Nový Boracay, nová pravidla, otevření 26.10. 2018

Boracay ať se to někomu líbí nebo ne, je každoročně zvolen mezi top 10 nejhezčích ostrovů na světě a tak není divu, že se o něm často zmiňuji, nebo ho doporučuji navštívit. Někoho možná zarazil ten nadpis „Nový Boracay“. Nevymyslel jsem ho já, ale teď ho takto nazývají na Filipínách skoro všichni. Člověk by si řekl, že se Boracay otevře na konci října a tím to zhasne, není třeba to dál pitvat. Prostě koupím jen letenku a jedu tam. Jenže to by nebyly Filipíny, aby vše bylo tak jednoduché. Ačkoliv Boracay bude opravdu otevřen dle plánu, tak na ostrově budou platit nové pravidla, zákazy a hlavně ze začátku to tam bude fungovat jako takzvaný „soft opening“. Do českého jazyka bych to přeložil asi jako pozvolný rozjezd. Uvidíme ale, jak dlouho toto bude trvat. V plánu jsou tři etapy uzdravování ostrova, první proběhla bez lidí a další dvě budou již s turisty. Tímto článkem neodrazuji lidi jezdit na Boracay, jen chci ukázat na možné problémy a na nová pravidla ostrova.

Minulý týden jsem dostal od někoho email, že jim zrušily letenky na Boracay a já se teď budu snažit vysvětlit možný důvod. Jde o to, že na Boracay teď bude moc být na ostrově jen 19 000 lidí najednou, plus tam bude nějaký denní limit. Nevím jak to chtějí hlídat, kontrolovat, asi podle hotelů a letenek a zkrátka tedy mohou některé lety rušit. Nicméně já nevím, jak to je zrovna v tomto uvedeném případě. Podle jakého měřítka by případně rušili lety není ale nikde psáno. Pro Vás to může znamenat to, že si naplánujete dovolenou a najednou se vám díky zrušené letence plány nuceně změní. Jaká bude realita nevím, to se ukáže během toho Soft openingu, proto prosím všechny případné problémy, co budete mít, napsat dolů do komentářů. Osobně doporučuji plánovat, tedy hlavně bookovat ubytování a letenky déle dopředu. Podle mě tam bude platit pravidlo „kdo dříve přijde, ten dřív mele“. Teď se ale podíváme na pár nových pravidel na Boracay a na další zajímavosti po bodech.

  • Poslední fáze Soft openingu by měla končit až v prosinci 2019. Do té doby budou platit některé zákazy a pak by již neměl být regulován počet turistů, nicméně uvidíme, jak to nakonec bude.
  • Zapomeňte jezdit teď na Boracay na blind. Na letišti po vás budou chtít vidět potvrzení (voucher) o ubytování. Jinak vás na Boracay nepustí.
  • Jen 68 hotelů a resortů dostalo povolení (permit) na provozování této činnosti a to je o hodně méně, než bylo předtím. Více detailů na obrázku.
  • Skoro všechny vodní aktivity budou na Boracay minimálně do konce tohoto roku tabu. Tedy kromě koupání. Jak to bude dál se uvidí.
  • Zákaz konzumace alkoholu a kouření na pláži. Končí tedy levné večerní párty na plážích, kdy se koupila láhev a pařilo se na pláži. Teď je toto možné jen v barech, či místech tomu určených.

Zbytek zákazů a nové pravidla na novém Boracay zde na obrázku. Doporučuji tyto pravidla dodržovat, ze začátku to budou asi dost hlídat.

Facebook Comments