Koronavirus COVID – 19 na Filipínách

Když se objevila tato epidemie v Číně, byl jsem docela rád, protože lidi a speciálně novináři upoutali pozornost jinam od sopky Taal, která v té době byla dost aktivní. Česká média se totiž předháněla kdo napíše nejhrůzněji vypadající nadpis a tak zbytečně strašila lidi kteří chtěli cestovat na Filipíny. Vyhrál to u mě článek s nadpisem „ Filipíny zahalil popel“ vydaný na na Idnes.  Nicméně jsem si neuvědomil, jak zlý to bude a co bude čekat za procedury, jako rušení letů z Manily do Číny, Hongkongu a Macao a samozřejmě různé karantény. A to byl jen začátek.

Kdy se poprvé Koronavirus na Filipínách objevil?

První potvrzený případ se objevil 30 ledna, tedy o dost dříve, než se virus začal šířit Evropou. Jednalo se o ženu která přicestovala z Číny (oblast Wuhan).

Kolik je potvrzených případů k dnešnímu dni?

K 2.11. 2020 je nakažených Koronavirem na Filipínách už 383 000 lidí, což se zdá k poměru obyvatel málo, nicméně je tu jedno velké ALE. Bohužel Filipíny nemají takové kapacity testovat, takže reálně je nakažených o dost více. To je speciálně v těchto rozvojových zemích bohužel problém. Na Filipínách je také na ten virus bohužel nijak překvapivě větší úmrtnost (7238 lidí). Poslední dny se počet nově nakažených Covidem pohybuje kolem 2000 za jeden den. Podle grafu na Filipínách nebyla ještě druhá vlna.

Jaké jsou prevence od státu

Hned po prvním potvrzeným případu Filipíny zrušili lety z nejvíce postižené oblasti Wuhan a pár dnů na to zakázali všechny lety z Číny, Hongkongu a Macao. Dále očekávejte, že vám skoro všude do vstupu do lepších hotelů budou měřit teplotu (nebojte, ne do zadku), stejně tak do vchodu do některých OD v Manile a samozřejmě i na letišti. Potom budete vyplňovat někdy i papírky s vaší cestovatelskou historií. Liší se to ostrov od ostrova, protože zatímco na Palawanu žádné kontroly nebyly, tak na Luzonu nebo ve Visayas  většinou ano. Všude ale jsou desinfekce na ruce, což doporučuji co nejvíce používat a mít samozřejmě i svojí.

Momentálně (2.11.2020) už tam je situace klidnější, obnovil se domácí turismus, nicméně na Filipínách jsou stále ohniska nákazy Covidem a jsou tak proto někde lokální karantény. Každý ostrov, respektive každá provincie má jiná pravidla a k cestování jsou třeba stále nějaké permity nebo jiné papíry a často také potvrzení o negativním testu na Covid.

Měření teploty na Filipínách

Někteří místní se vás budou štítit

Někteří místní na severním Luzonu v horách se před námi zahalili obličej jako bychom měli mor. Tak buďte připraveni na toto a prosím reagujte vždy s úsměvem, koneckonců, je to komická situace. Určitě se ale jednalo ale jen o pár jedinců, většina místních byla ok.

Je na Filipíny bezpečné letět?

POZOR, v současné době na Filipíny nedoporučuji cestovat. Filipíny jsou pro cizince stále zavřené. Výjimku mají příbuzní Filipínců (manžel, manželka), nebo pokud tam má ten dotyčný dítě, nebo se již vydávají pracovní či investorské víza.

Dopad na ekonomiku

Ze začátku jsem si neuvědomil vážnost věci, ale bohužel teď už i osobně se mě Koronavirus dotýká. Jde o to, že se promítá negativně filipínská užší spolupráce s Čínou no a také samozřejmě také na turismu. Už teď pozorujeme na Filipínách mnohem méně turistů, což díky odlivu Číňanů a teď nově i Korejců je jasné. Nicméně přestali jezdit na doporučení jejich vlády občané USA a také vidím méně turistů celkově i z Evropy. A tak tedy místní cestovní kanceláře teď mají těžký život.

Vůbec nemám tušení jak se vše bude vyvíjet dále, ale tím že se to takto rychle dostalo do Evropy a Koronavirus tam začíná řádit jak černá ruka, tak asi budou velké dopady celkově na celosvětovou ekonomiku. Je také možné, že následující sezónu nebude na Filipínách co dělat (protože se lidí bojí cestovat) a tak zůstanu v ČR. Jsem tedy zvědavý, jak se budou věci vyvíjet dál.

Pro přesnější a častější aktualizace sledujte mojí FB stránku.

Aktualizováno 2.11. 2020

Facebook Comments

One comment on “Koronavirus COVID – 19 na Filipínách

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *