Tajfuny na Filipínách

Článek o tajfunech jsem se rozhodl napsat, protože mi hodně lidí píše emaily, jestli mohou vyrazit dle plánu na Filipíny pár dnů nebo dokonce několik týdnů po tajfunu. V dnešním článku bych tedy lidem chtěl vysvětlit, co se tu děje během tajfunu a že většinou není potřeba rušit cestu na Filipíny. Aby článek nebyl tak krátký, tak se tu dozvíte také trochu historie ohledně tajfunů.

Na Filipínách jsou tajfuny nazývané Bagyo. Tajfuny dostávají jména podle abecedy, jak chodí od začátku roku, to znamená, že první tajfun v novém roce začíná na písmeno A. Jména vybírá Pagasa (Philippine Atmospheric, Geophysical and Astronomical Services Administration), která zároveň vydává také varování. Jména nemusí být jen lidská, ale tajfun může být pojmenován třeba po nějakém zvířeti nebo rostlině. Aby byli lidé zmatení, tak Pagasa dává každému tajfunu jména rovnou dvě, jedno mezinárodní a jedno filipínské.

Do filipínského prostoru vstoupí kolem 19 tajfunů v roce, z toho kolem 8 tajfunů přejde přímo přes Filipíny a nadělá nějakou tu škodu. Filipíny jsou údajně nejvíce ohroženou zemí, co se týče tajfunů. Nejvíce jsou ohroženy východní části Luzonu a Visayas a tak není divu, že jsou tyto oblasti jsou řídce obydleny.

Supertajfun Yolanda byla tak tak silná, že nadělala velkou škodu všude po své trase i dále od centra.
Supertajfun Yolanda byl tak silný, že nadělal velkou škodu všude po své trase i dále od centra. Jednalo se o největší a nejsilnější tajfun v historii, co prošel obydlenou pevninou.
V kterém období se vytváří nejvíce tajfunů

Tajfuny se začínají vyskytovat zhruba od poloviny června a jejich sezóna končí v listopadu. Okolo srpna a září se jich vytváří nejvíce, naopak v březnu a v dubnu se vytvoří tajfun velice náhodně. Pozor také na listopad a prosinec, kdy se může tajfun u Filipín stále vytvořit.

Co se děje během tajfunu

Možná budete překvapeni, ale často jen silně prší a je velký vítr. Ve vzdálenějších oblastech od centra tajfunu jen prší. Nicméně na východním pobřeží, které tajfun zasáhne Filipíny jako první, speciálně v centru tajfunu jsou následky mnohem horší. Vlastně ukázky v televizi, které můžete po nějakém tajfunu vidět, jsou hlavně z východního pobřeží. Proto tedy pokud se budete na Filipínách pohybovat na východním pobřeží, měli byste často sledovat předpověď počasí. Tajfun pak cestou po pevnině postupně slábne a už takovou škodu nedělá. Může nastat ale také to, co známe i u nás v Evropě a to povodně z rozvodněných řek a sesuvy půdy.

Rozhodně nebylo mým cílem zlehčovat sílu tajfunu, či ho nějak podceňovat, protože tajfuny opravdu dokážou nadělat hromady škod a zabíjet lidi. Mým cílem bylo vysvětlit vliv tajfunů také z druhé stránky, protože zahraniční a česká média dělají často komára z velblouda. Jisté je však jedno, pokud tajfun vstoupí do Filipínského prostoru, tak ovlivňuje počasí skoro všude na Filipínách a často se ruší lodní spoje, lodní výlety a někdy také letadla (hlavně ty malá, vrtulová), speciálně pak v nejvíce ohrožených oblastí.

Během tajfunu Yolanda
Během tajfunu Yolanda
Troška historie

Vůbec nejsmrtelnější tajfun byl v roce 1881, který za sebou nechal kolem 20 000 obětí. Druhý nejhorší tajfun v historii Filipín se vytvořil nedávno a to v listopadu roku 2013. Během řádění tajfunu Yolanda zemřelo 6 300 lidí. Do první čtyřky se vešel také tajfun Pablo, který má svědomý smrt skoro 2 000 lidí. Tento tajfun tu byl v roce 2012 a tak jak je vidět, ty ničivější tajfuny tu byli teprve nedávno.

Co dělat před tajfunem
 • Nakoupit zásoby vody a jídla
 • Nakoupit věci jako jsou svíčky, zapalovač a baterku
 • Snažit se jakkoliv zjistit situaci ohledně tajfunu
 • Poslechnout místní co se týče evakuací atak dále.
 • Nezůstávat v chatkách hned u moře nebo na březích řek
 Co dělat během tajfunu
 • Zůstat vevnitř nějaké bytelné budovy, nejlépe z kamene
 • Poslouchat místní co se týče evakuací
 • Zavřít všude okna
 • Mít preventivně připravené svíčky a baterku
 • Stále sledovat situaci ohledně tajfunu a dát na radu místních Filipínců
 • Pokud je to možné, tak zůstat s někým pohromadě
Je tedy třeba se bát jet na Filipíny krátce po tajfunu?

Rozhodně se nebojte jet na Filipíny i dva dny po tajfunu, výjimkou jsou supertajfuny typu Yolanda, které mohou nadělat větší škody i mimo východní část Filipín, protože centrum tajfunu je obrovské, stejně tak i síla tajfunu, takže slábne pomaleji a udělá větší škody i dál od východního pobřeží. Zmiňovaný Yolanda nadělal velkou škodu dokonce až na dalekém Coronu! Sledujte moji FB stránku, kde o všech tajfunech upozorňuji a píšu detaily, jako trasu tajfunu, sílu tajfunu a potencionální škody!

Facebook Comments

02 comments on “Tajfuny na Filipínách

 • mirek , Direct link to comment

  Neco malo k mym zazitkum se zminenym Pablem a Yolandou.
  Pablo jsem zazil v Puerto Princesa, cely den prselo, ale jinak se nic nedelo (agentura mi zrusila island hopping, takze se opravdu nedelo NIC). Par dni predtim v Compostela Valley na Mindanau zabil 1500 lidi, tusim to bylo zejmena kvuli sesuvum pudy a taky faktu, ze v te oblasti pry tajfuny moc neznaji. Den nato jsem se byl potapet, kapitan lodi rikal, ze byl prekvapen absenci vetru behem tajfunu. Mkre pry bylo jako zrcadlo.
  Dva mesice po Yolande jsme se brali na Coronu. Byly stale videt skody na domech i na porostu a kousek od naseho hotelu bylo centrum nejake charity, ktera tam rozdelovala balicky s pomoci a taky stavebni material. Sluzby fungovaly stejne jako pred tajfunem, zadne omezeni se nas nedotklo. Jedinou prihodou bylo, kdyz moje nastavajici skoro propadla Yolandou vysklenym oknem na terase hotelu, coz by neskoncilo dobre.
  Jeden tajfun jsem pulroku nato zazil v Manile. Mesto bylo na den paralyzovano, ale druhy den business as usual.

 • Jakub Endršt , Direct link to comment

  Docela zajímavé čtení z pohledu z druhé strany. Vždy jsem měl Tajfuny za super smrtící katastrofu z toho co jsem pochytil ze zpráv na Nově. Z článku tady a z komentáře ale mám pocit, že to je trochu přehnané a pokud se dodrží nějaké základy, tak se to dá celkem v pohodě přejít. Něco jako když je u nás sněhová kalamita a ochladí se. Je-li na Filipínách taková koncentrace tajfunů, nevyplatilo by se tamním obyvatelům stavět větrné elektrárny? Praktikují to tak už, nebo je ten vítr tak moc silný, že by to nešlo?

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *