Jak ušetřit ještě před cestou na Filipíny a další tipy

V tomto článku se dozvíte, proč doporučuji kupovat letenky předem, proč si zamlouvat ubytování předem, dále o cashback portálu Plnapenezenka.cz, který vám také ušetří peníze a další tipy. Tento článek je vhodný hlavně pro lidi, kteří sice rádi ušetří, ale zároveň také chtějí mít některé věci zajištěné dopředu. O některých věcech jsem už psal, ale protože mi chodí stále stejné emaily, je potřeba se o tom zmiňovat více. Některým z vás mohou být některé rady v článku úsměvné, ale opravdu mi chodí několik emailů měsíčně od lidí, kteří nejsou tak zkušení cestovatelé a každá rada jim je dobrá.

1/ Cashback portál Plnapenezenka.cz

Na tento portál jsem narazil nedávno náhodou a zjistil jsem, že se dá přes něho také něco ušetřit. O co jde? PlnaPenezenka.cz je cashback portál, přes který uživatelé nakupují na e-shopech (celkově už jich je přes 300). Různé kategorie můžete vidět zde. Spadá tam například Agoda, Booking.com, Rentarcars.com, aj. Z těchto běžných nákupů na internetu pak uživatelé získávají určité procento peněz zpět, a tak můžou ušetřit. Například během hledání hotelu v Puerto Princesa na březen 2017 na Booking.com. jsem našel akci na hotel Blue Lagoon. Normální cena je 2 500 PHP, ale Booking com. nabízí tento hotel za 1 625 PHP. A teď třešnička na dortu. Pokud zamluvíte tento hotel přes portál Plnapenezenka.cz, tak ušetříte další 3%, to znamená, že se dostaneme na konečnou částku 1 576 PHP.  Pokud takto zamluvíte více hotelů, půjčíte si auto, nebo dokonce si takto koupíte letenky, tak ta celková sleva bude již opravdu zajímavá! Samotné uživatele používání Plné Peněženky nic nestojí, je potřeba pouze krátká registrace. Pak už můžete nakupovat v e-shopech a ušetřené peníze si nechat vyplatit na svůj bankovní účet. Více informací o fungování Plné Peněženky naleznete zde.

Registraci, která je opravdu jednoduchá můžete udělat zde. Jak jste tedy doufám pochopili, tak používání tohoto portálu vám pomůže ušetřit ještě před cestou také nějaké peníze a to celkově nejen s ohledem cesty na Filipíny.

plnapenezenka-web_

2/ Zajistit ubytování předem?

Psal jsem o tom hned v prvním bodě, ale zde to rozvedu více. Každý to máme jinak, někdo upřednostňuje hledání ubytování hotelu až na místě na blind, někdo si hotel zamluví v klidu z domova. Já upřednostňuji rozhodně předem, protože na Filipínách je někdy problém najít normální hotel za dobrou cenu na místě. Určitě tedy v hlavní sezóně v El Nidu (Palawan), na Boracay a třeba i na Boholu. Například ubytování v El Nidu doporučuji hledat už několik měsíců dopředu. Argument ohledně smlouvání ceny u mě neobstojí, protože už jsem zažil několik případů, kdy lidé, kteří si nějaký hotel zajistili předem, to měli levnější nežli ti, co tam byli na blind. Například u zmiňovaného hotelu Blue Lagoon to takto funguje. Pokud tam chcete levnější cenu, tak musíte jedině online! Zamlouvání hotelů ve větších městech doporučuji jedině předem. Na hledání hotelů doporučuji několikrát zmiňovanou Agodu a Booking.com.

Vím, že pro některé „batůřkáře“ je určitá výzva najít něco levného na místě a někteří si také libují ve smlouvání. V tomto případě pak doporučuji vyrazit na Filipíny spíše mimo hlavní sezónu (nebo na krajích hlavní sezóny), kdy můžete opravdu narazit na volné dobré hotely za dobrou cenu a navíc mimo sezónu se mnohem lehčeji smlouvá.

Dos Palmas, Honda bay, Palawan
Dos Palmas, Honda bay, Palawan

3/ Kdy koupit letenky?

Už jsem o tom zde na blogu již několikrát psal, ale protože mě lidé stále posílají e-maily, kdy nejlépe koupit letenky, tak se o tom musím zmínit znovu. Pokud chcete ušetřit na letenkách, tak sledujte akce například na portálu Cestujlevne.cz, popřípadě sledujte klasické portály s letenkami, například Skyscanner.

Místní letenky po Filipínách doporučuji pak koupit s předstihem alespoň měsíc a půl s tím, že musíte často sledovat (nejlépe každý den) ceny letenek a hlídat akce, které se čas od času objeví. Přímo na letišti, nebo pár dnů před odletem jsou pak letenky logicky nejdražší.

Z toho je vidno, že pokud chcete ušetřit, tak musíte investovat čas do hledání výhodných letenek. Někdy můžete za všechny letenky ušetřit až několik tisíc CZK a to se vyplatí!

141024113950-holiday-airfare-1024x576

4/ Co si sebou na Filipíny vzít

Překvapivě dost lidí se mě ptá na radu, co si sebou zabalit a tak tady je pár tipů. Rozhodně nezapomeňte dobrý opalovací krém a nějaký lepší, silnější repelent, nicméně na místě se pak dá lehce také koupit. Věřte mi ale, že hned po příletu nebudete mít náladu tyto věci někde shánět. Doporučuji sebou zabalit také lehkou pláštěnku, jeden ručník, plavky a pár triček. O spodním prádlu, drogerii, a tak dále snad ani psát nemusím. Pláštěnku si berte i na lodní výlety, protože pokud vás na lodi zastihne bouřka nebo průtrž mračen, tak si na mě určitě vzpomenete. Nezapomeňte si také udělat kopii první stránky vašeho pasu a vzít si sebou alespoň dvě bankovní karty s nějakou rezervou. Dále letenky a dokumenty (vouchery, atd), které budete na Filipínách potřebovat. Co dál všechno přibalit, závisí jen na vás, někdo vyjede doslova jen s třemi tričky a další trička, košile si pak dokupuje na místě, tak někdo si sebou bere na tři týdny skoro celý svůj šatník na léto.

Ze svých zkušeností doporučuji na cestu na Filipíny sportovní obuv, delší kalhoty a mikinu nebo lehkou bundu do letadla. V dálkových letech je v letadle totiž většinou zima jak v lednici a nejde s tím udělat nic. To neplatí ale o těch přeletech s menšími letadly, kde to tak hrozné není a dá se ta klimatizace aspoň nějak korigovat. Tyto věci se vám pak také budou hodit, pokud máte v plánu nějaký ten trek na horách, například v Banaue a v Sagadě. Mikina a dlouhé kalhoty se vám budou určitě hodit také v klimatizovaných autobusech. Někdy si v těchto dálkových autobusech budete přát i čepici se šálou!

Pokud chcete na svých cestách po Filipínách udělat místním lidem a hlavně dětem radost,  tak můžete něco malého (bonbóny, balónky, nebo nějaké upomínkové malé věci) sebou vzít a rozdávat to.

Nezapomeňte si sebou vzít také externí baterii (Power bank), speciálně pokud budete cestovat tam, kde elektrika funguje jen v určitý čas, což na Filipínách není žádná rarita. Pozor však na to, že některé aerolinky nedovolují Power banky převážet v odbavovacím zavazadlu! Zatím vím o případu v Číně, kde mým klientům během přestupu tuto nabíječku vzali ze zavazadla a dali tam jen lísteček – zabaveno, nedovolený předmět. Jistější je to tedy mít v zavazadle u sebe.

Nezapomeňte na opalovací krém a brýle proti slunci
Nezapomeňte na opalovací krém a brýle proti slunci

5/ Kufr nebo batoh?

Pokud jedete jen na jeden ostrov, nebo víte, že se často přesouvat nebudete, tak je asi praktičtější a pohodlnější kufr, ale pokud víte, že se budete často přesouvat, tak je určitě lepší batoh (30 až 50 litrů). Pokud vyrazíte s cestovkou a vše máte zařízené (přesuny a výlety), tak doporučuji kufr. Co mám vypozorované, tak většina lidí na Filipíny jezdí s batohy. Nejvíc ale doporučuji takzvaný „hybrid“, to znamená na půl kufr a na půl batoh, zkrátka něco mezi tím. To je opravdu dobrý vynález!

50l hybrid trolley
50l hybrid trolley

6/ Očkování a nemoci

O očkování se krátce zmiňuji v častých dotazech, ale více o tom napíšu také zde. Na Filipíny není povinné žádné očkování, ale doporučuje se nechat očkovat proti žloutence a také popřípadě proti břišnímu tyfu. Proti vzteklině se můžete nechat zpětně naočkovat po tom, co vás kousne pes nebo opice, takže to bych předem neřešil. Proti malárii žádné očkování neexistuje (i když se na vakcíně tvrdě pracuje), ale zásadně nedoporučuji brát preventivně nějaké tablety! Někteří doktoři vám to mohou doporučovat, ale opravdu ne, akorát to má velké vedlejší účinky.

Pokud dostanete na Filipínách horečku, která ani po dvou dnech nezmizí, tak hned běžte na první místní kliniku a oni vám z krve udělají test a do 15 minut budete vědět, jestli máte nějakou tropickou nemoc. Na Filipínách hrozí horečka Dengue a výjimečně Malárie, která je prý ještě v oblasti jižního Palawanu a celkově v hustých lesích. Infikovaní komáři obecně létají hlavně v noci, takže pokud máte rádi kempování a spaní třeba jen v houpací síti pod širákem, pozor na to. Nicméně to, že dostanete malárii, je šance asi jako vyhrát milión CZK v Sazce. Více případů je pak ohledně horečky Dengue, ale opět, museli byste mít velikou smůlu, abyste jí chytli.

Mým největším nepřítelem na Filipínách jsou komáři.
Mým největším nepřítelem na Filipínách jsou komáři.

Pokud máte jakékoliv zkušenosti s portálem Plnapenezenka.cz, tak můžete napsat do komentářů vaše zkušenosti a pokud máte na srdci nějaký další tip jak ušetřit, tak budu jen rád.

Facebook Comments

One comment on “Jak ušetřit ještě před cestou na Filipíny a další tipy

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *