Moalboal, Cebu

Moalboal je jednou z nejlepší potápěčskou destinací v okolí Cebu, respektive dokonce na Filipínách. Na své si tam přijdou i turisté, kteří rádi šnorchlují a mají rádi ubytování hned u pláže. Toto malé městečko, které se nachází okolo 90 km jihozápadně od Cebu, je také známé tím, že tam můžete šnorchlovat v hejnech sardinek (Sardine run). Moalboal je také perfektním víkendovým místem pro Filipínce z Cebu city, takže o víkendech nebo o svátcích tam může být rušněji.

Moalboal tvoří hlavně dvě pláže a to Panagsama beach a White beach, vedle kterých je postaveno několik resortů. Na té první zmiňované pláži je prý lepší šnorchlování, ta druhá (White beach) je zase mnohem hezčí. U Panagsama beach nelze očekávat úžasnou pláž s palmami nad hlavou, ale pokud máte rádi spíše šnorchlování nebo potápění, tak budete spokojeni i tam. Koneckonců, pokud se vám zasteskne po klasické pláži, tak vždycky můžete na nedalekou White beach dojet anebo se tam dokonce ubytovat. Moalboal je jedna z mála destinací na Filipínách, kde můžete šnorchlovat skoro přímo z pláže.

Moalboal, White bech, autor: www.insights.looloo.com
Moalboal, White bech, autor: www.insights.looloo.com

Aktivity na Moalboal

1/ Potápění

Jednou z hlavních aktivit na Moalboal je rozhodně potápění. Protože ale nejsem expertem na potápění (nemám ani kurz), tak zde, na webové stránce jednoho dive resortu si můžete přečíst, kde se můžete potápět a co je tam možné vidět.

2/ Šnorchlování

Šnorchlování je prý nejlepší u Panagsama beach a u Pescara islandu, ale také u White beach se dá šnorchlovat. U korálů nedaleko Panagsama beach můžete narazit i na želvy.

Moalboal, šnorchlování u Panagsama beach, autor: http sthelifeinapinkbackpack.files.wordpress.com
Moalboal, šnorchlování u Panagsama beach, Zdroj: http sthelifeinapinkbackpack.files.wordpress.com

3/ Sardine run

Toto je jeden z důvodů, proč na Moalboal lidé jezdí. Na hejna sardinek můžete narazit během šnorchlování, či potápění. Sardinky by tam měly být celoročně. Pokud se vám je nepodaří najít, nechte si poradit od místních, popřípadě si nechte zařídit výlet. Na obrázku můžete vidět, kde by se měly hejna sardinek pohybovat.

4/ Lodní výlety

I v Moalboal můžete vyrazit na lodní výlety. Pokud se vám nepodaří najít želvy a sardinky na vlastní pěst, tak si můžete najmout loď a navštívit nějaké místa na šnorchlování se zkušeným kapitánem. Můžete navštívit například také Pescador island. Na lodní výlety se tam vyráží hlavně kvůli potápění.

Kde nejlíp šnorchlovat a kde je Sardine run
Kde nejlíp šnorchlovat a kde je Sardine run

5/ Canyoning

Že jste o tomto slově nikdy neslyšeli? Určitě nejste sami. Já jsem se o tomto doslechl teprve před pár měsíci. Jedná se o adrenalinovou aktivitu (v Americe nazývaná Canyoneering), během které skáčete ze skal, vrchu vodopádů do vody, nebo se slaňujete po kaskádě vodopádů dolů. Ačkoliv je to vodní aktivita, tak mě překvapilo, že se do toho vrhají také Filipínci, kteří neumí plavat (mají vesty a jsou na laně). Většina lidí si tento výlet objednává přes nějakou agenturu na Moalboal, například přes Planet Action, která si účtuje za tento výlet 2500 pesos na osobu. V ceně je doprava, vesty, helmy, boty, lana a samozřejmě průvodce a jeho pomocník. Lze využít i nějakého místního průvodce pokud chcete ušetřit, kteří si účtují zhruba 1500 pesos. Kontakt na jednoho z nich je 0915 774 1932 (kuya Jezzel Lendio). Nejznámější Canyoning začíná u Kanlaob river v Alegria a končí u Kawasan Falls v Badian. Jak to zhruba vypadá, se můžete podívat na toto video.

Moalboal toho nabízí ještě více, jako například freediving, lezení po skalách, výlet do džungle, výlet na sopku Mt. Kanla-on, Canyoning také na jiných vodopádech a tak dále. Můžete také navštívit již zmiňovanou agenturu Planet Action, která nabízí mnoho výletů. Zkrátka, na Moalboal si užijí doslova všichni.

Moalboal, Canyoneering, autor: http images.gmanews.tv
Moalboal, Canyoneering, autor: http images.gmanews.tv

Restaurace a bary

V okolí Panagsama beach a White beach je několik restaurací a barů, takže i v tomto bodě mohou být turisté na Moalboal spokojeni. Z doporučovaných restaurací mohu zmínit Lantaw resto a Chili bar. Levnější kantýny, kde jedí místní, jsou jak je to zvykem dál od pláží a spíše v centru MoalBoal.

Ubytování

Moalboal je dobře připraven jak pro batůžkáře, tak i pro turisty, kteří upřednostňují větší pohodlí. Hodně resortů, hotelů, hostelů se nachází podél Panagsama beach a White beach. Můžete se na ně podívat na portálech typu Agoda nebo Booking. com. Mohu také ale doporučit:

Moalboal Backpacker’s  Lodge

 • Cenové rozpětí: 350-800 Pesos
 • Poloha: Panagsama beach

Pacita’s Beach Resort

 • Cenové rozpětí: 1200 – 2500 Pesos
 • Poloha: Panagsama beach

Další hotely můžete najít na Agodě, či Booking com, kde můžete najít spousty inspirace a můžete si vybrat podle referencí od lidí a podle vašich finančních možností.

Moalboal, autor: https://sthelifeinapinkbackpack.files.wordpress.com
Moalboal, autor: https://sthelifeinapinkbackpack.files.wordpress.com

Doprava na Moalboal

Z Cebu city

Z letiště nebo z přístavu se musíte dostat taxíkem na South bus terminál (jižní autobusový terminál) a tam hledejte autobus směr Moalboal, popřípadě Bato. Tuto trasu jezdí hlavně žluté autobusy společnosti Ceres Liner. Jízda autobusem do Moalboal trvá okolo 3 hodin a za lístek zaplatíte kolem 120 Pesos.

Zeptejte se průvodčího, kde přesně vystoupit, ale autobus by měl zastavit na náměstí a bude z něho vystupovat více lidí. Z centra se pak na zmiňované pláže a do resortů dostanete speciální motorkou Habal – Habal anebo tricyklem. Cena za tricyckl by neměla být větší než 100 Pesos.

Z Oslobu

Stopněte si autobus směr Bato terminál, tam přestupte na autobus do Moalboal. Dohromady by měla cesta trvat dvě nebo dvě a půl hodiny, záleží, jak dlouho budete čekat. Cena dohromady by měla být okolo 100 Pesos.

Z Dumaguete (Negros)

Z Dumaguete (Negros) je doprava do Moalboal docela také rychlá. Sedněte do autobusu nebo do multicabu směr Sibulan. Doba jízdy je zhruba 15 – 20 minut. Za autobus zaplatíte 20 pesos, za multicab 11 pesos. Další možností je si najmout tricykla zhruba za 150 pesos.

V Sibulanu zamiřte do přístavu a sedněte na loď do Liloan, jižního cípu ostrova Cebu. Loď  vyráží každou celou hodinu. Plavba trvá zhruba 25 minut a cena lístku je 62 pesos.

U přístavu Liloan pak sedněte do jakéhokoliv autobusu nebo jeepney směřujícího na Bato terminál, kde přestoupíte na autobus do Moalboal.

Závěrem

Moalboal se bude líbit hlavně těm lidem, kteří se rádi potápí a šnorchlují. Když k tomu připočtu blízkost Oslobu, kde se šnorchluje se žraloky velrybími a adrenalinovou pecku Canyoning, tak nemůžu jinak, než tuto destinaci vřele doporučit. Na závěr se můžete podívat na jedno užitečné video o Moalboal.

Facebook Comments

09 comments on “Moalboal, Cebu

 • bob , Direct link to comment

  cau,doporucuju.ten.kanon.za.Kawasan.Falls,nadhera.Za.vodopadem.sme.potkali.dva
  .mistnaky,kteri.nas.tam.vzali,dali.sme.jim.350pesos/os.a.vedleEl.Nida,.potapeni.s.
  zralokem.obrovskym.a.vystupem.na.Pinatubo,nejvetsi.zazitek.na.Filipinach:)

 • To nejlepší z ostrova Cebu a okolí – Život na Filipínách / Blog o Filipínách , Direct link to comment

  […] Moalboal je jednou z nejlepší potápěčskou destinací v okolí Cebu, respektive dokonce na Filipínách. Na své si tam přijdou i turisté, kteří rádi šnorchlují a mají rádi ubytování hned u pláže. Toto malé městečko, které se nachází okolo 90 km jihozápadně od Cebu, je také známé tím, že tam můžete šnorchlovat v hejnech sardinek (Sardine run). Moalboal je také perfektním víkendovým místem pro Filipínce z Cebu city, takže o víkendech nebo o svátcích tam může být rušněji. O Moalboal jsem psal podrobný článek zde! […]

 • Vojta , Direct link to comment

  Hezký den,

  přes jakou společnost je možné rezervovat ten Kayaking na Kawasan Falls (Badian)? Nebo je lepší až přes místní? A je potřeba dělat rezervaci dopředu?

  Díky moc za odpovědi, blog je skvělý – plný výborných a praktických rad!
  Vojta

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Zdravím, dopředu je zbytečné tento výlet zamlouvat, můžete lehce až na místě na Moalboal.

 • tomas , Direct link to comment

  Co se týče kayoninku na Kawasan….pokud jde o náročnost výletu, lze vynechat třeba skoky do vody z vyžších míst, řekněme nad 5metrů? 🙂 díky

 • tomas , Direct link to comment

  Ještě otázka na dopravu z CEbu. Píšete že z letiště taxíkem na jižní autobusový terminál a pak autobusem na Moalboal. Ví někdo, jak často tam autobus jezdí a jestli třeba vyráží k kolem 17hodiny?? Díky moc, Tom

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *