Siargao, (ne)surfařů ráj

Siargao je určitě jeden z důvodů, proč se na Filipíny vrátit. Hned na začátku se musím přiznat, že jsem v Siargau ještě nebyl. Sice k návštěvě tohoto tropického ráje chybělo málo, ale na konec jsem se rozhodl pro dovolenou, která byla více odpočinkovou a byla bez mnoha přesunů. I když jsem v Siargau nebyl, tak se mi podařilo zjistit o tomto ostrově všechny dostupné informace, ze kterých jsem se rozhodl napsat tento článek, který vás třeba k návštěvě Siargaa nahlodá!

Siargao je známý hlavně jako nejlepší surfařská destinace na Filipínách a tak hlavně milovnici surfu by měli zpozornět. Nicméně Siargao toho nabízí tolik, že by si teď měli udělat pět minut čas na přečtení tohoto článku také milovníci přírody a krásných pláží. Na tomto ostrově můžete totiž navštívit vodopády, prozkoumávat jeskyně, vidět rýžová pole, šnorchlovat nad jedním z několika korálů, nebo jen relaxovat na krásné pláži bez mnoha turistů.

V Siargau je pro zajímavost 9 vesnic. Zmíním ale jen dvě a to vesnici Dapa, ve které je přístav a vesnici General Luna, která je taková hlavní základna pro turisty a kde je v okolí několik resortů. Obě tyto vesnice se nachází v jižní části ostrova.

Jak jsem lehce naznačil, tak Siargao není rozhodně destinací, kam míří davy turistů. A tak pro toho kdo hledá spíše klid, by mělo Siargao nadchnout. Jediná nevýhoda této destinace je počasí, protože Siargao se nachází úplně na východě Filipín, kde je počasí většinou jiné, nežli v centrální části Filipín. K počasí se vrátím později, ale teď bude řeč o aktivitách, které v Siargau můžete dělat.

Aktivity v Siargau

1) Surfování je na Siargau zábavou číslo jedna, to je bez debat. Skoro všichni surfaři míří do Cloud 9, který je součástí General Luna. Cloud 9 je prý jedna z nejlepších surfovacích destinací na světě! Skoro jakýkoliv hostel či resort v této oblasti nabízí instruktora surfování včetně půjčení prkna. Cloud 9 je vhodný však jen pro pokročilé a zkušené surfaře. Začátečníci se mohou zkusit naučit surfovat na jiném místě v blízkém okolí. Hodina lekce stojí již od 400 pesos. Nejlepší surfování je prý v období října až listopadu.

2) Lodní výlet (island hoping). To je další aktivita, kterou by si turisté na Siargau určitě neměli nechat ujít. Během lodního výletu můžete navštívit až tři ostrovy – Dako island, Naked island a Guyam island. Skoro všechny resorty nabízí balíček, ve kterém jsou zahrnuty zmiňované ostrovy. Pokud však chcete ušetřit, zkuste se poptat na místním trhu nějakého rybáře a vyrazit na tyto tři ostrovy na vlastní pěst.

3) Sohoton caves and Bucas Grande island. Každý turista, který navštíví Siargao by měl navštívit toto kouzelné místo. Jde bez přehánění o jedno z nejhezčích míst na Filipínách. Odradit od návštěvy Sohoton cave by vás snad mohlo jen počasí. Hodně lidí přirovnává toto místo s podzemní řekou na Palawanu. A také skoro všichni se shodnou, že Sohoton caves včetně Bucas islandu je hezčí nežli zmiňovaná podzemní řeka na Palawanu. Jeden cestovatel, který procestoval skoro celé Filipíny napsal“ V tomto mořském národním parku můžete spatřit krásné korály, tajné laguny, krásné pláže a ještě mnohem více. Pokud si myslíte, že Palawan a Coron jsou okouzlující, tak Bucas grande je ještě lepší a navíc nedotčený“. V laguně plave také mnoho unikátních medůz (Stingless Jellyfish), které však nežahají. Jeskyni je možné navštívit jen během odlivu. Do tohoto národního parku se nejlépe dostanete organizovaně ze Siargaa (General Luna) přes nějakou cestovní kancelář nebo přes resort, či hostel. Tento výlet je celodenní. Na závěr si vychutnejte z tohoto národního parku toto krátké video!

4) Magpupungko pool je další přírodní zázrak v Siargau. Jde o přírodně vytvořený bazének mezi vysokými korály. K bazénku se lze dostat během odlivu z pláže. Tento přírodní bazének se nachází cca hodinu jízdy od General Luna na Pilar beach u vesnice Pilar. Na pláž a do areálu je vstup 50 pesos a pozor – nezapomeňte si vzít boty do vody! Přírodní bazének se nachází vlevo od pláže, ale pro jistotu se zeptejte na cestu místních v tom areálu. K Pilar beach se nejlépe dopravíte na vypůjčené motorce.

5) Sugba Secret lagoon. Tento výlet k této nádherné laguně je časově náročnější, protože se nachází až u severní části ostrova u vesnice Del Carmen. Jsou dvě možnosti jak se tam dostat. Na motorce do Del Carmen a po té si sehnat v přístavu (nebo někde) loď, anebo jistější možností je organizovaný výlet přes nějakou agenturu nebo přes váš resort. Zapomněl jsem dodat, že k té laguně se proplouvá lodí mezi mangrovníky. Tento výlet se dá sehnat za 2000 pesos na osobu včetně dopravy, oběda, atd.

To rozhodně ale není vše. V Siargau si můžete půjčit kolo, rybařit, potápět se, nebo si jen půjčit kajak. Nezapomeňte si ale také půjčit motorku a prozkoumat tento ostrov, nebo aspoň část ostrova na motorce! Nepochybuji o tom, že Siargao budou milovat také turisté, kteří hledají jen relax na krásné pláži, protože pláže v Siargau patří mezi ty nejhezčí na Filipínách!

Bucas Grande & the Sohoton Caves, Siargao, autor: Yana Victoriano | travelyoung.ph
Bucas Grande & the Sohoton Caves, Siargao, autor: Yana Victoriano | travelyoung.ph

Restaurace a bary

V Siargau určitě hlady neumřete, za to vám ručím levým malíčkem. Většina hostelů či resortů má snídaně v ceně ubytování a na oběd můžete zajít třeba zajít do kantýny na filipínské výborné jídlo – Adobo. Večeři si zase můžete dát v nějaké restauraci na pláži.

V Siargau to rozhodně v noci moc nežije, ale to neznamená, že se tam budete nudit. Je tam několik menších barů, kde si můžete večer po celém dni spláchnout prach z hrdla a v okolí je také několik karaoke barů, či bar se živou muzikou.

Ubytování

Jak jsem se již zmiňoval, tak základna turistů je v General Luna a okolí (Cloud 9), kde je nejvíce hostelů a resortů. Nejdražší ceny za ubytování jsou během surfařské sezóny mezi červnem až říjnem. Zde je pár příkladů, mnohem více resortů můžete najít například na Agodě, nebo na Booking.com.

  • Kermit Surf a Dive Resort se nachází 5 minut od pláže v General Luna. Cena za pokoj pro dvě osoby začíná od 650 pesos a cena je včetně snídaně. Lze si tam ale také vyjednat ubytování na delší dobu. Například cenu za měsíc mimo sezónu za 15000 pesos.
  • Paglaom Hostel nabízí sdílený pokoj (dormitory) již od 250 pesos! Pokud vám nevadí obývat pokoj s cizími lidmi, tak určitě tento nový hostel stojí za zvážení.
 • Pesangan Lodge je jen 1 minutu od krásné pláže v General Luna. Chatky postavené v přírodním stylu si můžete pronajmout od 800 pesos (s větrákem) za noc, nebo od 950 pesos chatku s klimatizací.
Magpupungko Pool, Siargao, zdroj: sabrina-iovino-justonewayticket-com
Magpupungko Pool, Siargao, zdroj: sabrina-iovino-justonewayticket-com

Pár tipů

  • Pokud jste samotní cestovatelé a chcete ušetřit, tak sdílejte náklady s jinými turisty – například loď na výletech nebo spěte v dormitorech.
  • Skoro každý resort a hostel má Wifi. Nicméně očekávejte hodně pomalý internet.
  • Zeptejte se na různé tipy ve vašem hostelu, resortu. Například Vám poradí, kolik stojí běžná jízda tricyklem.
  • Dle posledních informací by v General Luna měl být již jeden bankomat. Na ten se ovšem nespoléhejte a vemte si sebou dostatek hotovosti!
  • Některé hostely, resorty vám klidně uvaří čerstvou rybu, kterou si předtím koupíte na místním trhu. To je další způsob, jak ušetřit!
 • Berte v potaz, že Siargao se nachází nedaleko tajfunového pásma a tak o bouře nebo tajfuny tam nemají nouzi. Tajfuny většinou chodí o něco severněji přes Samar a Leyte, nicméně docela často se díky počasí ruší letecké nebo lodní spoje. Proto s tím při plánovaní vaší dovolené počítejte a dejte si nějakou rezervu před návratem do Cebu, respektive do Manily.

Počasí v Siargau

Začnu surfařskou sezónou, která je mezi srpen až zářím. Jak jsem již předeslal, tak sezóna na Siargau je jinak nežli v centrální části Filipín. Turistická sezóna je tam od března do října. Nejvíce srážek v Siargau spadne mezi listopadem až únorem, kdy tam počasí ovlivňuje monzun (vítr) Amihan, který fouká od severovýchodu a přináší na východní pobřeží Filipín více srážek.  V Siargau ale není klasická suchá sezóna jako jinde na Filipínách, protože i v suché sezóně se může kolem přehnat tajfun.

Dle mého je nejlepší navštívit tento ostrov mezi březnem až listopadem, ale záleží samozřejmě na vašem uvážení.  A jen tak pro zajímavost – v Siargau se stmívá zhruba o 30 minut dříve nežli na Palawanu.

Graf srážek a teplot v okolí Siargao
Graf srážek a teplot v okolí Siargao

Doprava do Siargaa (IAO)

Letecky z Cebu

Přímý letecký spoj z Manily do Siargaa neexistuje a tak je nejlepší použít přímý let z Cebu s malým vrtulákem. Využijte letecké společnosti Cebu Pacific.

Letecky z Manily

Sice jsem předeslal, že z Manily žádný přímý let není, nicméně není třeba letět přes Cebu. Z Manily si kupte letenku do Surigao a poté ze Surigaa použijte loď na Siargao (Dapa). Doba plavby je zhruba tři a půl hodiny.

Závěrem

Když se podívám do zásobníku, tak jsem skoro všechny náboje do tohoto článku vystřílel. Siargao určitě bez přehánění patří mezi nejhezčí destinace na Filipínách a tak pokud plánujete navštívit Filipíny mezi koncem února až listopadem, tak zvažte také návštěvu tohoto krásného ostrova! S manželkou jsme se shodli, že by jsme se do Siargaa chtěli podívat co nejdřív!

Facebook Comments

09 comments on “Siargao, (ne)surfařů ráj

 • Petr , Direct link to comment

  Ahoj, máš krásné stránky plné užitečných informací. Poletíme na Filipíny v červenci, tak to vypadá, že bychom měli rozhodně navštívit i Siargao.
  Díky za tvoje tipy 🙂

  Ať se daří,

  Petr

 • mirek , Direct link to comment

  Siargao muzu doporucit. Byli jsme tam pred dvema lety v dubnu na tusim 4 dny. Dojeli jsme ze Surigao City. Ubytko v chajde v GL asi deset metru od plaze, majitele nemecko-filipinsky par. More v GL je super – velmi klidne diky utesu nejake 2 km smerem na Honolulu (to je prvni vetsi mesto rovne na vychod :)). Cili pri odlivu super vyhrata vana, voda pres 30 stupnu. Pri prilivu obcas mirna vlnka, idealni na plavani a kayaking.
  Na kajaku jsme dopadlovali na Guyam island, z plaze vypadal super, nicmene byl plny navstevniku piknikaru. Na Dapu se da taky dopadlovat. Surfing jsme nezkouseli, v lagune je ale vyborny paddle surfing, to plati i o one tajne lagune u Del Carmen, ktera je opravdu velmi kouzelna. Cestou z Del Carmen je „piratska jeskyne“ s nejakymi kostmi a hlavne zminene takrka nekonecne mangrovniky (nebyt opravdu hlucneho motoru lodky, pripadal bych si jako cestovatel ze starych casu)

 • Dominika , Direct link to comment

  Dlhodobo zijem na Siargao a aktivne sa venujem aj surfingu.. takze ak su nejaki nadsenci, kludne poradim aj v tejto oblasti.. pekny clanok autora, skoda, ze este nemal sancu sem prist.. kazdopadne je tam zopar malych nezrovnalosti, tak ak by bol zaujem zo strany autora, kludne to upresnim..
  mozete sa na mna obratit prostrednictvom spravy cez Facebook https://www.facebook.com/siargaocafe

 • BáraS , Direct link to comment

  Ahoj, chválím skvělé stránky. Chci se zeptat, píšeš, že surfařské období začíná srpnem. Chtěli bychom tam letět v červenci. V červenci se tam teda nedá surfovat vůbec? Jsme surfařští začátečníci, takže vlny jako blázen nepotřebujem.

 • PavelJ , Direct link to comment

  Mohu se zeptat, jestli jsou na Siargau dobré podmínky pro svatební cestu, tj. kombinaci všech možných aktivit, i na přelomu září/října? Myslím i např. ceny, počasí, atd. Na červenec již nemůžeme sehnat cenově přijatelné letenky.
  Díky

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Zdravím, o Siargau jsem psal článek a tak můžete si vzít inspiraci co tam dělat. Ohledně cen, bude to tam pravděpodobně levnější než na turistických místech jako je Boracay. Jaké tam bude počasí opravdu nevím, dle tabulek by tam moc pršet nemělo, ale pokud půjde kolem tajfun, tak pršet bude. Záleží tedy na štěstí.

   Roman

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *