Jsou Filipíny vhodné pro cestovatelské začátečníky?

Dost lidí mi napsalo nebo řeklo, že Filipíny byly vlastně jejich první asijskou exotickou dovolenou, což mi dalo nápad na napsání nového článku, protože osobně si nemyslím, že Filipíny jsou zrovna lehká země na cestování pro nováčky. Ačkoliv jsou Filipínci přátelští a snaží se pomoc, tak bohužel v tom turistickém ruchu se pohybuje spousta místních, co se budou z vás snažit dostat co nejvíce peněz (hlavně řidiči tricyklů),  jsou tu složitější přesuny a celkově cestování po Filipínách mimo turistická místa není tak jednoduché. Pečlivá příprava z domova je tedy na místě. Dalším důvodem k napsání tohoto článku je nový trend – řešit vše na poslední chvilku nebo za pochodu v různých FB skupinách. Vezmu to ale postupně po bodech.

Základ je vše si naplánovat a případně si něco už zařídit z domova

Tohle je prostě základ, bez kterého se ani zkušenější cestovatelé na Filipínách neobejdou. Plánování vám sice zabere dost času, ale o to méně vás něco pak na Filipínách něco překvapí. Někdo si dokonce plánování užívá více než samotné cestování. Jako první věc ještě před prvním plánováním by mělo být zakoupení knižního průvodce. Někdo říká, že v průvodcích jsou hlavně předražené restaurace a některá ubytování tyto průvodce platí jako reklamu, což je asi pravda, ale knižní průvodce je poslední místo, z kterého bych si ubytování vybíral. Na druhou stránku tam ale naleznete opravdu hodně dobrých informací, tipů a mapek.

Bohužel někteří lidé nechtějí na to plánování vynaložit čas nebo ho zkrátka nemají a pak dostávám totálně triviální dotazy na které člověk odpovědi najde za 5 sekund na googlu nebo zde na mém webu. Moje reakce pak často není tak pružná jak asi lidi ode mě očekávají, stejně tak může lidi zaskočit moje stručnější odpověď. Já sice rád pomohu, poradím, ale je třeba si uvědomit, že to dělám ve svém volném čase a zadarmo.

Takový nový trend je teď se připojit do některých FB skupin o Filipínách a tam se ptát například kde a co vidět, jak se tam dostat a tak dále. Pak se člověk ale nestačí divit, kolik mu přijde protichůdných odpovědí a je z toho spíše ještě více zmaten, než aby mu to pomohlo. Protože tam dává zaručené tipy a rady kde kdo, třeba i lidé co viděli některý místa jen z rychlíku a je třeba si uvědomit, že každý si dovolenou představuje trošku jinak. Proto je podle mého nejlepší si o dané destinaci přečíst sám a dle různých článků, recenzí a průvodců (vše nejlépe s fotkou a YT videem) se rozhodnout, co chcete vidět a kam na Filipíny jet.

Také stává to, že někteří lidi bez velké přípravy přijedou na Filipíny a najednou nastávají problémy. Během cesty řeší kam a jak se na to místo dostat, jaké výlety tam podniknout, jak si je zajistit a tak dále. No a když pak přijedou zpět domů, tak si stěžují, že někde zaplatili víc než měli, že je nějaký Filipínec napálil, že nechápou proč se v Puertu Princesa někomu líbilo (o výletech v okolí Puerta nemají ani potuchy) a podobně. Zkrátka Filipíny nebo některá místa na Filipínách doslova na některých FB skupinách nebo na cestovatelských webech pomluví a mohou tak ovlivnit ostatní lidi, kteří se na Filipíny chystají. Přitom stačilo vynaložit před cestou čas a ty informace získat a jejich cesta a zážitky by mohly být jiné.

Pokud někdo nemá čas si cestu na Filipíny naplánovat, tak pak je asi vhodné jet zkrátka na Filipíny přes nějakou CK. Někteří lidé třeba taky začnou Palawanem, kde jim na začátku v některých věcech poradím, pomůžu a po rozkoukání pak pokračují na další ostrovy sami.

Dobré je umět mluvit alespoň trošku anglicky

Na Filipínách je angličtina druhý úřední jazyk a tak se tu skoro všude anglicky domluvíte. Toto je dá se říct největší výhoda Filipín ohledně cestování a ohledně zařizování různých věcí. Pokud nejste zkušení cestovatelé a neumíte skoro vůbec anglicky, jste zvyklý z Thajska na jednoduché cestování z ostrova na ostrov, kde si vás posílají jako krabice, tak Filipíny mohou být pro vás noční můra. Jen tak pro zajímavost, tak měl jsem tu jednou pár, který neuměl anglicky, ale byli to zkušený cestovatelé. Prý se všude domlouvají rukama a nohama. Do začátku jsem jim na Palawanu pomohl a zbytek Filipín dali úspěšně sami. Takže možná takto tu lze fungovat také. Ale základ bylo, že měli věci naplánované z domova a už měli zkušenosti.

Nespolehlivost Filipínců

Už mnoha lidem se stalo, že si něco na Filipínách objednali, například nějaký výlet nebo nějakou dopravu a buďto se pro ně na hotelu nikdo nedostavil nebo ti Filipínci měli velké zpoždění. S tím je vždy tady počítat a mít v záloze náhradní plán. Nebo počítáte, že autobus pojede podle JŘ například z Puerta do El Nido, ale on prostě nejede, protože se nedostavil řidič nebo je autobus rozbitý a nemají náhradu.

Složitější cestování mezi ostrovy

Jak už jsem zmiňoval, tak Filipíny nejsou na cestování a přesuny lehké jako například Thajsko. Tady musíte opravdu vědět, odkuď a kam jezdí určitý autobus, minivan a lodě. Je důležité si dobře naplánovat i pořadí ostrovů aby vše navazovalo a vyšlo vám to co nejlevněji. Například dost lidí dělá chybu, že končí na ostrově Siquijor a letenku má z Cebu do Manily, přitom z Dumaguete do Manily to lítá také. Pak následují složitější a dražší přesuny než by mohly být.

Důležité je si dávat na přestupy na letištích větší čas. Letadla, ale i lodě mají nezřídka zpoždění a to třeba i několikahodinové. No a nakonec také musíte počítat se špatným počasím, protože když jde přes Filipíny tropická bouře (malý tajfun) nebo nedej bože tajfun, tak se tu ruší lodní spoje a veškeré lodní výlety a někdy také i letecké spoje. Vždy je tedy třeba sledovat počasí a rychle se rozhodnout, jestli z onoho menšího ostrova se pro jistotu nepřesunout o den dříve na větší ostrov, kde je v nejhorším případě i letiště, přestože vám to naruší program či zaplatíte za extra noc v jiném hotelu. Lepší než pak zůstat na tom malém ostrově X dnů, nebo vám dokonce díky tomu může odletět i letadlo do Evropy.

Ubytování na blind?

Někde se mohu ještě dočíst rady typu – ubytování jedině na blind, nemám důvod platit za něco, co jsem ještě neviděl v reálu a ještě něco určitě usmlouvám. Bohužel pro někoho, tato éra cestování je podle mě už za námi, nejen že online přes různé portály typu Agoda nebo Booking.com to ubytování je častěji levnější než pak na místě, ale také to nejlepší a nejlevnější ubytování je už déle dopředu vyprodané a v neposlední řadě můžete často zaplatit až na místě. Teď i většina levných ubytování pro baťůžkáře je k dohledání na zmiňovaných portálech. Pak se lidi nestačí divit, jako jsem viděl nedávno večer bloudící cizince v El Nidu. Byli zoufalí, bloudili tam přes hodinu a nemohli najít volné ubytování.

Bookovat vše nebo něco dopředu?

Občas jsem překvapen, když mi lidi řeknou, co vše si zajistili z domova, až tak to podrobně to mají naplánované a připravené. Já víceméně proti tomu nic nemám, nicméně mohou nastat problémy které člověk na Filipínách neovlivní a to je příroda. Může vás překvapit špatné počasí, vybouchne sopka a vaše plány se vám začnou hroutit. Pokud to má člověk navíc dopředu zaplacené, tak to bolí pak o dost více. Osobně bych dopředu bookoval, platit jen letenky a ubytování. Výlety a dopravu (loď, autobus) jen v případě, že bych věděl, že mi v případě problémů pošlou peníze zpět. Například když má někdo přes mě zajištěné výlety na Palawanu a kvůli počasí se výlety ruší, tak vracím zpět 100% z celé částky. Doprava se dá zajistit lehce až na místě na terminálu nebo v přístavu, nicméně se očekává, že tam nepřijdete na poslední chvilku těsně před odjezdem. Výlety se dají sehnat taky na místě, na některých místech je doslova nabízí každý Filipínec kterého potkáte, nicméně mohou se lišit jak cenou, spolehlivostí domluvených věcí a tak i kvalitou. Ne vše nejlevnější je zároveň i nejlepší, tak pozor na to.

Jsou tedy Filipíny vhodné pro začátečníky?

Ano i ne. Pokud si uděláte dobrou přípravu z domova a umíte alespoň trošku engliš, tak vás jen málo co pak překvapí a pak to zvládne a celkově Filipíny si užije i začátečník, ale pokud na Filipíny pojedete na vlastní pěst bez nějaké domácí přípravy, tak si tu mohou nabít hubu i zkušenější cestovatelé. No a samozřejmě ta příprava je důležitá abyste si Filipíny užili celkově, protože mě pak mrzí, když vidím některé tutové rady od lidí, kteří na tom místě sice byli, ale zdaleka na tom určitém místě neviděli vše, protože o tom nevěděli, ale bohužel mají potřebu radit jiným kam jet anebo co naopak vynechat, no některé rady jsou čistě subjektivní a tak právě jejich názor na Filipíny mohla ovlivnit jejich malá připravenost z domova. Tím ale neříkám, že se musí automaticky Filipíny každému líbit, nicméně dobrá příprava z domova a dobrý itinerář může průběh a dojem z dovolené na Filipínách dost změnit.

Facebook Comments

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *