Spropitné na Filipínách

U nás tomu říkáme spropitné nebo dýško a anglicky se tomu říká Tips, každopádně jedná se o nějaký druh odměny (ještě navíc k celkové ceně) za určitý servis. A protože ve světě je to ohledně spropitného různé, tak se dnes tedy podíváme kolik a jestli vůbec se má nějaké spropitné na Filipínách dávat. Za těch několik let co tu žiju jsem si všiml, že v tom dost lidí tápe, protože buďto někteří lidí dávají zbytečně hodně nebo naopak nic a tak jsem se tedy rozhodl napsat tento článek, který vám doufám pomůže se v této věci orientovat a pomůže zamezit nějakým nepříjemným situacím, kdy si můžete udělat ostudu. Celkově to ale na Filipínách není jako v Americe, kdy si dáte pivo za tři dolary a očekává se, že dáte jeden dolar na vrch jako spropitné, nicméně zase to není tak, že číšník nic neočekává. Takže kde, komu a kolik se spropitné dává?

1/ Restaurace

Na Filipínách existují restaurace, fast foody, kantýny a další nespecifikovatelné jídelny. Dýško se však dává jen v restauracích a také ještě ne všude. Dost lidí neví, že některé restaurace už mají v ceně takzvaný Servise charge, což znamená právě to spropitné. Lidí kteří to neví, tedy dají dýško hned dvakrát. Zjistit to můžete tak, že se podíváte na účtenku jestli tam je ten Servise charge napsán, popřípadě se můžete zeptat obsluhy. V menších restauracích či kantýnách však spropitné nikdo neočekává, to ale neznamená, že jim ho nemůžete dát. Pokud vám chutnalo a byli jste celkově spokojeni, proč jim třeba 20 pesos nedat. Celkově se v restauracích očekává 10% z útraty.

2/ Portýři, pomocníci na hotelu

Na ty narazíte na hotelu, nebo třeba i v přístavech. Na hotelu portýři jsou zvyklí na to, že jim někteří lidé nic nedají, ale slušnost jim je dát 20-50 pesos, nicméně záleží na vás, v tomto případě si ostudu neuděláte. V přístavu vám doslova budou brát kufr z ruky a pak budou chtít za to alespoň 20-50 pesos. Pokud tedy nechcete pomoc a zbytečně utrácet za spropitné, nepouštějte svůj kufr z ruky. To platí samozřejmě i na hotelu. Celkově se neočekává nic.

3/ Taxikáři

Taxikáři očekávají ještě navíc k celkové ceně co je na taxometru 20-50 pesos a pokud dýško nedostanou, tak dokáží být pěkně protivný. Celkově se očekává 10% z celé částky.

4/ Masážní salóny

Přiznám se, že jsem tady dlouho tápal, nevěděl jsem jestli mám dát nějaké spropitné masérce a ze začátku jsem jim dal něco navíc velmi zřídka. Nicméně postupem času, když tu žiji už několik let, tak vím, jak to mají masérky těžké a tak pokud se mi masáž líbí, dám jim navíc 50 pesos. Celkově se však nic neočekává.

5/ Průvodci, lodníci

Bohužel většina evropanů to má v hlavě uspořádané tak, že si zaplatí lodní výlet a už nic platit nemusí. Ono to tak je, opravdu nemusí, nicméně poznáte sami, jak je většina místních průvodců šikovná a tak si nějaký to dýško podle mě zaslouží. Často se stává, že díky nim uvidíte věci, kterých byste si sami nevšimli, pomáhají těm, co pomoc potřebují a tak dále. Možná namítnete, že jsou za to placení. To ano, ale měli byste vědět, jak malou mají výplatu a přesto se mohou přetrhnou, abyste si ten výlet užili. Samozřejmě existují výjimky a narazíte na špatného průvodce, lodníky nebo kapitána.

Pokud se mám bavit o klasických průvodcích například na podzemní řeku v Sabangu, na Honday bay, atd, tak ty většinou jsou placení lépe, nicméně pokud se od nich hodně dozvíte a jste celkově spokojeni, tak proč jim třeba něco nedat. V Evropě je toto naprosto běžné, že průvodce ještě něco navíc dostane. Teda samozřejmě pokud jsou turisté spokojeni. Celkově se nic neočekává, nicméně jak jsem psal, u lodních výletů dát nějaké dýško doporučuji pokud je celková spokojenost.

Facebook Comments

02 comments on “Spropitné na Filipínách

 • Roman , Direct link to comment

  Jen s těmi taxikáři mám úplně jinou zkušenost. Taxík většinou využívám jen zřídka v Metro Manila. Buď jedou podle taxametrů a žádné dýško neočekávají, nebo si řeknou kolik bude jízda stát předem.

  Taxikářů je tady ale méně než Grab cars a tam je cena jasně daná předem. A řidiči také žádné dýška neočekávají.

  V menších městech taxíky ale nikde moc nevidím. Tam jsou většinou řidiči kteří se dají pronajmout a cena se domlouvá předem.

  Často také menších městech žádné taxíky nejsou a dostupné jako privátní doprava jsou pouze tříkolky.

  Možná taxikáři z Palawan jsou výjimka.

  A obecně mezi filipínci se dýžka „tips“ moc nedávají kromě barů, a lepších restaurací.

  Filipínec „turista“ pokud si např. zaplatí výlet
  například řidiče který ho provede po místních atrakcích, památkách tak dýžko „tips“ rozhodně nedá a naopak si předem pokusí domluvit slevu 😀 Na druhou stranu ten řidič a průvodce ví že pokud odvede dobrou práci tak filipínský turista si na něj vezme číslo, udělá si s ním selfie a doporučí ho dalším lidem.

  • Roman Mudroch , Direct link to comment

   Ahoj, díky za komentář, ale nemáš podle mě pravdu. Pokud si chytím v Manile normální taxi, tak ho donutím zapnout taximetr a jak jsem psal, on čeká, že něco dostane navíc. Vyjednávat cenu dopředu je hloupost pokud jsi turista a nevíš ceny. Nejlepší je samo využívat zmiňovaný Grap, ale musíš být online.

   Ohledně turistu Filipínců, tak Filipínci například v El Nidu po výletu dají něco navíc, všiml jsem si toho dost krát, naopak Evropani nedají nic….

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *