Článek o Sibaltanu, aneb Tapik beach, jak je většině lidí známý již slibuji dlouho a tak se dnes konečně zaměříme na severovýchod Palawanu, kde se Sibaltan nachází. Na rovinu mohu napsat, že Vy, co máte rádi luxusní resorty s fungujícím internetem, celodenně fungující elektriku, už můžete rovnou přestat číst, protože to tam nenaleznete a tato destinace není pro Vás. Naopak zvýšit pozornost by měli ti, kdo mají rádi klidnou a uvolněnou filipínskou atmosféru, dlouhou a liduprázdnou pláž s bonusem krásného lodního výletu. Turisté hledající nejlevnější ubytování, kterým nevadí spát ve stanu na pláži, budou zajisté také rádi, protože několik resortů nebo kempů mají stany již postavené.
Aktivity v Sibaltanu
1/ Lodní výlety – ačkoliv mohl začátek článku vyznít, že největším lákadlem Sibaltanu je skoro liduprázdná pláž, levné ubytování a pravá filipínská atmosféra, tak krásný lodní výlet toto vše přebije. Největším hitem je totiž lodní výlet, kde navštívíte jeden krásný ostrov, potom vás vezmou na místa, kde je krásné šnorchlování a na závěr na místo, kde můžete pod vodou vidět malé žraloky Reef sharks! Cena takového výletu je 1200 PHP na osobu, pokud se dá dohromady skupina alespoň tří lidí. Je to samozřejmě včetně oběda na zmiňovaném ostrově.

2/ Kempování na ostrově – Stejně jako v El Nidu, tak i v Sibaltanu je možnost tohoto výletu. Tento výlet stojí pro dva lidi 3750 PHP, je to včetně snídaně, oběda a večeře a dále pak také včetně kajaku, šnorchlování, rybaření a stanu. Pokud se sejde více lidí, cena bude nižší.
3/ Kajak – I v Sibaltan si můžete půjčit kajak a prozkoumat moře na vlastní pěst. Kajak jsem si půjčil v Tapik beach resortu.
4/ Rybaření – Tento půldenní výlet je nejen o rybaření, ale je tam také jedno místo na šnorchlování. K obědu si dáte rybu, co chytnete. Tento výlet stojí cca 400 PHP pro jednoho.
5/ Muzeum Cuyon a Pango – V Sibaltan také můžete navštívit muzeum tradičního místního kmene Cuyon. Uvidíte tam jejich klasické chýše a různé věci, které dřív používali, nebo ještě používají. Pango je zase replika lodě, kterou používal tento kmen pro obchodování a přemísťování. Muzeum je přímo u pláže, zeptejte se na cestu místních.
Zmiňované ceny jsou přímo z resortu Tapik beach a mohou se trochu lišit od toho, kde budete ubytovaný a kdo vám to bude zařizovat. Osobně jsem vyzkoušel zmiňovaný lodní výlet minulý rok v květnu a stál za to. Žraloky (Reef sharks) jsme opravdu během šnorchlování viděli, i když ne úplně z blízka a popravdě jsem o to moc ani nestál 🙂
Ubytování v Sibaltanu
Dříve byl na této straně Palawanu jen Tapik beach resort, podle kterého toto místo turisté začali nazývat. V nynější době je tam toho k výběru o dost více a tak se budeme držet raději místního názvu Sibaltan. Můžete také v jednom z kempů za nějaký poplatek přespat ve vlastím stanu. Ty známější resorty si můžete zamluvit na Agodě nebo na Booking.com.
1/ Tapik beach resort – Populární resort na této severovýchodní straně Palawanu. Doporučuji navštívit alespoň bar na pláži.
- Od 650 PHP
2/ Ursula beach club – Dle mnohých tam nejlépe vaří, takže doporučuji se tam alespoň zastavit na jídlo.
- Od 500 PHP (stan)
3/ Floresita’s beach resort – Nedávno postavený resortík. Šel jsem kolem, z venku vypadá pěkně. Ze všech tří resortů je nejdražší variantou.
- Od 800 PHP
Podél pláže můžete narazit na další resorty a kempy, jako například Eda campsite nebo Bayong campsite.
Doprava do Sibaltan
Dříve do Sibaltan jezdil z El Nida jen starý autobus jednou denně, ale v nynější době tam již jezdí několik minivanů denně. Cesta trvá hodinu až hodinu a půl, záleží na rychlosti řidiče. Některé minivany dokonce zajíždí až na pláž, respektive řekl bych, že většina. Nicméně do El Nida některé minivany jezdí jen z hlavní silnice, ale to samozřejmě zjistíte až na místě, co vám řeknou místní. Stejně tak jízdní řád, který se pořád mění. Každopádně jistý je ranní spoj v 7:30, tak aby se dal stihnout lodní výlet v El Nidu, který začíná v 9:00 hodin. Vím také o dopravní společnosti Katar, která jezdí z Puerta přímo do Sibaltan a cestou staví v El Nidu. Nicméně já doporučuji začít El Nidem a po pár dnech se teprve přemístit do Sibaltan. Klasicky pak jezdí minivany do Sibaltanu z terminálu v El Nidu.
Další možností je motorka, kterou si můžete půjčit v El nidu. To Vám dá různé výhody, kdy můžete třeba jednu, dvě noci přespat například na Nacpan beach a pak se přesunout do Sibaltan.
Závěrem
Sibaltan jsem navštívil zhruba před rokem, ale stále mám na to místo krásné vzpomínky a rád bych tam zajel znovu. Je ale možné, že se některé věci změnili, zlepšili, protože ačkoliv Sibaltan není turistický, tak tam jezdí více a více turistů, což dává volnější ruku majitelům resortů a mohou si dovolit více investovat.
Do teď jsem jen chválil, ale musí také napsat alespoň jedno negativum. Je tam mělko a je tam dost viditelný odliv, nicméně plavat v moři se tam většinou dá (nevím ale, jestli na všech místech).
Sibaltan se tak pomalu, ale jistě stává dalším hitem Palawanu, což je dobře, protože alespoň nebudou všichni jezdit jen do El Nida a lidi co nemají rádi přesuny mohou strávit celou dovolenou klidně jen na Palawanu, popřípadě v kombinaci s Coronem, což jsem již několikrát na blogu radil. Pokud se vrátím k tomu lodnímu výletu, tak mě právě zaujalo to, že jednalo odlišný lodní výlet, než jaké jsou v El Nidu a investice se opravdu vyplatila, protože plavat nedaleko žralokům se nezadaří každý den a nakonec se také jedná o jiné moře (Sulujské) než je v El nidu (Jihočínské). Na závěr se můžete podívat jedno krásné video z lodního výletu!