Má cenu kupovat letenky na Filipíny s výhledem podzim, zima 2020?

K napsání toho článku mě donutilo pro mě překvapující zjištění, že lidé už kupují letenky v různých super akcích na Filipíny (období podzim, zima 2020) a ptají se ohledně plánování itineráře (co navštívit a podobně) různě po FB skupinách. Jde o to, že situace na Filipínách je velmi odlišná od té co je v Evropě a věci se zde na Filipínách mění jen velmi pomalu k lepšímu a některá místa na Filipínách jsou dokonce skoro zase na začátku. Já se vám v následujících řádcích budu snažit vysvětlit, že je to podle mě chyba a proč doporučuji ještě s koupí letenky a s plánováním itineráře počkat.

Na Filipínách je stále spoustu zákazů a také karantény některých míst a měst.

Aktuální situace na Filipínách

Ta právě ještě není vůbec růžová, protože situace s pandemií tu ještě není zdaleka pod kontrolou a naopak případy tu ještě dost rostou a to dokonce i tam, kde předtím žádné případy Covidu 19 nebyly. Místní na to zareagovali klasicky po filipínsku a na různých místech znovu zavedly různé zákazy nebo omezení. Třeba jako na Palawanu, viz obrázek se zákazem vycházení po 20 hod. Pak jezdí auto a zahání lidi domů. Na některých místech se vlastně už několik měsíců nic nezměnilo, protože tam ty karantény nebo zákazy platí až do dnešního dne. Ty zákazy a omezení jsou různé, ale většinou to jsou zákazy vycházení po 20:00 hodině (někde už do konce po 18 hod), zákaz prodeje alkoholu, zakázaná jízda ve dvou a více lidech na motorce, zavedené checkpointy a tak dále. To se také liší provincie od provincie či ostrov od ostrova.

Zhruba od 5 června začaly po dlouhé době opět lítat první komerční lety po Filipínách, nicméně velmi omezeně. Tam kam se lítalo X krát denně se lítá jen jednou denně nebo dokonce jen třikrát týdně, ale co je hlavní, tak abyste mohli letět musíte různé permity, které vám vydají jen pokud jim dáte pádný důvod někam cestovat, jako například pracovní cesta nebo odlet zpět domů. Ještě tu bohužel ani domácí turismus nefunguje. Nějaké výrazné zlepšení situace je stále v nedohlednu. Osobně mám stále problém se dostat domů a vlastně týden před odletem ještě nemám letenku z Palawanu do Manily, protože tu první mi zrušili a poté mi doporučili čekat do poslední chvilky podle aktuální situace.

Manilské letiště teď často vypadá takto.

Cizinci stále nemohou na Filipíny

Důležité je vědět, že se na Filipíny v nynější době nedostanete. Podle různých zpráv Filipíny plánují otevřít svoje hranice nejprve státům, kde již Covid –  19 není, nebo tam mají už velmi málo případů. To splňuje teď například Austrálie, Nový Zéland a možná i Jižní Korea. Dokážu si také představit, že dostanou výjimku také Číňané. Evropané na Filipínách tvořili vždy to nejmenší procento z turistů a tak lze očekávat, občané EU dostanou povolení cestovat na Filipíny mezi posledními, protože Filipíny nebudou mít důvod nějak na to pospíchat.

Nicméně jako první by měl na Filipínách začít domácí turismus a až po té jak se osvědčí ty jejich různé zákazy a omezení otevřou hranice cizím turistům. Bohužel do teď ještě ten místní turismus ještě nefunguje, viz o čem jsem psal výše. Cestovat po Filipínách se dá zatím jen velmi omezeně. Když se podívám na kalendář, tak je konec června a ani příští měsíc podle toho co se tu děje a také podle různých zpráv nenastane výrazný posun.

Vyhlídky na podzim a konec roku 2020

Tato část asi bude zajímat nejvíce lidí. Já samozřejmě nevím přesně co se bude dít na Filipínách v říjnu nebo v prosinci, ale podle toho jak to tu bylo poslední tři měsíce a jaká je situace teď, tak si dovolím udělat menší prognózu. Zaprvé si musíme uvědomit, že Filipíny tvoří tisíce ostrovů a hodně provincií. A každá ta provincie a ostrov mají trošku jiná pravidla a jsou tam i jiné situace ohledně Covidu. Osobně si nedokážu představit, že do konce roku budou moc turisté jezdit všude volně bez omezení po Filipínách, tak jak to bylo před pandemií. Některé ostrovy, města, místa budou podle mě stále nedostupná nebo tam minimálně budou platit nějaká speciální pravidla.

Proto podle mě je teď zbytečné plánovat itinerář na Filipíny, když pak zjistíte, že půlka věcí co máte v plánu nepůjde. Asi bych se teď také nespoléhal na různé cestopisy. To co před Covidem třeba nějak šlo, tak teď už to nepůjde, nebo to bude alespoň jiné. Samozřejmě ne vše bude jiné, ale musíte s tím počítat. Asi bychom tomu měli říkat doba před pandemií a po pandemii. Stejně tak v cestopisech nebudou souhlasit ceny. Mezi prvními ostrovy co se otevřou turistům bude určitě Boracay a Bohol, na to bych vsadil i všechny moje boty.

Možná si ale teď někdo říká, že teď je sice situace na Filipínách špatná, ale to neznamená, že to tak bude i na podzim nebo na konci roku. To jasně, situace by měla být lepší, ale jak? Za ty tři měsíce se to tu uvolňuje jen velmi, velmi pomalu a dokonce se teď některá místa dostaly zase zpět na začátek. Například Palawan nebo části Cebu.

Ještě je taky třeba si uvědomit jednu důležitou věc a to všudepřítomné měření vaší teploty. Ze zkušenostech vím, že nemálo turistů během cestování po Filipínách onemocní a mají třeba horečku s nachlazením nebo mají střevní potíže a horečku. Asi vám nemusím říkat, co by se dělo, kdyby vám změřili vysokou teplotu. Okamžitě by vás odvezli do izolace, tedy místa které určitě nechcete navštívit, protože to není žádný hotel a zhatilo by vám to plány na zbytek dovolené či dokonce by to ohrozilo i váš návrat domů. Samozřejmě, že budete mít nárok na test, ale na výsledek si počkáte třeba i několik dnů, podle toho, kde se zrovna budete nacházet a taky to něco stojí. A tyto kontroly budou na Filipínách určitě ještě dlouho!

Zkrátka teď plánovat itinerář na Filipíny je podle mě hodně předčasné. Osobně bych počkal až do konce srpna či spíše září a pak se rozhodl dle nových informací jestli se na Filipíny vůbec dostanu a jestli to za to stojí nebo ne.

El Nido je teď prázdné a tak příroda má čas na vzpamatování od turistů.

Jiné ceny na Filipínách

Už jsem to nakousl, ale počítejte že některé věci budou asi dražší. Jde o to, že Filipíny plánují pro turisty nová, jiná pravidla, takzvaný „new normal“. Například už teď zdražila doprava, protože autobusy a minivany jezdí jen v 50% obsazenosti. Stejně tak počítám zdražení u lodních výletů, kde také plánují omezení. Jediné co asi zlevní bude ubytování a to jen možná. Pokud pak omezení kapacity v dopravě a na výletech po čase zruší (letos to ale pravděpodobně nebude), tak těžko říct, ale asi stejně předpokládám navýšení cen (alespoň těch oficiálních), protože cestovní kanceláře a lidi v dopravě nemají zkrátka peníze a tak ceny našponují. Druhá varianta ale může být ta, že budou rádi za každý kšeft a nechají se ukecat na dobrou cenu. Lze také očekávat že řidiči tricyklů budou ještě otravnější a záludnější než kdy předtím. Ještě k tomu „new normal“, tak očekávejte, že budete muset všude po Filipínách nosit roušky.

Akce na levné letenky

Některé aerolinky začaly nabízet akce a tak nějací lidé neodolali a letenky na ty Filipíny koupili. Osobně bych do toho nešel, protože jak jsem se snažil výše vysvětlit, tak situace tu na Filipínách je na rozdíl od Evropy stále špatná a také lze očekávat, že vám přinejlepším minimálně jednou změní let na jiný den nebo hodinu nebo vám zkrátka napíšou že let zrušili a vy pak budete čekat X měsíců na refund. Zkušení cestovatelé ví, že i za normálních okolností aerolinky mění letové řády (zimní a letní), natož teď za této situace. To je vlastně i další důvod, proč nemá cenu plánovat itinerář, protože vám to mohou X krát změnit nebo zrušit.

Takto to teď vypadá v některých Jeepney.

Ekonomický dopad na Filipíny

Nejsem sice ekonom, ale už teď je mi jasné, že následujících několik let to bude pro Filipíny špatná doba. Podle různých zpráv se očekává, že turismus bude na Filipínách v normálu možná až za dva roky. Vláda vynaložila spoustu peněz na jídlo pro Filipínce kteří byli v karanténách a tak není divu, že jsem sem včera dočetl, že si Filipíny půjčili X biliónů USD. Spousta Filipínců ztratila práci, hlavně ty v tom turistickém odvětví, hodně hotelů a restaurací nepřežilo, stejně tak mnoho cestovních kanceláří.

Filipínci kteří pracovali v zahraničí se najednou vrací bez práce domů a tak na Filipíny přestane proudit tolik peněz. Investoři kteří tu chtěli investovat tak na poslední chvilku celou věc přehodnotili a vyčkávají, nebo zainvestují jinde. To byl jen zlomek věcí, ale problémů je více. Ještě se vrátím k té podpoře od státu. Každý ostrov a provincie to měli a mají jinak, my například dostávali rýži, kuřata a nějaký ten balíček. Teď už nějaký ten pátek jsme nedostali nic.

Mají vůbec Filipínci zájem o turisty?

Zjistil jsem podle různých komentářů od Filipínců, že se turistů vlastně budou bát a že raději by byli na izolovaném ostrově bez turistů. Filipínci se Covidu 19 bojí totiž jako čert kříže a berou to strašně vážně. I přesto že díky nulovému turismu nebudou mít co jíst, ale hlavně aby byli zdraví. Neříkám že všichni Filipínci mají tento názor, ale překvapivě docela dost. Tak jen nebuďte překvapeni, že někteří Filipínci mohou být trošku odtažití, nebo se před vámi dokonce schovávat. Speciálně toto se nám už dělo než začali ty různé karantény a než se Filipíny zavřeli v horách na severním Luzonu.

Takto to stále na některých místech Filipín vypadá.

Závěrem

Já nikoho nechci odrazovat od cesty na Filipíny, to vůbec, ty místní lidi tady ten turismus potřebují, ale zkrátka bych počkal s tím vším plánováním až minimálně na konec srpna, kdy se podle mě rozhodne jak to bude s turismem na Filipínách do konce roku. Pokud plánujete Filipíny až na přelom roku, tak bych počkal s koupí letenek dokonce až na konec září nebo až na říjen. Kupovat letenky teď i přes různé akce je podle mě riskantní a hodně předčasné. Souhlasím jen pokud můžete v případě problémů přesouvat letenky zadarmo na jaké dny chcete vy, což nějaké aerolinky nabízí, ale i tak nemá cenu plánovat z výše uvedených důvodů přesně itinerář. Pokud máte kamarády, známý, kteří na Filipíny mají v plánu jet, tak bych rád abyste se o tento článek podělili. Nakonec je ale jen na vás, jak se rozhodnete. Můj názor už znáte.

Facebook Comments