Letecké společnosti na Filipínách a jejich srovnání

Lidé, kteří poprvé chtějí letět na Filipíny, mohou tápat ohledně informací o leteckých společnostech na Filipínách. Jaké letecké společnosti tu operují? Jsou bezpečné? Létají na čas? Která letecká společnost je z nich nejlepší a jakou doporučuji?

Letecké společnosti na Filipínách 

1/ Cebu Pacific

2/ Philippine airlines

3/ PAL

4/ Tiger Air

5/ Air Asia

Abych vám v tom udělal trošku jasněji, tak Cebu pacific a Tiger air spolu spolupracují a na vnitrostátní přelety se letenky dohromady kupují na stránce Cebu pacific. Totéž platí u Philippine airlines a PAL, kteří také spolupracují spolu. Většinu vnitrostátních spojů má PAL, zatímco mezinárodní spoje obstarává Philippine arlines, kde můžete také zakoupit letenky.

10599335_797640923615518_2833374399483320270_n
Cebu Pacific

Létají tyto letecké společnosti na čas?

Jak kdy, je to často o náhodě. Ne nadarmo se tady PAL přezdívá “Plane always late“. Ale to platí bez výjimky u všech aerolinek na Filipínách. Proto během přesunů spíše počítejte se zpožděním. Stejně se také může stát, že vám znenadání změní let a čas letu. Dále také může nastat problém ohledně počasí, zvláště pak v deštivé sezóně, nebo v měsících na hraně jako je listopad, či půlka prosince. Úplná katastrofa je to pak během velikonoc, kdy během Holy week nelétá snad žádné letadlo na čas. Určitá zpoždění mohou nastat také během vánoc a na sklonku roku. Doporučuji tedy během plánování brát možné zpoždění vážně a naplánovat si přesuny s dostatečnou časovou rezervou a to speciálně při návratu přes Manilu zpět do Evropy.

Jsou tyto letecké společnosti bezpečné?

Ano jsou. Nečetl jsem o nějakém leteckém neštěstí za poslední dobu. Když si uvědomíme, kolik letadel mezi filipínskými ostrovy létá, tak opravdu můžu s klidným srdcem napsat, že letecká doprava na Filipínách je bezpečná.

Air Asia
Air Asia

 Která z nich je nejlepší?

1/ PAL. Nepleťme si tuto leteckou společnost s bývalými závody v Praze – Kbelích. Jde opravdu o leteckou společnost operující na Filipínách. Já jí řadím těsně na 1 místo, protože mám nejraději jejich webovou stránku, která je vcelku svižná a kupování letenek proběhlo vždy bez problémů a také jako jediná zdejší společnost nabízí i během krátkých přeletů malé občerstvení zdarma. Nevýhoda této společnosti jsou o něco dražší letenky. Dejte si ale během kupování letenek na jednu věc pozor. Ačkoliv jsem jejich webovou stránku chválil, tak pro někoho může být pozdějším šokem zjištění, že na nejlevnější letenku má limit na odbavované zavazadlo jen 10 kg! Pak již asi nezbývá nic jiného nežli dokoupit kila na letišti. Ještě to pro jistotu vysvětlím takto:

U vnitrostátních letů při zakoupení letenky Budget economy můžete mít jen 10 kg zavazadlo, při zakoupení letenky Regular economy můžete mít až 20 kg zavazadlo. Proto při kupování letenky pozor! Koukněte ještě pro jistotu na přehlednou tabulku, kde je to rozdělené i dle barev. Vnitrostátní lety o kterých je řeč jsou úplně nahoře. PAL využívá v Manile terminál 3, Philippine airlines terminál 2.

2/ Cebu Pacific je v mém pomyslném žebříčku na druhém místě, protože na rozdíl od Air Asia má na Filipínách větší pokrytí spojů, například lety Puerto – Cebu aj. Takovou zajímavostí je, že zhruba v polovině letu letušky pořádají jakousi soutěž. S Cebu pacific jsem toho zatím ze všech zmiňovaných aerolinek nalítal nejvíce. Co se mě ovšem nelíbí, to je jejich webová stránka, protože ačkoliv se to zdá nemožné, tak jsem během kupování letenek o něco povyrostl, protože takhle pomalá stránka u aerolinek se jen tak nevidí a když k tomu připočtu, že mě to několikrát během kupování letenek hodilo chybu (error) a celou rezervaci letenky jsem musel dělat znovu, tak není divu, že jejich webovka určitě nepatří mezi ty moje nejoblíbenější. Cebu pacific používá v Manile terminál 3. Dejte si však pozor, pokud si koupíte let s Tiger airlines, tak ten používá terminál 4. Během kupování letenky ten let s „Tygrem“ poznáte tak, že má jinou barvu a jiné značení. Po zakoupení letenky to po té můžete vidět také na letence.

Tiger air
Tiger air

3/ Air Asia se na Filipíny před zhruba třemi lety dostala z Malajsie. Možná si ještě někdo pamatujete Zest air a ten právě Air Asia při příchodu na Filipíny koupila. Dokonce ještě používá nějaká letadla s označením a s barvou Zest Air. Air Asia je pravděpodobně nejlevnější místní aerolinka, má docela svižnou a přehlednou webovku, ale prohrála si to u mě tím, že tu na Filipínách nemá zatím takové pokrytí. Air Asia je známá také nejhezčími letuškami, které si pečlivě vybírá. Air Asia v Manile používá terminál 4.

4/ Tiger Airlines se spojila s Cebu Pacific a provozuje opravdu jen pár vnitrostátních letů. Letenky s touto společností se dají koupit na webové stránce Cebu pacific. Během výběru letu můžete tyto lety s „Tygrem“ poznat jednoduše podle barvy a jiného značení letu. S touto společností jsem letěl jen jednou a to z Clarku do Bangkoku a tak moc zkušeností s touto aerolinkou nemám. Protože ale využívají mnou kritizovaný web Cebu pacific a navíc mají velmi omezenu nabídku letů, tak je řadím na poslední místo. Ani pro mě sympatický název Tiger Air vše nezachránil. Pozor, Tiger air využívá v Manile terminál 4.

Do hodnocení jsem nezahrnul Philippine Airlines, protože v naprosté většině nechávají vnitrostátní lety na společnost PAL. Toto hodnocení aerolinek je bráno jen z mého pohledu a z mých zkušeností.

Nejhezčí letušky jednoznačně mají Air Asia
Nejhezčí letušky jednoznačně mají Air Asia

Při kupování letenky si dejte pozor

 • Dejte si pozor na různé skryté poplatky, které se dají vyškrtnout. Například bookovací systém Air Asia automaticky zaškrtává 20 kg zavazadla, sedačky a pojištění.
 • Při hledání letenek mate první uvedená cena, která vypadá velice levně, ale je to jen základní cena bez různých poplatků, jako jsou palivové poplatky, letištní poplatky, aj. Výsledná cena může být o dost dražší!
 • Před koupením letenek berte ohled na možné zpoždění. Jak jsem psal výše, tak na Filipínách je toto docela častý jev.

Koupit letenku předem nebo až na Filipínách?

Překvapivě dost lidí se mě na tuto otázku ptá a tak to tu zde více rozvinu. Osobně preferuji zakoupení letenky předem v nějaké akci za nízkou částku. Díky konkurenčnímu boji není o různé akce rozhodně nouze.  Například se dá sehnat jednosměrná letenka z Manily do Puerta za 1000 pesos i se všemi poplatky. Pro zajímavost – moje nejlevnější letenka byla za 600 Pesos z Dumaguete do Cebu, kupovaná dva měsíce dopředu.

Někdo by s tímto názorem však nemusel souhlasit, protože co když vám díky počasí zruší let? A já vím, že se to již pár turistům stalo. Můj názor na toto je takový:

I když vám jeden let nedej bože zruší, tak přebookovaní letenky na jiný den vyjde zhruba cenově stejně, jako kdybyste si koupili tu letenku až na Filipínách. Tedy pokud jste si tu letenku koupili v nějaké akci. Sice vám ta změna jistě narušila váš itinerář, ale s tím se na Filipínách hold musí počítat (speciálně v deštivé sezóně) a je třeba sledovat stále předpověď počasí tak, abyste nebyli překvapeni a mohli tak zareagovat na situaci včas. Předpověď počasí můžete sledovat na mé FB stránce, kde na každý blížící se tajfun upozorňuju.

Vím, že existují turisté, kteří po Filipínách cestují déle jak měsíc (nebo několik měsíců celkově po JVA) a řeší plány a letenky až dle situace či nálady. V tomto případě proč ne? Pro “normální„ turisty, kteří nebudou na Filipínách více než měsíc a cestují jen na Filipíny však doporučuji spíše zakoupit letenky předem, tedy pokud chcete ušetřit, protože cena letenek několik dnů před odletem je o dost dražší nežli letenka zakoupená v akci dva či tři měsíce předem. Zakoupení letenky na letišti je pak úplně nejdražší.

Mé zkušenosti na závěr

Moje zkušenosti z létání po Filipínách jsou takové různorodé – někdy bylo zpoždění (můj rekord je 5 hodin v Manile) a speciálně mám pak špatné vzpomínky na Cebu, kde jsme měli vždy zpoždění 2 hodiny, ale abych také jen nekritizoval, tak jsem zažil mnoho letů na čas a také musím říct, že když čekám v Puertu na letišti na klienty, tak většinou nevznikají větší zpoždění. V komentářích se můžete svěřit s vašimi zkušenostmi a pokud se vám článek líbil, tak ho prosím sdílejte 🙂

Facebook Comments

21 comments on “Letecké společnosti na Filipínách a jejich srovnání

 • Zuzka , Direct link to comment

  Ahoj Romane, v prvni rade moc diky za tvuj blog a spoustu uzitecnych informaci.
  V jednom clanku jsi psal ze si nejsi jisty cenou transferu mezi terminaly v Manile. My jsme ted aktualne na Filipinach na dovolene. Prileteli jsme do Mainly a odtud pokracovali do Puerto Princesa. Vyuzili jsme bus. transfer Z terminalu1 na terminal4. V priletove hale jsme sledovali cedule transfer (minuli jsme asi 6 bankomatu). Ty nas dovedli k dalsi controle. Tam pani zkontrolovala letenky, poslala nas do cekarny a tam nas asi po pul hodine vyzvedl bus. Vse zdarma 🙂

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj,

   děkuji za vaše zkušenosti. Mě hlavně zajímá, mezi kterými terminály jde použít ten přesun vnitřkem letiště a za jakých podmínek. Určitě se tvoje info bude lidem hodit!

 • Bob , Direct link to comment

  Dobry vecer. Ako pozeram, asi neexistuje spolocnost co lieta nacas :o) Pozeram ze PAL a Philippineairlines je ta ista stranka. Pre mna je asi najdolezitejsia spolocnost ktora meska najmenej a pokial meska aspon nerusi v ten den lety. PAL je asi jedina, ktora nepatri pod nizkonakladove, chcem sa len spytat, ci to je aj vidiet a ci lety Manila-Puerto Princes su najlepsie prave s nimi, alebo by ste odporucili nejaku inu spolocnost? Dakujem.

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Zdravim,

   bohuzel, PAL je vlastne take nizkonakladovka patrici pod Philippine airlines. Je ze vsech mistnich aerolinek na nejlepsi urovni, ale zpozdeni ma take, je to hlavne o nahode. Kdyz vam ted poradim s jakou splecnosti letet, tak urcite bude jako naschval meskat 🙂 Nejlepsi je asi ale opravdu ten PAL.

 • Rosta , Direct link to comment

  Ahoj Romane,pro přelet Coron-Manila máme koupené letenky u SKYJET Airlines.V tvém seznamu není,je to snad nová společnost, nějak nespolehlivá nebo spadá pod nějakou jinou?Nebo uvádíš jen ty nejznámější?
  Díky za případnou reakci.

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Zdravím, není to nová aerolinka, ale je hodně malá a provozuje vlastně jen 3 lety a je soustředí se spíše na charterové lety. V článku je zmiňováno o těch nejznámějších a největších. Dle wikipedie měli minulý rok pozastavenou činnost. Kdybych si měl vybrat mezi Cebu pacific a touto aerolinkou, tak letím s Cebu pacific (také lítá trasu Coron – Manila).

   https://en.wikipedia.org/wiki/SKYJET_Airlines

 • Pavel Lysko , Direct link to comment

  AHOJ ROMANE

  Poraď jak bez velikého prestupovania doletieť na CEBU z Prahy alebo Viedne – žijem v Bratislave . Tiež môžeš poradiť v cene letenky .

  Ďakujem Ti Pavel

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj,

   letenky zkus najit napriklad pres Pelikana nebo Skyscanner a mistni prelety resit pres mistni aerolinky, viz muj clanek, kde jsou odkazy.

   Roman

 • Verca , Direct link to comment

  Ahoj,kdyz si koupime letenku online musime ji mit pak vytisklou nebo staci na meilu…ptam se z toho duvodu,ze tiskarna neni vsude. A taky jestli je mozna rezervace online a platba az na miste. Diky moc, ted jsme na palawanu a chceme do cebu..diky za radu

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj,

   stačí letenku v emailu, nemusi byt vytiskla. Rezervace online a platba na miste bohuzel mozna neni. Jsou ale moznosti takove, ze do 24 hodin to muzete zaplatit na uvedenych mistech, napriklad v Robinsons, nebo v nejakych bankach. Vice infa k tomu uvidite u zpusobu platby, kterou si muzete vybrat.

   Roman

   • Veronika , Direct link to comment

    Super. Dekujem moc…letenku uz mame v meilu i zaplacenou. Dost nam pomuze, ze ji nemusime mit vytisklou a staci meil.diky diky

 • MIro , Direct link to comment

  Ahoj Romane. Chcem sa opytat ked, pristaneme v Manile v Terminal 1 a nasledne letime na Palawan airasia a v clanku si spominal ze lieta z terminalu 4.Ako sa dostaneme z term 1 na term 4?
  Dakujem za radu MIro

 • Frank , Direct link to comment

  Ahoj Romane, prvně bych ti rád popřál hezký nový rok. Uvažujeme o letu s Philippine airlines z Dumaguette na Palawan. V článku uvadis a i na stránkách letecké společnosti je, že s letenkou budget ecenomy může být jen 10kg. Lze nějaký kilo dokoupit? Nebo když budeme mít 30kg je lepší koupit dražší letenku? Dohledat jsem jen, že se platí na letišti 200 pesos za kg. Děkuji

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj, dokoupit na miste lze urcite, ale kolik to stoji bohuzel nevim. 200 PHP za kilo asi souhlasi. Jestli koupit tedy drazsi letenku zalezi na vas a kolik bude vazit vase zavazadlo. Nebo lette s jinou leteckou spolecnosti.

   Roman

 • Radoslav Marek , Direct link to comment

  Dobrý den Romane,
  rád bych se Vás zeptal, zda je možné letět z Palawanu do Manily pouze z Puerto Princesa, nebo i z jiných měst ( např. El Nido)? Děkuji Vám za spoustu užitečných informací na Vašem Blogu.
  S pozdravem Radek M.

 • AD , Direct link to comment

  Jak kupujete ty letenky v akci? Letím až za dlouho, tak bych počkal na akci. Jak ale zjistit, že zrovna nějaká je. Jestli to posílaji při odběru newsletteru, nebo pravidelně koukáte na jejich webovky?

 • Martin , Direct link to comment

  Zdravím,

  Včerejší let s AirAsia z Puerto Princesa do Manily plánovaný na 11:45AM měl zpoždění 5 hodin. Do Manily jsme přiletěli v 17:00. AirAsia nám slíbila, že nás odveze přímo na T1, ale nakonec skutek utek. Poslali nás na transfer přepážku, kde nám řekli, že za hodinu nás odvezou, ať si vezmeme taxi. Odlet do Číny byl v 17:30. Samozřejmě jsme nechytli spoj domů (Manila-Guangzhou-Paříž – Praha). Musíme zůstat v Manile další den. Ví někdo o nějaké možnosti refundace od AirAsia (alespoň proplacení hotelu). Máme zaplacené nějaké travel insurance, ale asi jen to základní. Díky Martin

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Zdravím,

   to je šílený, toho se vždy bojím, proto vždy radím při cestě domů být v Manile alespoň 6 hodin před odletem domů (čas bez přestupů). Co jsem pochopil, tak jste měli zpoždění zhruba 4 hodiny a ne 5 hodin. Prostě dávat si jen 5 hodin a něco na přestup v Manile při návratu domů je velký risk. Předevčírem (v neděli) letěli moji klienti přesně tímto letem také (možná jste s nimi potkali), ale oni měli let do Hongkongu až v 9 večer a tak vše stíhali. Proto jsem jim to takto naplánoval. Ale teď k vaší otázce. Air Asia vám bohužel propadlé letenky neproplatí a ani pravděpodobně hotel, ale můžete to zkusit až budete na letišti. Pokud máte jen základní pojištění, tak se bojím, že budete muset zaplatit velkou část nové letenky, nicméně doporučuji se to urgovat na letišti u té aerolinky s kterou jste měli letenky přes Čínu, někdy se stávají zázraky. Doufám, že vám to dopadne-lo dobře a pokud budete mít náladu, tak dejte vědět jak jste dopadli.

   • marconi , Direct link to comment

    Ahoj už s ohledem na délku letu do EU vždy trávím noc před odletem v Manile na hotelu blízko letiště, kvůli dopravním zácpám. Ta noc se dá příjemně užít v Cowboy grillu v Makati nebo Malate.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *