Letiště Manila

 

Manilské letiště Manila Ninoy Aquino International Airport (NAIA) leží na hranici čtvrtí Pasay a Parañaque a nachází se 7 km jižně od centra Manily a jihozápadně od známé obchodní čtvrti Makati. Letiště má dohromady 4 terminály a doprava mezi terminály není kdovíjak rychlá.

Někteří cestovatelé mohou být zmateni, na který terminál vlastně přistanou anebo naopak ze kterého teminálu budou odlétávat. Mohou pak nastat problémy, například při plánování cesty. Pro lepší orientaci zde vypíšu terminály a letecké společnosti:

  • Terminál 1 – Také známý jako mezinárodní terminál a je to největší terminál manilského letiště. Od srpna 2014 se ale některé mezinárodní aerolinky přesunuly na terminál 3.
  • Terminál 2 – Tento terminál je vyhrazený pouze pro Philippine Airlines.
  • Terminál 3 – Nejmodernější terminál z celého letištního komplexu. Používají ho Cebu Pacific a PAL Expres. Dále pak také Delta, KLM, Emirates, Singapore airlines a od září 2014 se tam přesunul i Cathay pacific.
  • Terminál 4 – Známý je také jako „Domestic terminál“. Jedná se o starší, ale nedávno zrekonstruovaný terminál. Terminál 4 je nejdále od mezinárodního terminálu 1 a používají ho Zest air – Air asia, Tiger air, Seair, Sky Pasada.

Musím se ještě zmínit o Airphil Expres, ze kterého se v roce 2013 stal PAL Expres a v březnu roku 2014 se PAL Expres stal součástí Philippine airlines. Jejich bývalá webová adresa již nefunguje a letenky můžete koupit zde. Dále se také spojil Tiger air s Cebu pacific. Tiger air používají při vnitrostátních letech Terminál 4. Letenky se kupují na webu Cebu pacific.

NAIA-Terminal-Map

Můžete se také podívat na oficiální stránky letiště, které jsou ale bohužel ještě pomalejší nežli moje babička.

Na všech terminálech lze nalézt bankomaty a směnárnu. Nejvíc směnáren je na terminálu 1, kde jsou některé směnárny otevřené až do noci, nejhůře je na tom naopak terminál 4, kde je směnárna jenom jedna. Kurzy na letišti v Manile nejsou zase tak hrozné a tak neuděláte velkou chybu, pokud si tam rozměníte i větší částku. Pokud ale budete v Manile delší dobu, tak doporučuji si pak vyměnit větší částku mimo letiště, například v Mall of asia a nebo v jakékoliv směnárně či bance.

Doprava mezi terminály

Manilské letiště má dohromady 4 terminály a doprava mezi terminály není kdovíjak rychlá, na letištní vlak jako je například v Singapuru, Hongkongu anebo ve velkých evropských městech zapomeňte. Dopravovat mezi terminály se dá pomocí schuttle autobusu anebo taxi. Schuttle bus stojí 20 pesos, má zhruba 15 minutové intervaly a funguje mezi 5:00-23:00 hodinou. Na intervaly se však nespoléhejte, občas totiž jezdí, jak chtějí. Už pár měsíců také fungují speciální schuttle autobusy, které jezdí vnitřkem letiště a tak se cestující mohou vyhnout zácpám na silnicích mezi terminály. Tento speciální autobus jezdí mezi T1-T3-T4 a fungují mezi 5:00-2:00 hodinou ranní. Mezi T2-T3 je pak další speciální autobus, který vypravuje Philippine airlines pro svoje klienty a také pro klienty společnosti PAL. Tyto speciální autobusy by měli být dokonce zadarmo. Z T1 na T2 můžete také vyrazit pešky (kolem Cargo terminálu), jedná se o 15 minutovou procházku.  A nakonec můžete využít pro dopravu mezi terminály taxi.

Zkušenosti s jízdou shuttle busu jezdící venkem (landside)

Na stanici schuttle autobusu vás navedou cedule, je to dobře značené. Cesta autobusem z T3 na T1 mě trvala dohromady i s čekáním na autobus zhruba hodinu a patnáct minut. Z T1 na T3 jsem použil taxi. Cesta trvala kolem 25 minut a cena je okolo 150 – 200 pesos. Terminál 2 je nejblíž terminálu 1, naopak terminál 4 je nejdál a tak přesun na terminál 4 zabere víc času. A naopak z terminálu 4 je to zase blíž na terminál 3 a tak dále. Tyto časy jsou průměrné a záleží na provozu. 

Speciální schuttle autobusy (airside)

Tyto autobusy jsou podle mě nejvýhodnější na přesun mezi terminály a to nejen tím, že jsou zadarmo. Podmínka je mít letenku na navazující let z jiného terminálu. Ptejte se na cestu na tyto autobusy hned po tom, co si vyzvednete zavazadla z pásů. Cesta autobusem skrz letištní plochu trvá většinou do 20 minut. Intervaly jsou 30 minut, ale někdy se čeká déle, tak buďte na to připraveni. Jak je z mapky vidět, tak například transfer transit na T3 je blízko jezdících pásů! Stejná mapka, mnohem lepší kvality je na oficiálních stránkách letiště, kde můžete nalézt mapky i dalších terminálů!

Terminál 3, příletová hala. transfer tranzit (airside bus) je vevnitř vlevo, venku je pak (landside bus)
Terminál 3, příletová hala. transfer transit (airside shuttle bus) je vevnitř vlevo, venku je pak (landside schuttle bus)

Kolik času je potřeba na přestup

Toto je jedna z nejčastějších otázek turistů a také se již v tomto bodě nespočet turistů spálilo. Jak jste již doufám pochopili, tak přestup v Manile není až tak rychlý a tak není divu, že většina zkušených turistů, rádců na Tripadvisoru doporučuje mít mezi navazujícími lety aspoň 4 hodiny. Já osobně doporučuju aspoň 3 hodiny, speciálně když teď fungují ty speciální autobusy, které jezdí areálem letiště. Pokud přestupujete v rámci jednoho terminálu a jedné společnosti (mezinárodní přílet a vnitrostátní odlet), tak z mojí zkušenosti si stejně musíte vyzvednout zavazadla (projít imigrační kontrolou) a jít na check-in!

Opravdu čas na přestup nepodceňujte a to speciálně při návratu do Evropy přes Manilu, kdy hrozí zpoždění vnitrostátních letů a celkově je vše pomalejší. Možná, že budete tvrdnout zbytečně na letišti dvě hodiny navíc a asi si potichu zanadáváte, ale je to rozhodně lepší, nežli být pod velkým stresem, protože váš let do Manily má zpoždění a hrozí, že vám let z Manily do Evropy uletí. Doufám, že vám pomůže tato tabulka časů:

Přestup z mezinárodního letu na vnitrostátní let

  • 5-30 minut imigrační kontrola
  • 20-40 minut vyzvednutí zavazadla
  • 10 minut na výměnu, výběr peněz
  • 20-60 minut doprava mezi terminály
  • 5-10 minut první bezpečnostní kontrola
  • 5-30 minut check-in
  • 5-20 minut druhá bezpečností kontrola

Přestup z vnitrostátního letu na mezinárodní let

  • 10-40 minut vyzvednutí zavazadla
  • 20-60 minut doprava mezi terminály
  • 5-10 minut první bezpečnostní kontrola
  • 15-60 minut check-in
  • 5-30 minut imigrační kontrola
  • 5-20 minut druhá bezpečnostní kontrola

Úschovna zavazadel

Hodí se určitě informace o úschovně zavazadel. Doporučuju použít úschovnu zavazadel na T3, která je otevřená 24 hodin denně. Zavazadlo vám pohlídají za 350 pesos na den. Více informací a mapku naleznete na Luggage and More.

Doprava z letiště Manila

Nejpoužívanější dopravní prostředek z letiště je taxi. Na letišti v Manile lze nalézt tři druhy taxíků.

Taxi

1/ Taxi žluté barvy – Jsou hned před příletovou halou, kde na ně stojí většinou fronta lidí. Mají oprávnění k vjezdu k příletové hale a jsou pod dohledem MIAA. Nástupní sazba je 60 pesos.

2/ Coupon taxi – nejdražší, ale nejbezpečnější způsob dopravy z letiště Manila. Na každém terminálu je kiosek „coupon taxi”, kde se zaplatí stanovená cena předem. Cena je zhruba jednou tak větší, nežli u žlutých taxíků. Coupon taxi mají bílou barvu a jsou také pod dohledem MIAA.

3/ Taxi bílé barvy – jsou zpravidla před odletovou halou, kam přivážejí turisty na letiště. Pozor, neplést si je s „coupon“ taxi, protože ty jsou také bílé. Nově mají také povoleno před příletovou halu k terminálu 2 a k terminálu 3. Jisté omezení však mají, protože tam mohou být jen v takzvaných špičkách dne. Jejich nástupní sazba je 30 pesos a mají i o něco levnější sazbu na kilometr než taxi žluté barvy. Tento druh taxíků ale není pod dohledem MIAA a tak turistům, kteří přiletí na Filipíny poprvé doporučuji raději použít taxíky žluté barvy.

4/ Jeepney a shuttle bus – pro velmi zkušené cestovatelé se ještě nabízí jeepney a schuttle bus ke stanici metra Baclaran a ke stanici metra Taf a pak pokračovat do centra metrem, ale se zavazadly je problém, mnoho lidí, určitě doporučuji žluté taxi!

Hotely blízko letiště

Chcete přespat přímo na manilském letišti? Není problém!

Tento pokojík nalezete ve 4. patře na terminálu 1
Tento pokojík nalezete ve 4. patře na terminálu 1

Našel jsem náhodou jeden zajímavý tip. Ve čtvrtém patře na T1 se nachází 12 malinkých klimatizovaných pokojíčků, vhodných na pár hodin odpočinku. Tento mini pokoj stojí na den 840 pesos. Pokoje jsou vybavené záchodem a sprchou. Další hotely nedaleko letiště pro inspiraci naleznete na Agodě, Booking. com., nebo na tripadvisoru.

  • Marriott hotel Manila je luxusní hotel u T3. Z terminálu vás na hotel odveze free schuttle minivan. Cena za pokoj je 11 000 pesos.
  • Remington hotel se nachází u T3. Na hotel jezdí free schuttle. Přespat tam můžete za 3300 pesos.
  • Manila airport hotel je u T1 a také nabízí free schuttle. Cena za noc je tam od 2200 pesos

Odletová taxa

Pozor na odletovou taxu. Na Filipínách se totiž platí zvlášť odletová taxa, která není součástí letenky. V současné době se odletová taxa na letišti v Manile neplatí, protože je součástí letenky.

Tipy na závěr

  •  Některé hotely nabízí dopravu z letiště zdarma, či za nijak závratnou cenu, tak proč toho nevyužít?
  • Vždycky požádejte taxikáře o zapnutí taxometru „meter po“ a to ještě před nastoupením. Fixní cenu si domlouvat jen na delší jízdy.
  • Nenakládejte kufry a věci do auta dříve, než Vám řidič potvrdí že taxometr zapne.
  • 20140507_114639Před nástupem do taxíku si opište na papír SPZ a licenční číslo taxikáře.
  • Pokud nevíte co s časem pří čekání na následující let, tak doporučuji navštívit velké obchodní centrum Mall of Asia, kde můžete například na celý den odložit zdarma vaše kufry, batohy, vyměnit peníze, nakupovat anebo dokonce bruslit na místní ledové ploše. Je tam také několik druhů restaurací. Z letiště tam budete taxíkem jen za 15 – 30 minut, záleží na dopravě.
  • Kdo si chce po letu na pár hodinek odpočinout, můžu doporučit Hotel Sogo, který je hned u letiště a pokoj se dá zaplatit třeba jen na dvě nebo tři hodiny. Osobně vyzkoušeno po nočním letu ze Singapuru, čisté pokoje se sprchou, klimatizací a nebookováno dopředu!
  • Před letištěm se vás budou někteří Filipínci snažit napálit. Všechny případné nabídky zdvořile odmítněte a počkejte si na taxi.
VELKá aktualizace ČLÁNKU PROBĚHLa 22.5. 2015

 

manila-map

 

Facebook Comments

28 comments on “Letiště Manila

  • Paja , Direct link to comment

    Ahoj, moc Ti dekuju za to nejlepsi info co jsem na netu nasla!! tvuj blog nema chybu! Letim poprve na Filipiny za 3 tydny – na 3 tydny 🙂 tady najdu vsechno co potrebuju! Tesim se na spani v houpaci siti co si beru s sebou a na prazdne ‚zapomenute‘ plaze co doporucujes, diky jeste jednou! Mej se krasne, ahoj Paja

  • Lucie , Direct link to comment

    ahojky mužes mi prosim napsat za kolik se da nejlevneji sehnat letenka manila -cebu ,cebu -puerto letime v prosinci a ceny jsou zatim kolem 3000pes muzou byz i levnejsi dekuji

    • Roman Mudroch , Direct link to comment

      Ahoj, v prosinci mezi 2000-3000 Pesos, níž to velmi pravděpodobně už nepůjde, i protože prosinec je tu už za měsíc.

  • Veronika , Direct link to comment

    Ahoj Romane, jeden z nejlepších cestovatelských blogů, se kterým jsem se setkala. Moc nám pomohl při plánování.

    Prosím ten pokoj přímo na T1 ve čtvrtém patře se dá nějak booknout? Nic jsem nenašla. Díky

    • Dan , Direct link to comment

      ahoj Veroniko, chci se zeptat jestli jste ve finále řešili rezervaci tohoto pokoje? trochu jsem hledal a je tam zádrhel, že pokoje jsou až za imgračním a check-in oddělením, které ale otvírá ca. 3 hodiny před odletem, takže jak se tam má člověk dostat, když si tam chce odpočinout přes noc, když letí třeba ve 4 ráno. Nikde se ale na tohle odpověd nedozvím.

  • Renata , Direct link to comment

    Ahoj Romane, potřebuji na Filipínách mezinárodní řidičák nebo stačí ten náš? Plati se prý dálniční poplatky, ale nemohu zjistit jak. Diky Renata

    • Roman Mudroch , Direct link to comment

      Ahoj,

      musíte mít mezinárodní ŘP. Ano, na Luzonu jsou prý jakési dálniční poplatky. Platí se jako mýto.

  • Veronika Možišová , Direct link to comment

    Ahoj Romane,
    díky moc za užitečné informace. Chtěla jsem se Tě zeptat, zda bys doporučil Filipíny rodině s dětmi (8+10 let). Jsou to velcí cestovatelé a zvyklí, ale i tak si nejsem jistá…
    Díky Veronika

    • Roman Mudroch , Direct link to comment

      Ahoj,
      nevidím problém s dětmi na Filipíny vycestovat, vím o několika lidech co tu byli s dětmi, takže mohu doporučit.

  • Jana Pokorna , Direct link to comment

    Dobry den, mam prosbu ohledne letenek.
    Vcera mi prisel email, ze nam zmenili casy letu z Manily do Caticlanu a zpet a jelikoz z Caticlanu do Manily nam zmenili let s tim ze budu v 16;25 v Manile ale v 18:30 nam leti letadlo do Dubaje. Chci se zeptat zda to stihneme nebo radeji to zmenit? Jelikoz philippine airlines nekomunikuje emailem ale chtej abych tam zavolala pokud to chci zmenit.
    Moc dekuji za odpoved!
    Hezky den

  • Nicol Villimová , Direct link to comment

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na přestup z mezinárodního letu na mezinárodní. Resp. – z Pekingu letíme do Manily a než se budeme pohybovat po Filipínách, strihla jsem tam ještě jednodenní výlet do Singapuru. Děkuji, NV

  • Ondra , Direct link to comment

    V prosinci 2016 a v lednu 2017 jsme platili odletovou taxu 100 peso u vnitrostáních letů, zpět do čr jsme už nic neplatili.

  • Miroslav Menšík , Direct link to comment

    Ahojky tady je Mirek z Brna, rád bych docestoval na Cebu na výuku angličtiny.
    Odlétal bych z Prahy 18.1.2017. Má smysl si kupovat letenku z Manily už v CZ
    nebo je to lepší přímo na letišti na vnitrostátním letišti v Manile? Letenka tam a zpět stojí aktuálně do 19 tis Kč. A rád bych se v Manile trochu zdržel. Příletím z Hongkongu
    Cathay Pacifific s největší pravděpodobností. Není dosud uhrazeno.
    Díky Mirek

  • Veronika P. , Direct link to comment

    Dobrý den, plánujeme jet nočním busem z Manily do Banaue, bus terminál Sampaloc, společnost Ohayami. Kolik je prosím přibližná cena taxi z letiště NAIA, 3. terminál na Sampaloc? Doporučujete zarezervovat lístky na bus předem? Do Manily máme dorazit v 10 dopoledne. Děkuji.

    • Roman Mudroch , Direct link to comment

      Zdravim,

      bohuzel nevim kolik stoji taxi z letiste na tento terminal. Nechce si zapnout taxometr, ale odhaduji 200-400 PHP. Nemusite si rezervovat listky predem, nicmene v tomto pripade tam budte drive pred odjezdem.

  • Oli , Direct link to comment

    Ahoj ráda bych se zeptala zda-li zdyž přiletíme z Dubae do Manily (Cebu) a pak bychom rádi pokračovali Manila – Cebu city (Cebu pacific) stačí na přesun 2 hodiny a 2 minut. Jedná se o stejný terminál pro mezinárodní a vnitrostátní lety s Cebu Pacific?

    Děkuji za odpověď.

  • Jan K. , Direct link to comment

    Dobrý den, píšete tu o možnosti ubytování přímo na letišti na T1. Chtěl bych si tento pokoj zarezervovat, ale netuším kde najít nějaký odkaz. Můžete mi poradit? Děkuji JK

  • kareel1 , Direct link to comment

    Ahoj zítra mi to bohužel letí po 30 dnech zpátky do Prahy přes Kuwait a Frankfurt. Opravdu se neplatí Odletová taxa? Chci mít jistotu jinak děkuji za skvělé stránky ze kterých jsem taky čerpal. S angličtinou to není tak hrozný, jsem tu celou dobu sám a anglicky umím jen opravdu základy, možná ještě míň a vždycky jsem se domluvil. Díky za odpověď Karel Bohatec :))

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *