Stěhování z Filipín – nový restart v EU

Během filipínské karantény není moc co dělat a tak člověk přemýšlí co dál. Ono vlastně popravdě mimo to, jestli se dostanu podle plánu v půlce května domů není moc nad čím přemýšlet. Jaké budou moje další kroky do budoucna totiž nasměrovala tato pandemie. Rok 2020 bude zaznamenán jako jeden z nejhorších roků za desítky let, děti se o něm budou učit na hodině dějepisu a my starší o tom budeme vyprávět dětem, co teď ještě nemají rozum toto neštěstí nějak vnímat. Ale teď více rozvinu moje myšlenky ohledně mé budoucnosti – proč a jak jsem se rozhodl.

Koronavirus ovlivnil a stále vlastně i ovlivňuje život mnoha lidem po celém světě. Dopad této pandemie bude cítit ve světě ještě dlouho. Mnoho živnostníků a firem bohužel krachuje, hodně lidí v podobně rozvojových státech jako jsou Filipíny najednou nemají práci a tedy nemají i peníze a tak dále. Speciálně cestovní kanceláře a firmy v cestovním ruchu budou mít minimálně rok nebo dva těžký život a ty menší  firmy to podle mě neustojí. Ohledně Filipín a místních malých CK, tak minimálně půlka skončí, nicméně toho zase využijí jiný lidi, co peníze budou mít a nahradí je. O ekonomických důsledcích této pandemie bychom se mohli ale bavit dlouho.

Mě osobně tento virus změnil hodně plány. Měl jsem v úmyslu na Filipínách zůstat, už jsem dělal i pomalu na anglické verzi webu, chtěl jsem začít dělat to, co jsem do teď dělal, ale mezinárodně, tedy ve větším. Chtěl jsem jít k mým cílům tou hezčí (tropické počasí a pláže), ale těžší a pomalejší filipínskou cestou (menší výdělky).  Nicméně skoro během jednoho týdne se všechny moje plány úplně obrátily.

Trošku nečekané stěhování zpět do Evropy

Díky známým okolnostem jsem se rozhodl přesunout zpět do EU a tam zůstat na dobu neurčitou. Je totiž jasné, že turismus na Filipínách bude minimálně na rok hodně utlumen a to jsem ještě optimista. Nevím jak dlouho budu v EU, ale spíše to bude na několik let, protože toho využiji jako další restart v mém životě a raději v kuse a rychleji vydělám v EU peníze na další investice na Filipínách. Což je tedy ta ošklivější, ale rychlejší cesta k mým dlouhodobým cílům. Po několika letech na Filipínách totiž člověk zjistí, že nechce být jako do teď závislý jen na turismu.

Těch několik let na Filipínách mi dost dalo. Už vím kam nejlépe investovat peníze a uvědomil jsem si, že není dobré věci uspěchat a stěhovat se na Filipíny s málo penězi bez šance na nějaké větší investice a defakto tu začít na blind s tím, že ono se tam pro mě něco najde. Tím neříkám, že bych věci které jsem udělal vzal zpátky. Ne, jsem za ty roky na Filipínách rád, protože jsem nic neztratil a naopak mi to dalo hodně a teď díky tomu to vidím jinýma, reálnýma očima. Vidím mimo jiné i to, že se máme u nás sakra dobře a není pro mě degradující jít zpět. Nicméně možná jste si všimli, že záměrně píšu EU. Nejraději bych totiž využil moje řidičské schopnosti v Německu, protože nejen že si tam více vydělám, ale také opráším německý jazyk a to se vždy hodí. V tomto bodě jsem se ale ještě nerozhodnul na 100%.

Zažiju po dlouhé době sníh v Praze?

Tímto tedy asi zklamu některé lidi, kteří měli v plánu využít mojí asistence nebo chtěli přes mě zařídit nějaké služby na Filipínách. Já určitě mít nebudu na věci ohledně Filipín čas. Chci si od starostí ohledně zařizování věcí celkově odpočinout a z Evropy by to byl pro mě horor něco zařizovat. Ačkoliv se to nezdá, tak těch několik let na Filipínách bylo docela psychicky náročnějších – modlení se aby vyšlo počasí, aby se nemuseli rušit výlety nebo lodní spoje, spolehlivost, respektive nespolehlivost Filipínců, problém s hotely, atd. Ani si možná člověk neuvědomuje, jaké to je super, když přijde z práce domů a zahodí všechny starosti bokem a zároveň mu přijde každý měsíc na účet výplata.  Nicméně druhým dechem musím uznat, že to bylo ale i hezké povolání (průvodce) a zajímavá živnost (CK), ke které se doufám časem vrátím.

Tento web samozřejmě nechám aktivní, aby mohl pomoc lidem co se na Filipíny chystají, nicméně moje aktivita jako psaní článků, dávání fotek nebo nějakých tipů na FB, nebo odepisování na emaily bude minimální. Je jasný, že během mojí práce v EU na to nebude čas. Nicméně jednou za čas nějaký článek přibude. Zároveň však ale vypnu sesterskou webovou stránku Filipínydovolená.cz. Jde o to, aby zbytečně nemátla lidi s nabídkou výletů.

Doufám, že chápete moje rozhodnutí, ale jiná varianta v současné situaci pro mě ani neexistuje. Vím, že někdo možná bude namítat, že zná lidi, co to mají podobně jako jsem to měl do teď já, to znamená že žijí část roku v ČR a část na roku na Filipínách a ani Koronavirus nezmění jejich plány. Je to ale jejich věc jestli to tak budou dělat i nadále. Pokud dělají s turisty, tak pravděpodobně budou mít horší, nebo spíše zlé časy a zkrátka budou asi žít z našetřených peněz z Evropy nebo mají i jiný příjem peněz. Já mám ale již zmiňované plány na investice a ty bez peněz uskutečnit nejdou. Někdo může argumentovat i tím, že za rok nebo dva budou věci v normálu a tak proč takové zásadní rozhodnutí? Protože se nechci stresovat a modlit se každý večer o každého člověka co mi napíše, že by chtěl něco na Filipínách zařídit. Chci mít jistotu, že nebudu mít finanční problémy a jak jsem psal výše, prostě se hecnu a něco se budu snažit v EU zarobit na budoucnost na Filipínách.

Domov volá, co víc dodat. Po dlouhé době budou vánoce doma

Celkově ale musím být spokojený s tím, co jsem na Filipínách dokázal. Podle mě moje počáteční mise na Filipínách byla splněna – uchytil jsem se tu, ale samozřejmě i díky mojí filipínské manželce, pomohl jsem s propagací Filipín o kterých ještě před několika lety lidi věděli jen okrajově a Filipíny si to bezesporu zaslouží, ukázal jsem lidem krásná místa na Filipínách, dal jsem zde různé tipy a rady a to většinou zadarmo, ukázal jsem dalším Čechům a Slovákům, že se tu dát žít a i nějak podnikat (i když článek o podnikání nakonec nebyl, ale třeba bude) a nakonec i díky mě si našlo několik Čechů či Slováků filipínskou nevěstu či přítelkyni.

Děkuji všem za předchozí podporu, za pozitivní reakce na můj web, za dobré reference na moje fungování na Filipínách a třeba se někdy v příštích letech uvidíme na Palawanu. Doufám, že za několik let začne moje druhá mise na Filipínách, která bude neméně úspěšná.

P.S. Do doby mého návratu do ČR budu stále informovat o aktuálním dění na Filipínách, protože co jsem zjistil, tak to lidi docela zajímá a jsem stále na Palawanu minimálně do půlky května, takže mám zprávy z první ruky.

Facebook Comments

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *