Koronavirus COVID – 19 na Filipínách

Když se objevila tato epidemie v Číně, byl jsem docela rád, protože lidi a speciálně novináři upoutali pozornost jinam od sopky Taal, která v té době byla dost aktivní. Česká média se totiž předháněla kdo napíše nejhrůzněji vypadající nadpis a tak zbytečně strašila lidi kteří chtěli cestovat na Filipíny. Vyhrál to u mě článek s nadpisem „ Filipíny zahalil popel“ vydaný na na Idnes.  Nicméně jsem si neuvědomil, jak zlý to bude a co bude čekat za procedury, jako rušení letů z Manily do Číny, Hongkongu a Macao a samozřejmě různé karantény. A to byl jen začátek.

Kdy se poprvé Koronavirus na Filipínách objevil?

První potvrzený případ se objevil 30 ledna, tedy o dost dříve, než se virus začal šířit Evropou. Jednalo se o ženu která přicestovala z Číny (oblast Wuhan).

Kolik je potvrzených případů k dnešnímu dni?

K 24.6. 2020 je nakažených Koronavirem na Filipínách už 31 825 lidí, což se zdá k poměru obyvatel málo, nicméně je tu jedno velké ALE. Bohužel Filipíny nemají takové kapacity testovat, takže reálně je nakažených o dost více. To je speciálně v těchto rozvojových zemích bohužel problém. Na Filipínách je také na ten virus bohužel nijak překvapivě větší úmrtnost (1186 lidí). Bohužel špička epidemie je na Filipínách je ještě v nedohlednu, protože tu denně přibývá 300-800 případů denně. Možná to je i tím, že se tu již více testuje.

Jaké jsou prevence od státu

Hned po prvním potvrzeným případu Filipíny zrušili lety z nejvíce postižené oblasti Wuhan a pár dnů na to zakázali všechny lety z Číny, Hongkongu a Macao. Dále očekávejte, že vám skoro všude do vstupu do lepších hotelů budou měřit teplotu (nebojte, ne do zadku), stejně tak do vchodu do některých OD v Manile a samozřejmě i na letišti. Potom budete vyplňovat někdy i papírky s vaší cestovatelskou historií. Liší se to ostrov od ostrova, protože zatímco na Palawanu žádné kontroly nebyly, tak na Luzonu nebo ve Visayas  většinou ano. Všude ale jsou desinfekce na ruce, což doporučuji co nejvíce používat a mít samozřejmě i svojí.

Momentálně (24.6.2020) už tu je situace klidnější, obnovila se provizorně letecká vnitrostátní doprava, na dost místech už funguje i autobusová i lodní doprava, nicméně není zatím prostor pro velký optimismus, protože například aby se člověk dostal do letadla potřebuje několik druhů povolení. Zatím tu neexistuje ani domácí turismus a Filipíny jsou pro cizince stále zavřené. Věci se tu mění ze dne na den a v nadcházejícím měsíci nelze očekávat výrazné zlepšení. Každý ostrov, respektive každá provincie má jiná pravidla a místní cestují jen když musí.

Měření teploty na Filipínách

Někteří místní se vás budou štítit

Někteří místní na severním Luzonu v horách se před námi zahalili obličej jako bychom měli mor. Tak buďte připraveni na toto a prosím reagujte vždy s úsměvem, koneckonců, je to komická situace. Určitě se ale jednalo ale jen o pár jedinců, většina místních byla ok.

Je na Filipíny bezpečné letět?

POZOR, v současné době na Filipíny nedoporučuji cestovat. Filipíny jsou pro cizince stále zavřené.

Dopad na ekonomiku

Ze začátku jsem si neuvědomil vážnost věci, ale bohužel teď už i osobně se mě Koronavirus dotýká. Jde o to, že se promítá negativně filipínská užší spolupráce s Čínou no a také samozřejmě také na turismu. Už teď pozorujeme na Filipínách mnohem méně turistů, což díky odlivu Číňanů a teď nově i Korejců je jasné. Nicméně přestali jezdit na doporučení jejich vlády občané USA a také vidím méně turistů celkově i z Evropy. A tak tedy místní cestovní kanceláře teď mají těžký život.

Vůbec nemám tušení jak se vše bude vyvíjet dále, ale tím že se to takto rychle dostalo do Evropy a Koronavirus tam začíná řádit jak černá ruka, tak asi budou velké dopady celkově na celosvětovou ekonomiku. Je také možné, že následující sezónu nebude na Filipínách co dělat (protože se lidí bojí cestovat) a tak zůstanu v ČR. Jsem tedy zvědavý, jak se budou věci vyvíjet dál.

Aktualizováno 24.6. 2020

Facebook Comments

One comment on “Koronavirus COVID – 19 na Filipínách

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *