek! A to se „vyplatí“. Tento způsob jsem tedy vyškrtl hned na začátku.

2/ Vybírání z bankomatu. Další z možností je si nechat v ČR otevřený bankovní účet, speciálně, kdybyste z Filipín pracovali na dálku pro nějakou českou firmu a poté vybírat peníze z bankomatu. Háček je v tom, že vybírání z bankomatu by se pro moje účely hrubě nevyplatilo, protože maximální částka, kterou můžu z filipínského bankomatu vybrat je 10 000 pesos. Není určitě problém vybírat znovu a znovu do větší částky, kterou bych potřeboval, ale co ty různé poplatky a nevýhodný kurz? Zkrátka, pro moje účely jsem tento způsob zavrhl hned také.

coins-163517_640

3/ Převod peněz z účtu na účet. Dlouho jsem nad tímto způsobem přemýšlel a skoro jsem byl rozhodnut převést mé peníze na Filipíny tímto způsobem. Každá banka má jiné poplatky, já tohle řešil u České Spořitelny. Za poslání peněz do zahraničí je základní poplatek 220 Kč od určité částky pak ještě něco navíc, viz tabulka poplatků. Navíc když nejste zvyklí používat internetové bankovnictví, následoval by další poplatek, tedy pokud by to za vás poslali na přepážce v bance. Další poplatek by navíc přišel z filipínské banky a kurz v bance ČS také nebyl dle mých nejlepších představ.

4/ Devizové společnosti. A jsme u vítěze. Přiznám se, že jsem o nich neměl ani potuchu a našel jsem je díky mému „studování“ financí na internetu. Ne všechny devizové společnosti jsou však korektní a ne všechny mají povolení od ČNB. Proto použijte takovou, která má od ČNB povolení a přečtete si nějaké recenze, tedy pokud nějaké jsou. Jak taková transakce probíhá?

Musíte uzavřít takzvanou rámcovou smlouvu, která lze uzavřít také telefonicky na dálku. Potom zcela jednoduše přepošlete peníze na účet devizové společnosti, která to v super výhodném kurzu (jako VIP u směnáren) smění na dolary a ty pak pošle na filipínský účet. Nad 100 000 Kč se neplatí navíc ani bankovní poplatek za převod. Jen filipínská banka strhla 5 dolarů (posláno na dolarový účet). Jediná podmínka je mít založený bankovní účet na Filipínách, což není samozřejmě jen tak pro běžného turistu anebo poslat ty peníze na účet člověka, kterému důvěřujete, nejlépe asi filipínské manželce nebo přítelkyni.

Můžete ale také převést například „jen“ 100 000 Kč nebo méně a po příletu na Filipíny přeposlat z ČR na Filipíny zbytek peněz. Popřípadě můžete převést na Filipíny všechny peníze až po té, co dorazíte na Filipíny, tak abyste tam měli vše pod kontrolou, i tak to jde! Stačí jen telefonicky udělat rámcovou smlouvu, což není opravdu na dlouho, speciálně pokud již máte u té devizové společnosti nějakou historii.

Jsem opravdu moc rád, že jsem nakonec na poslední chvilku změnil názor, nebál se a použil devizovou společnost. Když jsem si to spočítal, ušetřil jsem tak hodně peněz.

Nechci tu uvádět devizovou společnost, přes kterou jsem to posílal, protože by mně tu někdo mohl osočit, že tu dělám reklamu a mám z toho peníze. Tak to ale není. Mým cílem je snaha poradit, nebo dávat zajímavé tipy ohledně Filipín. Pro zájemce však zašlu odkaz na email.

Nakonec lze také nějaké peníze přesunou sebou v příručním baťohu, což vyjde asi úplně nejvýhodněji. Nad 10 000 dolarů se ale musí peníze na Filipínách deklarovat, no a nevím, jestli je dobré mít u sebe víc jak zmíněných 10 000 dolarů. Nikdy nevíte, co se může stát a můžete o ty peníze přijít. Na druhou stránku do této částky to může být jedna z možností hlavně pro ty, co nemají ještě otevřený účet na Filipínách a potřebují aspoň něco do začátku.

gears-384744_1280

Jak otevřít bankovní účet na Filipínách

Na Filipínách je více druhů bank a každá banka má trošku jiná pravidla. Nicméně většina bank chce jako důkaz totožnosti váš pas, Immigrant Certificate of Registration (ICR), doklad o adrese kde žijete a zaplacený účet za nějaké poplatky, například za vodu. Některé banky mohou požadovat také Alien registration card (ACR), kterou vám úřady vydají, pokud je váš pobyt na Filipínách delší nežli 59 dní. Nakonec ale také záleží na manažerovi banky, za jakých podmínek Vám nechá bankovní účet otevřít. Obecně je asi mnohem lehčí otevřít účet u nějaké vetší, mezinárodní banky jako například HSBC, nebo China bank, nežli například u filipínské BDO. Například China bank, která má pobočku i zde v Puertu požaduje jen Alien registration card (ARC) a nějaký důkaz totožnosti, například pas.

Pokud se rozhodnete žít na Filipínách, rozhodně není nejlepší nápad převést všechny vaše peníze jenom do jedné filipínské banky, ale je rozumné peníze rozdělit do více bank, protože pokud přijde bankrot banky, tak nelze čekat většinou nějakou pomoc od státu. Další možností je si stále nechat otevřený účet v nějaké české bance, nebo si otevřít účet v již zmiňované nějaké zahraniční bance a mít tam rezervu. Osobně mám stále aktivní účet v jedné české bance, kde nemusím platit měsíční poplatky.

Dneska to byl jiný článek o Filipínách nežli obvykle, ale doufám, že někomu třeba pomůže ušetřit peníze.

Facebook Comments

10 comments on “Jak nejvýhodněji převést na Filipíny větší obnos peněz

 • Martin , Direct link to comment

  Ja už mám precestovaných zopar krajín a ako najvýhodnejší spôsob (ako najmenej prerobíte) sa mi vždy osvedčilo zobrať hotovosť a zmeniť ju s nejakými peňazomencami na ulici .. ale má to svoje ale, nemôžete zobrať so sebou veľa peňazí a je tu riziko, že vás môžu oklamať, podviesť, okrasť a podobne ,… ale nap. na Ukrajine a v Rusku takto meniť peniaze určite odporúčam .. pretože dostanete o veľmi veľa výhodnejší kurz ao ponukaju banky a zmenarne

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Děkuji za komentář a postřeh Martine!
   Ano, nejlepší je vzít do určité částky hotovost, což také na konci článku zmiňuji, ale článek jsem spíše směřoval na lidi, co chtějí převést do zahraničí více jak 10 000 dolarů, protože ne každý ví o devizových společnostech.

 • Můj první rok života na Filipínách | Život na Filipínách / Blog o Filipínách , Direct link to comment

  […] Asi největší překvapení pro mě před stěhováním na Filipíny bylo to, že jsem musel vrátit můj občanský průkaz a tak mě zbyl jen můj pas, se kterým tedy musel vyřizovat poslední věci před stěhováním, například zrušení účtu v bance atak dále. Nakonec jsem také musel řešit, jak nejvýhodněji převést moje našetřené peníze. To jsem popsal v tomto článku. […]

 • Víťa , Direct link to comment

  Dobrý den,
  Prosím o info u které Devizové společnosti je možné převádět peníze na Filipíny. Díky

 • Jency , Direct link to comment

  Stejne dilema jsem resil pri prevodu penez na Novy Zeland. Klidne si reklamu udelejte 🙂 neco to hodi a navic kdo se zaregistruje pred vas bude mit prvni prevod zdarma, nebo nejaky darek 🙂 ja mam dobrou zkusenost se spolecnostmi TransferWise a CurrencyFair. Oboje popisuji na svem blogu http://www.jency.info

 • Palo , Direct link to comment

  Na převod peněz na Filipíny bych doporučil TransferWise. Výhodou je, že TransferWise mění peníze kurzem střed, a poplatek za převod PHP je pouze 1% z převáděné částky (např. 100Kč za převod 10 000 Kč). Převod je však možný momentálně pouze jedním směrem Česko – Filipíny. Více info o TransferWise například zde: http://www.jakposlatpenize.cz

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *