Mobilní operátoři na Filipínách, jakou SIM kartu zvolit?

Nebudeme si nic nalhávat, ale většina z nás v zahraničí potřebuje používat internet (data) a mít možnost být stále online, třeba abychom mohli kontaktovat naše blízké, nebo abychom mohli sledovat předpověď počasí, anebo protože někteří lidé i na dovolené pracují online. Jelikož používání dat na Filipínách nebo volání do ČR přes roaming je fakt drahé, tak se podíváme na možnosti, které jsou levnější. Na Filipínách jsou v současné době jen dva velcí hráči a to Smart a Globe. Oba operátoři nabízí jak paušály (plan) nebo předplacené služby (prepaid). Jako turisté logicky hledáme hlavně předplacené služby s možným dobíjením, takže se v tomto článku budu soustředit jen na předplacené služby. Všechny SIM karty, které se na Filipínách prodávají pasují do všech telefonů, to znamená Mini SIM card, Micro SIM card a Nano SIM card. Klasicky vám prodají tu největší (Mini SIM kartu) a vy si ji pak rozlomíte například na tu nejmenší velikost. Stejně to ale takto funguje i u nás, takže tu nepíšu žádnou novinku. Pojďme se tedy postupně podívat, co nám místní operátoři nabízejí.

Smart

 

Tento operátor nabízí velice zajímavé věci. Hned na letišti si totiž můžete na kiosku zažádat o Smart LTE tourist SIM card, která je zdarma. Automaticky dostanete 300 MB dat a pokud do tří nabijete kredit minimálně za 30 PHP, tak dostanete dalších 700 MB zadarmo. Pokud tuto SIM kartu mít na letišti nebudou, což se může lehce stát (protože je zadarmo), tak si můžete pak koupit klasickou Smart LTE Prepaid SIM card, která stojí 40 PHP. Stejně jako ta karta zadarmo má v základu 300 MB a pokud jí do tří dnů nabijete, tak máte jistých 700 MB zadarmo. Pokud i tu nebudou mít na letišti, tak si jí můžete pak koupit třeba v nějakém obchůdku (SARI-SARI store) Filipínců nebo klasicky v obchodě operátora Smart.

Smart nabízí několik data balíčků, ale aby se v tom čert vyznal a co jsem zjistil, tak se kvůli tomu někteří turisté na letišti napálili. Proto já tu nebudu vypisovat všechny, ale napíšu podle mě ty tři nejlepší. Můžete využít balíček na 30 dnů, nebo na 15 dnů, nebo třeba na 7 dnů, dále pak třeba i na 3 dny nebo na 1 den. Pokud chcete, můžete se ponořit do webové stránky Smart. Jenže pozor, podle mě ten jejich nejlepší balíček na těch stránkách díky nepřehlednosti nejde najít a co je největší sranda, tak ho na letišti ani vědomě nenabízí! Proto ještě přikládám další odkaz, kde je to vše přehlednější, ačkoliv co jsem si všiml, tak jsou tam menší nepřesnosti.

SurfMax995

 • Balíček obsahuje: Internet na 30 dnů s omezením 1 GB na 1 den (po půlnoci reset)
 • Cena: 995 PHP
 • Registrace: pošli SMS ve tvaru SURFMAX995 na číslo 9999

SurfMax500

 • Balíček obsahuje: Internet na 15 dnů s omezením 800 MB na 1 den (po půlnoci reset)
 • Cena: 500 PHP
 • Registrace: pošli SMS ve tvaru SURFMAX500 na číslo 9999

GigaSurf799

 • Balíček obsahuje: 4,5 GB+1,1 GB Youtube atd. Doba trvání 30 dnů. Pozor po vyčerpání dat 4.5 GB internet nefunguje!!
 • Cena: 799 PHP
 • Registrace: pošli SMS ve tvaru GIGA779 na číslo 9999

Globe

Tento operátor sice nenabízí na letišti SIM kartu zdarma, ale nabízí na vybraných letištích kartu s nějakým výhodnějším balíčkem. Osobně mě to však tak výhodné nepřijde. Píšu o nich podrobně hlavně proto, abyste se nenapálili, nicméně pokud vám to přijde výhodné, tak proč ne. Tato SIM karta se jmenuje Globe TravelSurf a můžete jí koupit na všech terminálech v Manile, dále pak na letišti v Clarku, Kalibo, Cebu, Catlican, Iloilo. Výhodné balíčky této SIM karty jsou následující:

 • Travel3 je za 150 PHP a obsahuje 250 MB na 3 dny
 • Travel7 je za 500 PHP a obsahuje 1 GB dat a 200 kreditů na volání a SMS. Balíček je na 7 dnů
 • Travel30 je 1000 PHP a obsahuje 5 GB na celý měsíc nebo do vypotřebování dat

Aktivaci provedete SMS ve tvaru Travel3, Travel7 nebo Travel30 (záleží dle zvoleného balíčku) na číslo 8888.

Dále si můžete koupit klasickou SIM kartu za 40 PHP. Nabízejí 3G SIM kartu nebo 4G SIM kartu. Ty si pak můžete libovolně nechat nabít a poté registrovat nějaký zajímavý balíček. Vždy se tedy ptejte, aby ta Sim karta byla 4G (LTE) a aby šly na ní data! Stejně jako Smart, tak i Globe nabízí několik datových balíčků. Zase ty balíčky jsou v rozpětí 1 dne až do 30 dnů. Já vám tu ukážu jen ty nejzajímavější. Kouknout se můžete na webovou stránku Globe, ale ta je opět nepřehledná (kdo se v tom má vyznat) nebo pro větší přehled na tuto stránku. Stejně jako u Smartu pozor na to, že ty výhodné balíčky na letišti nemusí ani nabízet! Není problém ale o něj zažádat, respektive koupit si SIM kartu, dobít kredit a registrovat program, který chcete Vy.

SuperSurf999

 • Balíček obsahuje: na 30 dnů s omezením 800 MB na 1 den (po půlnoci reset)
 • Cena: 999 PHP
 • Registrace: Pošli SMS ve tvaru SUPERSURF999 na číslo 8080

GoSurf599

 • Balíček obsahuje: 4 GB na 30 dnů nebo do vypotřebování dat
 • Cena: 599 PHP
 • Registrace: Pošli SMS ve tvaru GoSURF599 na číslo 8080

Kde a jak dobít kredit?

Nejlepší to je hned na začátku na letišti, tedy pokud chcete nějaký dlouhodobější balíček. Pokud budete mimo velká města, tak skoro v každém malém obchůdku vám kredit dobijí, protože většina Filipínců používá Prepaid. Dobíjení kreditu je pro provozovatele obchůdků dalším výdělkem peněz. Vy chcete například dobít za 500 PHP, ale ve výsledku tam zaplatíte například 503 PHP. Pokud je u obchodu napsáno Load na Dito, tak máte skoro jistotu, že vám tam kredit dobijí. Občas se totiž může stát, že nemají na účtě (takzvaný balance) tolik peněz. Čím větší částka, tím větší pravděpodobnost, že se vám to stane. Pokud budete zrovna ve městě, tak další možností jsou samozřejmě kiosky mobilních operátů nebo jejich obchody. Dobít kredit můžete také v obchodních domech.

Pokrytí signálu na Filipínách

Pro ty, co se vyžívají v grafech

V turistických oblastech a ve větších městech je signál většinou LTE (hlavně tedy v centrech měst), ale mimo civilizaci si moc na internetu nezasurfujete. Když zde napíšu zkušenosti z různých ostrovů, tak když cestuji po Luzonu, tak i v horách se občas chytám na data a ve středním Luzonu je to skoro všude dobré. Na ostrově Cebu až na výjimky také nemám problémy. Horší to je na Palawanu, když cestuji z Puerta do El Nida, tam se nechytám po cestě skoro nikde. Celkově ale i na menších ostrovech, které jsou turistické naleznete signál LTE,  i třeba na takovém Bantayanu mě šel internet docela dobře. Na Boholu mi data fungují také dobře. Obecně podle mě je nejslabší internet na Palawanu. Třeba v takovém El Nidu budou mít závisláci na internetu muka. Na druhou stránku je úsměvná situace, kdy na lodním výletu v El Nidu (tour B) mám rychlejší data než ve městě, protože tam je nedaleko vysílač. Filipíny jsou obrovské a já všude nebyl, takže vám samozřejmě nemohu říct, zrovna přesně kde je jaký signál. Na pokrytí signálu jsem našel jednu fajn mobilní aplikaci OpenSignal. Ukáže vám, kde a jaké je pokrytí signálu na Filipínách.

Wifi v resortech nebo na hotelu

Naprostá většina hotelů má WIFI, ale opět, pokud jste někde mimo civilizaci, tak rychlost internetu stagnuje nebo tam není internet vůbec. Většinou platí, čím dražší ubytování, tak tím lepší internet, ale samozřejmě nemůžete na to na 100% spoléhat. Nejhůře v tomto ohledu opět vychází Palawan, tedy alespoň z hlediska, že sever ostrova je turistický. Proto doporučuji dodělat případnou práci na internetu na jiném ostrově, případně v Puertu Princesa, kde je rychlost dat ještě dobrá.

Kterého z operátorů si mám vybrat?

Mám dlouhodobé zkušenosti se Smartem, protože jsem u nich měl paušál, ale vždycky jsem záviděl těm, co mají Globe, protože celkové pokrytí mají lepší. U mě je tedy vítěz Globe. Smart má však rychlejší data. Takže je to jednoduché. Pokud budete více cestovat mimo turistická místa a nepotřebujete super rychlé data, tak Globe je podle mě lepší. Pokud na Filipíny jedete spíše na turistická místa jako je Bohol, Boracay, nebo větší města, kde chcete mimo jiné i online pracovat, tak je lepší Smart, protože má rychlejší data. Nicméně budu se opakovat, já opravdu nevím, který operátor zrovna přesně na jakém místě má rychlejší data, takže se vám může stát, že zrovna v tom místě kde budete, je lepší Smart, nebo naopak. Taky je dobré vědět, že na některých místech data a WIFI běží nejrychleji brzy ráno a nebo v brzkém poledni, zatímco večer už je problém načíst i váš email. Ještě bych dal na závěr jednu radu. Taková oblíbená otázka turistů před koupí SIM karty je “Který operátor je lepší? Pokud se zeptáte prodejce SIM karet (hodně lidí se ptá hned na letišti), tak nemůžete čekat upřímnou odpověď. Většina Filipínců tohle zkrátka neví, no a prodejce vám navíc ještě bude lhát, že ten jeho telefonní operátor je lepší. Pro ty z Vás, co máte rádi fakta a umíte anglicky, sem pro zajímavost dávám tuto stránku.

Pokud máte nějaké zkušenosti s mobilními operátory na Filipínách a chcete se svěřit, tak můžete napsat komentář pod článkem!

Facebook Comments

One comment on “Mobilní operátoři na Filipínách, jakou SIM kartu zvolit?

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *