Manila

Manilu bych mohl krátce popsat třeba i takto. Při slově Manila se leckomu zježí všechny vlasy na hlavě, a kdyby bylo nějaké hlasování o nejhorším hlavním městě jihovýchodní Asie, pravděpodobně by tuto nepopulární cenu vyhrála právě Manila. Ale já toto nepopulární velkoměsto popíšu o něco více. Manila má nálepku chaotického velkoměsta s drsnou a kalamitní dopravou a nálepku ne zrovna bezpečného města. Proto není divu, že se většina turistů snaží Manile vyhnout obloukem. Jsou tyto tvrzení však pravdivá? Ano i ne. Ale k tomu se dostanu postupně později. O Manile není na českém a slovenském internetu mnoho informací a já to teď chci napravit.

V Manile jsem před třemi lety strávil den a půl a hlavním mým cílem bylo vidět asi největší chloubu Manily, španělské vnitřní město Intramuros. Během této návštěvy Manily jsem šel dlouhou ulicí plnou bezdomovců, v Rizal parku blízko Intramurous jsem dal půlku své coca coly malé, špinavé holčičce, která o ni poprosila, navštívil jsem noční trh, navštívil jsem klasický filipínský karaoke bar a dostal se křížku s jedním taxikářem, který po mě chtěl o 100 pesos víc, nežli ukazoval taxametr. Pustil mě ven z auta až po tom, co jsem před mu očima zamával papírem s jeho SPZ v jedné ruce a mobilem v druhé ruce.

Naproti tomu jsem viděl také jinou tvář města, moderní čtvrť Makati, aneb manilský Manhattan a také jeden z největších obchodních domů v Manile Mall of Asia.

Ať už budete jen zvědavý, jako jsem byl já a budete chtít navštívit nějakou památku, nebo budete v Manile na pracovní cestě, nebo budete čekat několik hodin na autobus, letadlo, nebo budete mít zkrátka jiný důvod k návštěvě Manily, zde je několik tipů co se můžou hodit.

Co stojí za to v Manile navštívit

1/ Intramuros je historickým jádrem a nejstarší čtvrtí Manily. Během 2. světové války byl Intramuros těžce poničen. Rekonstrukce začala v roce 1951 a zároveň vláda ustanovila Intramuros jako národní památku. V Intramurosu se mimo jiné nachází manilská katedrála, muzeum, Fort Santiago a kostel sv. Augustýna. Můžete si také najmout Calesu (kočár) a projet Intramuros v kočáře. Průvodcovské služby také poskytují Filipínci se speciálním kolem (pedicab), ve kterém vozí turisty.

2/ Rizal park sousedí s Intramurosem a tak by byla škoda tento park minout. Zvláště, když kde se tam nachází například Rizal momument, čínská zahrada, socha Quirina Grandstanda nebo národní knihovna. V parku můžete také ale navštívit planetárium, motýlí pavilon a orchidarium. U parku na promenádě, blízko sochy Quirina Grandstanda se ještě navíc nachází Manila ocean park.

3/ Manila Ocean park, který sousedí s Rizal parkem nabízí mnoho zábavy nejen pro děti, ale i pro dospělé.

4/ Prezidentské muzeum a knihovna je můj tajný tip pro ty, co mají rádi historii. Muzeum se nachází v San Miguel kousek od Intramurosu. Pro návštěvu je nutné udělat online rezervaci. Tu můžete provést zde, na oficiálních stránkách, kde naleznete i více informací.

5/ Národní muzeum se nachází mezi Rizal parkem a Intramurosem. Pro více informací o tomto muzeu prozkoumejte jejich webovou stránku.

5/ Čínská čtvrť v Manile je chaotickým, zajímavým místem, kde se dají koupit různé cetky, hodinky a tak dále. Můžete tam také ale najít dobré restaurace a obchodní domy. Čínská čtvrť = dobré místo na nákupy. Jeden turista popsal čínskou čtvrť v Manile i takto „ připravte se na chaos a pachy, na které nikdy nezapomenete“.

Intramuros, manilská katedrála

Restaurace a bary

Pokud v Manile zůstanete přes noc, zkuste na chvilku navštívit jeden z mnoha karaoke barů, kde můžete poznat kousek z filipínské kultury. Tyto bary jsou skoro na každém rohu. Největší a nejlepší výběr restaurací všeho druhu je ve větších obchodních domech. Teď ale pár typů na lepší a dražší restaurace a restobary.

  • 100 Revolving restaurant nabízí úžasný výhled na Manilu. Jídlo tam podávají formou bufetového stylu. Aktuální informace o menu naleznete na jejich FB stránkách. Tato restaurace se nachází v Quezon city, 33 patro MDC building, v Eastwood, Libis.
  • Barbara’s je zajímavá restaurace přímo v Intramurosu. V této restauraci při historické atmosféře si můžete dat oběd nebo večeři. V restauraci je také speciální historická kulturní show (tanec v dobových kostýmech). Hudba a tanec začíná po 19:00 hodině večer. Pro více informací a obrázků koukněte na jejich webové stránky.
  • Spiral je jedna z nejlépe hodnocených restaurací v Manile. Jídlo se podává bufetovou formou. Restaurace se nachází nedaleko Mall of Asia na břehu manilské zátoky.
  • Hobbit House.  Slyšeli jste už o Hobitech v Manile? Zkuste si dát drink nebo jídlo ve Středozemí s hobití obsluhou. Večer tam také bývá živá muzika. Nově se hobbiti rozmnožili také na Boracay.
 • Sky deck wiew bar je můj tajný tip na večer.  Na tomto střešním baru je rozhled na všechny strany. Můžete například vidět z výšky španělské vnitřní město Intramuros, blízký golfový areál, manilskou zátoku, nebo mrakodrapy v makati. V pátek a sobotu si tam můžete dát večer drink při živé muzice. Bar se nachází na kraji Intramuros na střeše the Bayleaf, Muralla st.
Skydeck restaurant

Ubytování

V Manile se nachází nespočet hotelů, hostelů, já doporučuji nějaký vybrat a zamluvit předem na Agodě, se kterou mám dobré zkušenosti, nebo na jiném vyhledávajícím portálu, například na Booking.com, který je také dobrý. Ve které oblasti Manily se ubytovat? Jak jsem už naznačoval, tak nejluxusnější částí Manily je Makati. Nedaleko této oblasti jsou velké obchodní domy jako například SM Megamal nebo Greenhills. Naleznete tam ale také kavárny, nebo bary. Makati také není daleko od letiště. Tato oblast Manily je ale na druhou stránku nejdražší a najít opravdu levné ubytování může být těžší. Malate  je naopak čtvrtí Manily dělaná pro batůžkáře. Nejen že tam lze najít levné ubytování, ale poznáte tam také více klasickou Manilu a Filipíny – street food, klasické bary a podobně. .

Třetí do party je Ermita, čtvrť, která je velmi blízko Intramurosu a tak jí lze považovat jako dobrým strategickým místem na případné výlety. V Ermitě se také nachází obchodní dům Robinson’s. Osobně doporučuji hledat ubytování v Makati. Zde je pár tipů.

  • Lokal hostel je dělaný pro batůžkáře, kteří vyhledávají dormitory, sdílený pokoj. Ceny za lůžko jsou od 370 pesos. To je myslím dobrá cena, zvláště když je hotel v Makati.

Doprava v Manile

Chaos, kolony a zácpy. To je krátké, ale výstižné hodnocení dopravy v Manile. Těm, co si sednout za volant jen jednou za rok o dušičkách, určitě nedoporučuji si půjčovat v Manile auto. Manilská doprava je totiž oříšek i pro zkušené řidiče. Pokud se rozhodnete v Manile půjčit auto, přivezte si sebou do zásoby velkou nůši nervů, budete to potřebovat. Při cestě na letiště doporučuji větší časovou rezervu, tedy speciálně v dopravních špičkách dne.

Ačkoliv v Manile také existuje light rail transit system (LRT) a metro rail system (MTR), autobusy a jeepney, tak většina zkušených cestovatelů doporučuje používat jako veřejnou dopravu taxi. Důvodů je několik – metro a vlak pokrývá malou část města, přeplné vagóny metra a v autobusech, jeepney se běžný turista zkrátka nevyzná. Manila byla jediné velkoměsto v jihovýchodní Asii, kde jsem během svého cestování používal výhradně taxi. O trošku lepší zítřky nastanou, až se prodlouží metro na letiště. Zkušení cestovatelé a ti, co se vlka a ničeho nebojí, mohou nastudovat mapku metra a zkusit se přesunovat metrem. V přeplněném metru si však dávejte velký pozor na kapsáře.

miriam-ltfrb-metro-manila-traffic

Bezpečnost v Manile

„Byl jsem v Manile nespočetněkrát a nikdy jsem nebyl okraden. Manila je bezpečnější, než si myslíte“ To jsou slova jednoho z nejzkušenějších přispěvatelů na tripadvisoru (TA) ohledně Filipín. Já s ním mohu souhlasit, nicméně je tu pár ALE.

1/  Vyhýbejte se oblastím Manily jako jsou Tondo a Quiapo.

2/  Dodržujte zásady bezpečnosti, zde je pár tipů.

  • Drahé šperky nebo hodinky nechte na hotelu anebo nejlépe úplně doma.
  • Pozor na kapsáře, na přelidněných místech mějte pro jistotu baťoh na břiše, ne na zádech.
  • Odmítejte až moc přátelské Filipínce, například: „ Ahoj, viděl jsem tě v hotelu, bla bla bla“
  • Používání taxi je bezpečnější nežli přeplněné metro.
  • Taxi používejte jen s taxametrem, nenastupujte do auta dříve, nežli vám potvrdí že taxametr zapne. Opište si na papír SPZ a licenční číslo auta.
  • I v Manile někteří taxikáři používají takzvané turbo taxametry. Kontrolujte stále okem částku na taxametru a pokud jde podezřele rychle nahoru, začněte to řešit.  Ale to známe i z Prahy, nebo z jiných měst, pravda?
 • Pozor na některé vozky Calesa v Intramurosu. Domluvte si cenu za jeho služby předem!

3/ Nevyměňujte peníze v malých směnárnách v Ermitě. Raději celkově vyměňujte peníze v bance, rozdíl kurzu je malý.

4/ Nechoďte sami v noci v temných uličkách a ulicích, kde není provoz.

5/ Mějte stále u sebe zásobu mincí a menších bankovek a to platí nejen pro Manilu!

Takové zásady by měl ale každý turista dodržovat ve všech velkoměstech, ne jen v Manile, je to tak? Chápu, že jít ulicí plnou bezdomovců není zrovna dvakrát příjemné, ale ti jsou na 99% neškodní, stejně tak jako žebráci.

Samozřejmě že někdo, kdo byl v Manile okraden, s tím co jsem napsal výše nebude asi souhlasit. Ale během psaní tohoto článku jsem študoval různá fóra o Manile a bezpečnosti, speciálně pak TA, kam píší velmi zkušení cestovatelé, nebo lidé, kteří na Filipínách žijí.

Na závěr ještě dodám, že na Filipínách, nejen v Manile stojí všude před bankami, obchodními domy, restauracemi, atd ozbrojení strážci, kteří při vstupu prohledávají i baťohy. Na tohle se názory různí, někdo má z přítomnosti těchto strážců zvýšený pocit nebezpečí, někdo naopak je rád, že díky této prevenci je možnost vzniku nebezpečí minimální. Všichni se ale shodují, že je to o zvyku. Po čase už to beru jako součást života na Filipínách.

3010726091_2faf8bfc71_bNakupování

Jak jsem již zmiňoval v článku 10 důvodů proč navštívit Filipíny, tak v Manile se úplně skvěle nakupuje. Můžete navštívit velké obchodní domy jako je údajně největší obchodní dům v jihovýchodní Asii SM Megamal, nebo Mall of Asia (MOA), který je blízko letiště, nebo například Robinson’s či Greenhills. Také využívejte nejvíc jak je možné jejich úschovny zavazadel, které jsou do zavírací doby zadarmo.

