Sopka Mayon se nachází v regionu Bicol v jihovýchodní části ostrova Luzon. Mayon je stále aktivní stratovulkán měřící 2 463 metrů. Z kráteru sopky většinou stoupá dým a celkově patří mezi nejhezčí sopky na světě. Jelikož ale leží v neturistické části Filipín, tak se dostává až na třetí kolej, protože většina turistů raději navštíví sopku Taal (nedaleko Manily) nebo sopku Pinatubo (u Angeles city). Obě zmiňované sopky jsou také aktivní.
Poslední erupce této sopky byla poměrně nedávno a to v roce 2014. Pokud se ale zeptáte průvodce, jestli je výlet na tuto sopku nebezpečný, tak se upřímně nahlas zasměje. Samozřejmě, že pokud bude sopka více aktivní, tak seismologové výlety na sopku zakáží. Stejně tak je také důležité počasí. Sledujte proto tuto stránku. Pozor, nedaleko sopky je také možnost šnorchlovat s velrybími žraloky! Proč tedy nedát jednodenní nebo dvoudenní trek na sopku a další den výlet do Donsolu na žraloky? Více informací o žralocích na konci článku.

Trek na sopku
Co je mi známé, tak existují tři druhy treků:
- Jednodenní výlet do prvního kempu – Tento kemp leží 750 metrů nad mořem a je pěšky cca 2 hodiny od základního tábora. Tento výlet je vhodný pro lidi s horší fyzickou kondicí, ostatním doporučuji delší výlet. Cena výletu pro pár je 6 000 PHP.
- Jednodenní výlet do druhého kempu – Tento kemp se nachází 1800 metrů nad mořem a je vzdálen cca 4-5 hodin pěšky od základního tábora. Je tam krásný rozhled po okolí. Na tento výlet je třeba mít už lepší fyzickou kondici. Cena výlet pro pár 8 400 PHP.
- Dvoudenní výlet ke kráteru – Ke kráteru už je to více fyzicky náročné a je to zhruba dalších 5-7 hodin pěšky z druhého kempu. Odměna je však veliká! Úžasný rozhled po okolí a samozřejmě blízkost kráteru. Cena pro dva lidi 13 200 PHP.
Abych upřesnil informace ohledně cen, tak zmiňované ceny jsou přes jednu cestovní agenturu kterou jsem našel na internetu a záleží na počtu lidí. To znamená, že pokud budete mít štěstí a bude na ten den více zájemců, vyjde vám to levněji. Levnější to budete mít také, pokud jste skupina 4 lidí a více. Další možností je si na místě najmout místního průvodce, který vám zařídí permity a provede vás tam. Zajisté to pak vyjde levněji. Kontakt na průvodce vám dají například v hotelu, kde budete bydlet. Záleží tedy, jak vám plánování dovolené vyhovuje, jestli mít vše dopředu zařízené, nebo hledat průvodce až na místě.
Tento trek na sopku Mayon se doporučuje mezi únorem až květnem, protože v této době by mělo být nejlepší počasí. Mayon totiž leží v trase tajfunů, které se mohou vyskytovat od června až do prosince.

Legazpi
Odrazový můstek k sopce je město Legazpi. V tomto městě je dostatek hotelů nebo hostelů z kterých si určitě vyberete. A co je důležité, je tam také letiště. Doporučuji hledat ubytování klasicky přes Agodu nebo Booking.com. Opět platí to, že zamluvení hotelu předem online je lepší a levnější, než hledání na blind. Většinou se s vámi nikdo dohadovat o ceně nebude, hlavně v hotelu střední a vyšší kategorie, nicméně v nějakém druhu hostelu vám mohou dát jakousi slevu, speciálně pokud nemají webovou stránku. Pokud je hotel na Agodě, tak vám většinou dají slevu na tu cenu, která je na Agodě, nebo vám řeknou, ať si to zamluvíte online pokud chcete slevu. Je to zkrátka nový trend, ale hardcore protřelý baťůřkář se jen ušklíbne a stejně si pojede podle svého jak zvyklý. Tyto rady jsou hlavně pro lidi, kteří se hledáním hotelů nechtějí stresovat a přesto chtějí bydlet za rozumnou cenu. Nově v módě je hledat ubytování přes portál Airbnb. Zde jsou dva hotely pro příklad:
- Balai Tinay Hotel – 1 100 PHP pro dva se snídaní. Rodinná atmosféra.
- FJ Manila Hotel – 2 100 PHP pro tři s výhledem na sopku.
Ohledně restaurací, tak v Legazpi určitě můžete najít několik vhodných restaurací pro turisty, nicméně takové „pecky“ jako jsou na Boracay nebo v El Nidu pravděpodobně nenajdete. Já mohu doporučit restauraci Colonial Grill, kde můžete vyzkoušet například místní jídlo a hlavně jejich vyhlášenou zmrzlinu. V Legazpi je také samozřejmě mnoho kantýn a nějaký ten trh s ovocem a zeleninou. Můžete také navštívit jeden z několika obchodních domů, například Pacific Mall, kde se dá také dobře najíst.
Co dál v okolí Legazpi vidět
- Šnorlování s velrybími žraloky v Donsolu – Ano je to tak. Po Oslobu a Puertu Princesa je to další možnost, kde šnorchlovat s těmito úžasnými obrovskými mořskými tvory. Stejně jako v Puertu na Palawanu, se jedná o přírodní formu bez krmení a bez mnoha turistů. Do Donsolu se dostanete autobusem nebo minivanem. Cesta trvá cca hodinu a půl a jezdí to každou hodinu. Z nádraží v Donsolu se nechte odvést tricyklem do Donsol Whale sharks interaction centra. Popřípadě to můžete zkusit najít pěšky. Cena za loď pro 6 lidí je 3 500 PHP plus 100 PHP na osobu za poplatek místní vládě. Záleží tedy, kolik vás bude, jestli vás s někým spojí, a tak dále. Nicméně není vše jednoduché jak se tváří, protože nikdy nebudete mít jistotu, že tam žraloky uvidíte. Oficiální sezóna žraloků u Donsolu je od února do května. U Donsolu je také několik resortů, kde můžete relaxovat, nicméně nečekejte úžasnou bílou pláž. Díky sopce je písek na pláží tmavý. Pro představu se můžete podívat na Elysia Beach Resort.
- Cagsawa ruins – Pokud budete mít na Filipíny hodně času a budete chtít strávit v okolí Legazpi více dnů, tak doporučuji navštívit park, kde se nachází tyto ruiny, kostel a jakési muzeum. Historicky je to zajímavé místo, protože dostalo od přírody co to proto, nejdříve od sopky a pak také od tajfunů. Park se nachází ve městě a můžete se tam nechat odvést například tricyklem.
Doprava do Legazpi
Nejlepší a nejpohodlnější to je letecky. Z Manily do Legazpi míří denně několik letů. Pokud ale máte z letadel obavy, můžete využít z Manily autobus. Čas jízdy trvá zhruba 8-10 hodin. Zde se můžete podívat jízdní řády a ceny. Nicméně v předstihu zakoupené letenky jsou jen o malinko dražší než lístek na autobus a letadlo nejen že ušetří hodně času, ale je také pohodlnější.
Závěrem
Okolí Legazpi zaujme hlavně lidi, co mají rádi přírodu, treky a chtějí šnorchlovat se žralokem velrybím. Další výhodou je také minimum turistů v této lokalitě a tak budete moci nasát tu pravou filipínskou atmosféru. V okolí Donsolu je několik resortů, kde můžete relaxovat (čekejte ale tmavší písek na pláži). Nevýhodou je však poloha u východního pobřeží Filipín, protože většina tajfunů, které jdou přes Filipíny, míří právě přes Legazpi a také tajfuny tam bývají nejsilnější. Proto návštěvu Legazpi doporučuji mezi únorem až květnem, kdy výskyt tajfunů je minimální a pokud se tam budete pohybovat, tak doporučuji stále sledovat předpověď počasí. To platí skoro na celé východní pobřeží. Musím to znovu opakovat, ale na východním pobřeží je po nárazu do pevniny tajfun vždy nejsilnější a většinou tam napáchá velké materiální škody, postupně však během své cesty pevninou zeslabí a na na dalších místech většinou jen prší a více to fouká.
Dobrý den, nevíte, prosím, jak je to teď se sopkou Mayon, jestli stále soptí? Tady v ČR je první a také poslední zmínka z ledna 2018. Chtěli bychom tam ject až v prosinci, ale samozřejmě nechceme zbytečně jezdit někam, kde to není bezpečné. A také píšete, že oficiální sezóna žraloků je od února do května, někde, už nevím kde, jsem četla od října… Je nějaká pravděpodobnost, že tam nějaký bude nebo je cesta do Donsolu zbytečná / chápu, že přírodě se poručit nedá /? Děkuji, Helena
Dobrý den, už se o tom přestalo mluvit, ale dle wiki a místních zdrojů je sopka na 3 stupni nebezpečí, takže je stále aktivní. Bohužel opravdu nevím, co bude a nebude v prosinci a tak doporučuji i náhradní plán.