Menší recenze plavby lodí z Puerta do Coronu a zpět

10436325_10152235588174426_90828550445541063524_nKdyž jsme se rozmýšleli kam vyrazíme na naší výroční cestu, skoro hned jsme se shodli na Coronu. Problém byl jen s dopravou na Coron, protože přímý let z Puerta byl zrušen a let přes Manilu by vyšel o dost dráž nežli plavba lodí. Padlo tedy rozhodnutí na loď. Společnost, která provozuje tuto trasu se nazývá 2GO a lístek lze koupit online, v přístavu anebo v některých stáncích či obchodech ve kterých uvidíte ceduli 2GO. Celá trasa je Puerto Princesa – Coron – Manila, ale my si koupili několik dní před cestou v přístavu lístek jen do Coronu za 1350 pesos turistickou třídu v klimatizované části. Pro zpáteční cestu jsme koupili levnější lístek super value class za 1200 pesos. Ceny lístků se mohou měnit! Doporučuji zakoupení lístku několik dní předem, protože naši příbuzní z Coronu, kteří se vraceli zpět z Puerta situaci podcenili a museli si tak o týden prodloužit pobyt v Puertu. Jak jsem už naznačil, tak loď vyráží na cestu jen jednou týdne v neděli 1:00 hodinu v noci. Plavba do Coronu pak trvá 14 hodin.

Na lístku bylo napsáno, že se máme dostavit do přístavu 4 hodiny předem, což mě přišlo uhozené na hlavu. Do přístavu jsme tedy dorazili tři hodiny předem a stoupli si do dlouhé fronty na zaplacení přístavního poplatku. Poplatek byl 20 pesos. Po té jsme asi hodinu museli čekat, než nás pustili do další haly, kde byla bezpečnostní prohlídka. Ta byla snad ještě přísnější než na letišti, navíc z důvodu nepřítomnosti bezpečnostních rámů všichni museli ukázat obsah kufrů, krabic a batohů. Mezi budovou a lodí nás pak čekala další prohlídka, tentokrát v ní hlavní roli hrál speciálně vycvičený pes, který očuchával na zemi seřazené batohy..

Turistická třída
Turistická třída

Loď je vskutku veliká a má pro cestující čtyři patra – jedno klimatizované spodní, dvě horní neklimatizované a jedno vrchní, kde je restaurace, dále několik stolků se židlemi a pár lehátek. V dolním patře je pak i klimatizovaný salonek s TV, do kterého můžou všichni cestující. V salonku je pak i nabíjecí stanice pro mobily nebo laptopy. Cena je 5 pesos za 20 minut. V dolním patře jsou také kajuty. V každém patře (vyjma vrchní paluby) je mnoho paland a každý cestující má na lístku napsáno číslo postele. Ty jsou jsou koženkové a zvláště v super value třídě některé postele vypadaly všelijak, ale ne dobře.

P1160199
Super value class, aneb nejhorší třída

Doporučuji si tedy sebou vzít něco místo prostěradla, například ručník a v klimatizovaném patře pak třeba šátek na přikrytí. Najít svojí postel ale není vůbec jednoduchý a tak jsme si nechali poradit od posádky. V ceně lístku jsou také dvě jídla, pro mě stravitelná, ale malé porce. Pokud mají cestující stále hlad, není problém si přikoupit v salonku nebo v horní restauraci nějaký snack nebo hamburger. Plavba na takové obrovské lodi probíhá v pohodě a i když jsou na moři větší vlny s lodí to skoro ani nehne. Těch 14 hodin mně vcelku uteklo a kolem třetí hodiny odpoledne nás už vítal Coron.

Zpět do Puerta jsme měli vyrážet dle jízdního řádu v 8:00 hodin ráno, ale nakonec jsme vypluli asi s 30 minutovým zpožděním. Přístav v Coronu je menší nežli v Puertu a tak jsme se rozhodli být v přístavu necelé dvě hodiny před odjezdem. V přístavu Coron se také platí navíc poplatek 20 pesos. Bezpečnostní kontrola nebyla tak důsledná jako v Puertu i díky tomu, že v Coronu mají funkční bezpečnostní rám. Jak jsem na začátku předeslal, tak zpáteční lístek jsme měli do neklimatizované části. Většinu plavby jsem střídal salonek s posezením na horní palubě.

Restaurace a bar na horní palubě
Restaurace a bar na horní palubě

Večer pak v horní restauraci byla živá muzika, ale ještě před kapelou tam bylo karaoke filipínců. Doporučuji si k večeru zabrat lehátka nebo aspoň křesla, protože poslouchat muziku a pozorovat hvězdy z lodi má svoje kouzlo. Během plavby nám naštěstí nepršelo, začalo až těsně Puertem, kam jsme dorazili před 11 večer.

Jsem moc rád za tuto zkušenost, pro turisty co chtějí vidět Palawan i Coron a mají na cestování více času mohu tento způsob dopravy doporučit.

 

Facebook Comments