Pekárny na Filipínách

Ačkoliv jídlo na Filipínách nepatří mezi světovou špičku, tak filipínské pekárny vás mile překvapí. Nejen že sladké pečivo, které pečou dobře chutná, ale je i hodně levné! Pro lidi co nemají hotel se snídaní a nechtějí za snídani platit 100-200 PHP, jsou filipínské pekárny darem z nebes. Jedná se až na výjimky o domácí pekárny, nemusíte se bát polotovarů, jako známe u nás. Pekárny se nachází v hojných počtech ve městech a jedna, či dvě jsou ve větších vesnicích, například v El Nidu na Palawanu myslím, že je jen jedna. Pokud jste v nějakém resortu nebo v hotelu v zemi nikoho, tak máte samozřejmě smůlu, tam pekárny prostě nejsou.

000_9470

Ráno si dejte pozor, nějaké druhy pečiva tam jsou z minulého dne a tak se nebojte zeptat, jestli to je čerstvě upečené. Můžete mi věřit, je v tom zatraceně velký rozdíl. K snídani je tu největším hitem Pandesal, na který Filipínci čekají fronty, ale ve vitríně ho však neuvidíte, protože by ho tam nestíhali doplňovat. Personál pro něj chodí dozadu. Jedná se o takovou malou bulku. Mě to nahrazuje rohlíky, a i když to na čerstvý a teplý rohlík nemá, tak je to stále dobrá náhražka, speciálně když ho pekárny prodávají vždy ještě horký. Pokud si k tomu ještě v pekárně koupíte na Filipínách oblíbené arašídové máslo, tak máte dobrou snídani za pár korun! Další možností je koupit si v nějakém obchodním domě nějaký druh džemu, které tu jsou na Filipínách také výborné a jíst Pandesal s džemem. Můj tip je Guava jelly, pak klasicky jahodový nebo borůvkový džem. No a nakonec ho Filipínci často jedí s jejich místním taveným sýrem, který se dá také koupit ve většině pekáren.

Pandesal
Pandesal

Další možností je si koupit nějaké pečivo odpoledne k svačině (takzvaná filipínská merienda), protože právě odpoledne mají pekárny často nové čerstvé věci. Teď se dostávám k cenám, to co vidíte na fotkách, stojí mezi 3 – 10 PHP za kus a tak se při první návštěvě pekárny nebojte koupit od každého jeden kus a toho co vám bude nejvíc chutnat si pak koupit více a příště můžete jít na jisto.

Potom existují také větší pekárny, které jsou v obchodních domech. Právě v těchto pekárnách kupuji snack mých klientům, například bulku plněnou sýrem a šunkou, nebo vynikající banánové buchty! Tam jsou však ceny skoro jednou tolik vyšší, ale mají na výběr nejen sladké pečivo. Právě ohledně slaného pečiva, se mě často lidé ptají, protože našli jen to zmiňované sladké. Se slaným pečivem to je na Filipínách špatné, ale pokud máte rádi buchty nebo sladké pečivo, tak si to tam budete užívat o to víc.

Hopia
Hopia

Moje nejoblíbenější pečivo je Hopia, která se peče ve více variantách. Hopia se třeba také peče v nejznámější pekárně na Palawanu Bakers Hill, která je součástí City tour. Co vím, tak průvodce koupí lidem nějaký vzorek na ochutnání. Dále se můžu utlouct po malinkých šátečcích plněných sýrem a šunkou, ale ten všude bohužel nemají.

Filipínci také umí dělat výborné dorty. Občas s manželkou zajdeme do kavárny, kde si  dáme kávu nebo „frapé“ s jedním kouskem dortu. Můj nejoblíbenější je čokoládový, ten prostě nemá chybu. Cena však na místní poměry není nejlevnější. Úplně nejlepší dort jsem však jedl v Manile v jedné kavárně v největším obchodním domě na světě Mega Mall. Jednalo se o nějaký druh sýrového dortu, bohužel si ale nepamatuji název, nicméně vím, že na Palawan takový druh dortu ještě po moři nedorazil.

Můj oblíbený čokoládový dort
Můj oblíbený čokoládový dort

Dost lidí filipínské pekárny míjí, protože neví, jaké dobroty se tam prodávají, nebo neví, že je to tak levné, takže doufám, že tento článek vám ukázal cestu k filipínským pekárnám!

Facebook Comments

One comment on “Pekárny na Filipínách

  • Maria , Direct link to comment

    Presne na to slané pečivo som sa tiež chcela pýtať ale uvádzate to v článku 🙂 ..a v podstate slané pečivo sa dá málo kde na svete zohnať všeade väčšinou preferujú a uprednostňujú sladké a šak to tiež nie je zlé 🙂

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *