Quezon, jižní Palawan

Quezon, zapadlá vesnice na jihozápadním Palawanu je z Puerta Princesy vzdálená necelé 3 hodiny jízdy minivanem anebo autobusem. U Quezonu se nachází jeskynní komplex Tabon cave a 4 malé ostrůvky, které lze navštívit. Turisté mohou z této vesnice také podniknout nějaký trek do hor. Okolí Quezonu sice nenabízí tak krásné pláže jako například Honda bay nebo okolí El Nida, ale nabízí turistům pěknou přírodu, klid a pláže bez turistů. No a uznejte, že být na pláži úplně sám je fajn!

Co u Quezonu navštívit

1) Tabon cave je jeskynní komplex nacházející se na Lipuunt point nedaleko Quezonu. Celkově známých jeskyní je v tomto komplexu 219, ale prozkoumaných z toho jich je jen 29 a jen 7 jich je otevřeno pro veřejnost. Přiznám se, že jsem byl překvapen, jak je to tam velké. Mezi jeskyněmi vede 1500 schodů a po většinou jsme po nich šli nahoru, takže jsme toho měli za chvilku v tom vedru dost. Po stranách stezky jsou cedule s obrázky a popisem rostlin, stromů a živočichů, které můžete v okolí Tabon cave vidět. Zpět nás průvodce a strážce ostrova v jednom vzal zkratkou.  Tam kde to šlo, jsme šli po skalnatém břehu, ale většinou jsme se museli brodit mořem, které jsme měli na kolena.

Před návštěvou Tabon cave je potřeba si zajistit v Quezonu dva permity. První vám vydají v Tourist office nedaleko terminálu za 100 pesos a druhý vám vydají v místním muzeum momentálně zadarmo. Protože Tabon cave navštíví jen několik turistů týdně, tak se není třeba bát, že by vám ho nevydali. Po té se s permitem přesuňte k přístavu, kde si najměte loď. My měli malou rybářskou loď za 800 pesos, plus se doplácí 200 pesos za každý navštívený ostrov v okolí. My si tedy přidali navíc jeden ostrov a tak jsme platili 1000 pesos. Ta loď byla opravdu malá a bez schůdků, takže nám dalo problém se na tu lodku vyškrábat. Lepší by tedy byla asi ta větší, která prý stojí 1000-1200 pesos, ale záleží co mají k dispozici. Loď nám zajistil jeden Filipínec z pobřežní hlídky, který má stanoviště na začátku mola. Ceny za loď se nají smlouvat, jsou pevné.

Jedna z jeskyní v Tabon cave
Jedna z jeskyní v Tabon cave

2) Lodní výlet po okolních malých ostrůvcích je další zábavná aktivita, co lze u Quezonu dělat. Jsou dvě možnosti. Můžete navštívit v okolí až 4 ostrovy bez Tabon cave anebo navštívit nějaké ostrovy i s návštěvou Tabon cave. Osobně doporučuji zkombinovat návštěvu nějakých ostrůvků s Tabon cave, protože to tak vyjde levněji. Jak jsem výše psal, tak kapitán chtěl po nás za každý další ostrov 200 pesos. Zaleží tedy vše na vás. Na lodní výlety se vyráží stejně jako na Tabon cave z místního malého přístavu. Tento výlet co vím, nenabízí žádná cestovka a tak je vše jen na vás.

 3) Trek do hor v okolí Quezonu je další aktivita, která je v tomto okolí možná. Tento výlet nenabízí žádná cestovka a tak se musíte po nějakém průvodci poptat ve městě. Můžete si udělat například jen denní výlet a průvodce požaduje většinou 500 pesos na den plus výdaje za benzín a jídlo.

Muzeum v Quezonu. V nynejší době je muzeum v rekonstrukci. Permit nám vydal strážník v budce.
Muzeum v Quezonu. V nynejší době je muzeum v rekonstrukci. Permit nám vydal strážník v budce.

Restaurace a bary

V Quezonu očekávejte jen pár barů (karaoke) a víc kantýn, nežli restaurací. Klasickou restauraci jsem tam vlastně ani neviděl. My jsme večer zůstali v našem resortu a udělali jsme dobře. Tolik zábavy jsem dlouho nezažil a v místní restauraci také dobře vařili. Po hříchu ale měli již jen omezenou nabídku jídel a jejich menu nebylo asi tak tři roky aktualizované.

Ubytování

DIP pension bylo moc hezké místečko nedaleko Muzea, kde jsme si zařídili permity do jeskyní. Dřív to musel být krásný resort, dnes však už postupně chátrá a používají většinou řidiči nákladáků. Přesto jsme tam byli spokojeni a 500 pesos za třílůžkový pokoj se také jen tak nevidí. Fotky z resortu můžete vidět v galerii.

Tabon Cave Village resort jsem našel na jednom blogu. Poslední aktuální cena (před 2 roky) za pokoj byla 220 pesos pro dva lidi nebo 550 pesos pro 4 lidi. Tento resort je trošku dál od centra. Pokud chcete více komfortu, tak bych zvolil určitě první zmiňovaný resort.

Více tipů na ubytování i s kontakty naleznete zde.

Baja Hanura island a island hooping v Quezonu
Baja Hanura island a island hooping v Quezonu

Doprava do Quezonu

Z terminálu San Jose (Puerto princesa) jezdí docela často přes Quezon minivany, nebo neklimatizované autobusy. Za minivan jsme platili 200 pesos. Autobus dle mého odhadu stojí mezi 150-200 pesos.

V Quezonu pak využívejte místní tricykly. Jedna jízda v oblasti vesnice nás stála 20 pesos (za 2 osoby).

Závěrem

Do Quezonu jsme vlastně jeli náhodně, protože jsme na poslední chvilku změnili plány. Ale ani jeden z nás potom té změny plánu nelitoval, ba naopak, Tabon cave předčil všechna moje očekávání. Quezon a Tabon cave dokazuje, proč Palawan patří mezi top ostrovy na světě. Pro ty lidi, co se vyhýbají turistům je Quezon jasná volba a pokud někdo nedisponuje tolik časem, lze z Puerta stihnout Tabon cave včetně dvou ostrůvků za jeden den a to včetně návratu do Puerta! Mnohem více fotek z Quezonu je v galerii.

Facebook Comments

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *