Port Barton, Palawan

Port Barton, malá rybářská vesnice, se nachází zhruba na půl cesty mezi El Nidem a Puertem. Do této vesničky na severozápadní straně Palawanu je to zhruba 3 hodiny jízdy z Puerta a něco přes 3 hodiny z El Nida. O Port Bartonu jsem už dost slyšel a četl, ale článek jsem se rozhodl napsat až po jeho návštěvě, což bylo nedávno.

Port Barton mě překvapil, že je o malinko větší nežli El Nido, (určitě má širší ulice) a takovou domácí, příjemnou atmosférou. Bohužel jsme ho navštívili během horšího počasí, které ovlivňoval tajfun valící se přes sever Filipín. Díky tomu tedy na pláži bylo dost trávy a moře bylo rozbouřené a špinavé. Ptal jsem se několika místních nezávisle na sobě, jestli je to moře takhle špinavé často a prý ne, jen když jde kolem tajfun. Fotky z internetu jim daly za pravdu. Schválně jsem do článku vložil fotky pláže a moře během tajfunu a fotku pláže za normálních okolností. Pláž v Port Bartonu asi nepatří mezi ty nejhezčí na Palawanu, hlavně díky lodím kotvícím na moři (však je to rybářská vesnice), ale rozhodně tato pláž neurazí a navíc ta pláž je dlouhá, takže ty lodě nejsou všude.

Port Barton, Palawan
Port Barton, Palawan

Když ještě zůstanu u pláže, tak mě překvapilo to, že pláž v Port Bartonu je sice dlouhá, ale úzká, speciálně pak během přílivu. Výhodu to má takovou, že i během odlivu si tam člověk super zaplave. Takové El Nido musí jen pukat závistí. Stejně tak se mi tam líbilo to, že pláž byla lemována resorty s chatkami těsně u pláže. Na výběr jich bylo dost, ale o tom až v kapitole o ubytování.

Trošku nepříjemným zjištěním byly ceny za jídlo, které mi přišly dražší. Co naopak Port Barton musí závidět El Nidu, je určitě elektrický proud, protože v Port Bartonu běží jen od 6 večer do půlnoci. Pokud tedy bydlíte dál od moře, kde to nefouká a jste tam během nejteplejších dnů a nocí (březen – květen), tak noci v Port Bartonu nemusí být moc příjemné. Popravdě nevím, jestli tam vůbec existuje resort, který má elektrický generátor a pouští elektriku v noci. Stejně tak většina resortů tam nezná tepelný ohřívač vody pro teplou sprchu. Tak už závidět nemusí, od nového roku 2019 jede v Port Bartonu elektrický proud 24 hodin denně!

Zkrátka Port Barton není určitě pro každého, ale to ještě vzpomenu úplně na konci článku. Teď pomalu přejdu k aktivitám, protože co si budeme nalhávat, ne každému ke štěstí stačí pěkná pláž a čtení knížky v proutěné dřevěné houpací síti (Hammock).

German Island, Port Barton
German Island, Port Barton

Aktivity v Port Bartonu

1/ Výlety. Na první pohled mě mile překvapila zajímavá nabídka výletů, na druhý pohled jsem si ale všiml, že dva z těch čtyř výletů jsou vlastně skoro stejné. Každopádně na tři dny by se tam člověk určitě zabavil a to nepočítám jen klasický relax s knihou na pláži. Ceny za výlety jsou mezi 1200-1500 pesos i s obědem. Pozor na to, že některé cestovky už mají v ceně vstupy na ostrovy a některé ne. Platí se také permit 50 pesos, který platí několik dnů. Port Barton tedy ceny výletů  bohužel dorovnal s El Nidem.

 • Tour A obsahuje Twin reef, Wide reef, Exotic island a German island.
 • Tour B obsahuje Aquarium Reef, Marine Sanctuary, Paradise island, Exotic island
 • Tour C obsahuje Paradise island, Exotic Island, German Island
 • Tour D obsahuje Twin Reef, Fantastic Reef, Bigaho falls
Exotic Island, Port Barton
Exotic Island, Port Barton

Lodní výlety obsahují plno šnorchlování s návštěvou pěkných ostrůvků. Překvapila mě možnost šnorchlování se želvami. Bohužel jak jsem zmiňoval, tak počasí nám vůbec nepřálo, takže jsme nenavštívili žádný z těchto výletů. Pokud bych si měl ale vybrat z jednoho, tak bych navštívil Tour A, který dle referencí na internetu vypadá nejlépe. Můžete si také najmout celou loď jen pro sebe a navštívit destinace, které chcete vidět. To se vyplatí, pokud je vás více, protože celá loď (záleží na velikosti) stojí kolem 5000 pesos. Pozor na to, aby byl v ceně také započítán oběd.

 • Exotic Island jsou vlastně dva ostrůvky rozdělené takovou mělčinou. Toto místo je dobré pro oběd, plavání a relax.
 • Paradise Island je soukromý ostrov, na kterém je mini resort (nevím ale, jestli nějak funguje). Kolem ostrova se pomalu zotavují korály, které byly v minulosti zničeny dynamitem. Mnoho korálů je už ale zpět, takže tenhle ostrov je zajímavým místem na relax a šnorchlování.
 • German Island je také dobré místo na šnorchlování, i když to na první pohled nevypadá.  Zkuste se poptat kapitána nebo průvodce, aby vám doporučil nejlepší místo na šnorchlování, protože se tam prý dají spatřit i želvy! Jsou prý směrem na Double Island.
Paradise Island, Port Barton
Paradise Island, Port Barton

2/ Přespání na jednom z ostrovů ve stanu. Protože kempování ve stanech na nějakém tropickém opuštěném ostrově je pro zahraniční turisty zajímavým zážitkem, tak hodně Filipínců na to pružně zareagovalo a snaží se nabízet nějaký výlet přes noc. Pozadu v tomto není ani Port Barton, kde můžete kempovat také. Přespat můžete na German Islandu anebo na jednom ze soukromých ostrůvků. Cena za kempování je 1 500 Pesos včetně večeře a snídaně, plus za 300 Pesos vám půjčí stan. Na tento výlet se vyjíždí odpoledne a návrat je druhý den dopoledne.

3/ Další aktivity. Pokud máte na Port Barton více času, můžete dát také Mangrove River Tour, nebo dát 1.5 hodinovou procházku k Papuwyan Falls. Na cestu k těmto vodopádům se poptejte místních. Na Port Bartonu jsou také dva Diving Shopy a slyšel jsem, že je tam lepší potápění nežli u El Nida.

Restaurace

Jak jsem se na začátku zmiňoval, tak jídlo v restauracích je tam docela drahé a to i mimo resorty, což bylo pro mě překvapivé. Nicméně mimo resorty moc restaurací v Port Bartonu nenajdete, což bych ještě chápal, protože přeci jen, Port barton není El Nido anebo Puerto, ale že jsme tam všeho všudy našli jen jednu kantýnu, to bylo velké překvapení i pro mojí manželku. Jídlo v té kantýně bylo doslova víc jak třikrát tolik levnější nežli v ostatních restauracích. Za Adobo, rýži a malou Colu jsem platil jen 50 pesos! Ta kantýna se nachází v druhé, vodorovné ulici od pláže. Pro jistou se můžete podívat na foto. Skoro každý resort má svojí restauraci, takže pokud vám nebude chutnat jídlo v jednom resortu, můžete se najíst jinde. Celkově tam je tedy ohledně jídla možností dost.

Pravděpodobně nejlevnější kantýna v Port Bartonu.
Pravděpodobně nejlevnější kantýna v Port Bartonu.

Ubytování

Náš cíl byl resort Ausan Beach Front Cottages, který má na pláži takzvaný Treehouse. Jedná se chatku, která je postavená na stromě a to přímo na pláži! Bohužel, ač tam manželka volala den předem, tak už byla obsazená. Treehouse tedy doporučuju zabookovat déle dopředu.

Nakonec jsme se ubytovali v resortu Elsa’s v jedné z chatek blízko pláže. Majitelka Elsa je postarší příjemná žena, která v tom resortu přímo bydlí a ba dokonce i osobně vaří vše jídla! Elsy dcera byla mojí ženy spolužačka a tak si měly co říct.

Zaujaly mě ceny za ubytování, které mimo sezónu bylo o mnoho levnější (někde o více než 50%), nežli v sezóně. Například u Elsy jsme platili za chatku 800 Pesos, v sezóně ta samá chatka stojí 1 200 pesos. I v Port Bartonu platí to, že ubytování dál od pláže je o něco levnější.

Náhodou jsme potkali jednu Filipínku, která si na svém pozemku postavila jednu pěknou chatku, která byla určitě luxusnější, nežli jsme měli u Elsy. A ta cena! Za 400 Pesos opravdu paráda, ale když mi řekla, že v sezóně je to za 1 000 pesos, tak mě spadla čelist. Na tom samém pozemku dokonce pronajímá celý dům za 1 500 pesos na noc! Tři pokoje, kuchyň a vypadalo to tam hezky. Klienty si shání lehce. Port Barton není El Nido, takže využívá toho, že všichni turisté dorazí jen na jedno místo, plus ví jízdní řády minivanů a autobusu. Počká si tedy vždy na příjezd minivanu a nabízí svoje ubytování turistům osobně. Žádný leták, hezky jim tu chatku osobně ukáže.

Ausan Beach Front Cottages a jeden Treehouse
Ausan Beach Front Cottages a jeden Treehouse

Možná to může být pro někoho překvapivé, ale portály Agoda nebo Booking. com někdy přijdou se zajímavou nabídkou, takže doporučuji průběžně sledovat tyto portály, i když nejste fanoušci bookovaní hotelů předem. Ceny na místě vás pak mohou nepříjemně překvapit. Stejně tak se tam dozvíte, jestli má vámi vybraný resort generátor na elektriku. V Port Bartonu mohu doporučit:

1/ Deep Moon Resort

 • Cena: 750 – 1250 Pesos za dvoulůžkovou chatku
 • Hodnocení na Agodě: 7.5/10

2/ Ausan Beach Front Cottages

 • Cena: Od 1100 Pesos za chatku
 • Hodnocení na Agodě: 8.2/10
 • Mají generátor, ale elektrika funguje jen mezi 7:00 ráno až půlnocí.
Výhled od Ausan Beach Front Cottages
Výhled od Ausan Beach Front Cottages

3/ Cassandras Beach Cottages

 • Cena: Od 1200 Pesos za chatku
 • Hodnocení na Agodě: 8.2/10

4/ Elsa’s Cottage & Restaurant

 • Cena: Od 1000 Pesos za chatku
 • Honocení na Agodě: 7.3/10

5/ Secret Paradise Resort & Turtle Sanctuary

 • Cena: Od 6300 Pesos
 • Hodnocení na Agodě: 8/10

Jeden z nejhezčích resortů na Palawanu. Malý tropický ráj, super šnorchlování, želvy. Dostupnost jak s Port Bartonu, tak i ze Sabangu. Cenově podobné jako Dos Palmas na Honda Bay.

Secret Paradise Resort & Turtle Sanctuary
Secret Paradise Resort & Turtle Sanctuary

Pár tipů

 • Bankomaty v Port Bartonu nejsou (stejně jako v El Nidu), restaurace a naprostá většina resortů karty nebere. Takže hotovost sebou! Pokud vám vyhovuje platit kartou a chcete mít zajištěné ubytování dopředu, tak si zamluvte hotel například přes Agodu.
 • Mezi březnem až květnem, se mohou vyskytovat v moři u Port Bartonu medúzy. Mohou se tam objevit už během února. Na aktuální situaci se nebojte zeptat místních. Pozor, každý rok je jiný, není to tak, že tam v tom období medúzy musí být!
 • V sezóně si doporučuji v Port Bartonu zajistit minivan den před odjezdem, speciálně pokud chcete přejet do El Nida anebo hlavně pokud poletíte ten den pryč z Palawanu.
 • Chcete cestovat z Port Bartonu do El Nida a chcete ušetřit? Svezte se autobusem či minivanem na křižovatku u Roxas a tam si počkejte na autobus, či minivan do El Nida.
 • Mimo sezónu jsou ceny za ubytování mnohem levnější.
 • Tip od Elišky, čtenářky mého blogu: Pokud budete mít chuť, zajděte si do Cusinero del Barrio resto bar na výborné beef noodles a pozdravujte Gizel (krásnou servírku) od Elišky a Tomáše. V červnu jsme u nich skoro 2 týdny bydleli a zamilovali jsme si to tam!
Port Barton, když jde přes Filipíny tajfun
Port Barton, když jde přes Filipíny tajfun

Doprava do Port Bartonu

Port Barton se nachází na Palawanu a tam se nejrychleji dostanete letadlem z Manily anebo z Cebu. Dále je pak pár možností:

Minivanem nebo autobusem z Puerta Princesa

Pryč jsou časy, kdy do Port Bartonu jezdil jednou denně jeden starý Jeepney anebo rozpadající se autobus. Dnes již do Port Bartonu jezdí několik minivanů. Cesta trvá zhruba něco přes 3 hodin a cena je 350 pesos. Poslední úsek cesty je velice špatný (zhruba posledních 30 minut), speciálně když zaprší. Už to ale není tak špatné, jak to bylo předtím, kdy ta špatná cesta byla už od té hlavní silnice, od Roxasu. Postupně tam totiž pokládají novou betonovou silnici. Příští rok se doba jízdy může ještě zkrátit a celkově cesta bude ještě příjemnější. Nejnovější JŘ můžete vidět na fotce.

Autobus jezdí do Port Bartonu stále jednou denně (po 8 ráno), ale rozdíl v ceně je minimální a tak doporučuju minivan s klimatizací, který je o dost pohodlnější, nežli ten starý autobus. Pokud však chcete zažít něco speciálního, tak zkuste autobus!

Minivanem z El Nida

Už dokonce jezdí do Port Bartonu minivan z El Nida. Jezdí jednou denně ráno nebo dopoledne, prý záleží na řidiči, ale mezi 8-10 hodinou ráno. Pokud budete v El Nidu, tak si určitě den před přesunem zastavte na terminálu Recaro transport pro aktuální info. Cena za jízdu je 800 pesos.

Z Port Bartonu jezdí minivan do El Nida v 8 hodin ráno, cena je také 800 pesos.

Lodí ze Sabangu nebo z El Nida

Zajímavý by mohl být určitě přesun lodí ze Sabangu, podle mých informací stojí loď pro 6 lidí 4 500 pesos. Nicméně žádná nejezdí dle jízdního řádu, musíte si tu loď sami nebo přes někoho zajistit. Cenu lodě z El Nida do Port Bartonu bohužel nevím a platí to samé jako u Sabangu, loď si musíte sami nebo přes někoho zajistit.

Nové časy odjezdů. Prý budou platit ale až od sezóny, tzn nějak od listopadu.
Nové časy odjezdů. Prý budou platit ale až od sezóny, tzn nějak od listopadu.
Závěrem

Možná jste si v článku všimli pár narážek a nějaké srovnávání s El Nidem a teď bych srovnání rád nějak zakončil. Podle mě El Nido splňuje více požadavků pro náročnější turisty, protože jsou tam luxusnější resorty, větší nabídka restaurací a zábavy a elektrika 24 hodin denně.

Port Barton se mi líbil, opravdu, v určitých věcech více nežli El Nido, ale taky jsem si uvědomil, že není pro každého. Ne každý by byl nadšen z toho, že tam přes noc nefunguje větrák, natož klimatizace. Ale pokud vám takovéto věci nevadí a rádi spíš cestujete mimo turistické destinace, tak vás Port Barton odmění příjemnou klasickou filipínskou atmosférou, docela pěknou pláží, pěknými výlety, ale hlavně méně turisty.

Facebook Comments

09 comments on “Port Barton, Palawan

 • Vojta , Direct link to comment

  Díky za zajímavý tip, právě příští týden bych chtěl jet někam na Palawan a váhám mezi El-Nido či něco méně známého kde nebude tolik turistů a odkud by se dalo třeba do ElNida dopravit na výlet

 • Vojta , Direct link to comment

  Tak jsem zkoubil obojí,
  Osobně se mi více líbil Port Barton pro tu atmosféru jednak z jízdy do PB a taky jak je tam minimum turistů a ceny jsou víc než přívětivé i pro čechy…ubytování za 200PHP v pěkném pensionu – Princessa Michaela, pláž 3min. chůze, 4 pivka v obchodě za 120PHP,1l rumu za 80PHP snídaně v kantýně vcelku obstojná porce za 120PHP.

  Autobus to Roxas vyjíždí ráno mezi 8:30 a 9 a stojí 150PHP. Já si vzal Van z Puerto Princess do Roxas za 150PHP, v Roxas pujčil motorku za 500PHP na den a do Port Bartonu si zajel na motorce.

  Jinak další možností je se nechat vyhodit vanem na křižovatce na Port Barton a vzít si tricykl za 350PHP, na křižovatce jich pár bylo.

 • Vita , Direct link to comment

  byly jsme letos, ale jaksi jsme se tady PB neodvážily do vody, špinavá a často jsou zvirata na plaži takže hovínka.. pokud tam ale budete nezoufejte krásná pláž je dva km zhruba PB ..ubytko je tam vetšinou hlučne i vnoci a menily jsme hotel ale to je subjektivní, já mel špunty a i to nestačilo..: D jinak moc hezký je prales a nedaleke vodopády ..pravý tropy 😀
  obecne ale jsou na filipinách dost na prachy ..tomu svedčí i ceny ubytka pro turisty..jinak je škoda že vetšinou špatný vzduch v obcích a dokonce často soukrome a tedy placene plaze, priste zkusíme treba karibik ..pro srovnání, určite ale nelitujem je to zážitek 😀 !

 • petr , Direct link to comment

  Port Barton je hezka zastavka na ceste z El Nida na letiste do Puerta ale je bohuzel potreba pocitat s tim ze cenny jsou tam hodne vyhnane a kvalita sluzeb jasne nejhorsi z celeho Palawanu.Doporucuji vylet na German island a pak rychle pric za svoje penize si prijdete kdekoliv na Filipinach (mimo Manili) na mnohem vetsi legraci

 • Jiří , Direct link to comment

  Ahoj, předem díky za tvoje články. Člověk si aspoň může udělat určitou představu. Cestuju teď necelý měsíc po filipínách a tak jsem si všiml podle tvého článku, že i filipíny jdou s dobou. Třeba v el nidu se dá běžně vybrat třeba 25 000 php to samé na Coronu. Jsem si jistý, že na více místech Palawanu.

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj, ohledne vyberu z bankomatu bych brzdil nadseni, stale prevlada problem u nekterych karet a bankomaty ktere vydaji vice jak 10 000 PHP naraz je stale jeste malo. Nicmene v El Nidu je jak pises bankomat BPI a ten mozna dava 20 000 PHP naráz.

   Roman

 • Petra , Direct link to comment

  Ahoj prave sa nachadzam v Port Barton
  Chcela by son trosku obnovit info.
  Uz sa tu nachadzaju aj move moznosti vyletov.
  Jeden z nich som absolvovala, super.
  Da sa rezervovat an online, rovnaka cena ako tu. https://www.portbartonboattours.com
  Este dva dni a pokracuje sa dalej v cestovani 🙂

 • To nejlepší z Filipín za 21 dnů – Život na Filipínách / Blog o Filipínách , Direct link to comment

  […] 11-12 den – Port Barton je malá ospalá rybářská vesnice. Tato destinace je vhodná jak pro plážové povaleče, tak i pro milovníky lodních výletů. Na jednom z výletů můžete například šnorchlovat se želvami. Pozor však na to, že v Port Bartonu funguje 24 hodin elektrika jen v lepších resortech. Více o Port Bartonu jsem psal v tomto článku. […]

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *