Konec platnosti starých filipínských bankovek a pozor na bankovky hodnoty 1000 Pesos

Přestože dle filipínské centrální banky (BSP) je bankovka v hodnotě 1 000 Pesos modrá a bankovka v hodnotě 100 Pesos fialová, tak určitě nejsem sám, komu se tyto bankovky pletou. Několikrát se mi stalo, že jsem skoro přišel o peníze, když jsem po zaplacení chtěl jít pryč, protože jsem myslel, že platím menší bankovkou (100 Pesos). A kdo ví, třeba jsem i tak přišel o peníze, ale neuvědomil jsem si to.

Tak jako tak, tomuto problému bude brzy konec, protože od ledna 2016 půjde do oběhu trošku jiná bankovka 100 Pesos, která bude zbarvená více do červena. Nynější bankovky se začaly tisknout od roku 2010 jako součást bankovek New Generation (nové generace).

Guvernér filipínské centrální banky doufá, že červený tón na nových bankovkách (100 Pesos) lidem konečně pomůže a přestanou si stěžovat. Uvidíme, jak BSP bude dlouho trvat dát nové bankovky do oběhu a hlavně uvidíme, kdy a jestli vůbec zmizí ty staré bankovky, které tak pletou lidi.

Všechny filipínské bankovky pohromadě
Všechny nové filipínské bankovky pohromadě (tato série bankovek nové generace je v oběhu od roku 2010)

Teď trošku statistiky. Zhruba 20% všech bankovek tvoří bankovky hodnoty 100 Pesos, nejpoužívanější bankovka je „překvapivě“ hodnoty 20 Pesos a nejméně používaná bankovka je v hodnotě 200 Pesos, která obsahuje jen 2% z celkového počtu bankovek, což pro mě také není překvapení, protože s ní skoro nepřijdu do styku. Když se mi dostala poprvé do ruky, tak jsem myslel, že je to nějaká falešná bankovka. Bankovky v hodnotě 200 Pesos tedy populární na Filipínách nejsou, nicméně stažené z oběhu prý nebudou.

Pozor také na starší bankovky, protože vás může zmást, že vypadají jinak, ale jsou stále v oběhu a pořád platí. Ne však na dlouho. Tyto starší bankovky budou platit jen do konce roku 2015! Pak půjdou vyměnit v bankách a od roku 2017 to bude jen bezcenný papír.

Staré (vlevo) a nové bankovky a potvrzení toho, co jsem psal. Obrázek si můžete stáhnout a zvětšit aby jste rozeznali ty staré bankovky!
Staré (vlevo) a nové bankovky a potvrzení toho, co jsem psal. Obrázek si můžete stáhnout a zvětšit aby jste rozeznali ty staré bankovky!

Na závěr takový dodatek, když už je řeč o bankovkách. Na Filipínách si můžete všimnout toho, že Filipínci se k bankovkám chovají příšerně. Některé bankovky jsou opravdu ve špatném stavu, a přesto ještě platí. Nemusíte se tedy bát, že zmačkanou a vybledlou bankovku, která zažila asi nejedno vyprání a nejeden déšť, vám nevezmou. Když to trošku přeženu, tak pokud bankovka není roztržená doslova vejpůl, tak vám jí skoro všude vezmou. Nicméně dost natrhlé bankovky bych si od lidí nebral (za možné komplikace vám to nestojí). Nejhůř vypadají bankovky hodnoty 20 Pesos, což vás asi už nepřekvapí. I z tohoto důvodu v té nové sérii bankovek nejsou bankovky 10 Pesos a 5 Pesos.

Facebook Comments

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *