Jak ušetřit peníze během cestování po Filipínách

Jedete na Filipíny poprvé a nechcete platit více nežli je třeba? Tohle je článek přesně pro Vás!

Přesto, že jsem každý den doslova ležel v různých diskuzích o Filipínách, jsem nenašel nikde souhrnný článek o tom, jak nezaplatit víc peněz nežli je třeba, nebo kde se dá nejvíc naletět. V následujících řádcích napíšu po bodech pár rad, které vám snad na Filipínách pomohou ušetřit peníze, nebo zlevnit celou dovolenou. Pokud jsem na něco zapomněl, mohou mně zkušení cestovatelé doplnit pod článkem

1/ Kupujte letenky dopředu. Až jsem byl překvapen, kolik lidí se ptá, jestli kupovat letenky na vnitrostátní přelety po Filipínách dopředu, nebo až na letišti.  Jedno ze základních pravidel však je, že ceny letenek na vnitrostátní přelety po Filipínách sledujte až po tom, co koupíte letenky na Filipíny. Nicméně není dobré kupovat tyto „menší“ letenky nijak zvlášť dopředu, protože se může stát, že vám změní váš let na Filipíny. Dle mého je dobré ty letenky koupit tak tři měsíce dopředu. Na letišti je pak koupě letenky úplně nejdražší.

Ceny letenek na Filipíny sledujte už více jak minimálně půl roku dopředu. Začít sledovat ceny až tři měsíce před plánovaným odletem rozhodně není dobrý nápad.

2/ Jezte jen v kantýnách. Pokud vám nevadí jíst skoro každý den rýži, stravováním v kantýnách můžete ušetřit hodně peněz. Někteří čeští cestovatelé říkají filipínským kantýnám hrncovny, protože hlavní znak zdejších kantýn jsou hrnce s průhlednou pokličkou. V těchto hrncích je pak na výběr z několika druhů jídel. O kantýnách někdy podrobněji, dneska nás zajímá hlavně cena a ta je většinou kolem 40 pesos za jídlo včetně pitné vody, která se podává zadarmo. Ze soft drinkem pak jídlo vyjde kolem 50 pesos. Jídlo v kantýnách mě osobně chutná a nikdy mě nebylo po jídle z kantýn špatně.

3/ Nakupujte ovoce, zeleninu, maso nebo ryby jen na trzích. Pokud jste zvyklí z ČR, že nejlevněji se dá jídlo koupit v supermarketech, tak na Filipínách to tak není. Rozdíl ceny je kolem 50%, to je už opravdu znát. S nadsázkou mohu říct, že v supermarketech na Filipínách uvidíte jen střední, lepší vrstvu lidí, nebo Filipínce, kteří kupují zásoby do svých sari sari obchůdků. V supermarketech ale seženete nejlevněji nápoje, drogerii, instantní jídlo, atd., zkrátka takové ty věci, co se na trhu neprodávají.

800px-Palengke_-_Danao_City_Public_Market_02_by_Hulagway

4/ Barové holky. Když vás pánové osloví v baru sama od sebe Filipínka, která vypadá svůdně, tak je to na 90% takzvaná bar girl. Když budete mít zájem si s ní povídat a objednat jí drink, proč ne? Ale vězte, že drinky pro tyto bar girls stojí zpravidla jednou tolik nežli pro vás. Vždycky je dobré se jí dopředu zeptat kolik stojí drink, nebo hned po prvním drinku zaplatit, abyste zjistili cenu.

5/ Mějte dobré zdravotní pojištění. Nechci vám radit, které zdravotní pojištění je nejlepší, to doufám za mě udělá strýček Gůgl, ale bez zdravotního pojištění na Filipíny raději nejezděte, neboť se vám může dovolená o hodně prodražit. A čím lepší zdravotní pojištění, tím lépe.

6/ Proradní řidiči taxíků a tricyklů. Pokud vás někdo na Filipínách napálí, bude to zpravidla řidič taxíku nebo tricyklu. Tím nechci říct, že to od jiných Filipínců nehrozí, nicméně není to tak časté, tedy aspoň zatím. Dám pár příkladů.

Po příjezdu na autobusový terminál v Puertu, jsem zahlédl partu rozesmátých Filipínců, jak peláší k našemu přijíždějícímu autobusu. Začali na autobus mávat, pokřikovat a na konec obtiskli obličeje na okna autobusu. Myslel jsem, že si nás spletli s nějakou celebritou. Tento pocit skončil velmi rychle během vystupování z autobusu. Chlapíci do jednoho začali řvát „trike sir, trike sir“ a většina na sebe upozorňovala zároveň zvednutou rukou. A teď přejdu k věci. Co jsem si všiml, tak hodně turistů si jednoho z nich vybere, což je chyba. Většina těchto rozesmátých chlapíků vás chce totiž oškubat, a když se jim vaše nabídka bude zdát malá (i když bude stejně větší nežli je normální cena), tak speciálně v sezóně zkusí svoje štěstí u jiného, méně informovaného turisty. Úplně stejnou situaci jsem zažil i přístavu v Puerto Princesa.

Vždycky pokud to jde, je lepší odejít z autobusového terminálu, přístavu nebo z letiště kousek dál a tam si na nějakého tricykla mávnout. Myslím tím menší letiště jako je Puerto či Dumaguete.

Další příklad je letiště Manila, kde mě jeden takový milý Filipínec už vypsal dopředu účtenku na 1500 pesos za přesun z terminálu 1 na terminál 3. Normální cena taxíkem je přitom kolem 150 pesos.  Tento „šikovný“ pán už evidentně takto napálil několik lidí, jinak by to takhle nezkoušel. Nebo to byla možná cena vrtulník a zapomněl se mě o tom zmínit? Každopádně jak jsem se už zmiňoval ve článku Letiště Manila, nejlepší doprava z manilského letiště je taxi, mezi terminály pak schuttle autobus anebo taxi a dále jsou v článku rady ohledně taxikářů.

P1170377
Jeden z mnoha takzvaných sari sari store, mini obchůdků filipínců.

7/ Poznejte ceny. Je dobré znát ceny jídla v kantýnách, cenu za tricykla, cenu jízdu s jeepney, atd. Může se vám stát jako se stalo mě, že po vás budou chtít například jednou tolik a protože cenu neznáte, zaplatíte, respektive přeplatíte. Teď mě nenapadá mnoho příkladů, ale pokud by vás zajímala nějaká cena něčeho, nějaké služby, neváhejte napsat tady pod článkem do komentářů, nebo mě pošlete email.

 • Tricykl – Obvyklá cena je 8 pesos na 2 kilometry pro jednu osobu. Při popojíždění v rozmezí do tří kilometrů se jich na cenu neptám, po vystoupení zaplatím 8-10 pesos a je to. Na delší trasy, nebo ve večerních hodinách je situace jiná, to se vždy domlouvám dopředu, stejně tak to dělají i Filipínci.
 • Kantýna – Jak jsem již psal, tak cena je okolo 40 pesos i s rýží. Cenu zdůrazňuji, protože na rozdíl od klasických restaurací nebo levnějších jídelen nemají nikde napsané ceny nebo vytištěné menu. Ale záleží na druhu jídla a také na destinaci. Rozdíl by však neměl být velký. Neříkám, že vás budou chtít napálit, ale stát se to může.
 • Jeepney – Řidiči Jeepneys, multicabů jsou na rozdíl od řidičů tricyklů vesměs v pohodě, ještě jsem nenarazil na řidiče, který by mě chtěl cenu napálit, naopak rádi poradí, pomohou. Cena jízdy začíná většinou od 8 pesos.
 • Voda 0,5l v mini obchůdcích sari sari – Okolo 15 pesos, záleží na značce, voda za 10 pesos je pro mně nepitelná.
 • Soft drinky, sprite atd. v obchůdcích sari sari – Malá láhev (0,2l) 12 pesos, větší láhev (0,3l) 15 pesos. Pokud nechcete platit za zálohu lahve, nechte si to nalít do igelitového sáčku. Cena je včetně brčka.
 • Pivo, San Migel – 32 pesos sklo, 35 – 40 pesos plech (třetinka).

To bylo opravdu jen pár příkladů. Upozorňuji, že tyto ceny jsou ve městech jako je Puerto Princesa nebo Dumaguete. V obchůdcích na pláži je cena vyšší, stejně tak jako ve více turistických destinacích. Proto to berte jen jako orientační ceny ve městech.

P1170135
Stále aktuální ceník za jízdu tricyklem v Puertu

8/ Vycestujte na Filipíny mimo sezónu. Ceny za ubytování mimo sezónu jsou značně levnější, navíc se dají ještě usmlouvat.

9/ Smlouvejte, co se dá a když v tom budete dobří, tak můžete i dost ušetřit. Já se přiznám, že smlouvat moc neumím, takže nějaké triky na smlouvání vám bohužel zatím nemůžu poradit. Ti, co se ve smlouvání vyžívají, nebo se cítí při smlouvání jako ryba ve vodě, mají výhodu.

10/ Mějte u sebe stále drobné mince a malé bankovky. Vyhnete se tak výmluvám speciálně řidičů tricyklů nebo taxikářů, že nemají peníze nazpátek.

11/ Když cestuje parta lidí, vyplatí se koupit pití, alko či nealko v supermarketu, v mini marketech nebo v sari sari obchůdcích Filipínců a udělat si hezký večer na terase vašeho resortu, hotelu. Vyjde to o dost levněji, nežli být celý večer v baru.

12/ Nevybírejte často peníze z bankomatů. Vybírat každý den peníze z bankomatů není nejlepší nápad když chcete ušetřit peníze. Více o tom jsem napsal v článku Často kladené otázky.

12/ Nekupujte telefonní sim karty v kioscích telefonního operátora smart nebo globe na letišti. Všiml jsem si, že dost turistů si kupuje po příletu místní sim kartu. To je určitě dobrý nápad, speciálně pokud jede parta lidí. Ve zmiňovaných kioscích však kupovat sim kartu nedoporučuji, protože většinou nabízejí jen jednu z nejdražších verzí s internetem a mnoha sms zdarma, které ani nevyužijete. Proto se ptejte na letišti například v obchodě s novinami, kde jsem zakoupil o mnoho levnější sim kartu i se základním kreditem.

13/ Naučte se používat pár slovíček tagalogu. Není nad to začít rozhovor tagalogem. Pokud už nějakému Filipínci začal v hlavě šrotovat plán jak vás oškubat, tohle mu vezme vítr z plachet. Na internetu se dají najít základní slovíčka, ty nejdůležitější pro vás teď napíšu.

Magandang umaga – Dobré ráno

Magandang hapon – Dobré odpoledne

Magandang gabi – Dobrý večer

Magkano (vyslovujte jako makano) – Kolik to stojí?, jaká je cena?

Mahal – Drahý

It’s mahal – To je drahý

Salamat po – Děkuji pěkně

Opo – Ano

Hindi – Ne

Gusto kita – Líbíš se mně (pro případný rozhovor s filipínskou slečnou) 🙂

Můžete začít rozhovor s řidičem tricykla například takto „Magandan umaga, magkano is drive to Legend hotel?“  

Filipíny jsou však velké a ne všude se mluví tagalogem, například v Cebu a okolí se mluví cebuano. Nicméně dovolím si tvrdit, že tyto základní slovíčka by vám rozumět měli. Například na camotes (Cebu), se moje manželka domluvila tagalogem s malou pomocí angličtiny. Tagalogem se mluví například na Luzonu a na Palawanu.

14/ Kupte si nebo pujčte si knižního průvodce Filipíny. Tato kniha, která vyšla již také v češtině Vám také ušetří nějaké peníze. Když jsem jel poprvé na Filipíny, tak byla sotva k dostaní anglická verze. Tuto knihu jsem během cest po Filipínách četl doslova jako Bibli.

15/ Jedna z rad od cestovatele Baca – pitnu vodu som v el nidu kupoval v cistiacej stanici na vodu (neviem ako to presne nazvat) 2l – 5 peso (treba si doniest vlastnu flasu). Tak isto som tuto stanicu na vodu vyuzil v sabangu. Voda v pohode, nic mi z nej nebolo, predavali ju potom aj v meste ale s prirazkou.

Možná je tento článek určitým způsobem negativní, ale cílem tohoto článku také je pomoct turistům do začátku na Filipínách. Osobně jsem nezažil jako turista, že by mě na Filipínách chtěl někdo mimo řidičů tricyklů, nebo toho pána v Manile napálit, to se mě stalo až nedávno, kdy po mě v jednom kadeřnickém salónu chtěli zaplatit místo 50 pesos rovný dvojnásobek 100 pesos. Když jsem jim s udiveným výrazem řekl, že tu žiju a všude jinde platím 50 pesos, což je normální cena, okamžitě se mně omluvili a já zaplatil 50 pesos. Jinak tu většinou potkávám velmi přátelské domorodce, kteří mě neustále zdraví a snaží se mě naopak pomoct. Stejně tak jako děti, které jsou vděčné za jakoukoliv konverzaci v angličtině.

Bohužel, na podobně vykutálené řidiče jsem narazil i v Thajsku, kde je chování řidičů tuk-tuku velmi podobné. Pravděpodobně je toto chování těchto řidičů znakem podobně chudých zemí. Pokud jste byli na Filipínách nějak napáleni, nebo chcete napsat jenom radu či vlastní zkušenost, prosím napište ji zde pod článkem. Nejlepší rady pak budu editovat do textu i s vaším jménem nebo nickem. 

Facebook Comments

33 comments on “Jak ušetřit peníze během cestování po Filipínách

 • baca , Direct link to comment

  pitnu vodu som v el nidu kupoval v cistiacej stanici na vodu (neviem ako to presne nazvat) 2l – 5 peso (treba si doniest vlastnu flasu). Tak isto som tuto stanicu na vodu vyuzil v sabangu. Voda v pohode, nic mi z nej nebolo, predavali ju potom aj v meste ale s prirazkou.
  filipinci nevedia dobre pocitat, dost krat mi pri vydavani penez zle vydavali (zvacsa v ich neprospech)
  ceny co som platil v roku 2013 vid moj dennik (je mozne ,ze je nieco lacnejsie/drahsie,zalezi ci ma napalili abo nie)
  https://www.travelblog.org/Bloggers/baca12/Trips/

  • roman.mudroch@seznam.cz , Direct link to comment

   Super, díky za tvé postřehy. Tu vodu si kupoval v takzvané water refilling station (taky nevím jak to správně nazvat) kterou také využíváme. Platíme za 5l barel 35 pesos. Tyto takzvané čištičky ve městech filtrují vodu z vodovodu a pak tu vodu prodávají. Čističky mimo města filtrují vodu například ze studní nebo z řeky která teče z hor. Takže ano, tohle je také fajn možnost jak ušetřit, tato voda dokonce chutná lépe nežli některé balené.
   Taky se mě stalo že mě někdy vrátí víc. Speciálně v jednom sari sari. Manželka mě na to řekla, že jsou asi ze mě nervózní, protože jí se to nestává 🙂
   Ohledně cen bych rád brzy udělal takový speciální článek na pokračování z fotkami a některými cenami ze supermarketu a pak z trhů.

 • Petr , Direct link to comment

  Supr stránka, příští týden letíme do Manily z Taipei. Zajímala by mě přibližná cena taxi z letiště do centra. Díky

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj, pokud pojede s tím žlutým taxíkem (což na začátek z letiště doporučuji), tak v rozmezí 200-400 pesos, záleží dost na provozu a kam přesně do centra. Je to fakt těžké odhadovat, protože provoz dělá hodně. Ale v tomto rozmezí by to mělo být. Nechte si určitě zapnou taxametr.

 • Sarka , Direct link to comment

  Dnes jsem objevila vaši stránku, na přelomu května a června letíme na Filipíny, takže zde čerpám cenné informace. Měla bych takovou otázku, jak rozeznám kantýnu od jídelny, popř. restaurace? Díky!

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   To rozeznáte jednoduše. Kantýny (hrncovny jak jim čeští turisté říkají) vystavují jídlo v hrncích a nemají žádné tištěné menu. Většinou nabízí jen filipínská jídla, ale určitě se toho nebojte – vařit umí dobře. Jídelny a restaurace nenabízí jídlo z hrnců, ale mají normální tištěné menu, kde uvidíte ceny a ze kterého si objednáte jídlo. A některé levnější jídelny nebo restaurace mají napsanou nabídku jídel na zdi nebo nad pultem.

 • Juraj , Direct link to comment

  Žial, moje skúsenosti z Filipín sú viac negatívne ako dobré.Tým myslím, ako často sa ma tu niekto snaží oklamať. Začalo to okamžite po príchode na letisko Manila, kde týpek s úsmevom mi poradil a odprevadil ma ale na ponúknutý tip sa zatváril nevrlo a vyžadoval viac.Prvé dobitie sim karty- za dobitie si pradavačka vypýtala viac. Taxi – ešte sa mi snáď nestalo, aby taxikár pýtal normálnu cenu, niektorí jednoducho ma odmietnu zobrať ak im poviem že za takú cenu s nimi nejdem. Trike – ceny pre cudzinca minimálne dvojnásobné oproti cene pre filipínca. Bežne sa mi stáva, že vodič trike mi povie cenu a pri platení začne vyžadovať viac.Taktiež, 9 z 10 vodičov trike mi vždy povedia zvýšenú cenu ( aj v meste) a stáva sa mi, že keď im poviem že za takú cenu nejdem, jednoducho vodič odmietne ísť.Toto platí hlavne na stanoviská trike blízko hotelov kde je vela turistov. Aj v bežnom malom obchode som zažil ako mi povedali vyššiu cenu ako bola predajná cena. Pri výmene baterky do hodiniek predavač požadoval niekoľkonásobne vyššiu cenu a nebol ochotný mi dať normálnu cenu, nakoľko vedel, že na danom mieste nikto druhý baterky nepredáva. Ceny ubytovania na Filipínach sú dosť prestrelené,za 20 a viac euro Vám filipínci ponúkajú izbu, za ktorú by ste doma neboli ochotní zaplatiť viac ako 5 euro.Cena elektriny je zhruba dvojnásobná oproti cene za Kwh doma.Doslova tu cítim ,pre filipíncov som chodiace ATM, žial. Samotná kapitola sú filipínske dievčatá.Je nepochybne dosť slušných a dobrých filipíniek. Otázka ale stojí, prečo by mala filipínka si vybrať ako partnera cudzinca, prípadne s ním žiť v cudzine? Niekedy Vám filipínka povie že chce cudzinca lebo sa jej páčia mix deti,alebo že cudzinci sú viac zodpovední ako filipínski muži k rodinám a podobne. Hlavná príčina ale sú peniaze.Filipínka v prvom rade hľadá lepšie finančné zabezpečenie pre seba ( a svoju rodinu).Špeciálnou kastou sú bargirls, od tých čím ďalej. V podnikoch ale natrafíte aj na filipínky, ktoré nepracujú v bare, ale cieľavedome navštevujú reštaurácie a bary kde chodia cudzinci za jediným účelom,nalepiť sa na cudzinca a čerpať z jeho money.Pokiaľ chcete seriózny vzťah, od tohto druhu dievčat je treba sa držať čo najďalej.Problém je, že niekedy filipínka ukáže svoju pravú tvár až po čase, nie hneď v prvé dni ( osobná skúsenosť).Filipínky často chcú cudzinca na financovanie celej svojej rodiny ( rodičov,detí,súrodencov,sesterníc atd),toto platí aj na filipínky z internetu. Filipínka príde za Vami so smutným výrazom – mám problém a potom nasleduje obyčajne – rodič (alebo iný člen rodiny) je chorý, problémy so zaplatením nájmu,elektriky, súrodenec nemá na zaplatenie školného atď. Je treba jasne povedať filipínke: moje finančné možnosti sú obmedzené, nemôžem financovať tvoju rodinu ( alebo „rôzne“ príčiny pre ktoré od Vás chce peniaze). Ak to filipínka akceptuje ok. Odporúčam ale, ak filipínka po Vás začne vyžadovať podobné veci, radšej si pohľadať druhú.Je pravda, že mnohé tieto filipínky sú chudobné a je možné vo vzťahu jej pomôcť, ale s mierou a limitom. Čo s atýka internetových zoznamiek, pokiaľ nejaká filipínka bude po Vás chcieť zaslať nejakú sumu ( z rozličných príčin),okamžite by som ukončil kontakt .
  Problém Filipín je bezpečnosť.Nakoľko je tu dosť chudoby, je tu aj vyššia kriminalita – toto sa týka hlavne Manily a väčších miest. Rozdiel uvidíte hneď po príchode na letisko Manila a objednaní si taxíka. Kým napríklad v Bangkoku som nezažil aby taxikár zamykal taxík počas jazdy, v Manile je to nevyhnutné.
  Zlú skúsenosť mám z filipínskymi nemocnicami mimo Manily – vybavenie v horšom štandarde než aký sme zvyknutí doma a hlavne, problém pri akceptovaní cestovnej poisťovne.V akútnom stave sa mi stalo, že ma jednoducho odmietli ošetriť a hospitalizovať,chceli čakať kým im moja poisťovňa nepotvrdí že zaplatí za mňa. Poisťovňa zas vyžadovala kvôli potvrdeniu preplatenia nákladov vyšetrenie – a filipínska nemocnica ma odmietala vyšetriť – jedine za platbu cash.Hoci som mal zlý zdravotný stav, jednoducho ma nechali čakať bez ošetrenia, nedohodli sme sa ani na tom, že som bol ochotný do výšky 10.000 pesos platiť v hotovosti ošetrenie,nechali ma čakať hoci môj zdravotný stav nebol dobrý a potreboval som urgentné ošetrenie.Argumentovali tý, že ošetrenie a testy pravdepodobne budú stáť viac( išlo o univerzitnú nemocnicu, ak môžte, tak sa tejto nemocnice vyhnite).Jednoducho mi to pripadá – ak nemáš na Filipínach peniaze v hotovosti – tak nebudeš ošetrený hoci by si mal aj zdravotné poistenie.V druhej nemocnici mi zas povedali keď počuli že chcem platiť hospitalizáciu cez poisťovňu – nemáme volnú izbu.. no comment.
  Odporúčam preto si pred cestou na Filipíny zaplatiť najlepšiu možnú cestovnú poisťovňu a informovať sa u nej, ako a s akými nemocnicami na Filipínach spolupracuje.Viac by asi vedel poradiť autor blogu.
  Záver – Filipíny majú veľa pekných ostrovov a veľa toho, čo ponúknuť turistom.Chudoba ale robí to, že cudzinec je braný ako niečo, na čom treba zarobiť a bez hanby Vás filipínci ošklbajú.Zdravotná starostlivosť je samostatná kapitola.Filipínka ako partnerka – ide o peniaze.Život na Filipínach pe cudzinca vôbec nie je lacný,ak sa zrátajú všetky výlohy – ubytovanie, strava, poistenie, víza,lekár atd.
  Napriek tomu budem aj pozitívny – je veľa fajn filipíncov – a filipíniek 🙂 , a nepochybujem, že sa dá nájsť aj výborná filipínka rodinne založená pre život a rodinu, len treba mať rozum. A pokiaľ človek žije dlhšie na Filipínach,nájde a stretne veľa milých ľudí,takisto spozná ceny a filipínci ( hlavne taxi,trike,služby) nestoja toľko ako na začiatku.

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Díky za tvoje poznatky z Filipín. Popsal jsi tu špatnou stránku Filipín, to je bez debat. Ale ne všichni jsou takový jako jsi popsal. Jak jsem jsem psal v článku, já se řidičů tricyklů na cenu vůbec neptám a pokud to je do 2-3 km, dám jim 10 pesos. Dokonce i když jim dám 20 pesos tak mě vrátí peníze zpět. Ale je jasné, že pokud turista vyleze z hotelu, ten Filipínec (řidič tricyklu) prostě ví, že většina turistů neví kolik má zaplatit. Lze to obejít tak, že od toho hotelu popojdeš dál, to lze však jen ve městě.

   Ohledně Filipínek – to záleží na náhodě a také na tom, jak tu Filipínku zaujmeš. Je jasné, že s o 15 let starším pánem o lásku asi moc nejde. Ale co jsem tu během cestování poznal, že hodně Filipínek se do cizinců opravdu zamiluje. Oni nemusí čekat na cizince aby vycestovali z Filipín. Hodně známých a příbuzných manželky pracuje v cizině samostatně nebo s manželem či přítelem. Jen si nesmíte pánové hledat naivní hodně mladounkou Filipínku, nebo o dost mladší Filipínku. Dále samozřejmě není dobrý nápad si hledat Filipínku pro život mezi bargirls.Se seznamkami nemám zkušenosti. Každopádně pokud se tu s nějakou Filipínkou seznámíte a po čase vás bude prosit o peníze, tak pak záleží na vás, jestli v tom vztahu pokračovat a podporovat ji, nebo to s ní ukončit. Každopádně za ten rok co tu žiju jsem tu poznal v okolí manželky dost Filipínek, které chudé opravdu nejsou a jsou solo anebo většinou nežijou již s manželem- jsou takzvaně „separate“, protože rozvody tu nejsou povolené. O Filipínkách a víc tipů kde najít normální holku napíšu článek během tohoto roku.

   Taxikáři v Manile jsou kapitola sama o sobě a skoro vždy požadují více nežli ukazuje taxametr. S tím se musí počítat a pokud nejde o víc jak o 50 pesos, tak bych to ani neřešil. A taxikářema jsme měli podobný, ne-li horší problém v Bangkoku teď v prosinci.

   Bezpečnost na Filipínách ve velkých městech není nejlepší, ale ne zase tak hrozná, abych se do Manily bál jezdit. ostatně se mě tam nikdy nic nestalo. Jinde na Filipínách se cítím víc bezpečněji nežli jsem se cítil v Praze.

   Nemocnice v Puertu (Palawan) jsou 3 – jedna státní a dvě soukromé. Ty soukromé jsou velice podobné našim nemocnicím. Všechny 3 nemocnice jsem tu navštívil v rámci jedné akce, kdy jsme dávali pacientům jídlo a pití. Jako asi všude v JVA a v podobných zemích chtějí nemocnice hotovost a jak píšeš, čím lepší pojištění, tím lépe pro vás.

   Závěrem bych dodal, že je dobře že jsi tohle sepsal, protože si lidé aspoň budou na Filipínách dávat větší pozor. Ted se nechci zastávat Filipín, ale oproti Thajcům jsou to ještě svatouškové 🙂 Ale samozřejmě každý na to má asi jiný názor. Také platí, že čím je to víc turistické místo, tak je tam i více podvodníku atak. Například jak jsi psal, tak třeba letiště Manila a usměvavý chlapík. Mimo hodně turistická místa na podvodného Filipínce narazíte zřídka.

   Souhlasím, že žít tu není jednoduché, dá se říct že je to tu pro mě dražší, nežli když jsem žil v ČR. Je škoda, že máš z Filipín víc negativní zkušenosti. Dej jim třeba druhou šanci 🙂

   • Juraj , Direct link to comment

    Ďakujem za reakciu Roman. Moje negatívne skúsenosti sa netýkajú žial iba mňa.Sú to v podstate rovnaké skúsenosti mnohých ako cez kopirák ,napr:
    http://definitelyfilipino.com/blog/2011/11/27/why-are-filipinos-so-rude-to-foreigners/

    Pre mňa osobne to naozaj nie je dobrý pocit, že ťažko stretám filipíncov, ktorí sú ku mne milí a priateľskí – nezištne. Musím ale povedať, že ak takých stretnem, tak sú naozaj milí,priateľskí a cítím sa s nimi fajn. Napríklad,v Manile som bol sám na ulici s kufrom,ujal sa ma filipínec a poradil mi ako sa dostanem kde potrebujem.Odprevadil ma na miesto kde som mohol pokračovať, a ešte mi aj vybavil taxi za normálnu cenu s taxametrom.nechcel za to odo mňa nič..Počas cesty sme sa rozprávali o Filipínach,živote.On mal veľkú tašku, z ktorej vytiahol laptop.Laptop aj s bagom mal vložený do druhej, väčšej tašky.Na moju otázku prečo , mi úprimne odpovedal – nie je bezpečné ísť po ulici v Manile s laptopom.Prečo to píšem? Pretože môj názor je, za veľa negatívneho na Filipínach môže chudoba a s tým spojená vysoká kriminalita.
    Čomu ale nerozumiem, prečo aj ludia , ktorí žijú nie na ulici, sa často správajú k cudzincom nie pekne. Napríklad, ja som požičal niečo filipínke,pomohol som jej s tým, že mi to o dva dni vráti.Dotyčná mi požičané jednoducho nevrátila,ani na 10 upozornení a žiadostí,jednoducho ma oklamala.Iný „zážitok“,bol som si predĺžiť víza.Dá sa to urobiť buď priamo v immigration office alebo využiť sprostredkovanie.Mnohé cestovné kancelárie ponúkajú túto službu za províziu okolo 500 pesos.Ak si zrátam platiť cestu tam a spať na immigration office,stratený čas, a istotu že cez kanceláriu to budem mať 100%bez problémov vybavené,cena do 500 pesos za túto službu je ok a oplatí sa.Pri poslednej návšteve jednej cestovnej kancelárie mi ale slečna ( normálna zamestnaná filipínka) povedala cenu o takmer 1500 pesos vyššiu ( nehovorím o provízii pre CK), s odôvodnením, že budem musieť platiť nejaké navyše poplatky..o 5 minút vedľa som to isté vybavil „bez poplatkov“. Jednoducho sa ma pokúsila podviesť. Podobnú skúsenosť som mal aj predtým, slečna mi povedala cenu, na moju otázku o vysvetlenie po daľšom prepočítaní cena bola zrazu o 500 pesos nižšia..
    Bol som sa zabaviť so známymi v podniku,pravidelne tam stretávam aj filipíncov.Jeden bohatší filipínec,podnikateľ , bol pri stole súčasne aj s jeho zamestnancami.Doslova mi povedal- nechceš objednať pizzu pre moje zamestnankyne? Na moju otázku prečo im neobjedná on,neodpovedal. Iný zážitok – filipínec ma požiadal o nejaké peniaze, údajne nemá dosť tento týždeň – vedľa sedel bohatý filipínec,tak som sa spýtal – prečo nepožiadaš jeho? Jeho odpoveď bola poukázaním na to, ako sa filipínci pozerajú na cudzincov: He is filipino ! (podotýkam, že filipínec, ktorý ma požiadal o peniaze chodil každý deň do podniku atd,na to peniaze mal)..jeho odpoveď prečo nežiada o peniaze bohatého filipínca jasne poukázala,že tento druh filipíncov nás má iba za „hlúpejších“ cudzincov,ktorí sú dobrí iba na ošklbanie.
    Spomínaš Thajsko, zhodou okolností som minulý rok žil v Thajsku. Filipíny a Thajsko majú spoločný prístup k vyšším cenám pre cudzincov.Takisto thajky vedia byť pekné potvory pre cudzincov.Možno ty si mal inú skúsenosť, ja som ale mal viac negatívnych zážitkov na Filipínach ako v Thajsku.Je to možno dané budhizmom.
    Veľmi rád dám Filipínam druhú šancu, nakoľko mimo iného ,rád by som našiel neprefeminizovanú aziatku na vzťah.Ženy v Ázii vedia byť rodinne založené ,sú milé a sú lepšie na vzťah.V tejot súvislosti si (nielen ja)rád prečítam tvoje rady a skúsenosti, ako a kde hľadať milú filipínku,ktorej bude jedno či som bohatý alebo chudobný. Prajem fajn život na Palawane, chcem sa tam prísť pozrieť. 🙂

    • Roman Mudroch , Direct link to comment

     Co k tomu říct? Asi že jsi neměl štěstí na lidi? Já měl hned od začátku samé pozitivní zkušenosti. Samozřejmě neberu ted v potaz řidiče taxíků a tricyklů – to je kapitola sama o sobě. Ale hned v El nidu mě parta Filipínců pozvala k nim ke stolu a bylo to fajn. Podotýkám, že jsem za ně neplatil. Stejně tak když Filipínci něco slaví, často se mně stalo, že mě pozvali na pivo. To se mně stává vlastně do ted. Co se takhle bavím s turisty a zvídavě se jich ptám jestli se jim tu líbí, tak většinou odpoví“ super, speciálně místní lidé jsou moc fajn“, což o něčem svědčí.

     Filipínky, to je kapitola sama o sobě a můžeme o tom třeba víc pokecat až budeš na Palawanu 🙂 Nicméně jsem opravdu rád, že mám za ženu Flipínku 🙂
     Půjčovat peníze Filipíncům není dobrý nápad – také moje zkušenost.
     Ve více turistických destinacích už to všechno tak slavné samozřejmě není – bohužel pomalu a jistě i na Filipínce dorazila vlna většího turismu a tím větší vyčůranosti a bojím se, že to bude čím dál horší. A samozřejmě – skoro každý Filipínec si myslí, že všichni turisté jsou bohatý. Ale pořád si myslím, že mnoho Filipínců je stále fajn – speciálně ti, kteří nepodnikají v turismu.

     Každopádně – jsem rád za tvoje postřehy (i proto tenhle článek vznikl) a pokud budeš v Puertu a chtít pokecat, tak dej vědět 🙂

     • Juraj , Direct link to comment

      Ahoj Roman, po poslednej nedobrej skúsenosti s filipínskymi nemocnicami, by som ťa poprosil o radu, možno aj článok, ako vlastne sa dá zabezpečiť lekárska starostlivosť na Filipínach pre európana.Moje doterajšie skúsenosti sú nasledujúce: nemocnice vyžadujú hotovosť.Za ambulantné ošetrenie sa samozrejme dá zaplatiť 100,200 alebo viac euro ( v mojom prípade nemocnica chcela za testy a vyšetrenia cca 1 den 600 euro,čo nie je málo, bez týchto peniazov v hotovosti ma odmietli vyšetriť). Čo ale v prípade ak nastane vážnejší stav? Ak je treba hospitalizáciu, operáciu? V Thajsku podobná situácia sa rieši tak, že nemocnica Vás príjme, ošetrí (máte cestovné zdravotné poistenie), následne nemocnica kontaktuje poisťovňu,zašle podklady a poisťovňa potvrdí preplatenie liečby..nie ale na Filipínach! Tu nemocnice požadujú hotovosť, inak Vás neošetria.taká je moja skúsenosť( neviem či všetky filipínske nemocnice sa chovajú takto). Ako teda riešia filipínske nemocnice stav, ked príde pacient s vážnou diagnózou, potrebuje hospitalizáciu alebo operáciu? Sú vôbec na Filipínach nemocnice, ktoré v takomto prípade urobia potrebnú liečbu a potom sa vybavuje preplatenie liečby európskou cestovnou poisťovňou? skúsenosti expatov žijúcich na Filipínach hovoria že je to problém: http://myphilippinelife.com/philippine-health-insurance/
      Znamená to, že európan na Filipínach pokiaľ nemá na účte niekoľko tisíc euro ( možno aj 20.000 pre prípad operácie) by mal zvážiť či vôbec prísť na Filipíny, pretože riskuje že v prípade hospitalizácie či operácie jednoducho mu bude odopretá liečba ak nemá hotovosť?
      Mne poisťovňa oznámila, že sa nevedia dohodnúť s filipínskou nemocnicou a že mi preplatia liečbu ked im zašlem podklady a účty.Toto ale nerieši situáciu, ak súrne potrebujem drahé vyšetrenie, drahú liečbu, operáciu ako turista či európan žijúci na Filipínach. ako to prosím ťa riešiš ty? čo by si poradil v takejto situácii? ďakujem
      p.s. samozrejme že ak prídem na Palawan rád skočím na pivko,ak budeš mať čas.Neviem ale kedy prídem

     • Roman Mudroch , Direct link to comment

      Díky za návrh článku, zkusím napsat článek o nemocnicích. Osobně se zeptám, jak to chodí ve státní nemocnici a stejně tak ve zdejší soukromé. Nevím kdy dám článek dohromady, ted pracuji na článku o Siargau a poté tu budu mít skoro na 14 dní vzácnou návštěvu, takže nebude na psaní čas. Nicméně článek o nemocnicích napíšu co nejdřív to půjde!

 • Petr , Direct link to comment

  Pánové ,dovolte abych přispěl do diskuze. Filipíny nejsou ráj na zemi.
  Filipíny jsou velká zajímavá země, a je tam spousta perfektních lidí, ale také hodně lidí, kteří se snaží přijít k penězům různým způsobem./problémy s taxi, vyšší ceny pro cizince, zloději atd./ s tím se musí počítat a záleží na každém, jak se s tím vypořádá. Tenhle problém není jenom na Filipínách.
  Bezpečnostní situace není ideální, ale když se člověk chová rozumně nemnělo by se nic stát. Když jsi jel metrem v Manile určitě ti před nástupem prohlíželi tašku, do velkých obchodů se chodí přes bezpečnostní rámy atd.Hodně Filipínců nosí zbraň.Opilý a uražený Filipínec ji umí použít. Může se stát ,že člověk bude ve špatnou dobu na špatném místě.
  Únosy jsou business, Na Palawanu jsou taky a ne jenom Mindanu a jihu./musíš sledovat jejich zprávy ABS-CBN +naučit se jazyk ,protože NE všechno se objeví ve zprávách/
  Romane v mnohém souhlasím s Jurijem.
  V nemocnici na příjmu je ihned otázka – jak budete platit, kdo bude opatrovat pacienta Tzn. rodinný příslušník bude se starat o jídlo ,platit jednotlivá vyšetření atd./bez zaplacení nemocnice pacienta nepropustí/
  Napsal jsi státní nemocnice jen pro tvrdé nátury souhlasím umřeš hodně tam rychle./hodně pacientů ,málo doktorú a sester/.+musíš tam platit taky. Soukromá- ano ,ale bude tě to stát hodně peněz´.
  Veškerou zdravotní péči, léky,doktora si platíš sám.
  Možná budete mít děti, nebo tvoje manželka je už má. Zjistíš, že na Filipínách není škola zadarmo a vysoká škola stojí rodiče o hodně, hodně víc než v Česku.
  Korupce je jedním z příjmů mnoha Filipínců./osobní zkušenost/
  Na Filipínách se nechá žít pokud máš dostatek peněz a nemáš zdravotní problémy.
  Moje manželka je Filipínka,/je inženýrka/ žijeme v česku.

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj Petře,
   díky za tvůj náhled na věc. Ačkoliv tento článek je určen spíše pro turisty, které některé věci řešit nemusí, tak jsem rád, že jsi popsal problémy člověka (cizince), co tu žije. Přišlo mně několik emailů od lidí, že tu chtějí žít. Bohužel většina si myslí, že si budou krásně žít v pěkné vilce u pláže, jenže není vše tak růžové. Někdy o tom určitě napíšu článek a vlastně jeden podobný článek mám už skoro dopsaný. Já bych to viděl takhle – Filipíny jsou ráj na zemi pro turisty (teda pro většinu) a pro starší pány duchodového věku, kteří si nechávají na Filipíny posílat penzy, plus třeba pronajímají nějakou nemovitost. Pro cizince jako jsem já už to tak růžové samozřejmě není. Nicméně kdyby se mně tu nelíbilo, tak už bych byl zpátky. Uvidíme jak to dopadne, třeba taky budeme žít s manželkou v ČR, ale rádi by jsme zůstali na Filipínách.
   Ještě bych se vyjádřil k bezpečnosti. Já žiju na Palawanu, kde mám po roce života pocit bezpečí. Nemusím se bát, že mně nějaký sfetovaný magor v metru bodne do zad anebo že mně namlátí hubu jen tak pro zábavu parta výrostků jako se to děje v Praze. Nemusím umět tagalog, abych věděl, že za poslední dobu na Palawanu nebyl žádný únos cizinců (pokud ano a mýlím se, tak postni link, přece jen nejsem zase vševědoucí). Hlavní zprávy tu jsou totiž v angličtině. Přiznávám, že mně unikají krajské zprávy (v tagalogu) typu – Rybář utonul na rozbouřeném moři, krokodýl na jižním Palawanu zaútočil na rybáře, řidič tricyklu v Puertu během kontroly napadl policistu kladivem, atd.. V horách tu žijou jakýsi rebelové, nicméně ty jsou pod kontrolou vlády. Ale zarazilo mně, že jedna paní mně psala email, že by ráda do lesů na tůru, ale bez průvodce. To tedy určitě nedoporučuju, jedině s průvodcem! Stejně tak může být problém úplně na jihu Palawanu, respektive ostrovy pod Palawanem, kde by mohl opravdu vzniknout problém (únos). I proto 99% turistů na ty ostrovy pod Palawan nejezdí.
   Máš pravdu v tom, že někteří Filipínci u sebe nosí zbraň a tak urazit opilého Filipínce není rozhodně dobrý nápad. Dělat machra na opilého Filipínce se fakt nevyplatí 🙂 O nemocnicích jsem se už několikrát vyjádřil, toto může být jeden z důvodů, proč raději žít v ČR a ne na Filipínách. Ačkoliv s tebou v mnohém souhlasím, tak si vlastně popsal problémy podobných států jako jsou Filipíny (rozvojový stát) – korupce, ilegální držení zbraní, za zdravotnictví platíš jak mourovatej jinak tě nechají umřít, atd…

 • Petr , Direct link to comment

  Díky za odpověď.
  Možná bych ještě zkusil víc zvýraznit a upozorňoval lidi ,aby si nechávali víc času na přejezdy, přelety, transfery. Filipíny nejsou Evropa, kde skoro všechno jezdí podle jízdních řádů. Počasí se stává nevypočitatelným a i Cebu pacific někdy také. Nechat si uletět letadlo do Evropy je drahá sranda, protože jsem se včas nedostal do Manily nebo na Cebu. Já osobně se snažím být 2-3 dni před odletem na Luzonu nebo na Cebu. /Loni nás měla navštívit rodina manželky v Thajsku. Kvůli tajfunu nedoletěli. Nedostali se z s jejich ostrova na Cebu jak letadlem tak i lodí. Takže letadlo z Cebu odletělo bez nich a nikdo ti nic nedá/.
  Je rozdíl navštívit Filipíny jako turista na 14 dní či měsíc, a je rozdíl tam žít. Je rozdíl na jakém místě člověk žije, jaká je jeho finanční situace jeho a rodiny, plat, atd..Životní náklady tam jsou hodně vysoké v poměru k místním platům./korupce má svoje + a – /.
  Přeji ti hodně štěstí na Palawanu. Možná se tam někdy potkáme.
  PS Vím, že myslet na penzi je hodně brzo a většina lidí to neřeší. Ale zapřemýšlej o tom, např.si platit v Česku dobrovolné připojištění atd./započítatelná léta ti později můžou scházet/.

 • Nataly , Direct link to comment

  Super citanie ! Dakujem za mnozstvo inspiracii ! Chystame sa na Filipiny na konci Novembra. Mozes sa spytat ktoru knizku to odporucate (link odkaze na viavero) ? Dakjem 🙂

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Zdravím, děkuji za komentář. Jedná se o toho knižního průvodce nalevo. Dal jsem teď odkaz přímo na toho průvodce.

 • Vita , Direct link to comment

  na filipínách jsou ceny totožne jako u nás v čr – ubytování stejne ceny-horší kvalita ..v MNL jsou i špičkove hotely.., obecne jidlo o trochu levnejší ale bacha na kvalita a taky že pro ne je každej každeeej cizinec magnát a proto každyho chtejí natáhnout škoda no.., taxi poprvý a naposled chtel po nás za dvacet km pet set korun českých – v prepočtu a chtely sme volat policajty no škoda že sem se neridil dobrejma radama tu na webu …jinak verejná doprava v manile jedna z nejhorších co sem kdy videl. ty jejich otevreny auta levný- supr, ale po mesici tak raka plic (( emise se nereší my cestovaly jen s roužkou s pritelkyní…kdo ušetří jsou lovci dívek..takže kdo je pro sexualní turistiku pride si na svý..dá se ukecat za českejch pet se pekná mladá teenka 😀 obecne ale budte obezretní ve všem, s riziky krome vzudu a nenasytných lidí co vás chtej natáhnout sme se nesetkaly ani za mesíc. good L.UCK 😀

 • Kristyna , Direct link to comment

  Po 25 dnech odlitam z Filipin. A neda mi to se nekde nepodelit o dojmy..
  Nejprve bych chtela pochvalit tento blog ktery je plny informaci a parkrat nam i pomohl na nejake zakladni info. Super prace.
  Filipiny jsem si predstavovala asi trosku jako raj..krasne ciste plaze..mili lide atd. Ale trosku me to zklamalo. To ze se nas snazili ridici triku a taxiku natahnout me neprekvapovalo a tak nejak jsem a tim pocitala..Casto jsem se jen tak zeptala v hotelu nebo mistnich kolik by to melo stat a tak to bylo pak jednodussi. Taxiky v Manile jsou teda sila. Ale byla mi doporucena aplikace do telefonu grab kde jsem objednala taxika a za chvili prijel a ja vedela cenu dopredu. A hlavne cena byla vice jako polovicni nez od letistnich taxiku.
  S jidlem jsem mela celkem problemy.. V restauracich v turistickych oblastech se da objednat skoro vsecko.. od asijske po italskou kuchyni ale nic extra a vsude stejny. Kdyz jsem sla zkusit kde ji mistni, neco jako street food tak jsem si celkem pochutnala v ramci moznosti a za mistni ceny ale pak jsem mela vice jako tyden zazivaci potize..nic prijemneho.. takze jsem se vratila opet k restauracim.. V obchodech nemaji poradny jidlo.. Vsude milion krekru a sladkosti a na tom jsou asi zivi.. Syr nesezenete,pecivo tez ne a se zeleninou to taky neni zadna slava..
  O tom jak jsou mistni lide pratelsti bych taky polemizovala. Vetsinou vas ani nepozdravi a divaji se ustrasenym dojmem.. Ale ne vsichni samozrejmne i mile lidi jsme potkali 🙂
  To co me nekolikrat nastvalo je ze furt cekate.. Mam pocit ze pulku casu na Filipinach jsem cekala na neco. Maji proste na vsechno cas a jsou dost pomali ve vsem. Furt neco zpozdenyho..hlavne lety,na to pozor kdyz mate navazujici let zpet do eu.

  Plaze jsem si predstavovala dle fotek krasne.. Ale zadna me moc nezaujala. More krasny ale odpadky na plazich.. ne nijak extra moc ale i tak. A to jsem byla v El nidu,bohol,cebu,siquijor. Na poslednim zminenem ostrovku mely byt nejkrasnejsi plaze tu. No bohuzel me opet nejak neuchvatily. Proste na fotkach vypadaji lepe nez ve skutecnosti. Na boholu ta hlavni plaz hezka,sposta baru a dive center ale vsude stovky kotvicoch lodi. Takze na plavani mate maly vybojkovany usek bez lodi,pripominajici mi ohradku. Island hopping v El nidu byl fajn ale moc turistu vsude.. takova masova akce spis, ale je mozne si domluvit privatni lodku.
  Abych nebyla jen negativni tak co se mi libilo bylo celkem dobre fungujici autobusova doprava po cebu prekvapive. Moc jsem si uzila potapeni v Moalboal kde bych doporucila Cebu dive centre,parkrat jsme si pujcili levne skutr a projeli okoli, nekde i dobra cena za pekne ubytko..
  Verim ze spousta lidi bude z Filipin nadsena. U me je to i ovlivneno zivotem na nadhernem Zelandu a po dovolene v pacifiku na Samoe coz se proste neda s timto srovnat. Jestli se sem vratim tak asi jen kvuli potapeni,jinak me to tu uz lakat nebude.
  Cheers 🙂

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Díky za názor. Je jasný, že ne všem se Filipíny musí zákonitě líbit. Asi JVA není pro vás to ořechové. Ono někdy je vše také ovlivněné dobou, kdy na Filipínách jste. To, že vám lidé nepřišli přátelští mě překvapuje, protože až na řidiče tricyklu, taxikáře a podobně, patří Filipínci mezi nejpřátelštější lidi (a to dle mnoha lidí) na světě. Pláže na Filipínách patří mezi ty top (ale určitě ne ta na Boholu), ale záleží, co od toho člověk očekává. Například tady u Puerta (tak hodinu jízdy) máme dvě krásné pláže (nabízím na ně výlet), ale většina lidí je nenavštíví, protože buďto pospíchají do El Nida, nebo tam cestu nenajdou a průvodce platit nechtějí. A takových pláží, nebo ostrůvků je na Filipínách víc…

   Po místním jídle mě nikdy nebylo tady zle (jako turista), ale každý má jiný žaludek a určitě nejste sama, kdo měl nebo bude mít problémy. Ale rozhodně to není tak žhavé, jako v Egyptě.

   Neberte to tak, že se Filipín tak hodně zastávám, jen mi některé vaše názory trošku překvapili (právě tím že tu žiju a vidím věci jinak), ale jak jsem psal 8 lidí může být z Filipín nadšeno a 2 ne.

   • Kristyna , Direct link to comment

    Filipiny jsou velke a na te obrovske spouste ostrovu a ostruvku musi byt urcite spousta krasnych mist a plazi o tom nepochybne. Jenze pokud tam nezijete a mate urcity cas na dovcu a omezeny rozpocet tak pak je slozitejsi je najit. Jak jsem letela nad Filipinama tak jsem si rikala ze by bylo fajn mit lod a projet si neturisticke a odlehlejsi mista. Je jasne ze tam kde zije vice lidi tak s cistotou je to tezsi.
    Byli jsme tam 3 kamaradi a furt jsme cekali ze prijde neco co nas ohromi, ale nejak se to za tu dobu nedostavilo, nevim cim to. Ted jsme v Malaysii na Borneu a i kdyz je to muslimska zeme nejak se tu citime lepe. Nikdo nam nic nenuti a ve meste na ulicich je vetsi klidek a cisto.. az nas ta zmena dost prekvapila. A kupodivu je tu o neco levneji coz je pro nas tez prekvapenim.
    Na Filipiny ale budu vzpominat v dobrem, nic spatneho se nam nestalo a videli jsme spoustu zajimavych mist :).

 • Eni , Direct link to comment

  Bacha v El Nidu po prijezdu z Princessy na tricyklisty – odchytavaj a co jsem videla chtel 50 pesos za cestu do mesta – obvykla cena pres den 10, v noci 20. Anglicani ho vzali, jelo jich vic… ale prostě…

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj,

   my jezdíme také za 50 pesos z terminálu El Nido do centra, ale za celý tricykl, tzn že pokud jsme dva, vyjde to na 25 pesos na osobu a tak dále. Netvrdím, že co píšeš je nemožné, ale nemyslím si, že tam lehce řidiče ukecáte za 10 Pesos na osobu. Doplním ještě, že z centra na Las Cabanas beach chtějí zpravidla mezi 100-150 Pesos za tricykl, ale dá se to ukecat na 100 Pesos (možná i o trošku méně) a večer chtějí za odvoz z pláže i kolem 200 Pesos a proto doporučuji vyjít na hlavní a chytit levněji tricykla na hlavní silnici a ne na Tricykl terminálu u Las Cabanas.

   Roman

 • Tomáš , Direct link to comment

  Tenhle článek je naprosto super. Moc se Vám chci poděkovat rozhodně si dám pozor. Teď jsem si zjednal zájezd na Filipíny , konkrétně tady ( http://www.exotickapriroda.cz/zajezdy/filipiny/poznavaci/filipinsky-venkov-s-navstevou-ryzovych-teras-a-pobytem-u-more-11-dni ) . Nenacházíte se tam třeba někdo, nebo nechcete se někdo přidat? Co vše se vyplatí vidět, případně jaký jídlo ochutnat, na co si dát pozor? Za jakékoliv tipy budu rád. 🙂

 • Jiří Zejdlik , Direct link to comment

  Ahoj mám letenky do Bangkoku a chceme letět na Filipíny je to odtamtud možné!? Nebo nějaký tip?

 • tomas , Direct link to comment

  Dobrý den,

  poradíte mi prosím jak nejlepe odjet z Cebu letiste na Moalboal a jak dlouho a za jakou cenu??

  Díky moc

 • Lenka J , Direct link to comment

  S ridicich taxiku vice nez souhlasim. Zivot v Manile nas naucil, ze nic neni tak drahe, jak se na prvni pohled zda😀 Dve belosky ridici vzdycky zkusi oskubat a plati na ne jen to, ze uz ti nejakou dobu zijeme a vime co kolik stoji! Dekujeme za prinosny blog! Prijely jsme sem studovat a verim, ze se potkame pri nejakem vyletu na Palawan🙂 Urcite se Vam ozveme!

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *