Jak probíhají volby v Puertu Princesa, respektive na Filipínách

Zítra nás čekají místní volby o křeslo starosty Puerta Princesa (žije tu přes 200 tisíc obyvatel), hlavního města Palawanu. Nejdříve představím oba pány a poté něco povím o tom, jak tady ty volby probíhají, protože je to dost jiné nežli u nás.

11230903_1080405025307688_4978048214646062869_n

Kdo je kdo?

1) Jak je vidět dle fotky, tak box Filipínci cpou do všeho, speciálně pak do voleb. Více si povíme o tom pánovi napravo (fotka nahoře). Jmenuje se Ed Hagedorn a po dvouleté pauze se opět snaží o post starosty Puerta. Moje manželka ho zná dobře, protože to byl předtím její šéf, když byl ještě zdejším starostou a ona pracovala na radnici pod ním. Před dvěma lety se rozhodl kandidovat do senátu, což mu asi o 4 místa nevyšlo a tak se stáhl na dva roky do ústraní. Moje žena tehdy patřila do jeho týmu, který kampaň do senátu připravoval. Hagedorn byl dokonce na naší svatbě jako jeden ze sponzorů, kteří se podepsali na náš oddací list. Minulý rok v létě, když už bylo jasné, že se bude chtít vrátit na místo starosti Puerta, jsme mu pomáhali roznášet jídlo z Jolibee (místní fastfood) všem pacientům a lékařům do všech tří místních nemocnic. Po delší době jsme ho viděli před 14 dny na jedné narozeninové oslavě a tak jsem s ním prohodil pár slov a to konečně bez svatebního stresu 🙂 Moje žena však do jeho vlaku znovu nenaskočila a s kampaní mu pomáhá již jen minimálně.

Vlevo ten pán (fotka nahoře) se šedivými vlasy se jmenuje Lucilo Bayron a popravdě ho moc neznám (ani jsem ho nenašel na wikipedii) a tak o něm nevím moc podrobností. Ve funkci starosty Puerta je však druhým rokem a nahradil právě Hagedorna. Je vám tedy asi jasné, komu přeji vítězství.

hagedorn-bayron-20150424-2_F05E9B79AFC04C5EB7B20D125FB6DE30

Jak tu volby probíhají

2) Předvolební válku začal v celostátních anglicky psaných novinách Bayron, který osočil Hagedorna, že za jeho vládnutí zmizelo údajně několik miliónů pesos. Hagedorn vše zamítl. Více informací z této politické přestřelky si můžete přečíst zde. A nezůstalo jen u tohoto případu.

Dál tu po městě jezdí auta s korbou nacpané repráky, z kterých se line hlasitě song Bayrona. Mnozí řidiči tricyklů tu také mají na svých mašinách jednobarevné vlaječky, které za jízdy krásně vlají. Žlutá barva značí podporu Bayrona a červená podporu Hagedorna. Dále tu je pak všude mnoho plakátů atd.

Ale co je pro někoho hlavní, tak jsem dneska náhodně zjistil, že se od středy nesmí v Puertu prodávat alkohol. Ten se prý nesmí prodávat od včera a nařízení platí do zítřka. Ti chytří si tedy udělali zásoby alkoholu domů. Pro důkaz jsem to zkoušel v jednom Sari – Sari obchůdku a pivo mě neprodali, i když ho měli. Jestli vám tedy prodají během těchto dvou dnů alkohol, tak porušili zákon. Nařízení platí pravděpodobně jen v Puertu, například v El Nidu by mělo být vše ok. Důvodem je asi to, že někteří Filipínci nosí u sebe zbraň, a když se dost „nalijou“, tak ohledně voleb by tu mohli lítat kulky či nože.

Zajímavostí také je, že po volbě musíte strčit prst do inkoustu, to aby lehce poznali, že jste na volbách již byli. Dobrý nápad tedy není chodit volit po loupání ořechů. Dále tu máme také zítra svátek, to aby měli všichni čas jít volit. Čekají se ve velké fronty lidí a tak tu bude asi šrumec, to abyste nebyli překvapeni. Jedná se o jeden z lokálních svátků na Palawanu. Jinde na Filipínách svátek nebude. Vím, že několik z vás je teď na Palawanu a tak to byl také jeden z důvodů, proč jsem tento mini článek na rychlo napsal a také si myslím, že to může někoho zajímat.

Facebook Comments

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *