Nejlepší nápoje (drinky) na Filipínách

Většina lidí na dovolených rádo zkouší místní alkohol a vlastně celkově i místní nealkoholické drinky a tak jsem se rozhodl, že vám pomůžu se pro většinu z nás v tomto populárním tématu orientovat. Většinu z vás asi nepřekvapí, že pivo je na Filipínách i na naše poměry drahé a tak mnoho turistů si večery snaží zpříjemnit místním pětiletým rumem, který je vyroben z cukrové třtiny a navíc je na Filipínách opravdu levný.

Nejdříve ale přijde poučení. Abyste se nedostali nevědomě do nějakého problému, tak byste měli vědět, kde se může a nemůže pít na Filipínách alkohol. Zakázáno alkohol pít je na úřadech, ve školách, nemocnicích a v hromadných dopravních prostředcích. Pak jsou také zákazy pití alkoholu v některých parcích, tak sledujte cedule. Nedoporučuji pít alkohol také v ulicích velkých měst, jako je Manila nebo Cebu, protože v některých částech města je to také zakázané. S ohledem k bezpečnosti je ale stejně nejlepší zapadnou do nějakého baru.

Pořadí drinků není seřazené od nejlepšího k nejhoršímu, pořadí je čistě náhodné a alkoholické drinky jsou v druhé polovině seznamu.

1/ Shake

Guabano shake

Toto je nejznámější nealkoholický drink na Filipínách. U nás ho známe pod názvem Smoothie, nicméně na Filipínách tomu říkáme Shake (Šejk). Jedná se o nealko pití z čerstvého ovoce s ledem a s troškou cukru (záleží na druhu ovoce). Často do toho přidávají také kondenzované mléko a tak pokud mléko nebo cukr nechcete, tak jim to musíte říct předem! Nejvíce doporučuji Mango Shake (Filipínské mango je nejsladším ovocem na světě) a pokud chcete vyzkoušet něco exotického a zdravého, tak zkuste Guabano shake. Nedoporučuji zkoušet míchané ovocné šejky, ale raději bych se držel jen jednoho ovoce. Do ananasového šejku si ale můžete nechat přidat rum, což i vřele doporučuji!

Někteří lidé se bojí pít tyto drinky kvůli ledu. Nemusíte se bát, naprostá většina restaurací nebo stánků má led z pitné vody. Pozor jen pokud budete někde mimo civilizaci, kde nejsou turisté, tam taková možnost může nastat. Cena za tento drink se dost liší, ale počítejte mezi 70-120 pesos.

2/ Buko Juice

Být na Filipínách a nevyzkoušet kokos je podle mě hřích. Kokosy prodávají skoro všude pod názvem Buko. Kokosová šťáva je velice zdravá a tak to je vlastně další důvod proč kokos vyzkoušet. Někteří lidé si do kokosu dají trošku rumu a tím si ho podle svých slov vylepší. Po vypití kokosové vody si nechte kokos rozpůlit a doporučuji ochutnat i kokosovou dužinu, která je uvnitř. Místní vám z toho kokosu dokonce vytvoří i přírodní lžíci, abyste mohli tu dužinu vydlabávat. Cena za kokos se pohybuje mezi 20-70 pesos.

3/ Calamasi Juice

Toto ovoce je na Filipínách doslova skoro všude a mezi místními je velmi populární. Chuťově se asi jedná o mix citrónu a pomeranče. Toto ovoce je bohaté na vitamín C a například ho tu pijeme, když jsme nachlazeni. V tomto případě doporučuji Hot Calamasi, což chutná jako výborný ovocný čaj, nebo studenou variantu s ledem, když se chceme osvěžit. Calamansi juice najdete skoro v každém menu restaurací a barů. Velmi doporučuji alespoň jednou vyzkoušet! Většinou stojí mezi 50-80 pesos.

4/ Tuba a Lambanog

Lambanog a ocet

Jedná se o kokosové silné víno kolem 40% alkoholu. Zatímco Lambanog se většinou dělá na Luzonu, tak Tuba spíše v souostroví Visayas. Hlavním rozdílem je barva, protože zatímco Lambanog může vypadat jako vodka nebo u nás populární slivovice (místní tomu také říkají kokosová vodka), tak Tuba má spíše takovou mléčnou barvu. No a samozřejmě proces výroby je trošku jiný. Z Tuby se pak stává ocet, takže co se nevypije, to se upotřebí na vaření. Na Tubu narazíte například u silnic, kde ho místní prodávají projíždějícím, nebo na ně narazíte také na trzích.

5/ Pivo

Moje nejoblíbenější pivo na Filipínách – Smirnoff Mule

Dostali jsme se pomalu ale jistě k českému nejpopulárnějšímu pití a to k pivu. Jak jsem naznačoval na začátku článku, tak na Filipínách pivo není levné (v baru počítejte 50-80 pesos třetinka) a točené pivo je dokonce ještě dražší (150 pesos a více za třetinku), protože většinou narazíte jen na nějaké dovozové, nebo speciální pivo. Na točené pivo narazíte jen na více turistických destinacích.

Nejznámější a nejchutnější tuzemské piva jsou Red Horse (Červený kůň), který je extra silný (6,9% alkoholu) a San Migel Pilsen (5% alkoholu), který se například vyrábí i ve Španělsku. Pak tu ještě existuje San Mig light, což je  lehká verze toho piva, nicméně chuťově jako pivo už moc nechutná, i když alkoholu má stejně jako San Migel Pilsen a nakonec tu seženete i ovocné pivo, které má jen 2% alkoholu, ale na naše ovocné piva nebo Cidery se chuťově bohužel nechytá.

Asi by ho mezi piva někdo nezařadil, ale mým tajným koňem v těchto pivních dostizích je překvapivě Smirnoff Mule. To je docela silné (6% alkoholu) zázvorové pivo s limetkovým džusem a s trochou vodky. Ano, jako klasické pivo to moc nechutná, ale je v tom vedru velmi osvěžující a chutné. Po tom, co jsem dal lidem na toto pivo tip, nebo jsme ho spolu ochutnali, tak většině a to i překvapivě pánům to pivo chutnalo a tak se o tento můj tajný tip musím podělit i zde na webu! Dalším bonusem je i to, že stojí skoro stejně jako klasické pivo, ale jednu nevýhodu přece jen má a ta je, že ho všude bohužel neseženete, protože není mezi turisty ještě tak rozšířené.

6/ Rum

V tomto seznamu nesmí chybět filipínský rum, který je dělaný z místní cukrové třtiny a který tu pije nejvíce turistů. Hodně se tu propaguje místní pětiletý rum Tanduay, který má 40% alkoholu (80 proof). Osobně mě ale více chutná jemnější variata a to Tanduay Select, který obsahuje méně alkoholu. Místní pak nejvíce pijí jejich filipínské brandy Emperador light, který je však chuťově hodně podobný rumu a řekl bych, že se jedná vlastně o lehčí variantu rumu. Nejlepší na tom je ale cena, protože filipínský rum 0,75 l běžně seženete do 100 pesos. Tanduay nebo Emperador se hodí i jako suvenýr, který můžete přivést domů, protože seženete i malé lahve, které se vám vejdou lehce do zavazadla.

Jiná liga je pak další filipínský rum Don Papa, který se však dá lehce sehnat i u nás a tak není důvod ho na Filipínách nějak více pít nebo zkoušet, protože překvapivě i jeho cena na Filipínách je jen jen o málo levnější než u nás. Don Papa tu seženete cca za 1500 pesos. Nakonec také nesmím zapomenout na Boracay rum, který se prodává v několika chutích. Nejlepší je podle mě ten kokosový, který chutná jako Malibu. Cena je však filipínská a dá se koupit za 100-120 pesos.

7/ Míchané nápoje, koktejly

Takový drink u pláže si dáte spíše v turistických oblastech jako je třeba Boracay

Na Filipínách jsou mezi turisty oblíbené také míchané nápoje, nejpopulárnější je rum s coca colou (kolou), což dává k vzhledem levnému rumu a kole logiku. Můžete vyzkoušet ale širokou škálu mixovaných drinků či koktejlů. Taková zajímavost na Filipínách je, že alkoholu do těchto drinků dávají více než u nás, zkrátka tady se alkoholem nešetří!

O jednom mixovaném drinku musím ale napsat zvlášť, protože to je taková místní specialita, o které mnoho lidí neví, nicméně jsem si všiml, že to místní začínají dost propagovat. Jedná se o rum (nebo Emperador) s limetkovým džusem. Rum seženete všude a limetkový džus (doporučuji club mix limet juice) není problém sehnat také a pak ještě potřebujete samozřejmě led a doporučuji ještě místní Calamansi. Místní to ale většinou pijí i bez té „pravé“ limetky a rádi to pijí v poměru jedna ku jedné, takže dají na sebe dvě stejné láhve rumu a limetkového džusu a nechají to několik minut smíchat (viz foto dole). Pokud tedy budete chtít na někoho zapůsobit, můžete to zkusit 🙂 Osobně ale doporučuji si to míchat klasicky, abyste si to mohli udělat silné dle sebe. Tento drink můžete také vyzkoušet v barech. Pozor, jedná se o silné, chutné, ale tedy i záludné pití!

Takto to místní filipínci míchají rum s limetkovým džusem, ale osobně to takto moc nedoporučuji.

Jak je to s dovozem alkoholu do ČR?

Bohužel můžete volně přivést na osobu jen 1 litr alkoholu s obsahem 22% a výše. Pokud těch litrů chcete přivést více, tak byste měli zaplatit Clo. Na letišti v Praze jsou na to pak namátkové kontroly. Pozor také na to, že když si koupíte alkohol v Duty Free na letišti v Manile a budete někde přestupovat, tak vám velmi pravděpodobně tu láhev zabaví na bezpečnostní prohlídce na tom přestupním místě! Proto tyto nákupy nenechávejte na poslední chvilku s tím, že ten rum seženete na letišti v Manile v Duty Free.

Samozřejmě to není vše z dobrého pití na Filipínách, možná jsem něco zapomněl zmínit, nebo mě to zkrátka nechutnalo a tak pokud máte i vy nějaký tip, co vám na Filipínách chutnalo a chcete se podělit s ostatními, tak neváhejte a napište to do komentáře!

Facebook Comments

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *