Sagada, ležící v horách 400 km severně od Manily, je velice oblíbenou filipínskou destinací pro turisty, co milují hory a přírodu. V Sagadě, která je zhruba ve výšce 1600 metrů nad mořem nepotkáte davy Korejců či Číňanů, ale spíše tam potkáte nenáročné turisty, protože tam neexistují žádné luxusní resorty, které vyhledává většina turistů ze zmiňovaných zemí. Sagada je zkrátka taková typická bašta pro baťůžkáře. V Sagadě, stejně jako v Banaue (provincie Ifugao) žijí místní lidé hlavně podle svých zákonů a až pak podle těch filipínských. Dejte si pozor na různé místní zákony a tradice. Tady jich je pro představu několik.
- v Sagadě je skoro všude zákaz kouření
- v této provincii místní lidé jedí psy
- jsou stále na ostří nože s vedlejší provincií Kalinga
- když tam omylem autem zabijete nějaké zvíře (psa, kočku, slepici, kuře), tak budete muset majiteli dost zaplatit
- musíte na všechny výlety chodit s místním průvodcem
V Sagadě doporučuji více než jinde na Filipínách dodržovat místní pravidla a respektovat jejich tradice. Začít jim tam vysvětlovat, aby nejedli psy, což je jedna z místních tradic, není rozhodně rozumný nápad. Stejně tak jít například bez průvodce do údolí ozvěn, i když byste tam velmi pravděpodobně trefili sami. Možná jsem vás trošku vyděsil, ale místní lidé jsou hodně přátelští, tedy pokud budete respektovat vše výše zmiňované.
Sagada je ale hlavně známá díky další místní tradici a to pohřbíváním lidí do zavěšených rakví na skály a také jeskyním labyrintem pod Sagadou. Několik vodopádů v přírodě a kulinářské místní speciality jsou pak třešničkou na dortu. V Sagadě je jeden bankomat, ale spoléhat na něj by bylo riskantní a tak si do hor vemte dostatek hotovosti!

Co v Sagadě dělat
Jak již víte, tak v Sagadě musíte mít na vše průvodce, to znamená, že hned po příjezdu se musíte v místní turistické kanceláři (najdete jí na jediném náměstí v Sagadě) registrovat a zaplatit místní poplatek. Poplatek je cca 40 pesos. Dle seznamu možných výletů si pak nějaký vyberete a oni vám přidělí průvodce. Zde máte pro představu nejpopulárnější výlety.
1/ Zavěšené rakve
Jednou z hlavních místních tradic v Sagadě bylo pohřbívání do zavěšených rakví na skále. Nikde jinde na Filipínách tuto zajímavou tradici už neuvidíte. Je to tedy jeden z hlavních důvodů, proč Sagadu navštívit.
Nejvíce navštěvovaným místem, kde naleznete zavěšené rakve, je údolí ozvěn. Zpravidla se chodí k hlavnímu shluku rakví, kde uvidíte i ty poslední dvě nejnovější rakve. Nejnovější zavěšená rakev je z roku 2010, kdy se v Sagadě uskutečnil poslední pohřeb podle místních tradic. Nyní místní pohřbívají své blízké na hřbitově nedaleko kostela. Cesta do údolí vede právě skrz zmiňovaný hřbitov, takže vám také neuniknou hroby amerických vojáků, kteří v Sagadě zemřeli během druhé světové války. Cesta do údolí trvá z náměstí (centra) asi 20 minut. Cena za průvodce je 200 pesos. Další zavěšené rakve můžete vidět ze shora ze silnice cestou do Sumaguing cave.

2/ Sumaguing cave
Jak jsem již zmiňoval, tak pod Sagadou je komplex jeskyní, který nabízí jedny z nejhezčích adrenalinových výletů na Filipínách. Nicméně tyto výlety do jeskyní pod Sagadou nejsou určitě pro každého, je potřeba mít dobrodružného ducha a cítit se na to fyzicky. V jeskyni se například slaňuje dolů, brodí ve vodě, je to tam kluzké, jsou tam i místa, kde se dotýkáte netopýřího trusu atak dále, nicméně za ten zážitek to za to stojí. Krátká verze trvá cca 1.5 hodiny, kdy slezete dolů a pak zase vyleze ven na stejném místě. Cena je 500 PHP pro 4 lidi a pak od 6 lidí a více jsou potřeba dva průvodci a cena je 1000 PHP.
Dlouhá varianta je ještě náročnější, tam se brodí vodou, šplhá se a slaňuje se na několika místech. Vyjde se na jiném místě a to v jeskyni, kterou místní nazývají Lumiang Burial cave. U vchodu do této jeskyně je totiž staré pohřebiště, kde můžete vidět několik rakví. Celý tento trek trvá až 4-5 hodin. Cena za dva lidi je 800 PHP, za dalšího člověka pak počítají 400 PHP. Tuto variantu doporučuji lidem, kteří si na to opravdu psychicky a fyzicky věří. Návrat zpět pak není lehký, později pak ani možný. Doporučuji si přečíst reference na oba druhy výletů na TA a podle toho se rozhodnout. Pro někoho to může být pěkné dobrodružství, pro někoho pak překonání sama sebe a pro někoho noční můra. Zkrátka není to jeskyně, jaké známe u nás a k úrazu tam není daleko.

3/ Vodopády
V okolí Sagady je několik vodopádů, ale nejznámější a nejdostupnější jsou tři. Nebudu psát u každého vodopádu přesný popis jak se tam dostat. Stačí si v turistické kanceláři najmout průvodce s dopravou a vyrazit tam, nicméně pro dobrodružné povahy, co se jen tak v přírodě neztratí, tak si můžete na internetu najít v angličtině podrobnější info od lidí, co tam již byli a zkusit vyrazit na vlastní pěst. Osobně ale doporučuji nejprve zajít do turisté kanceláře, kde se poptat se na zmiňované vodopády a další možné výlety. Oni vám řeknou jestli musíte mít, či nemusíte mít průvodce a popřípadě vám poradí co a jak.
Bamod – Ok
Místní tyto vodopády nazývají Big falls. Jedná se asi o hodinový trek. K vodopádu se schází dolů s výhledem na rýžové terasy, nicméně zpáteční cesta vede naopak do kopce.

Pongas falls
Stejně jako u prvního vodopádu se jedná asi o hodinový trek, kdy budete překonávat v krásné přírodě zavěšené mostíky nebo chodit po rýžových terasách. Blízko vodopádu není stezka moc udržovaná a tak musíte být maximálně opatrný.

Bokong falls
Tyto vodopády mají přezdívku Small falls, protože jsou nejmenší ze všech vodopádů v okolí. Tyto vodopády jsou nejblíže městu a cesta k nim trvá jen 30 minut chůze. K těmto vodopádům to zvládne většina turistů, protože cesta k nim není tak náročná.
Restarace a bary
V Sagadě je několik dobrých restaurací, kde se můžete najíst, nebo zkusit místní specialitu – jogurt. V Sagadě je i pár barů, ale nečekejte tam nějaké bujaré párty jako například na Boracay nebo v El Nidu. Kdo chce ušetřit, tak na náměstí (přízemí budovy turistické kanceláře) jsou i místní kantýny, kde je cena za jídlo i s rýží 100 PHP, což je oproti jiným místům na Filipínách docela drahé, ale na místní poměry se jedná o nejlevnější variantu. Zde pro představu tři podle mě nejlepší restaurace.

1/ Yoghurt house
Jak název napovídá, tak v této restauraci je bestseller domácí jogurt, ale můžete si tam dát i hlavní jídlo, které je však o něco dražší, než by mohlo někomu líbit. Restaurace je nedaleko náměstí u cesty směrem k jeskyním.
2/ Masferre Inn
Jedná se o nejznámější hostel a restauraci ve městě. Je pojmenovaný podle známého místního fotografa. Jeho krásné fotky, které ukazují historii Moutain province jsou vystaveny v restauraci. Jídlo v této restauraci stejně jako skoro v celé Sagadě je dražší, ale najíte se výborně. Restaurace je hned u náměstí směrem k jeskyním.
3/ Bana’s restarant
Pokud půjdete pěšky k jeskyním (je už trošku dále od centra), tak se můžete občerstvit v této restauraci, která má na internetu dobré hodnocení.
Ubytování
Jak jsem již zmiňoval na začátku, tak v Sagadě nenaleznete žádný luxusní hotel. Pro představu vám dám zde tři tipy podle mě nejlepších místních hostelů, ale doporučuji také hledat klasicky na portálu Agoda či Booking.com.

- Masferre Inn – Jeden ze dvou hostelů, kde jsem v Sagadě přespal. Jedná se o nejlepší hostel, či hotel v Sagadě, který má i výbornou restauraci, která slouží trošku i jako muzeum fotek Pana Masferreho.
- Rock inn and cafe – Sice je umístěn dále od centra, ale tento hostel patří to nejlepší v Sagadě. Cena za pokoj od 2000 PHP
- Joseph resthouse – Toto je nejlevnější varianta z těch to tří hostelů. U Svatého Pepy můžete přespat už od 500 PHP za noc a má výbornou lokalitu přímo u náměstí.
Doprava do Sagady
Z Manily do Sagady jezdí přímý spoj, kterou provozuje společnost Coda Lines. Z terminálu Quezon city (součástí Manily, ale pozor, je to dál od letiště!) vyjíždí autobus do Sagady každý den ve 21:00 hodin a zpět ze Sagady do Manily v 15:00 hodin. Tento spoj jede i přes Bontoc a Banaue, viz jízdní řád na stránkách. Doba jízdy cca 12 hodin a lístek stojí 760 PHP.
Další možností je jet do Manily přes Baguio, které je největší horské město na Filipínách. Tam jezdí autobusy dopoledne každou hodinu. Pozor, odpoledne jsou jen dva spoje a to ve 13:00 hodin a v 17:00 hodin. Doba jízdy je cca 6 hodin. Lístek stojí 220 PHP. Z Baguio do Manily jsou intervaly také časté a doba jízdy také cca 6 hodin. Lístek stojí dle výběru společnosti mezi 450 – 700 PHP.
[…] Nejlepší jogurt najdete v Yogurt house. Přespat doporučuji v Masferre Inn. Více informací v článku o […]
…tak by ma zaujímalo aký majú dôvod na jedenie psov a čo sa stane keď sa ich nato opýtam.