Závěr

Přiznám se, že mě Manila jednou stačila, nemám potřebu tam navštěvovat nějaká místa znova, tak jako například v Bangkoku Khao san road, který bych mohl navštěvovat stále a stále, nebo jako Sentosu v Singapuru. Zároveň ale musím říct, že jsem rád, že jsem Manilu neviděl jenom z „letadla“ a navštívil jsem například Intramuros, Rizal park nebo Makati. Pokud máte nějakou zkušenost z Manily, ať už dobrou nebo špatnou, prosím podělte se o ni!

Facebook Comments

10 comments on “Manila

 • Juraj , Direct link to comment

  Noooo tak tych zaujimavych skusenosti z manilymje viac nez dost. Myslim hlavne tie obycajne casti mesta ako intramuros. Makati a Bonfasi kde to vyzera jak v sungapure alebo hong kongu su uple skvele. Moj nazor na manilu je to mesto plne klamarov co chcu cudzinca obrat o peniaze. Filipinci na bicykloch co sa pokladaju za super sprievodcov sa snazia oklamat vsemozne ako sa len da na zaciatku je fajn 250 php za polhodinovy okruh. A na konci ti poviem 500 php lebo sa ciezol dvoch a on hovoril cenu za jendeho na zaciatku. Konickari co ponukaju odvoz z rizal parku su na ten isty styl len o par stoviek drahsi a taxikari sa snazia obtiahnut tiez. Snad ani neviem o nejakej dobrej skusenosti z manily. Soferi jazadia neskutocne nebezpecne a prejst na druhu stranu stvorprudovky po prechode je takmer nemozne a zivotu nebezpecne. V restavraciach im to trva donekoneca ci uz priniest jedlo alebo potom ucet. A ak by niekto myslel na manilsku zoo ako o peknom mieste na prechadzku tak to je daco katastrofalne. Tam uz dozivaju posledne zvierata co im zostali. Snad jedine co bolo mile asi ludia v hoteloch a straznici na uliciach ktory nemali problem pomoct a poradit, usmiat sa a odzdravit. Par predavacov co sa zaujimali odkial si a ako sa ti paci. Ale to je tak vsetko
  Ked by som mal manilu zhrnut tak je to mesto kam sa oplati ist na 1 den a pozret intramuros, makati a fakt mall of asia. Inak to nie je mesto kam by sa chcel clovek vratit. Asi ani v spomienkach. Ale to je len moj nazor na Manilu

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Díky za tvoje zkušenosti! Ohledně těch řidičů pedicap (kolo se sajdkárou) a vozků kočárů: Vždy se domluvit předem přesně na daných podmínkách a ještě to napsat anglicky před ním na papír a ukázat mu to! Je to šílený, ale je to jediná cesta, jak zabránit pozdějším dohadům. Na mě to zkoušel takhle jeden řidič toho pedicabu, kočár jsem odmítl. Druhý řidič pedicabu byl fajn co si pamatuju. Je to asi i o štěstí. V tomto si Manila může s Bangkokem podat ruce. Tam nás zase chtěli ošulit řidiči tuk-tuků a také jakoby náhodní kolemjdoucí Thajci, kteří jakmile viděli že někdo loví mapu, jako náhodou se zeptali, jestli nechceme pomoc atd. a nakonec nám navrhli tuk-tuk za 20 bathu. Nakonec to dopadlo tak, že jsme místo chrámů viděli obchody a když jsme nekoupili ve druhém obchodě nic, tak se Thajec viditelně naštval a byli jsme radi, že nás vykopl kdesi.. Nakonec jsme zjistili, že je to tam vše propletené. To, kdyby také někdo cestoval do Bangkoku.
   Manila opravdu není místo na Filipínách kam bych se rád vracel a turisté kteří nemají moc času na cestování ji můžou s klidným srdcem vynechat.

   • Ivan , Direct link to comment

    Ahoj Roman, pacia sa mi tvoje clanky. Co sa tyka Manily, ja som tam bol nieco vyse mesiaca, ale mne osobne sa Manila pacila. Teda nie ako celok Metro Manila, ale mesta ako Makati City, taguig City, alebo BGC vyzeraju skvele. Hlavne BGC co je najnovsia business stvrt. Bol som tam vsak na pracovnej ceste a to je trochu ine ako ked tam ide clovek na dovolenku a musi si vystacit s vlastnymi financiami. BGC je velmi draha, ale naozaj bezpecna, moderna a cista stvrt. Ja som si Manilu uzival, pretoze sa mi pacia vyskove budovi.
    S tou dopravou je to uz horsie. Isiel som s priatelkou na veceru, kde som mal spoznat jej rodinu. Vyrazali sme z Makati city do Marikina city v piatok o17:30 a mali sme tam byt o 20tej, no prisli sme o pol hodinu neskor. Pesi by to bolo asi rychlejsie :D. V tych menej cistych stvrtiach resp. mestach som nebol, iba v china town, ale pre turistov by som radsej odporucil sa im vyhybat. Najbezpecnejsie je to vo vseobecnosti z mojho pohladu v Quezon City v centre, Makati City, BGC, Taguig city a samotnej Manile.
    Tiez som tam s priatelkou mal mensiu nezhodu s vodicom uberu, resp. skor moja priatelka nez ja, ked si vypytala vydavok naspat. Vodic jej dal recnicku otazku, ze ma zafrajera americana a ani 20 peso nenecha tip-ko. 😀

 • Marek , Direct link to comment

  Zdravim priatelia, tak ja cestujem za tyzden na mesiac pracovne do Manily, tak tento blog je velmi uzitocny pre mna. Budem tam pracovat aj s lokalnymi tak napisem dojmi. Byvat budem v Makati a mam v plane akonahle budem mat par dni dovolenky ,tak si zbalit veci a z mesta rychlo prec..

 • Milan , Direct link to comment

  No, moje zkušenosti s Maniláky z práce se koukám dost shodují s tím, co se tu píše. 😀

  Mimochodem, po přečtení několika článků at už tady nebo jinde, mi Filipíny přijdou jako

  nebezpečné místo pro cizince. Ale fotografie přírody pěkné a moře vypadá čistě.

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Možná je to váš subjetivní pocit, protože pracujete a žijete v Manile, to docela chápu, ale nelze takto brát celé Filipíny, protože Filipíny určitě nejsou nebezpečné místo pro cizince.

 • Franta , Direct link to comment

  Ahoj, rád bych se zeptal na Manilu. Dle komentářů je to asi hrozné město sé španělskou čtvrtí. Dotaz mám možnost leťet z Guamu do Soulu přes Manilu a zůstat 5 hodin a 15 minut v Manile. Jo byla by to sobota dopoledne v polovině července. Má cenu vůbec vycházet z letiště, protože se to nedá stihnout do centra i když je to jen 7 km a nebo uvidím Intramuros a vrátím se v pohodě. Pouze bych přestupoval, ale měl bych čistého času tak cca 3 hodiny. Jak jsem se dozvěděl, metro ne, a v taxi vražedné zácpy. Je to reálné a nebo ne a kolik tak můžu dát za taxi tam a zpět? Děkuju za odpověď. Franta

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj, ne, nema cenu jezdit do centra (Intramurous). Cesta tam zabere 1-2 hodiny, nekdy se to muze seknout uplne. Ano, sice to je dle mapy kousek, ale diky zacpam je cesta delsi. Zustal bych tedy na letisti, nebo nanejvys jel do MOA (Mall od Asia), velkeho obchodniho domu. To je tak 30 minut, max hodina jizdy.

   Roman

 • jakub , Direct link to comment

  Čau všem. Chci se zeptat na nake otázky konkrétně ale ne sem.je možné se skontaktovat po fb s někým nebo whats app? Diky moc klidne někdo napište … Na fb jsem jacob pitbulls žiju v londne… Dekuji moc předem

 • Marek , Direct link to comment

  ahoj, prosím vás ohledně ubytování na vlastní pěst -co takhle si v některém kvalitním hotelu pronajmout jen bezpečnostní schránku a nechat si tam cennosti a peníze a jinak spát kdekoliv jinde a vždy navštívit jen schránku – ptám se, jestli hotel pronajme samostatně jen schránku, zkoušel jste to někdo? napadává jestli by to šlo? Děkuju moc

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *